Nina&Kali

Papillon, Phalène, Continental Toy Spaniel Sekcija 9, FCI 77

Recommended Posts

Kaja, u Srbiji nema ni jedna registrovana uzgajivaènica. Možda bolje da potražite u inostranstvu (ili nekoj drugoj BJR). Cene se kreæu od 500-1000eura. Nema veze za jezik, nadam se da æete pisati na forumu! Meni je uvek drago kad se pojavi neki ljubitelj papillona :D

Koliko staro treba biti ЕЎtene u trenutku kad odlazi novim vlasnicima?

Е to se papillona tiГЁe, ovo je vrlo interesantno pitanje. Uglavnom vaЕѕi praksa da odlazi sa 3 ili ГЁak 4 meseca. S obzirom na to koliko klubovi odgajivaГЁa ЕЎtite ovu pasminu, to nije ГЁudno. Treba uzeti u obzir i da su ЕЎtenad vrlo krhka i osetljiva.

S druge strane interesantno je mišljenje i PIXIEDUST odgajivaènièe. Oni štenad odvajaju od mame sa 5 nedelja, i navikavaju na ljude, a veæ sa 8 nedelja ih daju u nove domove, smatrajuæi da je stres šteneta manji, i da æe se na taj naèin bolje uklopiti u novu sredinu. http://www.pixiedustpapillons.com/socia ... ppies.html

DuЕѕina dlake

Generalno, papilloni su dugodlaki psi. Neki imaju kraæu, neki dužu dlaku. Gen za kraæu dlaku je dominantan. Ipak, ako jedan od roditelja ima dugu, a drugi kratku dlaku, štenci æe verovatno imati nešto dužu dlaku od jednog od roditelja. (nikako da nadjem podatak kako se u izlaganju tretiraju psi sa kraæom dlakom!)

MANE (ili OnoЕ toPapilloneГ€iniTakoZabavnim)

Lajanje - u svim prilikama! Naravno da se daju nauèiti da uæute, ali ostaje èinjenica da obožavaju da laju! I da æe samo èekati naredni povod :lol:

Kretanje - puuuuno kretanja, igre, treninga! I pored svoje veliГЁine nije klasiГЁni "pas za krilo". Imaju jako mnogo energije, koju treba iskoristiti! Aktivni su i napolju i u stanu!

Slaganje sa decom i psima - zbog osetljivih kostiju ne preporuГЁuju se ljudima sa malom decom, i sa psima preko 10kg. (toliko o mojoj Еѕelji za avganistanskim hrtom...). U igri mogu biti ozbiljno povreГ°eni! Zato se odliГЁno slaЕѕu sa malim psima i maГЁkama. Ja bih iz iskustva dodala da se ne slaЕѕu ni sa pticama :roll:

Samoæa - loše podnose da budu ostavljeni sami na duži period. Zahtevaju da im se posveæuje puno pažnje!

Obavljanje nuЕѕde - generalno im treba puno vremena da nauГЁe gde se to radi, gde ne! Strpljenja 8)

Ako vam neka od navedenih osobina smeta - papillon ipak nije pas za vas!

Fantastican sajt!!!!:

http://www.ultimategoldjewelry.com

Papilloni iz Poznana :)

Alex's first choice - meni ubedljivo najlepsi papillon na izlozbi - r. cac u razredu sampiona

dEVMRPY92cSidDjq.jpg

http://www.moj-album.com/slike/738182/V ... l1Aanx.jpg

BOB - LEONARDO SHAAS Toymaker`s

sPaJEj9IyDtGYdKk.jpg

Caspian's Goldfever

SQB8HngFkPiXYueZ.jpg

I jos par "bezimenih" fotki!

http://yellowsky.moj-album.com/slike/73 ... oD2lUr.jpg

http://www.moj-album.com/slike/738182/2 ... iFef9X.jpg

http://www.moj-album.com/slike/738182/X ... Ws2aa4.jpg

http://yellowsky.moj-album.com/slike/73 ... evZLor.jpg

http://yellowsky.moj-album.com/slike/73 ... ojnfbj.jpg

Papillon i Russian Toy

ostatak slika je u mom albumu: http://yellowsky.moj-album.com/album/5788046/

Da li ste spomenuli ili mi je promaklo koliko su visoki ovi psici? Upravo sam otkrila da komsije imaju ovu rasu. Zapravo imaju jednu kujicu koja strasno lici na podgojenog papilona ili mesavinu njega i jos necega, ali mi se sve cini da je ono prvo :) . Oni su nekim poprilicno nesrecnim slucajem dobili malenu, pa ni ne znaju koju rasu imaju, a meni se cinilo da sam vidjala nesto slicno i sad sam slucajno otkrila

A papiloni su stvarno malenih dimanzija, ne?

Visina papillona: do 28cm (naravno da se desavaju odstupanja od nekoliko cm), i tezina do 5kg.

Ja sam na jednoj Beogradskoj izlozbi upoznala mladica iz NS koji je prisao mojoj Kali i raspitivao se o rasi, jer ima jako slicnog pas, moguce je da su to ti ljudi ;)

Postavi sliku curice ako mozes, pls, bas me zanima!

Inace, ako nisu ciljano nabavljali psa iz inostranstva, mislim da su u Srbiji mogli da nabave stene papillona samo iz odgajivacnice u Vinci, ili od ljudi sa Avale od kojih sam ja kupila Kal, a koji su nesto ranije imali jos jedno leglo. Cula sam da ima papillona i u Subotici, ali nisam sigurna.

Postoji dosta "tipova" papillona, elegantnijih i zdepastijih, sa jako puno dlake, i onih sa manje dlake, pa razlicita drzanja usliju i duzina resa na usima... Naravno, neki od tih primeraka nisu izlozbeni, ali su i dalje papilloni!

Evo meda ti odgovorim

Pazi, ove moje komsije su kao sto rekoh na jako cudan nacin dobili ovog psa i meni zaista lici na papilona. Pokusacu da je uslikam ako mi ne zbrise posto se boji moje Bubi. Verovali ili ne, manja je od nje malkice, a inace je strasno plasljiva. :) Izgled: potpuno je bela, sitna, debeljuskasta, kratkih nogu cini mi se spram ovih izlozbenih, sa zaista bogatom beeeelom dlakom, i crnom sarom na glavi. E sad... nisam sigurna da li Lolica ima ovako simetricnu masku kao ovi Papiloni sa slicica. Cini mi se da je njoj nepravilna maska i da nema na obe strane glave ovu crnu fleku

Znaci, uzasno je plasljiva. Ne postoji ni jedan jedini kuca s kojim se ona druzila. Uvek laje kao poludela i pobegne. Ali nista ne moze da joj promakne. Isto tako, jako je pametna - oni je puste pa ona sama ode izobavlja sta treba i posle se vrate pa je puste unutra... Mada... ja se ne bih usudila to mom kuci priustiti jer okolo su svuda gradilista i ima mnogo kamiona, masina... A mozda mi je pas razmazen

Dakle, ova kujica se zove Lola i starija je (ali ni sadasnji vlasnici ne znaju tacno koliko je stara). A sad pazite pricu: stare komsije tih mojih komsija (dok su ziveli jos u kuci) su imali Lolu. I desilo se da su se oni potrovali na neki cudan nacin i da su ih posle par dana nasli mrtve u kuci zajedno sa jos jednom ili dve macke koje su imali takodje, a samo je Lola prezivela??? Bila je sa njima u kuci, tih par dana i gladovala pored njih; potpuno je bila prestrasena. Kad su dosli na uvidjaj, nasli su je ti inspektori valjda i odmah dali sadasnjim vlasnicima, posto su se oni odmah nacrtali da vide sta se i kako desilo kao prve komsije. Znaci zjuuuuuu. Onako filmska prica. Kazu da su valjda krali gas posto su na crnjaka bili prikljuceni na taj vod, a posto su bili malo stariji, valjda nisu primetili da se nesto oseti i da nije u redu pa su na spavanju umrli. Mislim, ne znam da li je zeza, ali to mi je ispricao taj mladi komsijski sin sa kojim sam stvarno dobra. Valjda me ne bi lagao. I isto sam cula sa druge komsijske strane pa valjda ni oni ne bi pricali kojesta...

Otuda oni ne znaju ni koliko je mala stara ni koje je rase. Zapravo je i malo nezeljeni psic, slucajno dospeo kod njih, i cula sam cak da hoce da je se rese posto im je problem da je drze u stanu zbog dlaka... Ne znam... Mada ta zena meni to prica vec vise od pola godine, a, sve mislim da ce je proci to. Racunam klimaks je drma, kao sto i sama kaze da je drma pa su to samo naleti nekog njenog nezadovoljstva. Kaze da je bilo ok dok su bili u kuci ali sad nece dlake u stanu. A taj njen sin koji ne zivi vise sa njima redovno jednom nedeljno kupa kucu da se mama ne bi bunila, redovno je cetka i sve. Tako malenoj ne fali nista posebno osim onog najvaznijeg... Malo je nevoljena :( Al stvarno...

Trudicu se da je nekako uslikam uskoro

Pozdrav svima

Tuzno, tuzno, tuzno... ako je mala stvarno nevoljena... A i pustati je samu... pa kako mogu kad je dovoljno da se jedan covek iznervira i da je udari, jedna lutalica koja je nervozna, jedna kola... to su toliko mali psi da ni od cega od toga ne mogu da se brane... :cry: :cry: Siroce maleno, a papilloni su toliko zaljubljeni u ljude, obozavaju paznju, i zauzvrat bi ucinili bilo sta... toliko su dragi...

Mada opet, znam puno ljudi koji pricaju kako su im njihovi psi dojadili, a ne bi ih dali ni za sta na svetu... pa se nadam da je to u pitanju i kod vlasnika male Lole...

Lajavi jesu, vrlo, ako se to ne koriguje vaspitanjem. A plasljivost... moja Kal je recimo jako plasljiva! I uopste ne voli pse, sem nekoliko njih, tj boji ih se! A generalno, koliko sam upoznala papillone (ovo je samo moje misljenje i mnogi vlasnii se nece sloziti), muzjaci imaju nezniji, mazniji, stabilniji karakter, a zenke su lajavije, nestabilnije, ludje ;)

Nepravilne sare se desavaju, nisu pozeljne u izlozbenom smislu, ali su jako, jako simpaticne!

Eto, ako uspes, volela bih da vidim sliku! Ali naravno, najvise bih volela da cujem da je srecna, mazena i pazena kako bi i trebalo da bude :(

E super sto si se javila. Upravo sam prosetala moju Bubi i srela Lolinu vlasnicu pa kaze kako joj se sin pohvalio d amozda znaju rasu psa koga imaju i dogovorile smo se da cu da uslikim malu pa ti postavim da je vidis. Pre neki dan sam je bas zagledala i moguce da ipak to nije pravi papilon, ali naravno one slicice sto si ti postavila ovde su slicice izlozbenih pasa koji su u punoj opremi ;)

Ajde videcu sta mogu da uradim po tom pitanju pa se cujemo uskoro

Caoske

Tanja & Bubi :lol: :lol:

Koliko ja znam - Ne. Mada ima nekoliko pasa koji su kupljeni u prethodne 2-3 godine, pa ce se mozda situacija promeniti :) Mislim da je poslednje zvanicno leglo u Srbiji je bilo jos 2004 (ispravite me ako gresim).

Ima jedna odgajivacnica u Hrvatskoj, neke u Madjarskoj, u Sloveniji ima puno vrlo lepih papillonceka u poslednje vreme!

Nadam se da ce ove godine na specijalki IX grupe biti prijavljenih papillona!

Ne mogu da verujem da niko ne zna nesto vise o ovima divnim psima. :shock:

Imas li kontakt od te odgajivacnice u Hrvatskoj? Ja je nisam nigde nasla. Jedino sam nasla u Slovackoj...

Odgajivacnica u Hr: Le Bijou de Gerecy http://www.gerecipapillons.com/

U Slovackoj Zuzana ima vrlo lepih stenaca: http://www.pompadour.sk/

Za Madjarsku zaista ne znam, znam samo da ima jedan pas u Karlovcima koji je od nekud iz Madjarske, izlagali su ga prosle godine na nekim izlozbama na kojima sam bila.

Sad ne mogu da nadjem linkove za Sloveniju, ali svakako mozes da pitas sve sto te zanima na njihovom psecem forumu. Evo je tema o papilloncekima: http://www.pesjanar.si/forum/index.php? ... =1530.2130

Pokusaj da dodjes na specijalku IX grupe, ali ne znam koje su sanse da bude papillona, prosle godine nije bilo prijavljenih, a maksimalno ih je bilo 3 (svi iz istog legla), prve godine kad je izlozba organizovana...

Tuzno, tuzno, tuzno... ako je mala stvarno nevoljena... A i pustati je samu... pa kako mogu kad je dovoljno da se jedan covek iznervira i da je udari, jedna lutalica koja je nervozna, jedna kola... to su toliko mali psi da ni od cega od toga ne mogu da se brane... :cry: :cry: Siroce maleno, a papilloni su toliko zaljubljeni u ljude, obozavaju paznju, i zauzvrat bi ucinili bilo sta... toliko su dragi...

Mada opet, znam puno ljudi koji pricaju kako su im njihovi psi dojadili, a ne bi ih dali ni za sta na svetu... pa se nadam da je to u pitanju i kod vlasnika male Lole...

Lajavi jesu, vrlo, ako se to ne koriguje vaspitanjem. A plasljivost... moja Kal je recimo jako plasljiva! I uopste ne voli pse, sem nekoliko njih, tj boji ih se! A generalno, koliko sam upoznala papillone (ovo je samo moje misljenje i mnogi vlasnii se nece sloziti), muzjaci imaju nezniji, mazniji, stabilniji karakter, a zenke su lajavije, nestabilnije, ludje ;)

Nepravilne sare se desavaju, nisu pozeljne u izlozbenom smislu, ali su jako, jako simpaticne!

Eto, ako uspes, volela bih da vidim sliku! Ali naravno, najvise bih volela da cujem da je srecna, mazena i pazena kako bi i trebalo da bude :(

da li nepravilne šare znače lošiju ocenu ili se toleriše?

Citam ovu temu i bila sam veoma tuzna kada sam shatila da ste pisali o ovome jos 2004 godine!

a sada sam presrecna jer sam videla da su poslednji postovi od pre par dana...

prosto je fascinanto da je kod nas toliko malo podataka o ovim divnim bicima... ja sam ih videla na tv-u i naravno nije mi bilo prvi put da ih vidim ali ranije jednostavno nisam obracala paznju na pse u tom smislu da bih pozelela da kupim psa... pre 5 meseci sam postala vlasnica maltezerke i od tada sasvim drugacije posmatram sve pse... uvek sam ih volela i cenila njohovu pamet ali ipak to nije bilo ovako... sada ih dozivljavam kao i ljude, kao prave osobe...

i gledajuci tu neku emisiju zakljucila sam da su mi papilloni prelepi... sad citam o njima sve sto pise isto je i kod maltezera osim ovog lajanja... moja gospodjica nema problem sa lajanjem mada se neki ljudi zale i na maltezere...

zanimala me je cena i gde se mogu nabaviti ali vidim da je to kod nas veoma tesko...

i sad mi samo preostaje( posto svakako cu otici na specijalku u subotu zbog maltezera ) da se nadam da cu bar nekog ugledati tamo jer ja ovo prelepo stvorenje nikada nisam videla uzivo...

cini mi se da i kod nas sa rastom zivotnog standarda sve vise i vise ljudi kupuje male pse, pa se nadam da ce uskoro

nasi mali psi uvek kada izadju u setnju imati drustvo za igru...

maltezeri su postali jako cesti ali nadam se kad prodje ta prva manija da ce se ljudi okrenuti i drugim rasama koje su isto tako divne i zasluzuju nasu paznju :D

Nesimetricne sare na glavi ne smanjuju ocenu! Ali moja impresija je da ako se sudije dvoume izmedju 2 psa, da ce dati prednost onom sa simetricnom glavom.

Iz standarda:

COLOURS : All colours are admitted on a coat with a white background. On the body and legs, the white must be dominant in relation to the colour. The white on the head preferably extended by a more or less wide blaze. A white marking is admitted on the lower part of the head, but dominant white on the head constitutes a fault. In all cases, the lips, the eyelids and principally the nose must be pigmented.

Bice u subotu bar jedan papilloncek - moj :lol: doduse, necemo ucestvovati, ali cemo da procunjamo da vidimo izlozbu!

Sto se lajanja tice naravno da se daju nauciti da ne preteruju, ali treba uzeti u obzir da su generalno razigrani, zivahni i da vole da laju. Pravi psi za agility :lol: :D

Nakon Dekinog odlaska iza duge, u nas dom je juce usla jos jedna papilonka. Kako u Srbiji bas i nema papilona po damu smo morali do Slovacke. Ovo je Zulu - Zuleika de Pompadour 3godine je stara papilonka koja je kod nas dosla kao ljubimac iako po svemu odgovara izlozbenom psu. Druga je stvar sto su novi vlasnici lenji da se bakcu izlozbama i uzgojem.

Posto je tema zamrla jer papillona slabo ima kod nas evo prilike da je 'vaskrsnemo' da ne kazem da podignemo temu.

Zuleika3_zpse5b61da1.jpg

IMG_3251_zpsef00f836.jpg

Evo nekoliko fotografija Deke, psa koga cu zauek pamtiti i koji je razvio moju ljubav prema papillonima...

Deka%204_zpst2fot7t2.jpg

Deka%201_zpseis3f8pi.jpg

Deka%202_zpsn0dfaurh.jpg