novictor

Velski Terijer (Welsh Terrier FCI: 3.1-78)

Recommended Posts

welshterrier.jpg

U stara vremena, Velski terijer je bio poznat kao Stari Engleski Terijer ili Crno-i-Tan (tan-mrka boja stavljene koze) Zicanokosi Terijer (Old English Terrier ili Black-and-Tan Wire Haired Terrier). Originalno porijeklo Velskog terijera je Vels, po kome je i dobio ime i tamo je on koristen kao sportski pas. Velski terijeri su prisutni na kinoloskim izlozbama jos od 1800-tih.

Njih mozete sasvim lako drzati u gradu ili stanu. To je robustan, dobro odlakan pas, okretan i uvijek spreman na akciju. Njegovo gusto, zicano krzno zahtijeva sedmicno cesljanje. On je prijateljski raspolozen, veseo, i razigran pas koji voli ljude.

Sudeci po starim slikama i otiscima prvih poznatih terijera, Velski terijer je veoma stara rasa. Na ovim slikama prikazan je kap crno-tan terijer grube dlake. Cak i dan danas boja njegovog krzna je ista kao i stotinama godina ranije. I u drugim stvarima, Velski terijer dozivio je veoma male promjene. On je i danas, a bio je i tada, sportski pas koristen u svojoj postojbini, Velsu, za lov na vidre, lisice i jazavce, i posjeduje karakteristike razigranosti sto se prirodno i trazi od takvog psa. Iako razigran, on nije prgav; u stvari, on je veoma lijepog ponasanja i jako poslusan.

Prva zabiljeska o izlozbi gdje su Velski terijeri posebno ocjenjivani je iz Engleske 1884-85 godine na Carnavon-u, gdje se pojavio 21 pas.

welshterrier.jpg

FCI-Standard NВ°78/ 20. 01. 1998 / Velika Britanija

Velski Terijer (Welsh Terrier)

Porijeklo: Velika Britanija

Datum publikacije originalnog vazeceg standarda: 24.06.1987.

Upotreba: Lovacki pas

FCI Klasifikacija: 3.1 bez radnog ispita

welshterrier.jpg

GENERALNA POJAVA: Pametan, radan, dobro izbalansiran i kompaktan.

PONASANJE I TEMPERAMENT: Pun ljubavi, odan, poslusan i veoma ga lako kontrolisati. Radostan i otvoren, rijetko stidljive prirode. Razigran i bez straha, no definitivno nije agresivan iako uvijek sposoban drzati do sebe ukoliko je potrebno.

GLAVA:

KRANIALNA REGIJA:

Lobanja: Ravna, umjerene sirine izmedju usiju.

Stop: nije previse naglasen.

FACIJALNA REGIJA:

Nose: Crn.

Njuska: srednje duzine od stopa do kraja nosa.

Vilice/zubi: Snazne vilice, cist zagriz, dubok; jake sa perfektnim, regularnim makazastim ugrizom, tj. gornji zubi lagano preklapaju donje zube i postavljeni su kvadratno u vilici.

Oci: Male. dobro usadjene, tamne, izrazavaju njegov temperament. Okrugle, pune oci su nepozeljne.

Usi: V-oblika, male, koza nije suvise tanka, postavljene prilicno visoko, nosene naprijed i blizu obraza.

xmashut02.jpg

VRAT: Umjerene duzine i debljine, u laganom luku uklapa se drazesno u ramena.

TIJELO:

Ledja: Kratka.

Slabine: Jake.

Grudi: Dobre dubine i umjerene sirine. Dobro okruzene rebrima.

REP: Lijepo postavljen no nije nosen uspravno niti suvise veselo. Obicno je rezan (sto je u velikom broju zemalja sada zabranjeno).

PREDNJI DIO: noge prave i misicave, sa prostranim kostima.

Ramena: Dugacka, padajuce i dobro postavljena unazad.

Putiste: Uspravljeno i snazno.

ZADNJI DIO: Jak.

Butovi: Misicavi, dobre duzine.

Koljena: Dobro savijena, okrenuta ka dole i sa prostranim kostima.

osund_big_1_gr_3.jpg

SAPE: Male, okrugle i kao kod macke.

KORAK/POKRET: Prednje i zadnje noge nosene pravo naprijed i paralelne. Laktovi se krecu okomito liniji tijela, nisu izvijeni ka vani, koljenski zglob nije okrenut niti ka unutra, niti ka van.

KRZNO: Zicano, jako, grubo, veoma gusto i bogato.

BOJA: Crna i tan najpozeljnije, ili sijedo(sivo)crna i tan, bez crnih dijelova na noznim prtima. Crnilo ispod koljenica izuzetno nepozeljno.

VELICINA: Visina u ramenima ne treba da prelazi 39cm.

Tezina: 9-9.5kg

GRESKE:

Bilo koje odstupanje od navedenog smatra se greskom, cija se ozbiljnost uzima proporcionalno izrazenosti greske.

Muzjaci moraju imati oba testisa vidno spustena u skrotum.

Moppel.jpg

Skinuto sa hrvatskog sajta uzgajivaćnice "The Best Colour Kennel"

Skladan je, srednje velik i kvadratiДЌan pas.

Grada tijela izraЕѕava snagu. Laici ga ДЌesto zamjenjuju s erdel terijerom, a neki ga zamjenjuju s jezerskim terijerom.

Glava je poprilično duga iako ne tako nežna kao kod oštrodlakog foksterijera.Oči su male i tamne, uši imaju oblik slova V, visoko su postavljene i spuštene napred. Rep je kratak i nošen uspravno. Vrat je dug i masivan, telo kratko s uskim, ali dubokim prsima. Udovi su ravni sa snažnim kostima i razvijenim mišićima. Duga dlaka je gusta i ravna. Poddlaka je meka i kratka. Boja: crna i cvenkasta. Telesna visina - do 39 cm, telesna težina - 9 kg. Dočeka visoku starost.Velškog su terijera do sredine prošlog stoleća nazivali staroengleski terijer ili mrki oštrodlaki terijer. Današnje ime dobio je 1886. godine. To je stara terijerska pasmina iz Walesa i nikako nije smanjena izvedba erdela.

Velški terijer je starija pasmina. Dužu glavu je dobio kasnijim ukrštanjem s foksterijerom. Živahan je, po naravi pravi terijer koji može zbog svoje veličine živeti i u malom stanu. Potrebno ga je nešto manje čistiti, odnosno negujemo ga kao bele terijere. Spreman je braniti sebe i članove porodice. Nešto je manje agresivan od foksterijera. Osećajan je i rado laje što moramo sprečavati od rane mladosti. Strance ne voli, ali je zato dobar prijatelj deci.Potreban mu je dosledan odgoj i dosta kretanja. Ako mu to osiguramo imat ćemo lepog, izvornog i oštrog psa koji može živjeti i u velikom gradu.

Guest matana

Brzo nama salji slike od tvog malog ljepotana, ili je zenka :oops: ! I ja cu jednog dana imati malog welsha. Nadam se, da si pronasla sve potrebne informacije i da ti je malo stene donjelo puno srece u tvoj zivot. :P

Kazi mi jos, iz koje uzgajivacnice dolazi tvoj Welsh? Valjda nije iz uzgajivacnice The Best Colour. :dontknow:

Matana, jao, da znaš kako sam srećna, kao dete kad dobije igraćku....ili bolje kao da imamo malu bebu u kući, ali ti si to već sigurno sve prošla. Čitam, čitam, čitam....učim. Eron je presladak, nemiran, već je naućio NE, jer je to neophodno, pošto SVE dira, za njegovo dobro :)

Slike su stigle, sad Д‡u da ih skeniram pa Д‡eЕЎ i ti videti

Evo slićice su u moj privatnoj galeriji....

On je totalno ludo kuće, voli da se začikava, grize, naućio je par reći...."ne", "fuj", "dođi".....ali još ne zna kako se zove. Luduje po kući i po terasi. Rečju presladak je.

Vesna

evo moga Aerona....tj. mene, posle dužeg vremena. Ima i novih slićica. On je porastao, ali je ostao prava "beba"....možda smo ga previše razmazili. Svejedno, stalno nas uveseljava izmišljajući raznorazne vragolije.

Ne moze se reci bas da je nastavak....price o Aeronu, ali evo par reci od mene.

Sta da vam kazem, jos...o mom "little sweet" Aeronu (Eron). On je jedan jako nemiran pas. Mislim da su svi Welshi takvi. Kad sam se prvi put susrela sa njima, dozivela sam da jednom bukvalno sednem u krilo. Stvorio se niodkuda. Drugi je cim sam ja sela, on uskocio u moje krilo. I ovaj moj, ima ga svuda. Na stolu, na prozoru, nama u krilu. Samo se stvori. Kada se njemu igra, nista ga ne moze odvratiti....samo uzme neku od igracaka, i posto poto hoce da je uturi nama u ruku. Dok ne uspe. Onda je spreman, po sto puta, da trci da je dohvati, kad je mi bacimo. U nedogled. Kada je sa nama u kuci, obavezno sedne tako da se nasloni na nekog od nas. Nasloni se tako da, ako se mi izmaknemo....on padne. Ludak jedan. Ponasa se takodje kao macka, odista. Pred spavanje se lepo izlize, izgricka, izcese i tek onda dodje kod mene u krevet. A kad zaspi, cik ga pomeri ako mozes. Jedino zajedno sa pokrivacem. Uzas, ponekad me i uplasi tako. Ziv li je?

Napolju, juri do parka. Tamo se po sto puta vrati na isto mesto....i dok ga ne obelezi jedno STO puta, ne odustaje.Cudno kako Aeron, ne voli da kopa zemlju, i da se valja po njoj, kao Erdel. Ne znam kakvi su drugi ali eto, takav je moj Welshic.

Druzeljubiv je. Nikada, nikada nije zarezao na nekog psa, a kamo li nesto drugo. Samo bi se igrao. Toliko je dosadan, navalentan, da ga psi izbegavaju. Skace i cvili, ako je na povodniku, da se taj drugi pas ili uplasi, ili ga nervira pa hoce da ga bije. Tako imamo problem, u komunikaciji. Mislim da smo ga mnogo razmazili. Jako voli drustvo ljudi, pa imamo problem, kad nam dodju gosti. Ne vole svi ljudi pse, bas tako kao mi....i Aeron. Cim neko dodje, prisljamci mu se i nagovara ga na igru. Tek posle nekoliko nasih, "ostrih" reci, odustaje.

Par slicica.....naravno novijih

125md.th.jpg s37000016ux.th.jpg beograd7rw.th.jpg spavalice110vs.th.jpg

...........Arad BOG1.................kod kuce.........................Beograd BOG3...............omiljena poza...

Sa velikim zadovoljstvom, vam javljam, da se u Januaru ocekuje jos jedno Aeronovo leglo. :P

Ocekujemo male bebe, oko 10. Januara naredne godine. Ovoga puta zenka je iz Beograda. Zove se Val (GOLD SHADOW VALMAI) i dolazi iz Rusije. Ponosna vlasnica :D je Gospodja Ljiljana Radovic, iz Beograda.

Sve podatke ce te moci da nadjete na:

http://bebanik.tripod.com

Preslatki su. Kolika im je cena kod nas i u inostranstvu? Da li osim Aerona ima jos kvalitetnih primeraka ove rase kod nas i koliko ih ima uopste?

Welsh terriera kod nas ima jako malo. I uopste ovde u okolini ih ima malo. Ne znam, ali rasa nije popularna, iako je veoma zahvalna za SVE. Jedino, ne znam, sudeci po mom psu. NISU CUVARI. A i nas narod, cini mi se voli "velike" pse. :roll:

Weshi su izuzetno pametni, zabavni, veseli. Verovala ili ne, imaju smisla za humor......"zacikavaju" :o . Kako, evo kako. Ako nekada, retko, vrlo retko, neko od nas nece da se igra sa Aeronom, on lepo uzme svoju omiljenu igracku, po mogucstvu, onu koja svira, pisti ili sl. Donese je ispred nas, zapisti, pogleda nas i onda odskoci malo u nazad, ptrci, sve okrecuci se da vidi da li reagujemo. Naravno da DA. Mozda nekad ne odmah, ali nemamo nikakve "sanse" :lol:

U Beogradu, koliko ja znam, postoji jedan stari muzjak, zatim zenka Val, sa kojom je Aeron imao 4 steneta i mislim jos jedan muzjak, ali nisam sigurna. Stenci su rodjeni u Januaru i trebalo bi da se na jesen pojave po izlozbama. Za dvoje imam obecanje tih ljudi. Jedno stene je u Beogradu, a drugo u Backoj Palanci. Mislim da je i jedna zenkica u Beogradu, ali nisam sigurna. Od drugog legla, 4 steneta su u Hrvatskoj, 2 u Rumuniji, 1 u Grckoj. Tu imam isto obecanje da ce biti izlagani. Znaci, vec od jeseni bi trebalo da vidimo, kakvog su kvaliteta.

Cena stenaca je razlicita. Zavisi od kvaliteta, naravno. Tj. da li neko zeli izlozbeni primerak ili samo kucnog ljubimca.

Evo, mozes da odes na ove sajtove, da pogledas i informises se o ceni.

http://www.happytails.ro/ - Aeron je iz ove odgajivacnice

http://www.matranensis.hu/

http://www.airedaleterrier.prv.pl/

Nadam se da nisam bila preopsirna 8)

POZ :D

drago mi je da ima jos Welshie-a, na ovim nasim prostorima. 14 godina, fenomenalno. Dace Bog, da i ovaj moj dozivi te godine. Reci mi da li ti imas Welsha, ili je to neki, ko se sisa u tvom salonu. Jedan Welshie, od mog Aerona, je u Zagrebu. Delboy, se zove. Mozda je vec bio kod tebe u salonu.

Veliki pozdrav od mene

Vesna

Danas je Sony uginula. Smrt je nastupila naglo, jos ujutro se igrala i normalno je jela, popodne je vise nije bilo (izljev krvi u mozak).

Sony je bila nasa.

Mislim da se Delboy ne sisa kod nas, mozda je kod Suzane.

zaista. Ali ako je za utehu, 14god......prilicno je to. Danas sam upoznala jednom Welshia, 12god. starog. He, he, zamisli, naskakao je mog Aerona i pravio se vazan pred njime.

Welshica ima sada i u Sloveniji, jedna zenkica 4 meseca stara.

Ovi iz Aeronovog legla bi trebalo, jesenas da pocnu da se sepure po izlozbama :D

Citamo se, do tada

POZ :)

Guest Blade X

VELSKI TERIJER

Skladan je, srednje velik i kvadratičan pas. Grada tijela izražava snagu. Laici ga često zamjenjuju s erdel terijerom, a neki ga zamjenjuju s jezerskim terijerom. Glava je poprilično duga iako ne tako nežna kao kod oštrodlakog foksterijera. Oči su male i tamne, uši imaju oblik slova V, visoko su postavljene i spuštene napred. Rep je kratak i nošen uspravno. Vrat je dug i masivan, telo kratko s uskim, ali dubokim prsima. Udovi su ravni sa snažnim kostima i razvijenim mišićima. Duga dlaka je gusta i ravna. Poddlaka je meka i kratka. Boja: crna i cvenkasta. Telesna visina - do 39 cm, telesna težina - 9 kg. Dočeka visoku starost.Velškog su terijera do sredine prošlog stoleća nazivali staroengleski terijer ili mrki oštrodlaki terijer. Današnje ime dobio je 1886. godine. To je stara terijerska pasmina iz Walesa i nikako nije smanjena izvedba erdela. Velški terijer je starija pasmina. Dužu glavu je dobio kasnijim ukrštanjem s foksterijerom. Živahan je, po naravi pravi terijer koji može zbog svoje veličine živeti i u malom stanu. Potrebno ga je nešto manje čistiti, odnosno negujemo ga kao bele terijere. Spreman je braniti sebe i članove porodice. Nešto je manje agresivan od foksterijera. Osećajan je i rado laje što moramo sprečavati od rane mladosti. Strance ne voli, ali je zato dobar prijatelj deci.Potreban mu je dosledan odgoj i dosta kretanja. Ako mu to osiguramo imat ćemo lepog, izvornog i oštrog psa koji može živjeti i u velikom gradu.