jasmina

Pudla (Caniche FCI: 9.2-172)

Recommended Posts

meni je glupo mijesati npr malu i patuljastu pudlu, malu i srednju itd...

kako onda znati koje ce biti stene visine ??

nece to vise bit ta patuljasta pudla :S :? :?

Pa ni svi ljudi nisu iste visine (ili istih gabarita)!

U rodovniku ne piše (bar koliko ja znam) gabarit pudle (mada je ranije pisalo), što je i normalno pošto između granica nema međuprostora (ako se ne varam, gornje granice su 28-35-45-60 + 2cm). Kako "zabraniti" kučetu, na primer, toy pudle, da ne preraste "strašnu" granicu od 28 cm? Šalim se, naravno. Dešava se da u istom okotu budu patuljaste i srednje i sl. Za mene je moj patuljak (imao je devojke svoje i susednih mera pa je sve je bilo OK) stvarno najbolji prijatelj!

Pozdrav!

meni su ponudili da se moj maltezer pari sa zenkom pudle... pa me interesuje...

Iskreno mislim da po azilima ima previse mjesanaca da bi ih jos radili...ja sam protiv toga.

Slažem se sa "black poodle" i to ne iz snobizma, već iz ljubavi.

cuj desava se da u jednom okotu budu razlicitih velicina :idea: pa kako reci kupcu koja je toy, a koja mala pudla :?

i kako kupiti ono sto doista zelis ako se tako mijesaju velicine?

ne znam....nisam neki poznavalac pa da sad pametujem, ali mi je to nelogicno skroz parit razlicite velicine.....jedino ako se ne zeli drzat nekog standarda pa hajd

Dešava se da u istom okotu budu patuljaste i srednje i sl.

To je tocno ali ja sam protiv namjernog parenja pudli razlicitih velicina jel zbog toga i dolazi do prerastanja.

Gde je tu ljubav!!!

PS. Ne zaboravite dominantne i recesivne gene i standarde.

Dime sorry, slazem se sa Black poodle, tu se ljubav tesko moze postaviti kao pitanje (ko kaze da ne volis psa ako ga paris sa psom odgovarajuce velicine????) vec je po meni odrzavanje pasmine u okvirima standarda prioritet.

Osim toga ne znam za puno prica gdje se nasa pudla zaljubila u drugu pudlu, parnjaka uglavnom biraju vlasnici, tu mislim da treba biti kritican i gledati da dobijena stenad sto je moguce vise pokazuju rasne karakteristike i po izgledu i po velicini.

Ps. kad ste se vec dotakli genetike, visina kod pudli se ne nasledjuje ni dominantno ni recesivno vec intermedijarno

Bilo bi lepo kada bi se malo vise poznavaoca ove rase ukljucilo pa da malo vise saznamo o njoj. Znam da je pudla kucni pas, ali mene interesuje da li u nekoj varijanti postoji mogucnost da se ona drzi napolju?

Pozdrav svima!

Verovatno bi pudla mogla da se drži napolju (predak joj je, najverovatnije, aporter sa vodenih površina) ali nemojte, molim Vas!

Iskreno sam zabrinut za motive nekoga ko bi to uradio (uopšte sa psom iz IX grupe). Ako neko hoće da drži psa napolju, ima toliko rasa koje jedva izdržavaju zatvoreni prostor, koje ćete, a i oni Vas, voleti (ako je ljubav motiv, a ako nije, ima "popularnijih" rasa koje se drže napolju a i postižu veću cenu)!

Što se mene tiče, a ima i puno odgajivača koji misle kao ja, takva osoba od mene nebi dobila psa (nisam odgajivač, samo imam "pravo" na nekoliko pasa godišnje). Imao sam zadovoljstvo da upoznam dve osobe (jedna je uzgajivač!!!) koje su, nezadovoljne tretmanom prodatog psa, vratule novac i uzele psa nazad (toliko o njihovim motivima).

A ako je pitanje zašto baš pudla u stan: Ona je član porodice, kupa se, šiša se, ne linja se, nema mirisa......... i jako vas voli!

PS. Još jedna stvar u 95% slučajeva cirkuski psi su pudle (posebno u ruskim cirkusima), što svakako ukazuje na njihovu inteligenciju i spremnost da uče.

Verovatno bi pudla mogla da se drži napolju (predak joj je, najverovatnije, aporter sa vodenih površina) ali nemojte, molim Vas!

Iskreno sam zabrinut za motive nekoga ko bi to uradio (uopšte sa psom iz IX grupe). Ako neko hoće da drži psa napolju, ima toliko rasa koje jedva izdržavaju zatvoreni prostor, koje ćete, a i oni Vas, voleti (ako je ljubav motiv, a ako nije, ima "popularnijih" rasa koje se drže napolju a i postižu veću cenu)!

Što se mene tiče, a ima i puno odgajivača koji misle kao ja, takva osoba od mene nebi dobila psa (nisam odgajivač, samo imam "pravo" na nekoliko pasa godišnje). Imao sam zadovoljstvo da upoznam dve osobe (jedna je uzgajivač!!!) koje su, nezadovoljne tretmanom prodatog psa, vratule novac i uzele psa nazad (toliko o njihovim motivima).

A ako je pitanje zašto baš pudla u stan: Ona je član porodice, kupa se, šiša se, ne linja se, nema mirisa......... i jako vas voli!

PS. Još jedna stvar u 95% slučajeva cirkuski psi su pudle (posebno u ruskim cirkusima), što svakako ukazuje na njihovu inteligenciju i spremnost da uče.

Hvala na trudu oko odgovora, mada nisam bas najzadovoljniji sa njim :)

Nije mi jasno ovo oko motiva i oko postizanja, dostizanja vece cene neke rase?

Ja zivim u kuci i imam veliko ogradjeno dvoriste i planiram da uskoro uzmem nekog psa pa se dosta raspitujem i paznju izmedju par rasa mi je takodje privukla pudla. 99 posto bi psa drzao napolju u kucici. Pas bi prvenstveno sluzio kao prijatelj, a druga funkcija bi bila da se oglasi ako neko pokusa da udje u dvoriste, veoma bitno mi je takodje da to bude rasa koja je poznata po tome, da se slaze sa decom, a ako se ne slaze idealno da nije takve fizicke snage i moguce agresivnosti da moze ozbiljnije da povredi dete.(mozda mnogo trazim?) Koliko sam do sada citao pudla je izvanredan prijatelj a i laje kada dolazi neko nepoznat... Mislim da su to dovoljni razlozi zasto me ona zainteresovala, a pored toga je jako pametan i zanimljiv pas... Naravno procitao sam i da je pudlica kucni pas tj. logicnim razmisljanjem, od trenutka kada je on poceo sve manje da se koristi za lov, sve se vise, uticajem ljudi ona prilagodjava da zivi u covekovom domu... Tako da me ovo mnogo udaljava od izbora pudle za mog buduceg psa.

Razlog sto sam postavio pitanje je sto jos nigde nisam procitao podrobnije objasnjenje zasto se ne moze drzati napolju i da li je to zbog klimatskih uslova ili zbog psihe psa itd. Tako da sam npr. zajunio da bas uzmem pudlicu mogao sam citati po internetu i naci post nekog elokventnog lika koji kaze da se pudla moze drzati bez problema i van kuce i onda bih ja poslusao bas taj savet zato sto mi to odgovara i uzeo bas pudlu. Naravno imao bih toliko maste da ako mi neko ne da kuce kad bih rekao da bi ga drzao napolju da od sledeceg prodavca trazim psa za drzanje u kuci i da bih ga dobio... E posle bi pas verovatno trpio i zavrsila bi se jos jedna ko zna koja ruzna prica...

Malo sam bio poduzi da bih bio i jasniji posto ima mnogo, mnogo osoba kojima se mora precizno nacrtati i koje uglavno i najmanju nejasnocu totalno naopako shvate i onda ti treba jos 15 postova da razmenis da bi se objasnio i posle ne znas uopste sta si hteo...

Ne mislim da ovde na ovom topiku ima neko takav- nisam primetio , al nikad se ne zna:)

....Malo sam bio poduzi da bih bio i jasniji posto ima mnogo, mnogo osoba kojima se mora precizno nacrtati i koje uglavno i najmanju nejasnocu totalno naopako shvate i onda ti treba jos 15 postova da razmenis da bi se objasnio i posle ne znas uopste sta si hteo...

Ne mislim da ovde na ovom topiku ima neko takav- nisam primetio , al nikad se ne zna:)

Nije mi namera da polemišem sa Vama.

Mudrost saznanja leži u pitanju a ne u odgovoru, a do međusobnih uvreda dolazi kada se iscrpe arumenati (uglavnom).

Pozdrav!

BP, mogla si dati racketu konkretniji odgovor;))

Racke, pudla nije pas za dvoriste iz jednog vrlo jednostavnog razloga, to je pas bez podlake, samim tim ne moze podnositi niske temperature. Neko vreme da, u setnji ogranicenog trajana, ali nije za zivot napolju. Jednostavno, nema je sta stititi kada je hladno. Zato se i oblace kada su nize temperature-hladno im je, kao i tebi ako bi izashao u duksu, pa te jos terali da tako provedes ceo dan napolju.

Eto, i ja ga-nacrtah ;))

Dime, ni ja nemam nameru da ulazim u polemike ni rasprave, zato sam i bio opsiran u prethodnom postu, da bih bio jasan-nedvosmislen... Posebno ne bih hteo da vredjam, Svakako ne na ovoj temi gde jos nista ruzno nisam procitao. Jedino zelim da se edukujem. Da naucim nesto o pudlama da pitam da mi odgovore, pa da i neko drugi sem mene takodje nauci nesto.

Primetio sam da ucesnici teme stavljaju dosta slika svojih ljubimaca i stvarno su sve lepe, ali bilo bi veoma korisno da se napise i neki duzi komentar iskustvo, u socijalizaciji, ishrani, neki smesan dogadjaj , a mozda i ruzan. Tako bi se docaralo kakve su zaista pudle i kako je ziveti sa njima. Vi koji ih imate siguno ih znate u dusu i imate milion dogadjaja iza vas, ali kako ja koji dugo nisam imao psa, ili neko drugi, moze da zamisli kakva je zaista pudla?

Kako je black poodle kratko rekla da je pudla idealan pas za stan, ja bi na osnovu toga mogao samo da zakljucim da je ona idealan pas za stan, ali ni jedan pas nema samo dobre osobine nego i neke lose. Mnogo bi bilo realnije da je mozda receno da pudla ima 1000 dobrih osobina a da ima samo par losih ili da ima isto losih kao i dobrih, pa bi se iz toga stvarno moglo zakljuciti kakav je to pas i da li je za nekoga ili nije...

gagasf- hvala na odgovoru, stvarno si mi plasticno docarala i mogu jako lepo da zamislim to sto si napisala. Takodje bas lepo sto si preko mojih ledja- samo u duksu- izvukla poentu :)))

Hvala svima na odgovorima, nastavljam da pratim temu...

Racke, evo da ti prenesem moje iskustvo :D Patuljasta pudla(n) mi je stigao iz Kragujevca u avgustu 2009 god.sa nekih 1.5 mesec. :lol: Lutka mala, ali avaj....problam-pas sam u stanu :cry: Po mišljenju komšija, on nije lajao, nego cvijeo kao najtužniji pas na svetu i to sve vreme dok se neko ne pojavi, a ostajao je sam samo dva puta nedeljno po osam sati.Dugo sam tražila rešenje, i tek u decembru sam došla do osobe koja, je po mom mišljenju, psihijatar za pse(Maja Sparovec), i počeli smo sa vaspitavanjem :D Uspeli smo da se izborimo sa strahom od samoće, i sada idemo u školicu(trenutno par časova), gde očekujem da Ognjeni nauči ono najbitnije: socijalizacuju, osnovne komande(prvenstveno radi njegove sigurnosti),da stekne poverenje u supruga i mene, te da bude on naš, a ne mi njegovi :wink:

A da si me video, kako sam trčala za ljudima koji šetaju pudle, da ih pitam: da li njhov pas ostaje sam u stanu, i uglavnom je dosta njih imalo isti problem. :? Sve ostalo:ne linja se, ne oseća se na psa(cele zime je "urinirao" i ostalo... na pelenici u hodniku-naravno da je redovno čišćeno i održavano),i da ne budem subjektivna, i komšije su mi rekli da se u stanu ne oseća na psa :wink: Kupamo ga na 7-10 dana, tako da se, opušteno i u krevet uvukao(što nikada nisam ni pomislila da ću da dozvolim) 8) Kada bi video kako podiže šapice na snegu kada mu je hladno,odmah bi znao zašto nije za dvorište :roll:Ukratko,više strpljenja i pažnje,nego što sam mislila,ali zadovoljstvo-šta reći? :D