dragoljub

Nemacki Ovcar (Deutscher Schäferhund) - 13. deo

Recommended Posts

Skurija i Milorad ........a sta vam se ne svidja kod no ...gde je problem ....zasto tvrdite da je nekad bio bolji ili sta vec ......evo u radnoj prmeni  da ne bi ispalo da ste to procitali na netu ili sta vec neko objasnjenje npr ------axentije .......super si im objasnio sa automobilila znaci extra ....nego zanima me od ona dva crvendaca koji je vise kod mehanicara ...koji je stabilini ---brzi ...sigurniji .....i to da reflektujemo na no ......pozdrav ....i da dodam na ovoj temi bilo je svasta raznih pisanija ....malo je ono ne ukusno upasti i reci e imate invalide od pasa evo bbc film nista do ne valja pa staviti jedinku oz 1900 i reci t je to nema dalje .....znaci nije sve crno belo .....da rasa ima problema ima ....moj post je bila mala ironija i nista vise .....ko je pratio temu zna moje misljenje i to je samo misljenje .....

Edited by Red Nousse

P.S. sustina dva auta koja sam postavio je vrlo jasna, poredjenje pocetka jedne robne marke ( u tvom slucaju je postavljena slika psa sa pocetka proslog veka) i danasnjih dostignuca u evoluciji..... u oba slucaja su u pitanju savrseni psi i savrsene masine...usput i jedni i drugi su nemacki proizvod....

Pa nije trebalo da postavis DAS AUTO  (lmao)  kada se od jeseni pokazalo da je DER SCHWINDEL  (lmao)

(neener)  drugarski mali 

Ilustracija bi bila OK ako bi parametri, radni, svrsishodni i zdravstveni NO 2015 bili makar za 1/2 bolji od NO 190*. 

Znaci, pitanje glasi da li je danasnji NO, sa rodovnikom koji odgovara standardu sa tim izmenama a njih ipak ima, nije da nema, bolji od onih NO sa pocetaka, ili hajmo iz sredine. I koja blaga ili manje blaga izmena je sta donela.

To bi bile cinjenice, ostalo su nagadjanja. 

Smatram da je sasvim legitimno pitati, pa cak i samo na osnovu nekog klipa ili slike, cak i bez elementarnih znanja a posebno u svetlu podatka a to je konkretna cinjenica, nije preuzeta iz necijeg dokumentarca koji moze da bude i pristrasan, da se NO zaista obreo medju onih 15 kriticnih rasa za cije BOB-ove vazi obaveza zdravstvenog, VET pregleda pre nego sto im dopuste da idu u takmicenje za grupu. Btw. i moji su medju njima. U Velikoj Britaniji.

Legitimno jeste pitati, ali nije legitimno tvrditi bez debelog znanja mnostva raznih aspekata da rasa jeste unistena. 

Mozda kada bi branitelji NO mirno malo objasnili, izneli malo detaljnije cinjenice da bi onih povika fuuuj, unisteni bilo manje. Mozda. 

Edited by Tuncay

Pastirski psi pripadaju drugoj FCI grupi.... NO je OVCARSKI pas.....namena imje potpuni drugacija iako se mnogoma cini da je ista jer identifikuju ovcarski i pastirski kao jedno.... Moja greška, lapsus kalami.

Ne siri dezinformacije koje si cuo uzutoj stampi, nikad nemac nije menjao standard zbog nekog klipa na kom su snimljeni neki bolesni psi, kojih je puna bilo koja druga rasa....

I gde pise da NO anatomski ne odgovara standardu i nameni koja je po standardu???? 

Ajmo malo cinjenice, a ne nagadjanja.

P.S. sustina dva auta koja sam postavio je vrlo jasna, poredjenje pocetka jedne robne marke ( u tvom slucaju je postavljena slika psa sa pocetka proslog veka) i danasnjih dostignuca u evoluciji..... u oba slucaja su u pitanju savrseni psi i savrsene masine...usput i jedni i drugi su nemacki proizvod....

U drugom pasusu dolazimo polako do poente. Prvo, nije to "neki klip" i nije to žuta štampa i nisu to "neki psi" nego BOB na Crufts za koga ortoped, i to ne bilo koji, kaže da nema zdrave zadnje noge. To što su i ostale rase bolesne, to i jeste poenta, nikad niko nije ni rekao da su uništeni samo NO, ljudi su uništili zbog eksterijera i nemara i mnogo drugih rasa, pogledaj dokumentarac pa ćeš videti. Niko ne kaže da NO ne odgovara standardu, samo se kaže da za rad (širi pojam) niko ne koristi pse po standardu, nego "radne" pse (inače neki ovde tvrde da to ne postoji), za koje jedan od kinoloških sudija kaže da nikad ne bi mogli da se takmiče na izložbama pasa.

Kad smo kod slike, iako mi je poređenje odvratno, jer je to je klasična zamena teza, ajde, samo zamislite da je auto sa slike desno sporiji, nestabilniji, nepouzdaniji, češće se kvari, može da poveze jednog čoveka, ne može da se stavi ništa u gepek itd. džabe bi mu bilo što je lep. Možda se to desilo sa modernim NO (i psima iz mnoooogo drugih rasa) ali vi nećete da obrazložite zašto nije.

Nadam se da sam sad jasniji.

Citiraću Tuncaya, vidim da on ima više autoriteta od nas (Hvala Tuncay):

"lustracija bi bila OK ako bi parametri, radni, svrsishodni i zdravstveni NO 2015 bili makar za 1/2 bolji od NO 190*. 
Znaci, pitanje glasi da li je danasnji NO, sa rodovnikom koji odgovara standardu sa tim izmenama a njih ipak ima, nije da nema, bolji od onih NO sa pocetaka, ili hajmo iz sredine. I koja blaga ili manje blaga izmena je sta donela.
To bi bile cinjenice, ostalo su nagadjanja. 

..."

Eto, ako bi bilo ko mogao da odgovor na ovo, bilo bi odlično. Jer ovaj vid vođenja rasprave, pun zadojenosti, tvrdoglavosti, spinovanja, retoričkih pitanja, pseudoargumentacije, ne vodi nigde.

Edited by Milorad Vlajic

Nema Tuncay nikakav autoritet  (funny)  

S druge strane ovde jeste mali problem kada se uzme taj UK dokumentarac koji je pravljen ne da izvaga sve precizno, sa strane gledano, nego aktivisticki ipak, zato sto je trebalo uzdrmati ustajale vode KC.  

A cinjenica je da ako se nastupi na pasminsku temu da se kaze: rasa vam je degenerik, unistena, onda krene rasprava takva kakva jeste jer ljudi koji tu rasu vole, gaje, rade sa njom, izlazu onda nemaju volje da odgovaraju sta je tu sta. 

Nije sve crno belo. Zbog (pre)uglovanosti NO i tog imperativa zdravlje mojim je pretilo da im zabrane otvorene uglove koje su svojstvo rase, po logici ako ne valja mnogo na ovu stranu ne valja mnogo i na onu. Dok danski klub nije platio nezavisne relevantne univezitetske VET studije, koje su pokazale da ti otvoreni uglovi zadnjih nogu ne prave sunjama nikakav problem ako je ostatak uglovan kako treba a da su u grupi sa problemima mahom oni uglovaniji.

Znaci, trebalo bi lepo pitati i lepo sacekati sta ce ko reci i objasniti. 

Ja sam pitala par puta, to oko rada i anatomskih odlika, odgovor nisam docekala, neki temeljniji, studiozniji, pa sam nasla kod Vlasenka objasnjenje bas u detalje, ali moram da priznam da je on covek ljubitelj izvornih pastirskih pasa i unapred odbija sve sto ne ostaje u tom prvobitnom obliku pre intenzivne selekcije. Pa se nesto mislim da ce on ipak biti pristrasan a ja bih volela da procitam, dobijem link, ili cujem nesto detaljnije sa druge strane. 

Inace, pogresna je teza da sluzbe, policija i druge ne uzimaju NO. Bas na ovoj temi navodila sam Cehe i nemacke carinike. NO i dalje nema premca i dalje je sve u njemu spakovano najucinkovitije, po meri. To nema nijedna druga rasa, zao mi je, ali tako je.  I zato jeste broj 1.. 

Atina na pitanje se ne odgovara protupitanjem vec odgovorom, kojeg ti izbjegavas ja sam postavio pitanje par postova iznad da mi odgovoris, sto danasnji NJO moze a ondasnji nije mogao pa ste mu morali mjenjati anatomiju tijela?!?!

Vidi ne znam  sta je nekad mogao  a sta nije,jer ja tad nisam imala NO ,bilo je to davno a ja  nisam bas  toliko stara da znam sta je bilo davnih 70-ih  :razz: ..

Atina hvala na odgovoru rijesila si sve moje nedoumice, ostaj dobro!

Ja tebe iskreno ne razumem....sta hoces da kazes sta zelis da cujes ?  Recu ti samo ovo nikom nije dobar pas sa krivim ledjima (kako ti kazes)ili losim nogama .i svak ozbiljan ce takvu jedinku iskljuciti iz odgoja....Postoje ljudi koji uzivaju samo u exterijeru njima je bitan hod psa, brzi kas ( to zavisi od duzine butne kosti)...zatim imas ljude koji se posvecuju samo radu sa psima ,exterijer ih ne znanima i  da li ce moci trcati u kasu , ima i onih koji drze balans exterijerno radni ..ocekuju da im pas NO bude  kompletan ....i da ne zaboravim ljude  koji teze samo za                   psima u realnom smislu  ...izuzetni cuvari (tvrd i cvrst   karakter).....Nazalos postoje i oni ljudi koji sve  zanemaruju i pustaju u priplod svasta i prodaju za  male pare jer koliko su im vremena i paznje dali tolika im je i cena .....

Zato morate znati sta zelite , pa od koga i sta  uzimate ......

Cinjenica je da ima losih a i   odlicnih pasa ......al da je rasa unistena to nemogu prihvatiti i ne zelim ...dok god ima ljudi koji se trude ...ipak No. je jos uvek  br 1 .Tuncay je sve   objasnila u gore komentaru ..... (nod)

Samo da odgovorim Skurji na nekoliko stvari:

Pas na videu je spada u radnu liniju, a po vama to nije njemacki ovcar
nego neka druga rasa tako da ne znam zasto uopce stavljas taj video
uglavnom

Objasni mi odakle si izveo zakljucak da ja smatram da radna linija NO nije NO vec neka druga rasa, odakle tebi uopste ideja da sam ja pripadnik izlozbenih linija NO ?

nisi mi odgovorio na pitanje zasto su njemackom ovcaru spustena ledja
sto on danas moze raditi a prije nije radio, ti pricas OKSIMORONE sam
sebi skaces u usta

Bas sam ti odgovorio moj citat: Spustanje ledja kod NO je pocelo zbog kasa koji dolazi do izrazaja u ringu.Kasnije je taj deo iz standarda, da je NO kasac, i deo o blago padajucim
ledjima uzet kao izgovor da se stvori danasnji moderni izgled
eksterijernog NO.

onaj kapetan kako ga ti zoves STEPANIC (a cita se drugacije al nema veze
ipak si ti kinolog i uzgajas izlozbene njemacke ovcare:)) on nije rekao
da psu moraju bit spustena ledja zbog kasa vec mu je prvenstveno bila
najbitnija radna karakteristika psa a tek onda eksterijerja to je
naglasio vise puta, ti se pozivas na njega a sto cinis? radis upravo
suprotno od onoga sto je on zagovarao dakle stvoritelj njemackog ovcare
kuzis DECKO?

Prvo to nije onaj, vec otac rase i prema njemu treba da se odnosis sa odredjenim postovanjem. Gde sam se ja izjasnio kao kinolog i odgajivac izlozbenih (ili bilo kojih drugih( Nemackih ovcara ?
Drugo u standardu je definisano da je Nemacki ovcar kasac i ja sam lepo napisao da su kasnije (znas sta znaci rec kasnije) izvukli to iz konteksta i iskoristili kao izgovor da dobiju anatomiju danasnjeg NO.
Trece sta ja to cinim, alo decko ja ne uzgajam Nemacke ovcare, cime se ti pucas u venu kada si dosao do zakljucka da ja zagovaram i promovisem izlozbene linije NO.

Za kraj, moj zakljucak da si nevaspitan i bezobrazan je ostao potpuno na mestu, uskocio si na forum poceo vikati i kaciti epitete drugima a da prethodno nisi istrazio koji su stavovi tih ljudi kojima kacis epitete. Bio si lenj i nisi procitao temu malo unazad a upravo potvrda za to je sto si rekao da sam ja neki uzgajivac izlozbenih linija NO i da ja zagovaram, promovisem i branim te iste NO. Isto kao sto si bio lenj kada si sebi kupovao psa, pa si uzeo nesto sto ti se ne svidja jer nisi mogao utrositi pola sta vremena da istrazis i saznas da postoje i drugi tipovi i linije NO.

Izvlacis iz konteksta i oblikujes kako tebi odgovara, bezobrazan si, nevaspitan i lenj. Moja dalja diskusija sa tobom je zavrsena. Pozdrav i svako dobro...

Samo da odgovorim Skurji na nekoliko stvari:

Pas na videu je spada u radnu liniju, a po vama to nije njemacki ovcar

nego neka druga rasa tako da ne znam zasto uopce stavljas taj video

uglavnom

Objasni mi odakle si izveo zakljucak da ja smatram da radna linija NO nije NO vec neka druga rasa, odakle tebi uopste ideja da sam ja pripadnik izlozbenih linija NO ?

nisi mi odgovorio na pitanje zasto su njemackom ovcaru spustena ledja

sto on danas moze raditi a prije nije radio, ti pricas OKSIMORONE sam

sebi skaces u usta

Bas sam ti odgovorio moj citat: Spustanje ledja kod NO je pocelo zbog kasa koji dolazi do izrazaja u ringu.Kasnije je taj deo iz standarda, da je NO kasac, i deo o blago padajucim

ledjima uzet kao izgovor da se stvori danasnji moderni izgled

eksterijernog NO.

onaj kapetan kako ga ti zoves STEPANIC (a cita se drugacije al nema veze

ipak si ti kinolog i uzgajas izlozbene njemacke ovcare:)) on nije rekao

da psu moraju bit spustena ledja zbog kasa vec mu je prvenstveno bila

najbitnija radna karakteristika psa a tek onda eksterijerja to je

naglasio vise puta, ti se pozivas na njega a sto cinis? radis upravo

suprotno od onoga sto je on zagovarao dakle stvoritelj njemackog ovcare

kuzis DECKO?

Prvo to nije onaj, vec otac rase i prema njemu treba da se odnosis sa odredjenim postovanjem. Gde sam se ja izjasnio kao kinolog i odgajivac izlozbenih (ili bilo kojih drugih( Nemackih ovcara ?

Drugo u standardu je definisano da je Nemacki ovcar kasac i ja sam lepo napisao da su kasnije (znas sta znaci rec kasnije) izvukli to iz konteksta i iskoristili kao izgovor da dobiju anatomiju danasnjeg NO.

Trece sta ja to cinim, alo decko ja ne uzgajam Nemacke ovcare, cime se ti pucas u venu kada si dosao do zakljucka da ja zagovaram i promovisem izlozbene linije NO.

Za kraj, moj zakljucak da si nevaspitan i bezobrazan je ostao potpuno na mestu, uskocio si na forum poceo vikati i kaciti epitete drugima a da prethodno nisi istrazio koji su stavovi tih ljudi kojima kacis epitete. Bio si lenj i nisi procitao temu malo unazad a upravo potvrda za to je sto si rekao da sam ja neki uzgajivac izlozbenih linija NO i da ja zagovaram, promovisem i branim te iste NO. Isto kao sto si bio lenj kada si sebi kupovao psa, pa si uzeo nesto sto ti se ne svidja jer nisi mogao utrositi pola sta vremena da istrazis i saznas da postoje i drugi tipovi i linije NO.

Izvlacis iz konteksta i oblikujes kako tebi odgovara, bezobrazan si, nevaspitan i lenj. Moja dalja diskusija sa tobom je zavrsena. Pozdrav i svako dobro...

Istina boli u nedostatku se koriste rijeci da sam "narkoman" jer se pucam u venu itd.. mislim da bi admini trebali sankcionirati takove kao sto si ti, kada nemas odgovora onda napadas ja nisam nikgoa napadao, vec sam odgovarao covjeku koji ima problem sa psom i onda je krenula hajka al ok, eto ja se bodem u venu glavno da si ti inteligencija ztesca sve ti se pamet niz glavu cijedi dok pricas uzivaj KLINJO :)!

Ovu temu pratim jer mi se svidjaju NO...imao ga je jos moj djed davnih 80 tih godina, tako da mogu reći da sam odrastao sa NO. U vezi s tim imam jedno, mozda, laičko pitanje: da li je tačno da se na izlozbama crni NO samo ocjenjuju, ali ne učestvuju u konkurenciji za pobjednika rase ?

Nije to poenta. Poenta je da li bi pas koji bi prosao na izlozbi, dobio pozitivnu ocenu eksterijera po standardu maticne zemlje mogao da radi za policiju. 

Tj. ima li takvih? 

Mislim da ima. 

Uslovi za ucesce na uzgojnoj smotri kod Ceha 

3. Podmínky účasti na bonitaci3.1. Pro psy:

- bonitováni mohou být pouze němečtí ovčáci, kteří jsou zapsáni v plem. knize klubu. V den bonitace musí dosáhnout stáří nejméně 18 měsíců.

3.2. – doklad o nejméně jedné předepsané všestranné zkoušce zapsaný ve výkonnostní knížce (min. 1. stupně)
3.3. – výsledek RTG kyčelních kloubů zapsaný v průkazu původu - max. II. st.
3.4. – potvrzení o výstavním ocenění ze třídy mladých, dospívajících nebo dospělých získané na výstavě oblastní, krajské nebo klubové, neplatí ocenění z mezinárodních a národních výstav.
3.5. - potvrzení DNA

vidi 3.4  - ocenjen na specijalnoj izlozbi na NO kao uslov da ucestvuje na smotri i da uopste bude procenje da li ce dobiti uzgojnu dozvolu.

Ako u policiji i vojsci rade psi sa rodovnikom, ako su imali policijske i vojne odgajivacnice, znaci da su ti psi, odnosno preci tih pasa morali da budu ocenjeni i ina izlozbi.

Bez ocene na izlozbi roditelja rodovnika za stenad nema. 

Ne zelim nista nesto posebno da dokazujem, nego nije sve nikada u krajnostima. Ocigledno je da medju NO-ovcardzijama ima raznih smerova i raznih orijentacija. Nikad nije jedna rasa unistena ako ima kuda da se posegne i odakle da se uzme. 

12179841_888882501167455_644050634_n.jpg

Ja sam za svaku opciju i liniju kod NO....samo da je zdravo, pravo i prirodno...Mene lično ne zanima ni da li je pas crvene boje, ni da li je zelen, crn i sl..Ne dijelim ih na to...Ne dijelim ih ni na radne i paradne...NO mora biti i jedno i drugo...Dijelim ih jedino na dobre i loše...Nažalost, dosta je ovih loših...dali zbog nekontrolisanog uzgoja, nemara ili neznanja, to ne znam...ali znam ono što vidim...a stanje je trenutno takvo kakvo jeste. Pogrešno je optuživati i na stub srama stavljati samo te takozvane ,,eksterijerne,, NO koji su pritom te famozne crvene boje...Upravo je takvih pasa zaista mnogo loših iz prostog razloga što ih ima najviše..Nije bitno ništa što ovde mnogi naglabaju...Svaka čast i skidam kapu onima koji vole NO onakvog kakav i jeste i radni i paradni pas...Svaka čast ljudima koji postižu izuzetne rezultate na specijalkama(izložbama) a pritom su im psi mnogo dobri radni psi. I zaista nakon svega ovoga ne mogu i ne volim da gledam NO sa strmim, čudnim sapima...To standard ne traži, to niko ne traži i to nema veze ni sa anatomijom ni sa lakšim kretanjem...

Edited by nemanja vranes

@nemanja vranes
Sve si lepo rekao... a sa ovim se posebno slažem: "I zaista nakon svega ovoga ne mogu i ne volim da gledam NO sa strmim, čudnim sapima...To standard ne traži, to niko ne traži i to nema veze ni sa anatomijom ni sa lakšim kretanjem..."

12308847_900141383374900_787406085_n.jpg

Posmatramo i mi...Jedan eksterijerni dečko kod mene u dvorištu...Naravno i karakter i anatomija normalni i pas koji ne odudara od normalnog psa...Nit je spušten, nit je ,,zguren,, nit je krivonog, nit je degeneričan....Jedina razlika u odnosu na moje dosadašnje pse je u boji i dužini krzna.
Pozdrav :) 

Da li je njima sad kad ima snjega hladno? Jer gledam moj NO se trese kad lezi. Nece da ide u kucicu nego bude ispred ulaznih vrata,ali niti kisne niti mu puse vjetar tu. Ja sam mu stavio cebe i napravio mu kao krevet od dasaka da nije direkt na plocicama

↗ PASCALL VON ROTENSCHUHEN  ↗

SV HD normal; ED normal; DNA Geprüft

BH, IPO1
d.o.b. 01/08/2013
F: Luger vom Aspenhaus
M: Fancy Winner Line

* Linebreeding:

5 ~ 4 VA3 Esko vom Dänischen Hof
5 ~ 5 VA1 Ursus von Batu

2ugnmfd.jpg
jkhr0n.jpg
vcz1bd.jpg

r1kkzl.jpg

Edited by Annchy

Pozdrav drustvu na temi . Ako bi mi neko izasao u susret sa listom proverenih odgajivaca radnih NO , sto kod nas , sto po EU . Boja pasa nebitna , samo da nisu ovi sa strmim sapima i kravljim stavom .Trazim za prijatelja , zivi u Holandiji ali ga ne interesuje malinoa ili holandski ovcar , zeli bas NO .

Unapred hvala 

Edited by xoli