Sign in to follow this  
Igor

Epagneul Breton (FCI: 7.1.2-95)

Recommended Posts

Slazem se Ivane ja sa tobom da mi odgajivaci trebamo teziti idealnom i samo takve pustati u parenje.Svi moji bretoni kao i spicevi imaju makazasto i kompletno zubalo.Nisam imala iskustva sa nedostatkom zuba kod svojih pasa do sada pa me ovo oko zubala nije ni zanimalo.Ali cinjenica je da u sudjenjima ima mnogo subjektivizma kao i svuda onde gde odlucuje ljudski faktor.

Marijo druze, nista igor nije izmislio-to sto ti je rekao-vec decko ima mozga pa ti kaze da se zubi direktno prenose genetikom, a od kada posttoji medicina ONA DOKAZUJE DA SU ZUBI CISTA GENETIKA -NASLEDSTVO, a ti to tek sada saznajes i divis se tome. :D :D :D :D , samo budi uporan mozda napravis pomak u medicini..... i pomognes mnogima.

Da smo svi pametni kao ti,i da sve znamo gdje bih nam bio kraj........................................

Imam jedno pitanje za Igora i Ivana :!: :!: :!:

Planirao sam da kupim jednu zenku,zenka je klasa.Ima sve sto je jedna vrhunska zenka bretona treba da ima :!:

Ali ima jednu nevidljivu manu a to je zubalo :!: :!: :!: Ima kljestasto zubalo-ide zub na zub :( :(

Pa me intepesuje dali je takva kuja dobra sa odgoja za selekciju,dali joj takvo zubalo umanjuje ocjenu na izlozbi :?: :?: :?: :?: :?:

Dali se isplati takva kuja uzeti,sad joj je 11 mjesec,ima u krvi sa majcine strane Acine pse,sa oceve Pazit Zinbel ako sam dobro napisao,neke Talijanske pse..

Pozdrav svima

Pozdrav Marijo,

Pitao si me za misljenje. Slazem se mahom sa svima, ali da pokusam da ti pojasnim, odnosno kazem svoje misljenje. Prvo sto ti je Igor vec rekao, 11 meseci je jako rano i u velikom broju slucajeva rano da budes siguran da li ce biti u odlicnoj oceni a kamoli klasa. Mnoge sudije retko u razredu mladih daju vecu ocenu od vrlo dobre bas kada se radi o tom uzrastu, al dobro.

Sto se tice klestastog zubala slazem se i sa Micom. Tu se ne radi o poremecaju duzine vilica, do nekih teskih degenerativnih promena, u mnogim slucajevima je to poremecaj u razvoju... Da se razumemo, to je diskfalifikaciona mana i nema komentara, ali ako bi se sa tim morao suociti uvek bi pre odabrao klestasto zubalo nego svetlo oko, belinu..... To se moze ispraviti stencima, raznim gumicama, pracenjem, masiranjem desni... Ali to je prevara! Prevara u kojoj lazes sam sebe. Ako ti treba kuja za uzgoj, kuja od koje zelis stvarati svoju liniju, onda moras teziti idealnom. To sigurno nije resenje. Sto ti je vec Zorana rekla, puno je dobrih i korektnih pasa zato nemas potrebe gubiti vreme, novac, strepljenje i uz to kvariti kvalitet rase.

Pozdrav Ivane

Hvala na odgovoru,mislim da ste mi puno pomogli oko moje konacne odluke dali da je uzmem ili ne :) :)

Kad smo se vec dotakli zuba. Poznato je svima da standard Epanjel Bretona propisuje sta kod Bretona sto se zuba tice nema znacaja, koji zub moze faliti. Medjutim mnogo sudija se toga ne pridrzavaju i daju sebi za pravo da sude po svom nahodjenju.

Cuo sam razne komentare na ovu temu. Voleo bih da cujem od svih na forumu misljenje i tumacenje standarda.

1. Sta se smatra nebitnim?

2. Koji zub moze faliti? Odnosno koliko zuba?

Ivane ti si pitao za misljenje i tumacenje a ne standard,standard svako moze da procita.Ja kazem moje misljenje a to je kazem opet da svaki nedostatak zuba sem P1 treba smatrati manom.Mene bi iskreno bilo sramota izvesti na izlozbu psa bez 8 zuba pa to pas bez 1/5 zubala :!: :!: :!: A to sto standard godinama popusta to mi se uopste ne svidja ,ne bi me cudilo da sledeca izmena standarda bretona bude dozvoljeno plavo ili zeleno oko kod bretona :o kad su kod nemca vec dozvolili svetlo oko a kod moje druge rase(nem.malih spiceva)pored makazastog sada tolerisu i kljestasto zubalo kao i neznatan nedostatak premolara.Ali pazi na ovo "neznatan" ,zar to ne daje sudiji mogucnost slobodnog tumacenja :?: Neki sudija ce istolerisati 1 ili 2 a neki 8 ili cak vise...

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this