ikee

ENGLESKI POENTER

Recommended Posts

U pocetku korisceni su otkrivanje zeceva koje su potom jurili hrtovi ali dolaskom puske njihovo umece i sposobnost markiranja doslo je do izrazaja tako da ova rasa postaje sve omiljenija u engleskim lovcima pogotovo medu plemicima.

Rasa je nastala poboljsanjem spanskog poentera i ukrstanje medu ostalo i sa seterima koji su odigrali naj vazniju ulogu u stvaranju ove rase. Kao posebna rasa pojavljuje se krajem proslog veka kao mnogo sposobnija i bolj od do tada poznatih rasa pticara.

Njegovo umece,elegancija i lepota pretrazivanja i markiranja dolazi do izrazaja u lovu na prepelice , na terenima sa niskom vegetacijom. Zbog lepote tokom lova engleski plemici smatrali su poentera za kraljevskog pticara i nisu ga koristili za donosenje divljaci smatrajuci da je to ispod casti za takvog psa vec u tu svrhu koristilisu labradore.

Poenter se koristi za lov prepelica , jarebica i sljuke kao i fazana.

Dlaka kod poentera je kratka, najcesce su u varijanti bele sa oranz ili crnim palezima ali ima i primeraka u jednoi boji crna ili oranz ili sa malo belina.

Visina po standardu je od 61 do 69.

Kada pricamo o glavi onda mozemo reci da je ona specificna i glavna odlika ove rase. Istaknuti ceoni usek i konkavna njuska daje prepoznatljiv ovalni oblik.

Telo mu je snazne muskulature ali ipak elegantno sa dubokim grudnim kosom.

Imao sam srecu da moj prvi pticar bude bas ove rase,..... I stvarno je krunisani kralj polja......

dik.jpg

Dik2.jpg

Medjutim postoji jedan problem kod nas vezan za ovu rasu ; sve je teze lovcu da nadje pravog psa za lov... Jer sve je manje onih visokih krupnih malo sporijih pasa sa izrazenim njuhom kakvih je bilo osamdesetih i pocetkom devedesetih (( krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih lovacki savez i drzava su uvozili i poklanjali kuje , bas takvih karakteristika, lovackim drustvima sa ciljem poboljsanja kvaliteta pasa u lovistima)), medjutim sada su primat pruzeli mali brzi tamicarski psi koji se vecinom koriste za utakmice.....

Naravno ne omalovazavam takmicare ali ipak lov je lov tu se trazi nesto drugo.....

lako je od takmicarskog psa da napravis lovnog jer uvek mozes da ga skratis ali je tesko od lovnog da napravis takmicarskog :wink:

drago mi je da se jos neko prikljucijo ovoj temi o ovim izvanrednim psima lovim vec dugo sa poenterima i stvarano sam prezadovoljan. Istina je da ja ga koristim vise za prepelice nego za fazane zbog konfiguracije terena ali razlog je zato sto se vise povreduje prilikom pretrazivanja trskovitog terena a ja to ne volim ali lepota njegovog rada kao sto znate na lucerki i strnjku

ja sam iz okoline vrsca voleo bi da znam odakle ste vi pa mozda i lovimo zajedno

... Jer sve je manje onih visokih krupnih malo sporijih pasa sa izrazenim njuhom kakvih je bilo osamdesetih i pocetkom devedesetih (( krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih lovacki savez i drzava su uvozili i poklanjali kuje , bas takvih karakteristika, lovackim drustvima sa ciljem poboljsanja kvaliteta pasa u lovistima))...

Citiram tvoj post kako bi noviji kinolozi shvatili koliko se nekada radilo ozbiljno i pošteno! Svedok sam tih događanja, a moj komšija koji je bio i jedan od vodećih dresera lovačkih pasa (Marko Jeftić, zvani Rade) je bio jedan ot tih ljudi koji su se trudili da unaprede rasu pa je red da mu pomenemo ime.

ike :arrow: Pozdrav! svaka cast za temu. A poenter koliko je star? Fazane sa kojim pticarem lovis?? Ja sam iz okoline Sapca.

pozdrav i tebi i hvala na pohvalu poenter ima 14 meseci i skroz je zut ima malo beline na grudima i na sapama. Fazane lovim sa nemcima kratkodlakim ali imaosam peh i sada nemam nemca treba skoro da nabavim jednog. Ali tu imam mali problem, posto sam ljubitelj kratkodlakih tu je problem. Onih starih pasa vise nema a ovi novi tako zvani trajkeri preplvili su moju okolinu a problem je u tome da kada ima divljaci mogu da se kontrolisu ali kada je kao kod nas malo divljaci verujmi da ni teletakt ne moze da zaustavi te sprintere. A ako kupis psa nepoznatog porekla i tu mogu da se pojave problemi slab nos i da ne pricam dalje pa tako da cu naj verovatnije uzeti ostrodlakog nemta. Cim budem provalio kako se stavljaju slike videces mog DONA kako ga ja zovem a i jednog posavca sto je odlika vaseg kraja ali verujmi da se nebi stideo njega naravno po izgledu od vasih gde su mnogo rasprostranjeni.

ike :arrow: Imas na prvoj strani post "ideje pohvale kritike..." u njemu ti je detaljno objasnjeno kako da postavis slike... nadam se da ce ti biti od pomoci :))

A sto se nabavke drugog pticara tice mislim da neces pogresiti sa ostrodlakim, ja ga imam i prezadovoljan sam nije onako brz i elegantan kao poenter ali je pedantan u pretrazi i veoma predan.. i mogu ti reci veoma lak za obuku..

ja opet imam slican problem sa nabavkom poentera...

nadam se da vam se svida ali bi zeleo vase iskreno misljenje. Drugar je sad nabavio i zenku jako lepu pa kada budem imao slike stavicu i njene. A sto se tice ostrodlakih potpuno si upravu moji prvi psi bili su par ostrodlakih a imamo i jako kvalitetne kuje pa sada cekam kada ce biti stenad i onda cu uzeti

to sto si rekao o psima potpuno si upravu. Po dosta ljudi koji drze ove pse postoji nezvanicna podela u rasi kao italijanski i engleski tip razlikuju se po izgledu italijanski je malo nizi i jace grade ali po meni i poslusniji. Na moju srecu poentere koji sam do sada imao bili su poslusni pogotovo kuja koju sam do skoro imao. Ali i ovaj muzjak koga sam nabavijo u Bg poslusan je i pametan pravi je lovan pas lepo saraduje samnom i ima jaku volju za lov. Dok drugar morao je da proda kuju jer u 16 mesecu jednostavno nije mogao da je kontrolise bila je jako brza i samoglava nije htela da saraduje.Kasnije je uspeo da je malo tako reci ukroti pomocu teletakta ali ipak vise je koristila za takmicenje nego za lov pa tako da je prodao kako kaze italijanima mada ja ne verujem ali nebitno

Ali isto tako braca mog psa ipak su malo drugaciji pa izgleda da treba naivise obratiti paznju na tenperament steneta kada kupujemo.Svi mi volimo kada biramo stenad da uzmemo onog nai pokretljivijeg i nai nemirnijeg ali po meni treba ipak da uzmemo one malo mirnije jer ce bolje saradivati sa lovcem.

Ne znam koliko bih se slozio sa tobom oko te podele, sigurno je da postoje dva tipa i da su tu italijani umesali prste... :D ali da je italijanski jace gradjen mislim da je to zabluda. U prethodim postovima sam pisao o psima koji su uvozeni 70-tih ali sam zaboravio podatak da je vecina njih bila u gornjem standardu rase po pitanju visine, a pouzdano znam da je u grupi gde su lovili moj deda i otac bilo par pasa izvan standarda najkrupniji mislim cak oko 73 cm. Ali naravno misljenja su razlicita.. :D

A sto se odabira psa tice u pravu si.. mada uglavnom ti nemirniji kasnije budu dominantniji i po snazi a i u lovu ali problem ih je sputati...

Za uzrast od 7 meseci dosta dobro izgleda medjutim ako bi mogao da postavis neku noviju sliku.. Ipak sada je vec formiran pas i mislim da bi te slike bile zanimljivije i zahvalnije za komentar... A sto se mojih pasa tice trenutno imam samo ostrodlake nemce... pravo da ti kazem nikako da nadjem poentera koji ce mi se svideti... Nego jel ono tvoja grupa na slici?? Koliko vidim psi su vam super.. :P

to na slici su momci iz bg od koga sam uzeo poentera a stavicu ti par slika sa mojom grupom i njihovim psima. A sto se tice poentera ne znam kako da ti pomognem jer ne znam sta trazis.Bice u skorije vreme stenad kod nas da kazemo srednjeg kvaliteta a mozda i ispadnu dobri jer ima dobro poreklo muzijak i dosta je lep i visok samo malo glava nije tako lepa a kuja manje vise. Muzijak je boje ko moj a zenka crno bela. A za drugu kobinaciju vec je bolje jer su i muzijak i zenka dobri i imaju dobar cak odlican uspeh u eksterijeru. Za ovu prvu konbinaciju znam da su radni a za drugu neznam kakav je muzijak u radu zenka je dobra. Toliko mogu da ti kazem a ako te zanima nismo bas daleko pa mozemo da se i vidimo.

Guest
This topic is now closed to further replies.