jasmina

Chihuahua, Civava, Sekcija 6, FCI 218

Recommended Posts

thm_thm_chihuahua%20copy.jpg

Civava ne spada u vestacki odgajene rase,naime dokazano je da je ona vec 3000 god.najmanji pas na svetu.Ovu rasu gajila su stara meksicka plemena Asteci,Maje i Inke,ali postoje i dokazi o postojanju ove rase i na tlu Kine,kao i na Malti.Vecina naucnika smatra da su ovi psi stigli na Maltu zajedno sa faraonskim psima 700god.pre nase ere.Postoje materijalni dokazi i o postojanju ovih malenih pasa u starom Egiptu.

Civava na prvi pogled deluje,zbog svoje velicine krhko i osetljivo,ali ona veoma dobro podnosi putovanja ,veoma je radoznala i jako je inteligentna,privrzena je i hrabra.Prema civavi se sprovodi veoma pazljiva i brizna selekcija jer je civava cetiri veka bila u sred ratnih vihora u Srednjoj Americi u vreme Korteza prepustena sama sebi.

Ime je dobila po pokrajini iz koje potice.Radi se o regionu koji se nalazi na severozapadnom delu Meksika,na visoravni Gran Altipana,uz reku Rio Grande.Za tadasnje pse je bilo karakteristicno da imaju nesraslu fontanelu,ova specificnost se zadrzala i danas.

chihuahua.jpg

Postoje dva varijeteta ove rase:dugodlaka i kratkodlaka civava.Dugodlaka je nastala znatno kasnije ,tacnije 30-tih godina dvadesetog veka.Smatra se da je kratkodlaka civava ukrstena sa papilonom,ali da je u ovoj selekciji ucestvovao i patuljasti spic.Oba varijeteta se medjusobno mogu ukrstati i pri tome ce se opet dobiti jedan od ova dva varijeteta.Oni se posebno ocenjuju na izlozbama i dodeljuju im se posebne kandidature,titule i pocasni nazivi.

Civava ima jak i izrazen lovacki instikt,odlicna je i u agilitiju.Ona je pravi,mali istorijski pseci biser.

STANDARD,Meksiko

Ovo je najmanja od svih poznatih rasa.Tip civave istaknut je velikom jabucastom glavom,kratkim nosem,velikim neobicnim usima,izrazajnim ocima i cvrstom gradjom.To je kompaktan,izbalansiran,snazan,treptuci pas,pun temperamenta,veoma radoznao,oprezan i zivahan.Veran vlasniku i hrabar,za svoju malu velicinu poseduje iznenadjujucu hrabrost.Znacajan je odnos duzine tela prema visini grebena,zatim cvrsta i ravna ledja,srednje duge noge,energicno kretanje,visoko uspravljen rep i bekrijski izraz ociju.Tezina je izmedju o.5-2.5kg pri cemu je optimalna masa izmedju 1-2kg.

ah-cu3.jpg

Glava je od izuzetnog znacaja Lobanja je v.eoma je siroka,pri tome sira izmedju usiju,nego izmedju slepoocnica.Celo je siroko i jako zaobljeno,ocne duplje leze dobro medjusobno udaljene.Fontanela je posebna osobina ove rase koja ipak ne mora bezuslovno postojati.Suve vilice i obrazi.Stop je veoma izrazen,dubok i sirok na osnovu prelaza od zaobljenog cela ka njusci.Njuska je kratka i ravna,uza na vrhu nego u korenu.Vrh nosa se nalazi u visini stopa.Nos je simetrican,potpuno proporcionalan velicini njuske.Dozvoljene su sve boje nosne pecurke,pri cemu je crna u prednosti.Usne su suve i napete.Zubalo je makazasto ili kleststo.Oci su velike i pune,ipak ne buljave,okrugle,izrazene i medjusobno dobro udaljene.Dozvoljene su sve boje ali su u prednosti tamnije boje.Specificnost ove rase je rubin crvena boja.Usi su velike i uspravne i neobicne i razmaknute.Kada je pas je pas na oprezu uspravne su,inace uobicajeno stoje pod uglom od 45%.

Vrat je srednje dug,blago zaobljen,kod muzjaka nesto deblji nego kod zenki.Dlaka treba da sacinjava blagu kragnu koja vrat cini debljim.Blag prelaz u snazne suve plecke.

Telo je veoma kompaktno.Duzina tela je veca od visine grebena,mada su pozeljna kraca ledja,specijalno kod muzjaka.Ravna I vodoravna ledjna linija.Zenke mogu biti nesto duze od muzjaka.Grudni kos je oblikovan dobro zaobljenim rebrima.On je dug,dubok,prostran,pri cemu je siri u predelu prednjih nogu.Ledjna linija pravolinijski se produzava kroz sapi.Karlica duga I ravna bez najmanje znakova pada,kod zenki je posebno siroka.

Prednje noge su suve,snazne,dobro unazad postavljene plecke.Cvrsto I uz telo prilezuci laktovi,koji se ipak po strain,mogu slobodno kretati.Srednje duge noge koje se gledano od napred,produzavaju u pravoj liniji od laktova do zemlje.Posmatrano sa strane ,one su ravne,sa blago kosim,snaznim I elasticnim dosapljem.

Zadnje noge su misicave,dobro uglovane.Skocni zglob je nisko postavljen,duga I dobro oblikovana Ahilova tetiva.Sape su nezne sa dobro ogranicenim,ipak ne raskrecenim prstima.

Rep je srednje dug,sledeci polozaj karlice usadjen veoma visoko.U sredini siri nego u korenu,pruza se ka finom vrhu.Izgleda raven zbog postrane odlakanosti,koja je duza nego na telu.Rep je visoko nosen,nikada ne sme biti savijen izmedju nogu.Moze biti nosen vertikalno uvis,kao kod gonica,iznad ledja kao kod veverice,ili zavijen iznad ledja tako da vrh dodiruje ledja.

Kretanje posmatrano od pozadi zadnje noge moraju ostati gotovo paralelne,sa povecanjem brzine povecava se upadni ugao.Kretanje mora biti slobodno,elasticno,bez umora,pri tome ledja ostaju ravna I horizontalna.

Dlaka je kod kratkodlakih civava ravna I prilezuca uz telo,meka I sjajna.Dozvoljena je nesto duza dlaka,pozeljno je nesto podlake.Na telu je dobro rasporedjena,nesto duza na vratu I repu,nesto kraca na glavi I usima,Dozvoljene su sve boje I kombinacije boja.

Standard dugodlake civave je indentican,sa izuzetkom dlake koja je duza,finija I svilastija.Ona moze bit ravno prilezuca ili neznatno talasasta,prvenstveno sa podlakom.Dlaka na sapama I zadnjim stranama prednjih nogu,mora biti duza,kao I na zadnjim stranama zadnjih nogu.Dlaka na repu je duga I gusta,kao perjanica.Pozeljna je I najcenjenija bogata kragna.Na usima je od vrha,gde je dlaka kratka ka korenu postepeno duza I deblja I donje rese se mesaju sa vratnom kragnom.Dlaka je kratka na licnom delu glave,na glavi I prednjim stranama nogu.

Guest MILAN

CAO SVIMA

VERUJEM DA BI SVAKO VOLEO IMATI STENE OD NJEGOVE OMILJENE

RASE PA TAKO I JA .

OBOZAVAM SVE RASE ,A TRENUTNO ODGAJAM DVE I TO NEM.BOXERA I

DALMATINCA.

OVO STO STE PISALI O CIVAVAMA ZAINTERESOVALO ME JE DA NAPISEM OVAJ KOMENTAR.

VOLI BI NABAVITI TU PASMINU,ALI TU POSTOJI JEDAN PROBLEM

A TO JE CENA,PA ZAR TOLIKO MORAJU BITI CENE TIH MALIH PASA

DA OD NJIH PADNES NA TEME.

ZAR NEMOGU BITI MALO PRIKLADNIJE I OMGUCITI JOS NEKIMA SE OPROBAJU U UZGOJU TE RASE.

NAPRIMER ;

NEKO KO NIJE ZAINTERESOVAN DA PSA VODI NA IZLOZBE NEGO

HOCE DA GA GAJI ZATO STO MU SE DOPADA TA RASA.

ALI NEMOZE DA GA KUPI JER JE CENA PREVISOKA ZA TO STO SU MU

RODITELJI SVECKI SAPIJONI ILI NEZNAM TI JA STA SVE NISU.

PA POCNU DA SE GADJAJU SA CIFRAMA.

A VEC KAD STE PISALI O CIVAVAMA JA BI VAS ZAMOLIO PA AKO MOZETE DA NAVEDETE GDE MOGU DA SE NABAVE I NARAVNO CENE.

CAO I CUJEMO SE :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:

Ne bih zelela da se Milan uvredi,posto ako se cesce bude druzio sa nama videce da su ovde samo dobronamerni ljudi,ali mislim da nije realno ocekivati da cena treba da bude niza ako je pas mali.Ako realno pogledamo i kvm garsonjere je skuplji od kvm kuce,pravi parfem od 5ml je skuplji od onoga od 250ml...Velicina psa ne odredjuje njegovu cenu,vec je odredjuje kvalitet,tako da i civavu verovatno mozes dobiti po nizoj ceni,ali da li je to zaista civava kakvu ocekujes?Posto ti imas dve lepe rase,bilo bi lepo kada bi nesto napisao o njima,o svom iskustvu sa njima.Jos nesto sto se tice cene.Ja sam jorkija mogla da nabavim i za 300eu,ali veruj mi to nije ni licilo na jorkija.

Upravo tako, smijesno je ocekivati da manji pas bude jeftiniji...pa nismo na pijaci pa da se gadjamo kilogramima...izvinjavam se, ali zaista ne mogu da ne odreagujem. Ono sto ja znam sigurno, to je da je porod kod toy pasmina daleko tezi i rizicniji od velikih. Mojoj poznanici je kuja pinca uginula na porodu i mislim da su ovakvi slucajevi mnogo cesci kod malih pasmina.

Guest MILAN

pozdrav svima

pa ja nisam rekao da treba da se pas kupi za casu vode,kao sto vi kazete

to je sve u redu,i nije rec ako je manji da treba da je jeftiniji,ali da se svakako preteruje preteruje se naprimer da za psa platite 800e zato sto

su mu roditelji sapijoni ,a ne kao vi kazete zato sto je tezi zbog uzgoja,

ja samo mislim da cene treba da budu realne i pomoci i ostalim ljubiteljima pasa da psa kupe zbog ljubavi a ne zbog biznisa o tome je rec

svakako znam da su teze male rase za uzgoj nego velike,a ja nijednog svog psa nisam uzeo sto su mu roditelji sampioni nezo zato sto mi se svideo i volim tu rasu, i svoje pse negledam kao fabriku za pravljenje kucica i pravljenje biznisa,vec kao stvorenje kome treba posvetiti ljubav

i paznju i negu naravno

I NIKAO NISAM HTEO NEKOGA OD VAS DA NALJUTIM ILI UVREDIM

JEDNOSTAVNO SAM IZNEO SVOJE MISLJENJE.

A TO DANAS KAO VIDIM NIKO NEKUPUJE PSA ZATO STO VOLI TU RASU

NEGO JEDNOSTAVNO ZARADICU DOSTA PARA,A JA TO NEVOLIM I NEPODRZAVAM TO.

A VI KAKO KAZETE TRUD,PA CARSKI REZ,PA NEGA TO JE NESTO DRUGO SVAKAO DA TO TREBA NAPLATITI.

A NEKO KUPI PSA ZA SEBE NARAVNO I NECEGA VODITI NA IZLOZBE VEC CE GA DRZATI I UZGAJATI KAO LJUBIMCA,NIJE POTREBNO DA BUDUMU RODITELJI SAPIONI.

POZDRAV SVIMA I BEZ LJUTNJE :D

Guest MILAN

vec kada smo zapoceli ovu diskusiju o cenama da kazem nesto...

ja kao sto sam napisao drzim dve pasmine i kada sam hteo nabaviti

kujicu za jednu od pasmina necu da kazem za koju da se nebi naljutili ili

prepoznali odgajivaci te pasmine,pozovem coveka koji ih drzi i ja ga

pitam da li bi mogao doci pogledati kujicu i koja je cena.

A ON NA TO SVE OGOVARA; DA MOGLI BI DOCI A CENA JE RECIMO

OKO 600E JER JE TO NALJBOLJE U LEGLU NAJ KRUPNIJE I DALJE BLA,BLA,BLA I TAKO.

a toje pasmina koja se lako odgaja lako koti i bez velikih problema podizu stenci i sta da kazemo za to to je posteno.

ja za to kazem da taj nije ljubitelj zivotinja nego mu psi sluze za pravljenje para.i to neradi iz ljbavi vec iz koristi.

pored mojih pasa ja jos ogajam pat.koze i vjet.svinje i sva reprodukcija od njih ode za pristojan novac cisto za hranu i za negu A NE ZA ZARADU.

SVIMA POZDRAV PA SE CUJEMO.

Guest Dotty fan

Pozdrav i od nas iz Praga,

""""ja za to kazem da taj nije ljubitelj zivotinja nego mu psi sluze za pravljenje para.i to neradi iz ljbavi vec iz koristi""""

diskusija na ovu temu je uvek aktuelna bez obzira koliko su misljenja oprecna.Meni licno je nejasno odakle ljudima ideja da oni koji prodaju pse za visoku cenu cuvaju pse iz koristi a ne iz ljubavi...Svako ko se malo ozbiljnije bavi psima zna da je bas u totalnoj suprotnosti te da ljudi koji prodaju po jako niskim cenama to cine jer ih preprodaju uz minimalnu zaradu,ili se ne brinu o njima te su im troskovi oko njih mali pa opet im je cilj da ih sto vise komada prodaju u sto kracem roku.....

Zatim se postavlja dalja tema da to nije fer "jer neko ko voli pse sad je uskracen da pruzi ljubav nekom ljubimcu jer nema para za to...."

Neko ko VOLI pse nece nikada biti uskracen za kucnog ljubimca jer su toliko pasa trentuno i uvek u azilima kojima nedostaje ljubavi i neznosti tako da iskreni ljubitelji zivotinja imaju i te kako priliku da za dzabe sebi i ljubimcu ucine veliku radost....Znaci nisu osteceni cenom ljubitelji pasa...

Neko ko voli da ima rasnog psa cisto jer zeli rasnog a nije mu u interesu da unapredjuje rasu ili se takmici , a zeli da da plati malo takodje ima hiljadu oglasa da kupi psa bilo koje rase za neku smesno minimalnu cenu...Znaci ni ti nisu uskraceni...ALI SU USKRACENI i najvise se bune oni koji bi iz raznoraznih komplexa da kupe nesto sto drugi nemaju,sto ima neke mnogobrojne titule pored imena pasa u pedigreu ,a sa druge strane trazi da ima minimalno nula u ceni....E takvi i treba da budu uskraceni jer su takvi najmanje ljubitelji zivotinja vec iste cuvaju radi takmicenja sa komsijama,poznanicima,hranjenja licnih kompleksa tipa"nije bitno kolika mi je kuca ali je bitno da bude za pola metra visi krov od komsijine"

Kako se nikad niko nije zapitao zasto su ljudi u "mercedes firmi" bezosecajni prema ljubiteljima automobila te ne prodaju mercedese po ceni Yuga ili vec nekih automobila sa najminimalnijim kvalitetom...

Potpuno je sve jedno da li se rasa lako steni,odgaja,da li steni puno ili malo...vrhunski psi stoje vrhunske pare ne zbog zarade vec zbog cifre koja se ulaze da bi dosao covek do psa za kog moze da se kaze da je vrhunski...To sto je neko "odgajivac" kozica,prasica ,rotwajlera,boxera i sto je cena relativno "korektna" prema ljudima koji bi voleli da imaju tu zivotinju je samo naizgled tako...Patuljaste kozice,prasici pa i rotwajler koje se setka po dvoristu od ulaganja trazi njegovu kupovinu ,hranu i hranu za stence....A cena kolika je????Svako prase,jare pa i taj rotvajler mali ili boxer kosta recimo 100 eura ako je to "normalna" cena a sav trosak celog legla ne prebacuje 100-150 eura,ili sigurno to jare koje pije mleko dok je malo a kasnije jede travu i seno ne "potrosi " ni delic onoga koliko kosta....JEDNA izlozba bilo gde u evropi odlazak,kosta koliko sav taj trosak oko celog legla dole....Da bi pas bio TOP ,poznat i priznat on svoje kvalitete ne pokazuje u dvoristu nego vlasnici moraju da ga vode na jako puno izlozbi...A onda svi redovni troskovi oko legla......Tvrdim ,da leglo ne moze da pokrije troskove koliko god da im je cena za sve izlozbe,parenje,hranu....koju je ta kuja u toj godini potrosila hodajuci po izlozbama ,ili ukoliko kuja je hodala 4 prve godine pa je povucena sa izlozbi naredne 4 godine ce se recimo steniti sto opet se svodi na isti prosek....A isto tako tvrdim da svako leglo sa "normalnom" cenom dole sa ulaganjima koji svi mi znamo koliki su ,parenjem u komsiluku donese osobi koja se "stara da svi koji vole" psa do njega lako dodju donese tom gazdi nekoliko puta vise para nego sto je ulozio u toj godini u tog psa i u to leglo...

Jos jedna stvar je jako bitna Kinolog i Kinofil nije isto koliko go slicno zvucalo...

Nenad

Guest MILAN

POZDRAV

PA TI DOBRO IZVODIS RACUNICE STO SE NALAZIS UVREDJEN PA POCENJUJES LJUDE JA OVDE NIKOGA NISAM NI SPOMENUO .TI TVOJI MERCEDESI I POCENI JUGA KUPI GA TI JA SAM SVOJE PSE PLATIO KOLKO SU KOSTALI "I SIGURNO IH NEPARIM KOD KOMSIJE" NEGO POSEDUJEM I MUZIJAKE I ZENKE I NEMAM ROTVAJLERE .

I NEMOJ POCENJIVATI DA NEKO IDE U AZIL DA UZIMA PSA "SVAKO KUPUJE STENE PREMA SVOJOJ MOGUCNOSTI"

A JA SAM SAMO PITAO STO MORAJU DA BUDU ENORMNE CENE.

I NISAM OVDE DA BI MI NEKO DRZAO PREDAVANJE O KINELOGIJI NEGO

DA BI SE DRUZIO I RAZMENJIVAO MISLJENJA SA OSTALIMA.

MILAN

Guest Dotty fan

Jao Milane,Milane...

ako sam losu rec upotrebio evo izvinjavam se...

Izgleda da ti mene nisi razumeo...

Ajd ispocetka...

1."PA TI DOBRO IZVODIS RACUNICE STO SE NALAZIS UVREDJEN PA POCENJUJES LJUDE JA OVDE NIKOGA NISAM NI SPOMENUO"

nikog ne pocenjujem samo repliciram tvoje misljenje sa kojim se ne slazem

2"TI TVOJI MERCEDESI I POCENI JUGA"

Ne poDcenjujem juga vec je to realnost.Ja bi najvise voleo da Jugo je najlepsi auto na svetu ali evo bas juce su objavili da po istrazivanju Yugo je na "pocasnom" zadnjem mestu na svetu po kvalitetu.

3""I SIGURNO IH NEPARIM KOD KOMSIJE" NEGO POSEDUJEM I MUZIJAKE I ZENKE I NEMAM ROTVAJLERE "

tek onda je pravi primer.Eto napisi ti tvoju racunicu koliko te kosta izdrzavanje jednog legla a po kojoj ceni prodajes stence a ja cu mada mozda nisam pravi primer napisati cenu i koliko me sve kosta oko pasa dok ne dodju stenci na "red" pa cemo onda videti koja je razlika izmedju moje "dobiti" i tvoje.

Ti mene shvatas pogresno.Nemam ja nista protiv tebe,niti imam protiv ljudi koji cuvaju pse razmnozavaju ih a da im nije bitno kakvih su osobina roditelji da li je to dobro ili ne,i posle prodaju za cenu koja njima je normalna, eto bar takvih ima koliko hoces ima ih i medju mojim prijateljima .Ali ne vidim sad kako mozes da generalno svodis racunicu da ljudi koji prodaju skpo stenad cuvaju pse iskljucivo iz materijalnih razloga da bi zaradili na njima...

Najnormalnija je stvar da kvalitet diktira cenu.Kada biras restoran gde ces rucati cene su totalno razlicite,na periferiji su jeftiniji u centru su najskuplji,ne zato sto je meso kojim oni spremaju mnogo drugacije od mesa kojim spremaju na periferiji hranu recimo nego zato sto on u centru ima 10 puta vecu kiriju koju placa 20 godina koliko restoran postoji da bi napravio ime i tradiciju.

To je isto i u Kinologiji...Trebas samo znati sta hoces i svaka zelja ima totalno realnu cenu...

Hoces samo psa jel volis pse...ima ih u Azilu i treba im pomoci na obostrano zadovoljstvo,hoces rasnog ali ne za izlozbe-ima ih po oglasima za 30 eura,hoces psa koji je pravi predstavnik rase ima ih kod ozbiljnih odgajivaca i cena je tolika kolika je.Zasto onda ti konstatujes da neko ko voli pse eto ne moze da kupi psa i ostaje uskracen jer su preskupi i ljudi prave biznis na njima.

Kada sam spomenuo Prasice i kozice ako si se tu naso prozvanim namera mi nije da omalovazavam jer i sam imam u dvoristu od golubova,preko ukrasnih kokoski,pasa,paunova...Ja te zivotinje NE PRODAJEM ja ih poklanjam ljudima jer one sluze za ukras ,ja nemam neka extremna ulaganja oko njih i zasto da ne ucinim ljudima,ali stence prodajem po ceni za koju ja mislim da je realna a ti verovatno da je extremna a iz razloga jer oni NE SLUZE za ukras vec sluze prvenstveno za unapredjivanje kvaliteta rase te ih ljudi koji su i sami dugo u kinologiji i kupuju i njima nikada nije velika cena jer i oni znaju koliko treba odricanja i troska da bi se doslo do toga,ako neko hoce psa samo za ukras on ode eto recimo kod tebe i kupi ,uzeo sam primer tebe jer cuvamo istu rasu,dalmatince.

Ajd u zdravlje,

Nenad

Guest MILAN

pa davam kazem malo sam se uvredio nije da ja pocenjujem uzgaivace vec sam pitao zbog cega moraju biti tolke cene a eto viste mi to objasnili

ja nisam upucen kao vi,I HVALA ZA TO

I SLAZEM SE SA VAMA U POTPUNOSTI STO VI KAZETE!!!!!!!!

Ali nisu svi ko vi pa realno kazete

nego dodjemi tamo neko kupio psa u np.madjarskoj i dobio

stence a u zivtu drzo divljanere na lancu koje je pustio na ulicu i naravno zavrsili u azilu meni prica znate to su roditelji iz uvoza svecki sapioni

a nezna ni da protumaci RODOVNIK kao treba pa je opalio cenu.

Svakako ja se slazem sa vama tesko je drzati toy rase i teze su za uzgoj

i svakao za pravog psa nije nikada puno platiti.

A mozda sve to i kazem jer sam se jednom prilikom opekao kupio od

"gospodje" psa platio ga posteno a on mi je crkao "CENA KO MERCEDES

A CRKAO KAO YUGO" malo sale nesmeta nikome nadam se oname je izvarala jer je rekla da je i vakcinisala i revakcinisala a ja jos ludji pa poverovao a on crkao.

NADAM DA SE NELJUTITE NA MENE!!!!!

JA INACE OBOZAVAM SVE ZIVOTINJE I GAJIM NEKOLIKO VRSTA I ZA

MENE KADA MI SE NESTO SVIDI UZ MALO STEZANJA MORA BITI MOJE

Guest KatPaws

Ja samo hocu da dodam da je istina da kod vecine zenki Civava (i manjih rasa pasa) ima problema pri stenjenju. Moja prva kuja Civave se prvi put ostenila bez problama, drugi put je morala na carski rez i nakon toga vise nikada nije ni mogla da ostane skotna (da li zbog nestrucno izvedenog carskog reza ili neceg drugog - neznam). Druge dve kuje koje sam imala, (cerke od te prve) su se stenile dosta puta i nijedna od njih nije imala nekih problema...osim jednom kad se stene zaglavilo, ali sreca pa je veterinar tada bio prisutan i pomogao joj je pa nije morala na carski rez.

Sto se cena tice.... ako te ne zanimaju papiri mozes da kupis Civavu i za 100 E... samo prati oglase, naleteces vec na neko leglo.

Mi smo naseg muzjaka nabavili u Hrvatskoj pre 13 godina za 500 Dem (250E) ...al to je nekad bilo. Takodje smo prodavali stence (od oba roditelja sampiona) godinama za oko 350 Dem, sto u ono vreme stvarno nije bila neka astronomska cifra...ali i tada je prodaja isla slabo i ljudi su kukali kako im je skupo (???) Jedan covek mi je cak preko telefona rekao ...kako moze ker da kosta vise nego jedna krava??? :lol:

Sada stvarno nisam vise u toku sa cenama jer se vise uzgojem ne bavim ...ali je istina da neki pojedinci "udaraju po usima". Hocu samo da dodam da nekad ni cena nije merilo kvaliteta jer u svakom leglu imas mozda jedno (a nekad ni jedno) odlicno stene...a ostatak je skart! E sad, ako kupujes psa samo za kucnog ljubimca to nije tako bitno... samo treba paziti da se covek dobro upozna sa karakteristikama rase pa da ne kupi skart po paprenoj ceni samo zato sto ima sampoionske papire.

Guest KatPaws

Uzgojem smo prestali da se bavimo kada su nam kuje omatorile. Onda smo jednu po jednu morali da sterilisemo jer su imale probleme sa upalom materice. Od stenaca nismo hteli da ostavljamo nista, i nismo nabavljali nove pse, jer smo resili da Civave vise ne gajimo (ne bih sad o razlozima, jer ne bih da nikog odgovaram od kupovine ili uzgoja). Jos uvek imamo jednu sterilisanu zenku i jednog skoro 13 godina starog muzjaka Civave.

Moram da priznam da stvarno nema nista lepse nego imati leglo stenaca u kuci. :) Male Civavice su stvano preslatke... ja sam zarko zelela i leglo od moje Retriverke ali nista od toga.

http://membres.lycos.fr/cyberkat74/kats ... ppies3.jpg

http://membres.lycos.fr/cyberkat74/kats ... lydean.jpg

http://membres.lycos.fr/cyberkat74/kats ... apups3.jpg

http://membres.lycos.fr/cyberkat74/kats ... sdonna.jpg

http://membres.lycos.fr/cyberkat74/kats ... framed.jpg

Pa evo ja malo ovde svratila, a ovde se zakuvalo dobro... nit manjih pasa ni vise buke, salim se, Ket zao mi je sto si prestala sa uzgajanjem, to mi izgleda kao greh obzirom na ove slikice. Moja deca su silno zelela civavu. Iskreno bilo me je strah za to divno stvorenjce jer su oni jos mali i smotani. Sada imamo haskija ali moja cerka stalno govori " KAD PORASTEM KUPICETE MI CIVAVU"- pa obzirom da je tvrdoglava na mamu pre ili kasnije to mi ne gine.