Tjara

Peruanski bezdlaki pas (Perro sin pelo del Peru)

Recommended Posts

Svi smo ga bar jednom videla, ako ne uživo onda na televiziji - Inca Orchid, predstavnik ove rase razglašen je za najgrđeg psa na svetu. Dolazi iz Peruja, njegova glavna odlika je to što nema dlake. On je potpuno neodlakan, dlaku možemo naći na glavi, nogama i na repu, a u rodnom Peruju teže ka uzgajanju psa koji nigde nemaju dlaki, tako da su potpuno goli.

Boja kože nalazi se najviše u čokoladnoj i sivoj. Albinizam nije dozvoljen. Boja očiju sklada se sa bojom kože.

peruvianincaorchid.jpg

Ovaj pas postoji u tri veličine:

- mali (25-40 cm, 4-8 kg);

- srednji (40-50 cm, 8-12 kg);
- veliki (50-65 cm, 12-25 kg).

Ovo je odličan pas za razonodu, ali je prema strancima posebno pažljiv. Rasa je veoma živahna, verna i većinoma dobra sa ostalim psima. Vrlo su agilni i brzi. Ne vole biti sami, zato jih treba trenirati i naviknuti na samoću. Ne podnose ekstremne vrućine/mraz.

in.jpg

Zao mi je sto je ova tema "posustala" malo jer je ovo jedna od mojih omiljenih rasa ! Predpostavljam da je to upravo zato jer  (koliko ja znam) u Srbiji nema Peruanaca i ljudi jako malo znaju o njima. Voleo bih da se javi neko od odgajivaca i upozna nas sa ovom predivnom rasom tj. da saznamo malo vise od onoga sto se moze procitati na netu. Znam da u Hrvatskoj ih ima i da je otuda i ovogodisnji WW Ch. Nuevo Callao Pazzda koji je stvarno izuzetan primerak ove rase.

Poštovani, Prijateljica mi je skrenula pažnju na ovaj topic pa sam Vam se odlucia pridruziti :)

Prvo, skrenua bih paznju na pogresno napisano ime pasmine: Inka Orchid je samo ime boje i jedan od varijeteta pasmine pod nazivom Peruanski bezdlaki pas (Perro sin pelo del Peru)..

Nadalje, drago mi je da je spomenut Ch. Nuevo Callao Pazzda (Elf), mujak je u mom vlasništvuu i do sada je bio europski baby prvak, svjetski juniorski prvak, prošle godine europski prvak, a ove godine i svjetski prvak. Naglasila bih da pas ima samo 3 godine i 4 mjeseca.

Također, moja ženka, Ch. Magenta Sweety Punk (Rosa) ove godine je bila psvjetska prvakinja. Ona je prva odlakana ženka koja je ponjela tu titulu iako je bila u konkurenciji ISKLJUČIVO bezdlakih ženki (bezdlaki i odlakani varijetet na izlozbama se ocjenjuju zajedno).

Treći pas u mom vlasništvu je mladi mužja, od 6 mj, Quri Wayna Pazzda..

A za tri tjedna nam dolazi i velika zenka Oohlala Sweety Punk...

Istina je da ih u Srbiji za sada nema...

Toliko za sada, samo kratko javljanje dok ne shvatim kako stavljati fotke ;)

Poštovani, Prijateljica mi je skrenula pažnju na ovaj topic pa sam Vam se odlucia pridruziti :smile:

Prvo, skrenua bih paznju na pogresno napisano ime pasmine: Inka Orchid je samo ime boje i jedan od varijeteta pasmine pod nazivom Peruanski bezdlaki pas (Perro sin pelo del Peru)..

Nadalje, drago mi je da je spomenut Ch. Nuevo Callao Pazzda (Elf), mujak je u mom vlasništvuu i do sada je bio europski baby prvak, svjetski juniorski prvak, prošle godine europski prvak, a ove godine i svjetski prvak. Naglasila bih da pas ima samo 3 godine i 4 mjeseca.

Također, moja ženka, Ch. Magenta Sweety Punk (Rosa) ove godine je bila psvjetska prvakinja. Ona je prva odlakana ženka koja je ponjela tu titulu iako je bila u konkurenciji ISKLJUČIVO bezdlakih ženki (bezdlaki i odlakani varijetet na izlozbama se ocjenjuju zajedno).

Treći pas u mom vlasništvu je mladi mužja, od 6 mj, Quri Wayna Pazzda..

A za tri tjedna nam dolazi i velika zenka Oohlala Sweety Punk...

Istina je da ih u Srbiji za sada nema...

Toliko za sada, samo kratko javljanje dok ne shvatim kako stavljati fotke :wink:

Veliki pozdrav Lili !!!Ja bih rekao prava osoba na pravom mestu ;-) Jedva cekam fotkeee :-)

Drago mi je da najzad na ovom forumu vidim ovu specifičnu i po meni prelepu rasu! Najveća vrsta ove rase me je oduševila kada sam je prvi put video, iako nažalost nisam imao prilike da je sretnem uživo. Neobičan da, pomalo zastrašujući da, ali ružan nikako. Mnogi ljudi se zgroze kada vide ovu rasu, ali meni ona deluje veoma moćno, pogotovo veće vrste koje podsećaju na one paklene dobermane iz filmova resident evil, koji na prvi pogled deluju strašno tj zastrašujuće, ali definitivno prava reč je -moćno. Prvo što sam pomislio kada sam prvi put video ovu rasu je pitanje-kakav bi bio izraz lica mog poštara kada bi video ovakvog psa u mom dvorištu? :) Zaista bih želeo da uživo sretnem ovu rasu jednog dana, i nadam se da će to biti uskoro. Puno pozdrava za vlasnicu i njene sjajne ljubimce.

Peruanac, cak ni oni najveci od 60+ cm (nikada nisam vidjela veceg od 62 cm iako standard dopusta 65), jos su uvijek velicinom ispod dobermama.

Dobermam od 72 cm ima 50-ak kg. Peruanac na 62 cm nema preko 25... Meksikanac je vec nesto drugo. Oni su znatno duzi u tijelu i masivniji, pa na visinu od 62 cm imaju i po 35 kg.