Sign in to follow this  
wolfdog

Jemtlandski pas (Jämthund)

Recommended Posts

JEMTLANDSKI PAS [FCI No. 42]

Originalni naziv rase: JAMTHUND

Zemlja porekla: ŠVEDSKA

Grupa V - ŠPIC TIP I PRIMITIVNI TIP PASA

Sekcija: 2 - NORDIJSKI LOVACKI PSI

5255.jpg

Opšti izgled: Jemtlandski pas treba da je veliki špic, uspravnih špicastih ušiju i iznad leda nošenog, dobro ali ne oštro zavijenog repa. Telo je snažno, zatvoreno ali ipak elasticno, suvo i dobrog držanja. Telo ne srne biti dugo niti preteško. Pas treba da odaje utisak odvažnosti, energicnosti, a uprkos tome da je smiren.

Glava: Treba da je duguljasta, suva i proporcionalno široka izmedu ušiju. Krov lobanje treba da je blago zaobljen. Stop je jasan, ali ipak ne oštro obeležen. Obrazi su ravni. Njuška je nešto kraca od lobanje i treba da je deblja u korenu i ravnomerno se ali ne naglašeno sužava ka vrhu. Posmatrano sa strane ili odozgo ne srne delovati špicasto. Nosnik je ravan, širok i snažan i sa širokim nosnim ogledalom. Usne treba napeto da obuhvataju vilice. Sekutici gornje vilice treba tesno da naležu preko sekutica donje vilice.

Uši: Treba da su visoko usadene, krugo uspravno stojece, špicaste i blago pokretne. Dužina ušiju treba da iznosi nešto više od širine korena uva. Unutrašnje strane ušiju bogato su odlakane.

Oci: Treba da su braon. Ne smeju biti izbuljene. Pogled je živahan ali deluje umirujuce. Ocni otvor je blago ovalan.

Vrat: Dobrog držanja, dug, suv i snažan.

Telo: Suvo i snažno. Dužina tela nešto je veca od visine grebena. Leda treba da su ravna i padajuca od grebena ka sapima. Slabine su dobro razvijene i široke. Sapi su široke i samo su neznatno padajuce. Grudi su duboke sa dobro zaobljenim grudnim košem. Trbuh je blago prikupljen.

Noge: Treba da su suve, ravne i snažne. Plecke su duge i koso postavljene. Laktovi naležu dobro na grudni koš. Posmatrano od pozadi zadnje noge su ravne i paralelne. Gledano sa strane jasno uglovane u kolenom i skocnom zglobu. Šape treba da su snažne, ravno postavljene i blago duguljaste sa prisno zatvorenim prstima.

Rep: Visoko usaden, srednje dug i ravnomerno debeo. Treba da je dobro odlakan, ipak bez zastavice. Treba da je dobro zavijen, iznad ili prisno na ledima nošen.

Odlakanost: Dlaka se sastoji delimicno od duže, jake ali prilicno polegle pokrovne dlake i delom od krace mekše i svetlije podlake. Najcenjenija je dlaka boje cadi. Na glavi i prednjim stranama nogu dlaka treba da je kratka i ravna, nasuprot dužoj na grudima, vratu i repu, kao i na zadnjim stranama prednjih nogu i butina.

Boja: Od tamnije ili svetlije sive. Svetio sivi ili cadavi delovi na njušci, obrazima i guši daju jemtlandskom psu karakteristican izgled. Iste oznake treba da su na stomaku, nogama i donjoj strani repa.

Visina: Mužjaci 58-63 cm, a ženke 53-58 cm.

th_070728_1024.jpgth_untitled.jpgth_bilbo_stor.jpg

Nemam ovu kucu, ali cu je imati jednog dana, boze zdravlja... :)

Rijec je o svedskom nacionalnom psu, njihov ponos i dika... kao i "National Dog of the Swedish Marines, and the Swedish Air Force's official service canine". Vrlo inteligentna rasa, koja lagano uci i PAMTI ono sto joj udje u glavu... dakle, ima sve predispozicije fantasticnog sluzbenog psa, mada je prvenstveno rodjeni lovac na krupnu divljac, a koriste ga i za vucu sanki, posto nikako da se umori. ;) A posto je prirodno skeptican prema strancima, uz dobru dresuru je odlican i pas cuvar... A, pored toga, njegov ujednaceni temperament (posto nikako ne varim impulsivne pse-kolerike), veselost i energicnost, kao i vukoliki izgled, ga jednostavno cine savrsenim kuckom po mom ukusu. :)

Kazu da je to najvjerovatnije prvi pas koji je u proslosti stao pored covjeka, jer je, navodno, najstarija rasa. E sad, koliko je vjerovati u to...

Ono sto mene zanima je da li iko moze nesto vise da mi kaze o njima? Podaci o njima su na neto vrlo sturi, tako da se jedan te isti kraci opis stalno vrti u krug, a ja bih htio da procitam mnogo toga... Strasno je rijedak van okvira Svedske, iako je tamo izuzetno popularan, pa je to i glavni razlog sto ne mogu da zakucim vise informacija. Da znam svedski, ne bi bilo problema... :(

p.s. Prije nekoliko mjeseci ja sam istu ovu temu otvorio, ali je koji dan nakon toga neko hakovao forum i nestao je topic. Neka topic, nego je i ovaj moj nick nestao, posto sam se registrovao koji dan ranije... :)

Wolfdog,

evo mi te se prisecamo i od pre no sto je forum vaskrsao... :) Elem, kako napreduju tvoji planovi da sebi pribavis jedno 'vako vukoliko stene? Secam se da te je onomad mucila eticka dilema da li da drzis takvog psa u toplim krajevima... ali se ne secam sta si na kraju odlucio. Aj' pisi, obavestavaj nas....

Pozdrav,

Iva & Zzzzverovi

Vrlo inteligentna rasa, koja lagano uci i PAMTI ono sto joj udje u glavu... dakle, ima sve predispozicije fantasticnog sluzbenog psa, mada je prvenstveno rodjeni lovac na krupnu divljac, a koriste ga i za vucu sanki, posto nikako da se umori. ;) A posto je prirodno skeptican prema strancima, uz dobru dresuru je odlican i pas cuvar... A, pored toga, njegov ujednaceni temperament (posto nikako ne varim impulsivne pse-kolerike), veselost i energicnost, kao i vukoliki izgled, ga jednostavno cine savrsenim kuckom po mom ukusu. :)

Tu te potpuno razumem.... taj temperament je vrlo slican onom kojim su chow-i omadjijali svoje obozavaoce. Samo za razliku od tog "vucka", ovi nisu bas toliko aktivni.

koriste ga i za vucu sanki, posto nikako da se umori.

Da li si ti spreman za takvog psa? Pitaj npr. haskidzije koliko je, primera radi, potrebno da bi se umrio haski? :) A i malamutdzije ti tu mogu dati korisne savete... jer i malamuta treba obuzdati. :)

Kazu da je to najvjerovatnije prvi pas koji je u proslosti stao pored covjeka, jer je, navodno, najstarija rasa. E sad, koliko je vjerovati u to...

Na tu temu, nema nedoumica to je jos 2004. odgonetnuto. Geneticari su na osnovu DNK analize ustanovili kako su se od "vucijeg pretka" razvijale i racvale grane psecih vrsta (kasnije - rasa) i koliko ih je danas ostalo najblizih prvobitnom. O tome imas i na Wikipediji: http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_dog_breeds a ako te zanima imam ja taj tekst objavljen u jednom naucnom casopisu u .pdf-u, pa ako te zanimaju detalji.... poslacu ti. :)

Ono sto mene zanima je da li iko moze nesto vise da mi kaze o njima? Podaci o njima su na neto vrlo sturi, tako da se jedan te isti kraci opis stalno vrti u krug, a ja bih htio da procitam mnogo toga... Strasno je rijedak van okvira Svedske, iako je tamo izuzetno popularan, pa je to i glavni razlog sto ne mogu da zakucim vise informacija. Da znam svedski, ne bi bilo problema... :(

A sta mislis o tome da kontaktiras Svedjane direktno? Npr. nekog odgajivaca ili njihov kin.savez, mislim veca je verovatnoca da ce Svedjani znati engleski nego ti svedski. :) Ipak je to njihov nacionalni ponos i dika, sigurno ce rado da ti pomognu.

Svakako, ako se odlucis da konacno uzmes to stovrenjce.... nemoj ni za zivu glavu da to radis preko tzv. "posrednika"... gledaj da barem odgajivaca kontaktiras sam.

Eto, toliko od nas za sad....

Srecno u potrazi za informacijama a i buducim stenetom... :)

Pozdrav,

Iva & Zzzzverke

koriste ga i za vucu sanki, posto nikako da se umori.

Da li si ti spreman za takvog psa? Pitaj npr. haskidzije koliko je, primera radi, potrebno da bi se umrio haski? :) A i malamutdzije ti tu mogu dati korisne savete... jer i malamuta treba obuzdati. :)

Zivim u kuci koja je na samom pocetku prigradskog naselja. A gradsko i prigradsko naselje dijeli suma u kojoj je trim staza, gdje se ljudi i njihovi ljubimci redovno istrcavaju. Vala, ne mogu se pozaliti po tom pitanju, kada mi je ta suma na 50m od kuce. :)

Na tu temu, nema nedoumica to je jos 2004. odgonetnuto. Geneticari su na osnovu DNK analize ustanovili kako su se od "vucijeg pretka" razvijale i racvale grane psecih vrsta (kasnije - rasa) i koliko ih je danas ostalo najblizih prvobitnom. O tome imas i na Wikipediji: http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_dog_breeds a ako te zanima imam ja taj tekst objavljen u jednom naucnom casopisu u .pdf-u, pa ako te zanimaju detalji.... poslacu ti. :)

Pogledah taj link, ali sam vidio ono sto sam i ocekivao. O jamthundu nema nista... Inace, malo je nevjerovatno, ali u cijeloj USA nema niti jedne njihove odgajivacnice. Uzasno su rijetki, pa se zato nerijetko izuzimaju iz skoro svih istrazivanja, tabela, analiza... Cak i na onoj popularnoj listi 100 najinteligentnijih pasa (radna IQ i poslusnost) njega nigdje nema, a on se zbog odlicnih ocjena na tom polju koristi i kao sluzbeni pas u Svedskoj, jbt...

Doduse, u tom istrazivanju koje si pomenula je naveden jedan blizak rodjak svedskog gonica na loseve - norveski gonic na loseve. On, za razliku od svog svedskog rodjaka, uziva veliku popularnost u svijetu, a do negdje polovine proslog vijeka njegovim imenom se zvao i jamthund (malo nevjerovatno, da), kada su napokon "razdvojili" te dvije rase i danas se odvojeno tretiraju i ocjenjuju, svako po svojim standardima. Norveski gonic loseva se takodje smatrao jednim od nastarijih rasa, ali su ovim istrazivanjem utvrdili da i nije bas tako, vec da je u medjuvremenu znatno "osvjezena" njegova krv... A genetski su te dvije rase dosta slicne, samo sto je jamthund visociji, skladnije gradjen i "ostrijeg" izgleda (a i znatno ljepsi, po meni ;)), tako da postoji realna mogucnost da je prica kako je jamthund prvi pas koji je jos u ledenom dobu zajednicki sa covjekom prezivljavao ta mucna vremena ipak samo mit...

A sta mislis o tome da kontaktiras Svedjane direktno? Npr. nekog odgajivaca ili njihov kin.savez, mislim veca je verovatnoca da ce Svedjani znati engleski nego ti svedski. :) Ipak je to njihov nacionalni ponos i dika, sigurno ce rado da ti pomognu.

Svakako, ako se odlucis da konacno uzmes to stovrenjce.... nemoj ni za zivu glavu da to radis preko tzv. "posrednika"... gledaj da barem odgajivaca kontaktiras sam.

Ma, ti si u pravu, ali eto... Ja zaludu imam sestru koja zivi tamo, preko koje sam se raspitao o nekim tehnickim detaljima, ali o detaljnijem opisu rase cu morati da je pritegnem malo, a i da uradim kao sto ti kazes. Vidio sam za sad samo jednu odgajivacnicu koja ima svoju stranicu na netu, a zove se upravo Swedish elkhound. A do kupovine imam jos nekoliko stvari da rijesim...

Ona dilema oko toplije klime kod nas u CG ce i dalje biti problem ljeti, ali ga moram nekako prevazici. Nece mi biti tesko da mu u dvoristu iskopam betonsku zemunicu i tu ima da uziva. A istrcavacemo se nocu ili pred zoru, pa da smo zdravo. Ni ja bas ne cvetam na ovom ognju ovamo, pa trpim nekako. ;)

Jos jedna stvarcica koju moram da sredim prije kupovine steneta je ograda. Meni ograda nema vise od 1,2m visine, a takva "prepreka" je pravi vic za ovakve graciozne nordijske pse. Tu nesto moram da preduzmem, a opet se javlja dilema... Ako se odlucim da radim visociju ogradu, sve su prilike da ce me to zadovoljstvo skuplje kostati i od samog psa. A da se iskljucivo uzdam u dresuru i dobru volju mog ljubimca, da ne pokusava slicne egzibicije, to moze biti veliki rizik. Ne bih mogao da dodjem sebi da ga jedno jutro ne zateknem u dvoristu... A da mu radim boks, to mi se ne mili uopste, jer ce mu nasa vrela ljeta biti sasvim dovoljna muka, a ne jos i da ga zatvaram. Tako da poslednja opcija ne dolazi u obzir, jer hocu da ima punu slobodu u dvoristu...

Sto se tice kvaliteta steneta, tj. odgajivacnice, pouzdanosti i sl... tu ce mi sestrica dobar dio posla odraditi. Postoji i u okviru njihove rase nekoliko podtipova koji se razlikuju u nijansama (mada ima i potpuno bijeli, ali mi se cini da se od skora tretira kao zasebna rasa), a meni je zaista bitno da sve bude po mom ukusu. Moracu da vidim oba roditelja kako izgledaju, a posto sam poprilicno tezak u vezi tih stvari, vjerovatno mi nece biti dovoljna jedna fotka, vec iz vise uglova, uf, uf... Bice belaja... :D

A cijena... Pa oni uopste nisu skupi tamo. Dobro, najvjerovatnije je za to zasluzna cinjenica da su tamo veoma popularni i da maltene svaki ozbiljan lovac ima jednog kvalitetnog predstavnika te rase. Od nekih 500 pa do 1000 eura najvise. A ako hoces nekoga bas bas "plemicke krvi", onda do 1500 ili u vr' glave do 2000 eura. A sve je sa papirima, tu nema rasprave... Ipak govorimo o Svedskoj. ;)

I tako... Ima tu mali milion problemcica, ali bitno je da se radi. Uglavnom, bice moj ili mene biti nece. ;)

Hvala na podrsci i lijepim zeljama.

Pozdrav!

Super, Wolfy... (nadam se da ti ne smeta sto ti skretih nick) 8)

iznad svega cenim tvoj entuzijazam. :)

Kad rekoh ono za umaranje haskija, nisam mislila na uslove u komsiluku nego na tebe i tvoju volju i mogucnosti da uskladis to sve sa svojim obavezama. :) Drugim recima, u pocetku svi smo na sve spremni... ali vremenom.... hm... :roll:

U svakom slucaju, jos jednom.... SRECNO!

Kad rekoh ono za umaranje haskija, nisam mislila na uslove u komsiluku nego na tebe i tvoju volju i mogucnosti da uskladis to sve sa svojim obavezama. :) Drugim recima, u pocetku svi smo na sve spremni... ali vremenom.... hm... :roll:
Haha! Pa, dobro... Prilagodjavacemo se i ja i on rasporedu koji nas trenutno zadesi. ;)

A sto se napora tice... Ej, ja sam ex-pripadnik profesionalnog kadra "crvenih beretki" (izvidjacko-diverzantski vod ili 2. bataljon specijalnih dejstava VJ, znaci ne one Legijine "beretke", vec vojne ;)), tako da mi je odlicno poznato sta je zestok trening. :)

Pozdrav!

Presretač. Presijeku put divljaci i navlace je na puskomet lovca. A s obzirom da su ekstremno izdrzljivi, u stanju su da iscrpe i najizdrzljiviju divljac, dok ona totalno ne klone pred lovca, koji onda samo zada zavrsni udarac.

edit

Dakle, prvenstveno se koriste za loseve i slicnu krupnu divljac, ranije vise za medvede... ali su u poslednje vrijeme ljudi spoznali njegov izvanredan talenat i za sitniju divljac, poput kuna, jarebica, tetrijeba i sl. Znaci, univerzalan lovac, kome je svaki vid progona divljaci duboko u krvi. ;)

A evo i jednog simpaticnog primjera dresiranog jemtlandera:

Izuzetno lep pas, mada se meni svidjaju sve polarne vrste poput haskija, malamuta, samojeda

Ali ako ovaj pas ima stvarno urodjene poslusnosti i sklonosti ka dresuri tj. sto kazes da se koristi u lovu onda je jos izuzetniji, mozes da ga vodis sa sobom u lov, i samo da ga ne razmazis bio bi dobar cuvar sigurno, jer pogledaj samo kako izgleda, vucko pravi !

Ovo je rasa skoro identicna Lajkama i po konsituciji i po karakteru i nacinu lova.Nazalost jako retka i neznam da li postoji neka odgajivacnica negde van Svedske,a nisam cuo ni za pojedinacne primerke bilo gde na Balkanu i okolnim zemljama. :?

Da i ja imam taj problem sa lajkom,svi muzjaci koji se mogu naci kod nas su u jako bliskom srodstvu ili uopste nisu ocenjeneni,drze ih samo kao kucne ljubimce,a i u okruzenju ih nema,jedino nesto malo u Madjarskoj i Slovackoj,mada i oni imaju veze sa nasom linijom.Dakle ostaje samo uvoz direktno iz Rusije i osvezenje krvi,a dotle,.... :roll:

Taman čitam po internetu o ovom psu i pas mi je preeeeelijep,a još kada sam saznao da je lovački odlučio sam da ću ga jednog dana uzeti ( ako budem u prilici ). Sada,ako možete pomoći u vezi ovoga. Živim u predgrađu gdje ljeta ponekad dosegnu i 40,a zime ponekad budu ispod 0. Psa bih uglavnom koristio za lov na divlju svinju,zeca i ako je istina ovo što govori wolfdog da je dobar i na ostalu sitnu divljač pa i za to. Neće mi biti problem kontaktirati u Švedsku,sve bih učinio da nabavim ovako lijepog psa. Samo bi mogao bit problem kako ga dovest doma. Naravno,prije uzimanja psa,pričanje sa uzgajivačem,za što koristi roditelje i tako to.