dragoljub

Nemacki Ovcar (Deutscher Schäferhund) - 13. deo

Recommended Posts

Ja sam nekoliko desetina puta isprobavao Njemacke ovcare van IPO programa,samo da vidim reakciju na covjeka bez zastite,obicno su bili zbunjeni,ipak jedna manjina pasa iz čeških linija je odreagirala lajanjem neki cak i žešćim rezanjem,ali nijedan nije krenuo na osobu.Ja sam u tim situacijama bacao stvari u vlasnika,nekad se derao,ali jednostavno u nijednom momentu nisu prepoznali stvarnu pretnju.Ne kazem da nema takvih pasa,evo recimo pas Paola Krstulovica  je vrlo ostar pas,kuja Alexandra kiropraktičara iz Loznice  je dobra kuja u IPO i dobra kuja za čuvanje.

Čuvanje je opet nesto drugo.

Svi atraktivni napadi u realnim situacijma  mogu biti po mom misljenju opasni po psa,u tom momentu su previse su otvoreni i to moze biti pogubno.Ja ih treniram da budu izdrzljivi i u takvim situacijama,ali generalno ako dođe do neke frke ,psa drzis na kratko.Pas moze gristi ko samanut,ali kad pocnu pljustat........ sve se mijenja,neki psi cak i pobjegnu.Ja sam za to da se uzgajaju ostriji psi koje 

Edited by vinko

Axeontije,evo jedan video gdje se vidi razlika u treningu,ja se izvinjavam  nije pasmina NO,ali se vidi namjera psa.Inace covjek zivi u Čačku.i.

Ovdje je probuđena agresija,i to se vidi.Covjek radi samo cuvare i zastitarske pse.

Nitko ne moze sa sigurnoscu tvrditi sto ovaj pas ne bi napravio na ulici i grize li on samo rukav ili pak i civilno. Treba upoznati samu jedinku iz prve ruke ili iz pouzdanih izvora.Tvrditi na temelju svog iskustva sa nisko nagonskim psima je isuvise neozbiljno, makar bilo i dobronamjerno.

Slazem se, nema sigurnih pravila. Ja sam postavljao clanak iz austrijskih  novina o Rotvajlerki kucnom ljubimcu , nikakvu obuku nikada nije imala, a odbranila vlasnicu od 3 napadaca koju su pokusali da je opljackaju i verovatno siluju. To je bila zestoka bitka, kuju su sutirali i udarali ali se nije povlacila ni za trenutak dok je  jedan napadac nije isprskao biber sprejom kada se povukla samo na trenutak da bi ponovo krenula u napad i razjurila svu trojicu. 

Takodje postoji i snimak policijskog nemackog ovcara (u SAD) koji pomazuci policajcu koji se rve sa napadacem  konstantno grize iskljjucivo  jaknu napadaca. Medjutim i pored toga taj NO je spasao zivot policajcu jer ga je napadac u jednom trenutku savladao, oteo pistolj  i pripucao na policajca ali je pistolj bio zaglavljen jer je prethodno tim pistoljem raspalio ovcara u glavu pa se metak zaglavio. 

Nedavno je bilo nekoliko vesti na netu iz Britanije i SAD gde su takodje  policijski NO u glavnoj ulozi, u jednoj nezgodi u UK  je policijski NO pusten na pogresnu osobu i tako mu izmasakrirao saku da je morala biti amputirana. Takodje dva stravicna  incidenta nedavno u   u SAD (New Jersey i Utah) kada su psi pustani na ljude koji ne pruzaju otpor, jedan covek je stradao , drugom je unakazeno lice. Generalno je policija u SAD mnogo brza na obaracu i psu od evropske.

Takodje, imao sam pre sigurno  15ak godina priliku  da vidim svojim ocima scenu kod zvezdinog stadiona (bio je derbi ) kada je veca grupa navijaca napala grupicu policajaca, jedan bio sa NO. Desio se pravi  stampedo ka policiji, taj NO je kidisao i grizao na sve strane, bukvalno je odbio napad za nekoliko sekudni, da ga nije bilo policijaci bi dobili strasne batine

I za kraj jedna vest o malinoi koji spasava policajca od otmicara naoruzanih nozevima. I za ostale dodgadjaje je moguce pronaci linkove jer su se desilo nedavnno. 

http://www.foxnews.com/us/2015/05/27/mississippi-police-dog-hailed-hero-for-saving-deputy-life/

Pa generalno razlika je u forsiranju nagona ,tj odnos nagona plijena i nagona zastite i to je to ,....postoje naravno izuzetci ali tu se prica prebacuje na jednike ....u principu pa se skoluje za namenu negde je namena da uhvati rukav i to je to a negde je druga namena da brani a za to je potrebna nagon zastine tj zastitna agresija se dize i taj pas je ono sto mi na forumu kazemo realan ....u sustini radi se o nivelaciji nagona ....

Drago mi je da se nanizao broj postova u kojima se vidi da pojedinci shvaćaju da stvari nisu crno- bijele.

Ima mnogo pasa u sportu koji bi napali markiranta i da radi kontru bez rukava, bez da prethodno budu specijalno pripremani za to.

Mnogo je načina kako se pas sprema za natjecanje ili ispit ,ali i puno različitih tipova pasa koji rade jedan te isti program.

Kada neuki kažu da sportskog psa interesira samo rukav ili pljen općenito u pravilu nemaju veze sa pravom pripremom pasa i sami posjeduju neupotrebljive pse koji nisu ni za sami sport adekvatni.

Pravog obrambeno-napadačkog  psa prije svega interesira fajt sa markirantom imao on opremu ili ne.

Slazem se, nema sigurnih pravila. Ja sam postavljao clanak iz austrijskih  novina o Rotvajlerki kucnom ljubimcu , nikakvu obuku nikada nije imala, a odbranila vlasnicu od 3 napadaca koju su pokusali da je opljackaju i verovatno siluju. To je bila zestoka bitka, kuju su sutirali i udarali ali se nije povlacila ni za trenutak dok je  jedan napadac nije isprskao biber sprejom kada se povukla samo na trenutak da bi ponovo krenula u napad i razjurila svu trojicu. 

Takodje postoji i snimak policijskog nemackog ovcara (u SAD) koji pomazuci policajcu koji se rve sa napadacem  konstantno grize iskljjucivo  jaknu napadaca. Medjutim i pored toga taj NO je spasao zivot policajcu jer ga je napadac u jednom trenutku savladao, oteo pistolj  i pripucao na policajca ali je pistolj bio zaglavljen jer je prethodno tim pistoljem raspalio ovcara u glavu pa se metak zaglavio. 

Nedavno je bilo nekoliko vesti na netu iz Britanije i SAD gde su takodje  policijski NO u glavnoj ulozi, u jednoj nezgodi u UK  je policijski NO pusten na pogresnu osobu i tako mu izmasakrirao saku da je morala biti amputirana. Takodje dva stravicna  incidenta nedavno u   u SAD (New Jersey i Utah) kada su psi pustani na ljude koji ne pruzaju otpor, jedan covek je stradao , drugom je unakazeno lice. Generalno je policija u SAD mnogo brza na obaracu i psu od evropske.

Takodje, imao sam pre sigurno  15ak godina priliku  da vidim svojim ocima scenu kod zvezdinog stadiona (bio je derbi ) kada je veca grupa navijaca napala grupicu policajaca, jedan bio sa NO. Desio se pravi  stampedo ka policiji, taj NO je kidisao i grizao na sve strane, bukvalno je odbio napad za nekoliko sekudni, da ga nije bilo policijaci bi dobili strasne batine

I za kraj jedna vest o malinoi koji spasava policajca od otmicara naoruzanih nozevima. I za ostale dodgadjaje je moguce pronaci linkove jer su se desilo nedavnno. 

http://www.foxnews.com/us/2015/05/27/mississippi-police-dog-hailed-hero-for-saving-deputy-life/

Nicolay, jako postujem tvoje pisanje i znanje izmedju jos nekih clanova. NO je sigurno najzastupljenija rasa u sluzbama sa pravom. Nezavisno od nagona koi je dignut na nivo IPo ili KNVP ili sluzbi(izbegavam termin realno) , pitanje je bilo sta da su bar dvojica od tih navijaca bilo sa psima za borbu, kao u Mexicu, Hondurasu, San Salvadoru itd..sta bi bilo sa policajcima? Jedino Mali Perica odgovori i Wroy. Ne glorifikuem niti jednu rasu, moj ast ima tonu mana.

Drago mi je da se nanizao broj postova u kojima se vidi da pojedinci shvaćaju da stvari nisu crno- bijele.

Ima mnogo pasa u sportu koji bi napali markiranta i da radi kontru bez rukava, bez da prethodno budu specijalno pripremani za to.

Mnogo je načina kako se pas sprema za natjecanje ili ispit ,ali i puno različitih tipova pasa koji rade jedan te isti program.

Kada neuki kažu da sportskog psa interesira samo rukav ili pljen općenito u pravilu nemaju veze sa pravom pripremom pasa i sami posjeduju neupotrebljive pse koji nisu ni za sami sport adekvatni.

Pravog obrambeno-napadačkog  psa prije svega interesira fajt sa markirantom imao on opremu ili ne.

Prave stvari i klubovi su uvek crno-beli. Stvar estetike. Mada ovaj moj je  otisao u kontru (doh)  (suicide)

Edited by olikan

Mozda ast, ali nije savrsen pas. Dobice DA Kasper kosku i zuti sir :wink: .

savrsen ast sigurno, a savrsen pas jer je tvoj :)

to je tako i nikako drugacije :)

@Olikan: ako sam dobro razumeo, tvoje  pitanje se odnosi na situaciju kada bi neki od huligana/napadaca imao sa sobom psa borbene rase? Pa u takvoj situaciji NO ne bi bio od vece koristi, bio bi neutralisan. Ali mislim da su takve situacije izvanredno retke, ko ide da lomi, razbija,izaziva nerede ili teroristicke akte uglavnom ne vodi psa sa sobom... Derbi o kome sam pisao je bio onaj posle 5 oktobra 2000te, sad sam se setio...bila je jako cudna atmosfera jer su svi bili u nekom prijateljskom, ''posterevolucionarnom'' raspolozenju, policije gotovo da nije ni bilo, i bila je takoreci nenaoruzana, ...bila je dovoljna jedna varnica pa da sve ode do djavola...tada sam video sta znaci dobar sluzbeni pas, bas mi je ostao u secanju taj crni NO, azdaja od psa. Treba imati na umu i da u situacijama velikih nereda sluzebni psi imaju i ogroman  psiholoski znacaj. Kada masa krene da rusi i unistava mnogo pre ce se uplasiti psecih ocnjaka nego pendreka. 

@Mali perica: imam VHS snimak jednog uzgojnog testa - Korunga - za Rotvajlere sa kraja 1990ih u Nemackoj. Test je tu polagao izmedju ostalih i jedan, u to vreme, vrhunski  izlozbeni pas, bio je, cini mi se, te godine mladi klupski pobednik.  Pas je pretrazio poligon, nasao markiranta iza revira, oblajao ga, sproveo ga sa vodicem gde treba, sve uradio perfektno. Nakon tzv ''pretresa'' markiranta pas po komandi legne i ceka da ovaj pocne da bezi. Markirant krene da bezi , pas stize, hvata rukav kako treba, markirant se umiri, pas na komandu pusti. Cim je markirant ponovo zamahnuo stapom pas umesto da uhavti rukav zgarbi potpuno neocekivano ( i suprotno onome kako je ucen) markiranta  za nogu i obori i zestoko protrese. Automatska diskvalifikacija naravno..to se u sportu zove ''prljav pas'' a u stvari je zestok pas koji gleda da sredi protivnika kako mu instinkt u datom momentu nalaze a protivno onom sto je od malena ucen - da je objekt agresije samo rukav. E sad, nekome se takav pas moze dopasti ali pravila uzgjnog testa su stroga, takvi psi se eliminisu

Četiri  policajca i pas  napadaju covjeka nakon sto se predao,kakavi su to ljigavci.To se zove ta demokracija kojoj tezimo.Dakle oni su ti koji nas obicne građane treba da štite.

da li stvarno neko veruje, da bi u zamisljenoj/opisanoj situaciji doticni NO uopste dosao do nekakve sanse da ostvari bilo kakav direktan kontakt sa Olikanom dok ima asta pored sebe ? (pogotovo kad je u pitanju bas njegov Kuper)

Wory evo ja veruem da ce bez i jedne sekunde razmisljanja nemacki ovcar uleteti u fajt sa asatom,..i ne samo sa asatom vec bilo kojom drugom rasom ako je isprovociran...

@Olikan: ako sam dobro razumeo, tvoje  pitanje se odnosi na situaciju kada bi neki od huligana/napadaca imao sa sobom psa borbene rase? Pa u takvoj situaciji NO ne bi bio od vece koristi, bio bi neutralisan. Ali mislim da su takve situacije izvanredno retke, ko ide da lomi, razbija,izaziva nerede ili teroristicke akte uglavnom ne vodi psa sa sobom... Derbi o kome sam pisao je bio onaj posle 5 oktobra 2000te, sad sam se setio...bila je jako cudna atmosfera jer su svi bili u nekom prijateljskom, ''posterevolucionarnom'' raspolozenju, policije gotovo da nije ni bilo, i bila je takoreci nenaoruzana, ...bila je dovoljna jedna varnica pa da sve ode do djavola...tada sam video sta znaci dobar sluzbeni pas, bas mi je ostao u secanju taj crni NO, azdaja od psa. Treba imati na umu i da u situacijama velikih nereda sluzebni psi imaju i ogroman  psiholoski znacaj. Kada masa krene da rusi i unistava mnogo pre ce se uplasiti psecih ocnjaka nego pendreka. 

@Mali perica: imam VHS snimak jednog uzgojnog testa - Korunga - za Rotvajlere sa kraja 1990ih u Nemackoj. Test je tu polagao izmedju ostalih i jedan, u to vreme, vrhunski  izlozbeni pas, bio je, cini mi se, te godine mladi klupski pobednik.  Pas je pretrazio poligon, nasao markiranta iza revira, oblajao ga, sproveo ga sa vodicem gde treba, sve uradio perfektno. Nakon tzv ''pretresa'' markiranta pas po komandi legne i ceka da ovaj pocne da bezi. Markirant krene da bezi , pas stize, hvata rukav kako treba, markirant se umiri, pas na komandu pusti. Cim je markirant ponovo zamahnuo stapom pas umesto da uhavti rukav zgarbi potpuno neocekivano ( i suprotno onome kako je ucen) markiranta  za nogu i obori i zestoko protrese. Automatska diskvalifikacija naravno..to se u sportu zove ''prljav pas'' a u stvari je zestok pas koji gleda da sredi protivnika kako mu instinkt u datom momentu nalaze a protivno onom sto je od malena ucen - da je objekt agresije samo rukav. E sad, nekome se takav pas moze dopasti ali pravila uzgjnog testa su stroga, takvi psi se eliminisu

Nicolay hvala na tekstu.

O ovome sam ja pisao u zadnjih par postova, ali stos je u tome sto neki nece da razumeju sustinu....takodje je i Red napisao odlican post sinoc i vrlo jasno potvrdio moje reci....

Pozz drustvu na temi 

Wory evo ja veruem da ce bez i jedne sekunde razmisljanja nemacki ovcar uleteti u fajt sa asatom,..i ne samo sa asatom vec bilo kojom drugom rasom ako je isprovociran...

u ovoj opisanoj situaciji ne bi imao sta ni da pocne, Kuper bi i zapoceo i Kuper bi i zavrsio.

Naravno da ce jedan samouvereni NO krenuti  u fajt. Ili ako poleti ast na njegovog coveka...

I proveo bi se lose, mislim NO sa bilo kojim iz rasa koje su imale/imaju tu vrstu selekcije kao amstaf...ne zato sto NO nije hrabar, sposoban itd itd a amsatf bi kao nesto kao pas bio bolji... nego jednostavno zato sto su to mentalno dva sveta.  Drugacija su im polazista, pricaju druzgacijim jezikom.

Olikan je ispravno posle rekao - ne uporedjivati neuporedivo.

Proveo bi se lose i bilo koji sa druge strane spektra, od primitivaca.  To su dva razlicita sveta. 

Amstaf i drugi od nekadasnjih gladijatora bi se proveli jako lose, jako jako ako bi u pitanju bio policijski pas. 

Huligani imaju pitove i stafove razne i druge nije da nemaju ali policajac uz psa ima i oružje, vatreno. Dok kada je u pitanju covek, policajac razmislja kako ce pistolj  upotrebiti (ili bi bar trebalo da razmislja), ako huligan ili ko drugi pujda ili pusta svog psa, na policijskog psa ili na policajca, pa cak i ako pas bez namere huligana eto sam krene, policajac nema sta da razmislja. Puca. U psa. Na mrtvo. Totalno. Sa tom namerom. I niko policajcu nece ni a reci. Branio je svog psa. Cak i kada nema neki posebno emotivni odnos prema svom policijskom cetvornoznom partneru a obicno ima, nego polazi od toga da ne moze sredstvo za rad - pas da se tek tako rashoduje.

Elem, kome bi palo na pamet da cika sa svojim psom policijskog, cak i kada je van radnog vremena, u setnji, onako samo malo iz zezanja, neka zaboravi.

Neki od policijskih NO su uceni ciljano i sa velikim trudom da se uopste ne upustaju u tuce sa psima. I nauceni. Znaci, branice ih njihov policaja. Sigurno nece pustiti da im neki kreten pusti psa da ishefta recimo bombasicu, a ko se bavi NO i radom zna kolika je cena takvog specijalnog dobro obucenog NO-vcara. 

Nicolay, to sam i govorio. Postoje razliciti psi izmedju ostaloga i oni koji nisu fokusirani samo na taj famozni rukav.

Ne znam kakve veze Nicolayev post ima sa onim sto Axentije pise o sportskim psima o kojima nista nezna.