dragoljub

Nemacki Ovcar (Deutscher Schäferhund) - 13. deo

Recommended Posts

Imam jedno pitanje imam stene NO staro 6 meseci i vec je poceo da zaskacuje pse ne samo zenke vec i muzijake. Moje pitanje je da li je to normalno i u kom dobu mu je vreme za parenje?(znam da je jos mali ali kada sa godinu dve tri itd)

Nije nista neobicno .....a kad mu je vreme? oni bi sto pre al ipak  sa 18 meseci  (nod)

Na ovu vrucinu jedino ide neki video ''da se smrznes'', zato evo postavljam dugi napad legendarnog Zendera. Uzivajte!

Na ovu vrucinu jedino ide neki video ''da se smrznes'', zato evo postavljam dugi napad legendarnog Zendera. Uzivajte!

Kontrola max. Kako bi bio na ulici uvek se pitam kad vidim tako dobrog psa? Sta mislis Dejane da li bi krenuo na mene da imam asta pored sebe? Nema priovociranja , stvarno pitam kako bi reagovao?

olikan

znas kako, ovaj pas je obucavan da ide na rukav,pa bi na ulici i pored gomile ljudi isao samo i samo na rukav ako bi ga markirant nosio na ruci, drugacije ne bi reagovao, odnosno bio bi zbunjen.....takodje sam siguran da ne bi krenuo na tebe ni da imas tri asta, ukoliko ne postoji provokacija, jer na samoj obuci dok jedan pas radi, par njih su u pripremi, prisutni na terenu upravo zbog ispitivanja stabilnosti psa koji radi....

pozz

olikan

znas kako, ovaj pas je obucavan da ide na rukav,pa bi na ulici i pored gomile ljudi isao samo i samo na rukav ako bi ga markirant nosio na ruci, drugacije ne bi reagovao, odnosno bio bi zbunjen.....takodje sam siguran da ne bi krenuo na tebe ni da imas tri asta, ukoliko ne postoji provokacija, jer na samoj obuci dok jedan pas radi, par njih su u pripremi, prisutni na terenu upravo zbog ispitivanja stabilnosti psa koji radi....

pozz

hvala na misljenju/ znaci cist sport bez snalazenja u realnim situaciama?

Edited by olikan

Nitko ne moze sa sigurnoscu tvrditi sto ovaj pas ne bi napravio na ulici i grize li on samo rukav ili pak i civilno. Treba upoznati samu jedinku iz prve ruke ili iz pouzdanih izvora.Tvrditi na temelju svog iskustva sa nisko nagonskim psima je isuvise neozbiljno, makar bilo i dobronamjerno.

OLIKAN! Ukoliko je pas skolovan prilikom napada bi ignorirao tvog psa. Sad, na tvome stafordu je da ne ignorira njega. ; )

Hvala na odgovoru. Ova druga recenica cista utopija. 

Nitko ne moze sa sigurnoscu tvrditi sto ovaj pas ne bi napravio na ulici i grize li on samo rukav ili pak i civilno. Treba upoznati samu jedinku iz prve ruke ili iz pouzdanih izvora.Tvrditi na temelju svog iskustva sa nisko nagonskim psima je isuvise neozbiljno, makar bilo i dobronamjerno.

Kao prvo ne znas temelje mog iskustva, 

kao drugo niko ko se takmici po programu IPO ne radi istog psa i za realne situacije! Zasto? zato sto postoji realna opasnost da pas odreaguje na neki  pokret osoba koje su na terenu.....zato je RUKAV cilj svakog psa po IPO programu......

IPO je sportski program napravljen sa odredjenom namerom da na atraktivan nacin pokaze siroku lepezu zadataka koje pas moze uraditi, pocevsi od pronalazenja skrivenih predmeta, preko vezbi poslusnosti pa sve do vezbi napada i odbrane..............

Prijatan dan drustvu na temi.

Nije nista neobicno .....a kad mu je vreme? oni bi sto pre al ipak  sa 18 meseci  (nod)

Ne, to zaista  nije nista neobicno, a po mom misljenju sa samom rasom i nema nikakve vze.

Ima raznih pasmina , a u njima ima dominatnih primeraka joji eto pokazuju svoju dominaciju tako sto zaskacu duge pse.

Cak i ovaj moj mladunac to radi, a to je i tipicno, ali i totalno atipicno za tu rasu. Ali se decko oseca kao da je neki faktor u drustvu

pasa ( pri cemu savrseno dobro zna koga sme, a koga ne sme) i to, ako nije ni preterano,ali ni opasno i ako drugim psima to ne smeta zapravo

i ne mora da se koriguje.

Mene licno to nervira, ali ako nije zaista preterano i ako niko na to ne reaguje, neka mu bude. (lmao)

Edited by Justina

Kao prvo ne znas temelje mog iskustva, 

kao drugo niko ko se takmici po programu IPO ne radi istog psa i za realne situacije! Zasto? zato sto postoji realna opasnost da pas odreaguje na neki  pokret osoba koje su na terenu.....zato je RUKAV cilj svakog psa po IPO programu......

IPO je sportski program napravljen sa odredjenom namerom da na atraktivan nacin pokaze siroku lepezu zadataka koje pas moze uraditi, pocevsi od pronalazenja skrivenih predmeta, preko vezbi poslusnosti pa sve do vezbi napada i odbrane..............

Prijatan dan drustvu na temi.

Ni nemora raditi sportskog psa za civilne namjene, pojedine jedinke će tako odreagirati sukladno svom prirođenom potencijalu. znam da su ti takvi psi sasvim strani, ali ima ih i imam ih.

Zasigurno o IPO programu malo pročitaš iz dnevnih novina pa odatle i takvi komentari. Cijelu IPO populaciju pasa opisivati na temelju pasa u svom dvorištu koji su radno neupotrebljivi je smiješno.

tvoje iskustvo je prikazano ovdje na forumu pa ne pričam u prazno.

Pa mislim da bi ti staford bio od pomoći.I to dobre.

da li stvarno neko veruje, da bi u zamisljenoj/opisanoj situaciji doticni NO uopste dosao do nekakve sanse da ostvari bilo kakav direktan kontakt sa Olikanom dok ima asta pored sebe ? (pogotovo kad je u pitanju bas njegov Kuper)

@Olikan

Mali Perica je u sustini dao dobar odgovor, ali pokusacu da dodam jos par stvari.

Kako bi neki IPO pas reagovao u realnoj situaciji zavisi od metoda kojim je treniran i njegove naravi sa kojom je rodjen. Jako puno vlasnika IPO pasa radi treninge odbrane kroz agresiju, kontrolisanu naravno, tako da bi vecina tih pasa odreagovala na neku provokaciju. Takodje, po nekim novim metodama dosta pasa se za IPO sprema preko ring odela, gde se uce da je marker neprijatelj od koga cuvaju svog vlasnika, tako da su tek ti pripremljeni za neku realnu situaciju. Medju IPO psima imas ozbiljnih "ludaka", koji ce u realnoj situaciji odreagovati bolje nego mnogi psi koji su za to spremani. Da bi neki pas bio dobar za IPO, govorim za vrhunske rezultate, on mora da nosi malo ili malo vise ludila u sebi. Poznavaoci IPO sporta po hodu uz nogu mogu da procene kakava je vecina pasa u glavi.

Moja prosla IPO kuja je vrlo, vrlo ozbiljan pas po pitanju zastinickog nagona (Gazepov moze da posvedoci). Takmicila se na dosta IPO utakmica, tu je zbog obuke manje-vise uspevala da iskulira ljude, ali je kuci, na ulici, u kolima, to divlja zver pored koje se osecam savrseno bezbedno. Nikada nije za to trenirana, takva je rodjena.

Za kraj da navedem mozda najpoznatiji primer - Lupano's Duke je bio vrhunski IPO pas, a vlasnik mu je radio u policiji gde je sluzio za realne potrebe. Sto bi se reklo danas, 2 u 1.

da li stvarno neko veruje, da bi u zamisljenoj/opisanoj situaciji doticni NO uopste dosao do nekakve sanse da ostvari bilo kakav direktan kontakt sa Olikanom dok ima asta pored sebe ? (pogotovo kad je u pitanju bas njegov Kuper)

Pitanje je samo dali bi ovčar krenuo. Koliko bi uspio ili ne o tome ni nismo pričali.

Dejane, kao i uvijek odlično obrazloženo, ali za većinu teško prihvatljivo.

Axentije ne srdi se, ništa osobno, ali postovi ti ne odišu poznavanjem IPO tematike, a opet si daješ za pravo tvrditi određene stvari.

Ne trebam biti vidovit, mada ne kažem da nisam :evil_laugh: , vidi se da nisi radio sa različitim tipovima pasa pa makar unutar jedne pasmine.

Pitanje je samo dali bi ovčar krenuo. Koliko bi uspio ili ne o tome ni nismo pričali.

ma jasno, napisah to upravo u tom smislu, kad bi krenuo.. ;)

Wroy :thumbup:   

Inače imam iskustva sa psima o kojima pričam. Do sada sam ih posjedovao nekoliko a u ovom trenutku imam jednog takvog . 

Ukoliko imaš rukav, grize rukav.Ukoliko ne, grize ruku (skrivena zaštita) ili pak ono što mu je dostupno u tom trenutku.

Mada su prethodno trenirani isključivo na rukav i to bez posebnog pobuđivanja agresije.

U pitanju su jako mladi psi sa nepunih godinu dana. 

dakako nisu pogodni za većinu ljudi kojima je nauka ugriz u IPO rukav s tri zuba.

Hvala Dejane i Mali Perice na opservacijama. 

Evo malo sporta zaista.

https://youtu.be/C15Cc_0bCfs

Nije u redu porediti pse za razlicite namene , pre svega genetski. Svako voli svoje i postoje prednosti i mane svake rase. Stvar ukusa, afiniteta i navike. 

Pozdrav

Edited by olikan