dragoljub

Nemacki Ovcar (Deutscher Schäferhund) - 13. deo

Recommended Posts

Ti mene ne znas i nemozes znati ko sam ja,jer si debelo skrenuo kako sa pojmom rase tako i sa procenom mene ....I ne lupaj vise da je u rasi problem(pogotovu ne ovde na temi ove rase.

A ti mene znas pa mozes reci ko sam i od koga sam kupio psa kada tvrdis da je uzgajivac prevarant?!?!?!? Ti znas da ja lupam zasto se koristis takvim rijecnikom???????? Tko je tebe spominjao i vrijedjao???? Rasa je bolesna i unistena samo slijepci kojima je do novaca do ne priznaju i TOCKA!! Ti se na trepavice posadi al neces vise njemackog ovcara niti policiji niti vojsci prodati u tolikom broju kao sto su se nekada prodavali,,, njemacki ovcar vise niti nije pasmina br1 zbog bolestina,,, rade se reportaze cak i na bbc o rasi kako je unistena a ti tvrdis da je zdrava,,, ja te molim da mi se ne obracas i da me ne vrijedjas ti zivi u svon ruzicastom svijetu i misli kako je ave najbolje :)

Generalizujes rasu a sam si kriv jer se nisi dovoljno informisao vec si zaleteo i uzeo prvo sto si nasao. Za samo pola sata guglanja mozes videti slike i snimke raznih Nemackih ovcara pa velike su sanse da naletis na ono working line ili radna linija. Nije to vise retka rec ni na nasem podneblju. Ako imas stence "sampionskog porekla" od Vegasa i ostalih pasa koji su ga nasledili na tronu isto tako imas stence od Hanka, Extrema i ostalih ranih pasa koji su isto sampionskog porekla. Pa zasto sada kukas.

I ja bih se igrao sa maminim i tatinim parama ali kada treba da dam na stene izmedju 200 i 400 evra kojih sam svojom mukom zaradio dobro bih istrazio sta se sve nudi do najsitnijih detalja i sigurno ne bih takvog psa izbacio na ulicu.

E kada sam se dotakao ulice zabrinjavajuci je broj NO koji se nalaze na ulici, ostavljeni. Mogu se okriviti i stanceri ali neki od tih pasa su "odlicnog" (za izlozbeni standard) izgleda i ne deluju kao da su od stancera sto postavlja pitanje odgajivacima jel pratite sta se desava sa vasim stencima i nakon sto uzmete novac za njih ? Ili su mozda stanceri stigli odgajivace po kvalitetu pa se sada za 50e moze naci stene "sampionskog porekla" ?

Ja ne znam jesi li ti glup ili sta??? Zasto imputiras odredjene rijeci meni u usta ja kupio psa od stancera ?!?! Kao prvo moj pas ima papire ima rodovnik platio sam ga ako te zanima 600eura covjek od koga sam ga kupio inace prodaje pse i vojsci i policiji,, imao je izlozbenog psa sa kojim se natjecao u radu na svijetskik smotrama dugodlaki njemacki ovcar LIMBO VON HAUS DALIBOR,, taj se covjek jos uvijek natjece i ima rezultate a ti se pridruzi ovoj atini pacenici pa placite jer ste i vas dvoje stanceri!( jel lijepo kad se imputiraju rijeci meni bas je ;)))

Problem je u rasi koja je skoro pa došla do toga da pojedini psi (čitaj vrhunski predstavnici rase NO) izgledaju kao degenerici...Problem je i u ljudima koji to neće da priznaju....A problem je i u prevarantima...Kada se sve to spoji, nastaje ,,fantastična,, ubitačna kombinacija i onda ljudi počinju da kukaju....Hvala bogu svako štene koje sam prodao do sada ljudi su zadovoljni i nema tih problema...Tak oda je problem u rasi,ljudima i prevarantima ;) A psi nisu krivi, oni su samo psi i ništa više.

Ja ne znam jesi li ti glup ili sta??? Zasto imputiras odredjene rijeci meni u usta ja kupio psa od stancera ?!?! Kao prvo moj pas ima papire ima rodovnik platio sam ga ako te zanima 600eura covjek od koga sam ga kupio inace prodaje pse i vojsci i policiji,, imao je izlozbenog psa sa kojim se natjecao u radu na svijetskik smotrama dugodlaki njemacki ovcar LIMBO VON HAUS DALIBOR,, taj se covjek jos uvijek natjece i ima rezultate a ti se pridruzi ovoj atini pacenici pa placite jer ste i vas dvoje stanceri!( jel lijepo kad se imputiraju rijeci meni bas je :wink:))

Bez uvrede ali mislim da si ono ....pazi prijatelju NO je rasa najpopularnija i najbolji radni pas na svetu a i sire .....i to ne radni jer to i ne postoji ....vec iskljucvo extrerijerni no jer je to jedni koji je no ...to ti je najbolja pasmina na svetu nema dalje .....jer ti znas mozda negu drugu pasminu koju sluzbe koriste za trag ili odbranu napad ....nema je ......taj extrerijerni no je jedni no koji valja jer su tako rekli i nema dalje a rekli su veliki ljudu u maticnom klubu .....i da taj jedni ispravni no jer drugi i ne postoji obara sve zakone fizike .......i pazi jos jednu stvar se pre 2000 i nije bilo nesto ...sada su najbolji ...pozdrav za sve na temi -------

Bez uvrede ali mislim da si ono ....pazi prijatelju NO je rasa najpopularnija i najbolji radni pas na svetu a i sire .....i to ne radni jer to i ne postoji ....vec iskljucvo extrerijerni no jer je to jedni koji je no ...to ti je najbolja pasmina na svetu nema dalje .....jer ti znas mozda negu drugu pasminu koju sluzbe koriste za trag ili odbranu napad ....nema je ......taj extrerijerni no je jedni no koji valja jer su tako rekli i nema dalje a rekli su veliki ljudu u maticnom klubu .....i da taj jedni ispravni no jer drugi i ne postoji obara sve zakone fizike .......i pazi jos jednu stvar se pre 2000 i nije bilo nesto ...sada su najbolji ...pozdrav za sve na temi -------

Da i tam istom ekserijernom no da mu poboljsaju radne sposobnosi spustili su mu kraljeznicu, tako da se moze lakse zavlaciti u rupe tragajuc za predmetima, a navodno ce i jazavcara zamjenit ko zna napravili su savrsenog psa....

Edited by Skurja

Da i tam istom ekserijernom no da mu poboljsaju radne sposobnosi spustili su mu kraljeznicu, tako da se moze lakse zavlaciti u rupe tragajuc za predmetima, a navodno ce i jazavcara zamjenit ko zna napravili su savrsenog psa....

Hahahaaa al si ti PAMETAN nemam reci ......Cinjenica je da nemas pojma. Samo da ti odgovorim na jedno a to je  da meni paznja ne treba,ja paznju imam tamo gde treba a imam i psa koji su zdravi ,exterijerni i s kojima se takmicim kako  u exterijeru tako i u radu dok ti to neces znati sta je ,mozes samo na da gledas na slikama i video snimcima.

Svi vi koji ne znate i ne volite ovu rasu gledajte u drugo nesto ,nije ovo mesto za vas, ovu rasu kadbudete bolje upoznali i s  njom nesto radili JAVITE SE a do tad  ne mlatite  praznu slamu  (nod)

Atina posto si ti tako pametna a mi svi ostali nemamo pojma i glupi smo, osim ovih sto tebe podrzavaju oni su pametni al ne u toj mjeri kao ti, ja ti ponovno dajem paznje jer vidim da se opet osjecas zapostavljenom pa ti postavljam jedno pitanje kao obican laik ZASTO SU NJEMACKOM OVCARU UZGAJIVACI POCELI SPUSTATI LEĐA????? zar je sa normalnim prirodnim leđima bio degenerik nije mogao raditi sto sada radi?? sad ima mogucnosti supermena??? dakle samo jedno pitanje eto neka ti pomogu i ovi sto te podrzavaju ZBOG CEGA SE NJEMACKOM OVCARU SPUSTAJU LEDJA?!?!

Ja ne znam jesi li ti glup ili sta??? Zasto imputiras odredjene rijeci meni u usta ja kupio psa od stancera ?!?! Kao prvo moj pas ima papire ima rodovnik platio sam ga ako te zanima 600eura covjek od koga sam ga kupio inace prodaje pse i vojsci i policiji,, imao je izlozbenog psa sa kojim se natjecao u radu na svijetskik smotrama dugodlaki njemacki ovcar LIMBO VON HAUS DALIBOR,, taj se covjek jos uvijek natjece i ima rezultate a ti se pridruzi ovoj atini pacenici pa placite jer ste i vas dvoje stanceri!( jel lijepo kad se imputiraju rijeci meni bas je :wink:))

Decko pazi ovako, nemoj biti bezobrazan vec dobro procitaj sta sam napisao. U mom komentaru ono sto se odnosilo na tebe je deo gde sam te pitao zasto kukas na psa kog si uzeo (imas ili sta god da je) zasto se nisi malo potrudio i nasao radne linije NO ako vise prijaju tvom ukusu i oku. Za rasu ne mozes da kazes da je propala jer je veoma siroka i ima ponuditi za svakoga po nesto.

Poslednji deo mog komentara se odnosi na odgajivace i ostale koji prate temu o NO na BK forumu. Jasno se vidi prazan red izmedju delova komentara koji sam napisao valjda si za toliko razuman da shvatis sta se odnosi na tebe a sta ne ili mozda na prvo pitanje nemas odgovor pa ajde da uzmes bilo sta iz mog komentara i odgovoris mi kako tako..

Znaci ponavljam (kao sto se psu ponavlja par puta dok ne ukapira sta se trazi od njega) zbog cega nisi uzeo psa iz radnih linija ako ti ovi eksterijerni vec toliko smetaju i bodu oci.. ?

Ovo je tvoj komentar sa strane 96 :

Gle necu ispravljati krivu Drinu i moj pas je njemacki ovcar izlozbena

linija kada sam kupovao nisam znao da postoje druge linije, kada sam

kupovao psa kupio sam od covjeka koji ima dobre pse i gledao sam

rodovnike ni jedan nije imao lose kukove svi su bili A ili B( a zar je

tesko tu na balkanu slikati kukove pse platis veterinaru i upise ti

ocjenu koju zelis :smile:),

a moj ima najgori moguci oblik, i ni jedni psi dok su stenci ne setaju

tako defektno ko NJO jer je to unistena rasa meni je tako moj bio cudan

kada bi trcao i htio skrenuti padne i okrene se jel to normalno?eto ovim

sto uzgjaju izlobene kazu da je tako da se pomiri sa sudbinom...

Znaci sa manje od pola sata pretrazivanja mogao si doci do saznanja da postoje i radne linije NO koje nekome vise prijaju...

Nemas razloga skakati i napadati bilo koga, vikati (pisati velikim slovima, ako nesto zelis naglasiti mozes i boldovati) pitanja koja postavljas su na mestu ali vodis borbu protiv vetrenjaca oni ljude drze i odgajaju to sto drze i odgajaju i nece to promeniti ni da dodje hiljadu drugih kojima se to ne svidja, ti isto tako imas pravo drzati i odgajati sta zelis. Hoces NO sa pravijim ledjima i manje uglovanim zadnjim nogama, ok imas to u ponudi pa kupi..

Spustanje ledja kod NO je pocelo zbog kasa koji dolazi do izrazaja u ringu.

Zbog cega je kas bitan, pa NO je rasa koja prvo stvorena da cuva ovce. U Nemackoj, pre prvog svetskog rata Nemci su imali ogromna stada ovaca, cesto i preko 500 jedinki a cuvanje ovaca je prvobitni zadatak Nemackog ovcara. Sa tako velikim stadima jedan pas je drzao jednu stranu i morao je spartati njom gore dole dok se celo stado krece u odredjenom pravcu sto znaci da kada stado predje par kilometara NO koji sparta tom stranom predje cak i do deset puta vise. Zato je kas prvobitno ubacen u standard od oca rase kapetana Stepanica.

Kasnije je taj deo iz standarda, da je NO kasac, i deo o blago padajucim ledjima uzet kao izgovor da se stvori danasnji moderni izgled eksterijernog NO.

Naravno nakon ovoga sledi pitanje, koje sam ja inace cesto postavljao ovde i najcesce bio ignorisan (usled nedostatka kvalitetnog odgovora ili nekog drugog razloga), kako to da Vuk kasa i preko 50 km a nema anatomiju kao NO.

O uglovima tek treba pricati ali cisto sumnjam da bi do neke ozbiljnije diskusije (ne svadje, diskusije sa argumentima) moglo doci u skorije vreme..

Znaci nikako ne stoji prica da je rasa unistena, ne svidjaju ti se Atinini psi (na primer) izvolte kupi od drugog odgajivaca ciji psi imaju drugaciju anatomiju i problem resen..

Za kraj da se odjavim sa ovcarom u bukvalnom smislu..

Odgledaj ceo snimak, veoma je poucan, iako to na prvi pogled mozda zvuci smesno, cuvanje ovaca kako to treba da radi Nemacki ovcar je nimalo lak posao za psa zato pas sa HGH titulom (herding, cuvanje ovaca) ne mora da polaze AD (test izdrzljivosti, kas umerenim tempom oko 20 km ako ne gresim) i ne mora da polaze Shutzund, ako sam dobro informisan (a ispravice me neko ako nisam) HGH titula odgovara nekom Shutzundu (samo ne znam kojem, 1, 2 ili 3)

Pored HGH titule od tih "egzoticnih" titula tu je i FH (1, 2 mislim da je cak i 3 nekad postojao) to je specijalizovan ispit u tragu. Tako da ova rasa stvarno ima ponuditi za svakoga po nesto...

Decko pazi ovako, nemoj biti bezobrazan vec dobro procitaj sta sam napisao. U mom komentaru ono sto se odnosilo na tebe je deo gde sam te pitao zasto kukas na psa kog si uzeo (imas ili sta god da je) zasto se nisi malo potrudio i nasao radne linije NO ako vise prijaju tvom ukusu i oku. Za rasu ne mozes da kazes da je propala jer je veoma siroka i ima ponuditi za svakoga po nesto.

Poslednji deo mog komentara se odnosi na odgajivace i ostale koji prate temu o NO na BK forumu. Jasno se vidi prazan red izmedju delova komentara koji sam napisao valjda si za toliko razuman da shvatis sta se odnosi na tebe a sta ne ili mozda na prvo pitanje nemas odgovor pa ajde da uzmes bilo sta iz mog komentara i odgovoris mi kako tako..

Znaci ponavljam (kao sto se psu ponavlja par puta dok ne ukapira sta se trazi od njega) zbog cega nisi uzeo psa iz radnih linija ako ti ovi eksterijerni vec toliko smetaju i bodu oci.. ?

Ovo je tvoj komentar sa strane 96 :

Gle necu ispravljati krivu Drinu i moj pas je njemacki ovcar izlozbena

linija kada sam kupovao nisam znao da postoje druge linije, kada sam

kupovao psa kupio sam od covjeka koji ima dobre pse i gledao sam

rodovnike ni jedan nije imao lose kukove svi su bili A ili B( a zar je

tesko tu na balkanu slikati kukove pse platis veterinaru i upise ti

ocjenu koju zelis :smile:),

a moj ima najgori moguci oblik, i ni jedni psi dok su stenci ne setaju

tako defektno ko NJO jer je to unistena rasa meni je tako moj bio cudan

kada bi trcao i htio skrenuti padne i okrene se jel to normalno?eto ovim

sto uzgjaju izlobene kazu da je tako da se pomiri sa sudbinom...

Znaci sa manje od pola sata pretrazivanja mogao si doci do saznanja da postoje i radne linije NO koje nekome vise prijaju...

Nemas razloga skakati i napadati bilo koga, vikati (pisati velikim slovima, ako nesto zelis naglasiti mozes i boldovati) pitanja koja postavljas su na mestu ali vodis borbu protiv vetrenjaca oni ljude drze i odgajaju to sto drze i odgajaju i nece to promeniti ni da dodje hiljadu drugih kojima se to ne svidja, ti isto tako imas pravo drzati i odgajati sta zelis. Hoces NO sa pravijim ledjima i manje uglovanim zadnjim nogama, ok imas to u ponudi pa kupi..

Spustanje ledja kod NO je pocelo zbog kasa koji dolazi do izrazaja u ringu.

Zbog cega je kas bitan, pa NO je rasa koja prvo stvorena da cuva ovce. U Nemackoj, pre prvog svetskog rata Nemci su imali ogromna stada ovaca, cesto i preko 500 jedinki a cuvanje ovaca je prvobitni zadatak Nemackog ovcara. Sa tako velikim stadima jedan pas je drzao jednu stranu i morao je spartati njom gore dole dok se celo stado krece u odredjenom pravcu sto znaci da kada stado predje par kilometara NO koji sparta tom stranom predje cak i do deset puta vise. Zato je kas prvobitno ubacen u standard od oca rase kapetana Stepanica.

Kasnije je taj deo iz standarda, da je NO kasac, i deo o blago padajucim ledjima uzet kao izgovor da se stvori danasnji moderni izgled eksterijernog NO.

Naravno nakon ovoga sledi pitanje, koje sam ja inace cesto postavljao ovde i najcesce bio ignorisan (usled nedostatka kvalitetnog odgovora ili nekog drugog razloga), kako to da Vuk kasa i preko 50 km a nema anatomiju kao NO.

O uglovima tek treba pricati ali cisto sumnjam da bi do neke ozbiljnije diskusije (ne svadje, diskusije sa argumentima) moglo doci u skorije vreme..

Znaci nikako ne stoji prica da je rasa unistena, ne svidjaju ti se Atinini psi (na primer) izvolte kupi od drugog odgajivaca ciji psi imaju drugaciju anatomiju i problem resen..

Za kraj da se odjavim sa ovcarom u bukvalnom smislu..

Odgledaj ceo snimak, veoma je poucan, iako to na prvi pogled mozda zvuci smesno, cuvanje ovaca kako to treba da radi Nemacki ovcar je nimalo lak posao za psa zato pas sa HGH titulom (herding, cuvanje ovaca) ne mora da polaze AD (test izdrzljivosti, kas umerenim tempom oko 20 km ako ne gresim) i ne mora da polaze Shutzund, ako sam dobro informisan (a ispravice me neko ako nisam) HGH titula odgovara nekom Shutzundu (samo ne znam kojem, 1, 2 ili 3)

Pored HGH titule od tih "egzoticnih" titula tu je i FH (1, 2 mislim da je cak i 3 nekad postojao) to je specijalizovan ispit u tragu. Tako da ova rasa stvarno ima ponuditi za svakoga po nesto...

Ja sam bezobrazan jer govorim istinu? Zasto ti mene vrijedjas kao ucis me i ponavljas kao psu dok ne shvati odredjenu naredbu jesi li te tako dresirala Atina ???Pas na videu je spada u radnu liniju, a po vama to nije njemacki ovcar nego neka druga rasa tako da ne znam zasto uopce stavljas taj video uglavnom, nisi mi odgovorio na pitanje zasto su njemackom ovcaru spustena ledja sto on danas moze raditi a prije nije radio, ti pricas OKSIMORONE sam sebi skaces u usta onaj kapetan kako ga ti zoves STEPANIC (a cita se drugacije al nema veze ipak si ti kinolog i uzgajas izlozbene njemacke ovcare:)) on nije rekao da psu moraju bit spustena ledja zbog kasa vec mu je prvenstveno bila najbitnija radna karakteristika psa a tek onda eksterijerja to je naglasio vise puta, ti se pozivas na njega a sto cinis? radis upravo suprotno od onoga sto je on zagovarao dakle stvoritelj njemackog ovcare kuzis DECKO?

ps: nadjite mi dokaz vi kinolozi koji tvrdite da pasmina nije unistena KADA JEST ,pokazite mi sto je njemacki ovcar radio prije 50 godina a sto ovaj danas moze uciniti a da ondasnji nije mogao to je sve sto trazim!!

i jos nesto zasto u opisu pasa stoji ovo??objasnite mi vi koji tvrdite da rasa nije unistena??

The Kennel Club, in the United Kingdom, is involved in a dispute with German Shepherd breed clubs about the issue of soundness in the show-strain breed.The show-strains have been bred with an extremely sloping topline (back) that causes poor gait in the hind legs. Working-pedigree lines, such as those in common use as service dogs, generally retain the traditional straight back of the breed.

The debate was catalyzed when the issue was raised in the BBC documentary, Pedigree Dogs Exposed, which said that critics of the breed describe it as "half dog, half frog". An orthopedic vet remarked on footage of dogs in a show ring that they were "not normal".

The Kennel Club's position is that "this issue of soundness is not a simple difference of opinion, it is the fundamental issue of the breed's essential conformation and movement.The Kennel Club has decided to retrain judges to penalize dogs suffering these problems.

It is also insisting on more testing for hemophilia and hip dysplasia, other common problems with the breed.

Vidi ko god da si meni knjige ne trebaju jer  ja imam pse i znam njihovu sposobnost ,znam da su hvala Bogu zdravi  i sposobni za rad  sto ti u svako doba mogu dokazati ..Ja nisam kao ti da  citam koje kakve knjige i hvatam se za lose primerke kojih ima svuda ,  kad kazem svuda mislim da ih ima i kod  ljudi jel da? Ti si se zakacio za ovu rasu,pljujes je  na osnivu tvog psa  koji je   takav dal zbog genetike ,dal zbog loseg odgoja......moze biti svasta nesto.  Postavljas  pitanje   ...spustena ledja to do sad nisam videla a   ni cula....kad vec citas knjige nauci anatomiju psa...al  za pocetak pocni odavde da citas :

http://www.nemackiovcar.com/zadnjenoge.php 

Šta kažeš na ovo: https://youtu.be/SqtgIVOJOGc?t=7m21s

i jos nesto zasto u opisu pasa stoji ovo??objasnite mi vi koji tvrdite da rasa nije unistena??

The Kennel Club, in the United Kingdom, is involved in a dispute with German Shepherd breed clubs about the issue of soundness in the show-strain breed.The show-strains have been bred with an extremely sloping topline (back) that causes poor gait in the hind legs. Working-pedigree lines, such as those in common use as service dogs, generally retain the traditional straight back of the breed.

The debate was catalyzed when the issue was raised in the BBC documentary, Pedigree Dogs Exposed, which said that critics of the breed describe it as "half dog, half frog". An orthopedic vet remarked on footage of dogs in a show ring that they were "not normal".

The Kennel Club's position is that "this issue of soundness is not a simple difference of opinion, it is the fundamental issue of the breed's essential conformation and movement.The Kennel Club has decided to retrain judges to penalize dogs suffering these problems.

It is also insisting on more testing for hemophilia and hip dysplasia, other common problems with the breed.

To je ovaj klip koji se gospoda ne usuđuju da komentarišu. Link šerujem već dva puta, baš me zanima šta će da kažu...

Sta ovde ima da se komentarise?  Ne vidim sta  hocete vi s tim da dokazete? Listate slike ,linkoce i koje kakve klipove  i na osnovu toga dajete sud. Vas problem je u vama ama drzite sta  se vama dopada i uzicajte u tome ..sto se mene tice mozes i kozu da vezes za povodac tvoj je izbor.....al nemojte vi ispravljati rasu a pogotovi procenjivati da je unistena. Kad ste tako pametni recite sta to ne moze da uradi tio psa iz 2010g ? 

bmw%203%2015%201928.jpgwljew.jpg

Neki uporno pokusavaju porediti pocetak od pre sto godina i danasnji stadijum, uporno izbegavajuci da priznaju napredak i evoluciju.....

Nemate pojma o kinologiji vas par koji tvrdite da je PASMINA  nemacki ovcar unistena.... kopirate video klipove koje postavljaju zaduzeni za pljuvanje jedne rase a vozdizanje druge....

Ostavite se pripovetki i izlizanih prica tipa :"" kupio sam psa od jednog lika koji je imao dugodlakog i takmicio se u radu sa njim"", a istovremeno pljuvati i omalozavati gospodju koja je aktivni takmicar po ipo programu i koja uzgaja i i takmici u radu pse sa standardnom dlakom i dugodlake i crne nemacke ovcare..... dopustate sebi da pricate gluposti da vam se smeje ceo forum na vasoj naivnosti................ umesto da se divite osobi ciji psi rade sve tri discipline vi je vredjate a uzdizete prevarante koji kupuju ispite i cijim psima je trag misaona imenica...sramite se !!!

Pozdrav za Atinu i Konstantina i ostalo drustvo na temi 

Edited by Axentije

Voleo bih da mi neko od vas objasni činjenicu da psi koji pobeđuju na izložbama, rase koja je izvorno pastirski, radni pas (policija, vojska...), (anatomski) ne odgovaraju potrebama ljudi koji ih koriste baš za te izvorne svrhe.

@Axentije

Samim tim što upoređuješ stroj i živo biće pokazuješ koliko si promašio suštinu. (banghead)  To što je rasa promenila izgled i što čovek doveo do toga da eksterijerno njemu "najlepši" psi budu funkcionalno neupotrebljivi ne znači nužno napredak i evoluciju u napred.

Kad smo kod klipova, šta nije tačno u klipu čiji sam link ja postavio, koji tačno deo je neistina?

Citiram: "kopirate video klipove koje postavljaju zaduzeni za pljuvanje jedne rase a vozdizanje druge..."

Koja se to "druga rasa" vozdiže (veoma poetski) u dokumentarcu "Pedigree Dogs Exposed" i zašto je Kennel Club posle emitovanja filma revidirao i menjao standarde, tražio eufemizme za neke termine i još mnogo toga?

Pastirski psi pripadaju drugoj FCI grupi.... NO je OVCARSKI pas.....namena imje potpuni drugacija iako se mnogoma cini da je ista jer identifikuju ovcarski i pastirski kao jedno....

Ne siri dezinformacije koje si cuo uzutoj stampi, nikad nemac nije menjao standard zbog nekog klipa na kom su snimljeni neki bolesni psi, kojih je puna bilo koja druga rasa....

I gde pise da NO anatomski ne odgovara standardu i nameni koja je po standardu????

Ajmo malo cinjenice, a ne nagadjanja.

P.S. sustina dva auta koja sam postavio je vrlo jasna, poredjenje pocetka jedne robne marke ( u tvom slucaju je postavljena slika psa sa pocetka proslog veka) i danasnjih dostignuca u evoluciji..... u oba slucaja su u pitanju savrseni psi i savrsene masine...usput i jedni i drugi su nemacki proizvod....

Atina na pitanje se ne odgovara protupitanjem vec odgovorom, kojeg ti izbjegavas ja sam postavio pitanje par postova iznad da mi odgovoris, sto danasnji NJO moze a ondasnji nije mogao pa ste mu morali mjenjati anatomiju tijela?!?!

Axentije ti tvrdis da je danasnji i ondasnji NJO identican sto se tice psihofizickih sposobnosti, ja ti odgovorno tvrdim da nije jer danas tamo gdje je rad najpotrebniji a to je vojska i policija uopce ili u malim postocima koriste NJO i ako koriste to su iskljucivo radne linije ( za koje vi tvrdite da nisu NJO) , dalje ti kazes da mi osporavamo napredak i evoluciju, pa gledaj ako nesto postaje degenerik to je evolucija al ne u pozitivnom smislu, i covjek evoluira danas u industriji rade roboti a sve je vise nezaposlenih, danas covjek radi vise a ima manje, zanimljivo je kako vi koji branite i osporavate probleme u modernom NJO ste slijepci, ponasate se kao pojedini( vecina Amerikanaca) u iraku ima nuklearnog oruzija ajmo u rat i tako nastade rat, vama da kazu iz maticne zemlje njemacke da glava od NJO treba izgledati onako degenericno kao u bullterijera vi bi rekli da u pravu ste ici cemo u tom smjeru, nekad treba imati i svoje misljenje i postovati tudje a ne pljuvati po svima kao sto to vi radite jer su vas dobro istrenirali.... lijep pozdrav (dance)