Sign in to follow this  
jasmina

Coton de Tulear (FCI: 9.1-283)

Recommended Posts

Pa mislim da nije stvoren za ovakve pasmine... Ne moze da prodre do koze, s obzirom da su zubici fuminatora mali, a moj Charlie ima dugu dlaku, a i sluzi za skidanje poddlake i za pse koji se linjaju.. Npr., mom haskiju sluzi i vise nego dobro ... Sve mu skida :)

Jednostavno, za dlaku kao sto je dlaka predivnih cotona, treba prvenstveno strpljenje a i veliko ulozen trud, da bi ponosno nosili ime rase, koje su i dobili po nevjerovatnoj i predivnoj dlaci :)

Ja sam bio skeptik i nisam hteo da ga probam osim na kuji koja će se šteniti njima uvek očistim polje za štence kao i dlaku koja će se zasigurno ućebati na tim mestima ,ako se ne skine.Ali eto Nelly verujem da posle tvog iskustva misliš da netrebam ni pokušavati. :D :D :D

Ja sam bio skeptik i nisam hteo da ga probam osim na kuji koja će se šteniti njima uvek očistim polje za štence kao i dlaku koja će se zasigurno ućebati na tim mestima ,ako se ne skine.Ali eto Nelly verujem da posle tvog iskustva misliš da netrebam ni pokušavati. :D :D :D

Dragi prijatelji,

Odustala sam od kupovine te cetke jer su mi rekli u jednom salonu za pse da ona samo sece dlaku kao trimer i da nikako nije za Cotone. Kupila sam jos jednu(imam ceo arsenal raznih, a on se ipak uceba), neku od italijanskog proizvodjaca sa rotirajucim zupcima. Nije losa , samo i dalje treba vremena.

Imala sam vrlo neprijatan susret neko vece kad smo bili u setnji. Komsijin dalmatinac je nekako izasao na ulicu i napao mog Alexa, najstrasnije. Uzela sam ga u narucje, ali je ovaj tako skakao na nas , da se Alex od straha otrgao iz mojih ruku i poceo da bezi. Srecom neki decaci su mi pomogli da se docepamo dvorista, ali i on i ja smo bili u soku.

Drhtao je kao prut, jer ga je ovaj bas par puta pritisnuo. Posle sam ga pregledala, srecom nije imao nikakvih rana. Ja sam morala da popijem nesto za smirenje, jer sam bila preplasena. Recite mi , sta se radi u tim situacijama, kako da se postavim kad ga napadnu drugi psi.? Sada me je strah da ga setam, a pre toga smo uzivali i ja i on! Bojim se copora lutalica kojih ima svugde, a gradovi nista ne resevaju po tom pitanju. Napustenih pasa po ulicama ce biti sve vise, jer ljudi jedva i sebe hrane i onda jadne kuce zavrse na ulici! :cry:

Pozdrav svima iz maglovite Vojvodine!

Hvala, Cicka.Super što je Alex ocenjen...što se tiče češlja o kom pričaš, verovatno misliš na furminator koji navodno izbacuje mrtvu dlaku...super je... koristimo ga kod špiceva, kad treba da bace svu dlaku, a kod kotona nikad nismo pošto kod njih prvo provedemo 20-tak minuta u raspravljanju, začetaka bućkica, i liučno mislim da bi ih furminator odstranio , a mi ih sačuvamo pošto želimo da nam psi budu u punoj dlaci.

Međutim pošto ženke posle parenja šišamo, sledeći put to nećemo raditi nego ćemo probati sa furminatorom...tu nemožemo da pogrešimo, a ako neko sa foruma ima pozitivna iskustva kod Cotona, čekaćemo da se javi pa da i mi krenemo sa njegovom upotrebom. :D :D :D

Ovako su mali kotončići izgledali 28 na 29/10 u noći kad su se rodili, danas sutra ćemo slikati bebe sa 10-tak dana i čistu mamu pa ćemo vam okačiti sličice. :D :D :D

Ovaj deo vaseg posta mi nije jasan.Kada kupate kuju koja se ostenila?

Slike ne citiram, ali da li mi se cini, ili je mama sa bebama u plasticnoj gajbici?

Molim samo da me ne razumete pogresno sto ovo pitam, ipak smo mi ovde da pocetnicima pomognemo.

Furminator i dugodlaki psi sa dlakom kakvu imaju cotoni, ni slucajno.

Dobar izbor cetke i ceslja je presudan, kao i sprejevi za rascesljavanje.

Kuju kupamo drugog ili trećeg dana po porođaju zavisno od vitalnosti štenaca, a što se tiče korpica ,imamo ih u tri veličine, zavisno od faze u kojoj su štenci. Zavisno od toga da li kuja prihvata kadicu za štenjenje koja je plitka,i malo šira tako da u prvim danima kada se štenci uče sisanju...ove dublje su nam se pokazale, najbolje, a kakva su Vaša iskustva i ako možete okačite nam vaše slike sa štenjenja i prvog dana, inače mi slikamo štence na štenjenju, prvog dana, i potom svakih 10-tak dana, inače sve sugestije su dobrodošle, znanja nikad na pretek...naravno pravog i potkrepljenog, veliki pozdrav gospođi Danki Dubajić. :D :D :D

Ja ne slikam stenjenje kuje, ne vidim svrhu.Stence obicno slikam drugi-treci dan.

Kuju kupam odmah posle stenjenja,najblazim samponom.

Sto se tice kotilice, imam napravljenu drvenu, sa stalkom za lampu ukoliko je potrebno dodatno grejanje.

Darkoivet,ova vasa korpica mi se cini preuzana, imam utisak da kuja ne moze ni da se pomeri, zato sam i postavila pitanje.

Cim nadjem sliku kotilice,, postavicu je.

Za slike sa stenjenja ostacete uskraceni.

Pozdrav svim ljubiteljima Cotona :D

Drago mi je da vidim da konacno na ovom forumu ima toliko aktivnih clanova vlasnika Cotona. Ja sam Snezana Zoric i ja i moj suprug smo vlasnici male odgajivacnice'Von House Zoric" iz Celareva. Vidim da ima dosta njih koji imaju Cotone koji su iz nase odgajivacnice. Nadam se da cete nas prihvatiti i da cu moci posle cetiri godine odgoja ove izuzetne rase moci nekom da pomognem nekim savetom ili bilo cim drugim.

Svi su dobrodošli, i svi mogu u ponečemu pomoći,pa čak i neznalice i mala deca ovde dele savete , ali mudar i trezven čovek bira koga će slušati i pitati....drago mi je što ste tu Snežana. :D :D :D

Hvala Darko,

Mi smo se vec culi telefonom i ispricali. Bice mi drago da razmenimo iskustva posto si ti Veterinar i samim tim mozes dosta toga da nas posavetujes. Kod nas ima nekih novina, naravno divnih, ali cu o tome kasnije, posto trenutno imamo vekih obaveza.

Kasnije cu postaviti i neke slike.

Svi su dobrodošli, i svi mogu u ponečemu pomoći,pa čak i neznalice i mala deca ovde dele savete ,

Hrabra izjava nema sta, nazivati nekog neznalicom, bas bih volela da zanam na koga se odnosi :?: :roll:

Vidim da se dosta komentarise o furminatoru. Koliko ja znam on se koristi za pse sa kratkom dlakom. Ne bih nikom savetovala da to pokusava sa Cotonom. Verujte da ja i posle cetiri godine ne znam puno stvari oko Cotona, ali trudim se da naucim sto vise i da moji psi budu negovani i srecni. Nadam se da smo dosad uspevali donekle u tome, jer im pruzamo puno ljubavi i podizemo ih kao male bebice. Nasa Mia ima veliku kotilicu napravljenu od drveta sa stalkom za sijalicu. Koti se u posebnoj sobici gde se trudimo da je sto manje uznemiravaju drugi ukucani. A sto se tice slikanja verujte da izbegavamo da ih slikamo bar do druge-trece nedelje. I onda je rano zato sto tako maleni i nezni da zaista ne treba forsirati neko silno fotografisanje. Bice vremena za to kasnije.

Obično ne repliciram nikome, ali imam obavezu prema vašim godinama, da vam odgovorim, na ovom forumu sam prisutan na 5-6 tema ,tako da sam imao prilike da, komuniciram sa decom i sa velikim neznalicama što se tiče uzgoja pasa, inače to sam konstatovao u jednom polučasovnom telefonskom razgovoru sa gospođom Snežanom ,kada smo inače govorili o aktivaciji ove teme i popularizaciji ove rase,..eto odatle ta rečenica.Naime nema ničeg lošeg u tome što je neko dete,pa ja ih obožavam, ali je jako teško njih zadovoljiti odgovorom...stalno nanovo pitaju istu stvar, što se tiče neznalica svi smo mi neznalice i stalno moramo učiti i usavršavati se ,ali ovde ima i onih koji žele da ostanu u svom neznanju..na to imaju pravo, ali mi smetaju oni koji se na tome ne zaustavljaju ,već od svog neznanja prave znanje i takvo mišljenje pokušavaju nametnuti.Inače pse držim skoro 30 godina, aktivno se njima i njihovim uzgojem bavim 20 godina,a moja deca imaju odgajivačnicu pojedinih rasa pasa oko 3 godine.Elem i pored nekih znanja koja posedujem,savete koje dajem,dajem u obliku "to i to ja mislim pa ako vam je od pomoći" OK....pošto će se sigurno javiti i neko sa drugačijim mišljenjem, pa bi repliciranje i ubeđivanje samo odvlačilo vreme i energiju, a ja smatram da to ne treba trošiti ,ionako če svako na kraju profiltrirati sve napisano i izabrati šta mu odgovara.

Što se vas lično tiče mislim da ste dosta postigli u uzgoju vaše rase, i da ste samim tim već sigurno i sami bili i tema i nečija meta ogovaranja i lošeg pisanja,pa sam siguran da ste i pre mog posta, već znali da na ovom forumu postoji zaista mnogo i dece i neznalica i .....te vas molim u duhu dobre saradnje da me ne citirate, jer onda kao da me prozivate da nastavljamo prepisku koju ne želim...Elem sve što mislite možete podeliti sa svima nama ,pošto sam siguran da se od vas dosta može naučiti...pa napišite to posavetujte, potkrepite slikom,i to je po meni super.Pozdrav Darko. :D :D :D

darkoivet:Citirala sam Vas iz prostog razloga sto niste bili precizni, a ne da ulazim u polemike koje najmanje volim.

Medjtim, Vi ste od mene trazilii da postavim slike stenjenja :shock: :shock: :shock: i slike stenaca od prvog dana, Zasto?Sta bi Vam to pomoglo ili donelo neko novo saznjanje.

Za kotilicu sam Vam rekla kakvu mislim da bi svaki odgajivac trebao da ima(uostalom evo i gospodja Snezana je isto to napisala da ima drvenu veliku kotilicu).

Iskreno, ne bi se ni javila da nisam videla kuju u onoj gajbici, meni se to ni malo ne dopada.

Sto se tice Cotona,imala sam prilike da vidim najbolje primerke po izlozbama u inostranstvu.Sa zaljenjem samo mogu da konstatujem, da ono sto kod nas vidjam nije i prineti vrhunskim primercima.No, verujem da ce se i od nas promeniti situacija kao kod mnogih rasa, da ce nas neko od mnogiih zaljubljenika ove divne rase obradovati vrhunskim primercima.

Postovana gospodjo Danka,

Jako mi je drago kad neko ima takav pristup odgajanju pasa. Jako me podsecate na moju prijateljicu Gordanu, koja je takodje odgajivac i od koje sam ja puno naucila vezano za druge rase. U pravu ste nazalost i sto se tice Cotona. Ali situacija je takva da smo i mi ne znajuci sta kupujemo krenuli u odgajanje ove izuzetne rase. Nasu prvu zenkicu smo kupili u Senti, kada je to bilo prvo leglo kod nas u Srbiji. Iskreno tada sam prvi put cula za ovu rasu, kao i mnogi ljudi koji se tek sad srecu sa njima. Snalazili smo se kako znamo i umemo jer niko nije znao da nas uputi sta da radimo. Tek kada je nas AKIM stigao u nas dom videli smo kakva je razlika izmedju njih dvoje. On je predivan muzjak iz Ceske, koji je bio u Madjarskoj kod gospodje Erike Molnar. Jako sam srecna sto smo uspeli da ga kuimo od nje jer smo od njega dobili puno prelepih beba. Postavicu slike nasih Cotona, pa cete moci da ih vidite. Najvise od svega me raduje sto sam uspela da stupim u kontakt sa gospodjom Gordanom Vuk iz Zagreba i na moje veliko odusevljenje mogu da se pohvalim da je nasa odgajivacnica bogatija za dva prelepa stvorenja. Zenkica Orobianco Tiffany i muzjacic Orobianco Bacardy su novi clanovi nase porodice.

Slike postavlam sutra.

Pozdrav i Darku jer mislim da nije mislio nista lose i da nije zeleo da vas uvredi. Mada se licno nepoznajemo dopada mi se sto zeli da se druzimo i u duhu dobre volje pomognemo jedni drugima.

Jos jednom pozdrav svim ljubiteljima i vlasnicima svih pasa. :P :P :P :P

Evo ovako stoje stvari ja u svo ovo pisanje ulazim otvorenog srca,i nemogu, a da ne primetim da moje postove ne čitate u potpunosti,ali da nebi ostali na tome da je kotilica ovakva ili onakva....ima ih više, i ja sam dovoljno hrabar i pošten da pokažem ošišanu kuju, još uvek zaprljanu od porođaja, u korpici u kojoj su prva dva-tri dana samo kad uče da sisaju i kad im ne treba previše prostora...prema tome sve ovo mi deluje kao blago izvlačenje iz konteksta jedne faze u odgoju štenaca, i normalno dozvoljavam da neko misli da to nije ok, već da je ok nešto drugo, možda ću i ja tako misliti kad to drugo vidim(zbog toga sam gospođu Danku i pitao da mi pokaže kako to izgleda kod nje ,s obzirom da drži zahtevnu rasu po pitanju dlake).Da nebi ostao nedorečen, postaviću slike kotilica, korpica...iz svih faza odgoja naših štenaca.

IMG_0097-640.jpg

DSCF0526-640.jpg

DSCF0545-640-1.jpg

IMG_1832-640.jpg

IMG_0143-640.jpg

IMG_0354-640.jpg

IMG_3045-640.jpg

Nadam se da shvatate zašto moram sve ove slike postaviti, jer ako to ne uradim ostajem loš odgajivač koji kotone šteni u korpici i nedaj bože nehumano ih drži... :D :D :D