visnja89

Whippet - Mali engleski hrt - Sekcija 3.FCI- 162

Recommended Posts

Whippeti se linjaju u toku leta u etapama, kad je bas jako sunce onda je povecano linjanje. Cetke ne vrede jer imaju jako kratku dlaku. Jedino sto vredi to je gumena rukavica, i to obavezno cesljanje u kadi jer se dlaka i na toj rukavici dosta tesko zadrzava. A mozes da je cesljas koliko hocesh :D

Hvala ti Ki ....i ja sam mislila da mogu sa tom rukavicom svaki dan "maziti".

Mary, tvoje "cetkanje " Tee me i povuklo da pitam ovo za rukavicu jer Tea i Dalma imaju istu dlaku.

Htela bih da postavim jedno pitanje htoljupcima.

Nasi Hrtovi su raznih velicina i naravi tako da pitanje postavljam u Vipetima jer je to moj ljubimac (molila bih moderatore da pomere post ako nije primereno mesto pisanja).

Citala sam dosta o sterilizaciji kuja na predvidjenoj temi.

Iskreno da vam kazem skroz sam se "pomela".

Moju Dalmu sam uzela iz OGROMNE ljubavi i zelje prema kucama a Vipet je po svim testovima , zeljama, temperamentima kuce i ukucana itd. kuce za moju porodicu. Mislim da nisam pogresila.

Raspitivala sam se 2-3 godine i odlucila.

Nisam mislila da je parim jer sam jedva dobila "zeleno svetlo" i za ovo jedno kuce a kamo li da ih ima vise. Drugo , mi dosta radimo i ne znam kako se bebama posvetiti (ok, ima kod nas divan pansion koji se time bavi).Znaci nije mi palo ni u ludilu da je parim. Igrom VELIKE slucajnosti uzela sam kuce sa jako dobrim pedigreom (sto se mene tice mogla sam i bez pedigrea ili bezveznom falinkom) ali "sudbina je tako htela" (jezim se ovog izraza) da Dalma bude nasa. Da bi smanjila cenu jedan od uslova bila je i da je vodim bar na 3 izlobe. Ne kazem da ce to biti to vrhunski pas (sto se mene tice i ne mora) ali su joj dobre predispozicije. Isla bi na izlozbe da vidim druge kuce, da se upoznamo, malo procaskamo itd. Mnogi mi kazu "nemoj da si u zabludi, na izlozbama sve vrca od sujete" ali meni se svidja ova nasa grupa hrtoljubaca i bas se nekako potpomazemo.

Sta ako Dalma bude jako dobar pas? Sta ako pozelim da je bar 1-2 put pariti i mozda ostavim sebi jednu bebu (muz se raznezio i obozava Dalmu). Sve to pada u vodu ako je sterilisem.

Ljudi kazu da treba sterilisati do 6 meseci da ne bi dobila razne tumore. Vi kazete da se nase kuce malo kasnije sazrevaju. Drugi kazu "sto da ides na izlozbu ako ces je sterilisati?". Kakve sad to ima veze. Ipak necu da mi kuce umre u mukama zbog neke moje ...hm...sebicnosti(mozda je prejak izraz ali ne znam koju drugu rec da upotrebim" :oops: Nisam videla nigde da je neki hrtoljubac izjasnio o sterilizaciji. Koliko su nase kuce sklone ovim tumorima.

Oticicu kod veterinara da se jos detaljno informisem ali bih volela jako vase misljenje.

Zar ne bi mogla da je cuvas kad je u teranju, tako da ako se ikad odlucis da je paris mocices. A ako ne nikom nista.

Ali moracesh je jako paziti. Nema pustanja sa povodca dok je u teranju uopste, da se ne bi zeznula ko ja :D

Nisam procitala bas celu temu, mlogoooo ima strana :D

Ali tamo pise da ako se prerano sterilisu, moguce su odredjene komplikacije. Ali ne kontam zasto bi odredjena jedinka bila zdravija ako je kastrirana, nekako mi to nelogicno i neprirodno.

Narocito sto ti dobijaz zenku, sa njima je makar lako, muzjaci su zajebani, kad najuse zenku u teranju (a hvala bogu najuse ih sa 1000 km :D ) polude.

A zasto je pravilo da se zenke sterilisu, valjda pre ili posle prvog teranja, zasto ne moze posle, lupam, 4 godine?

Mislim da ne treba da razmisljas toliko o sterilizaciji i bolestima unapred. Recept za zdravog i dobrog psa je dobra nega, uslovi drzanja, ZDRAVA hrana i fizicka aktivnost. Hrtovi su jedna od najstarijih i najplemenitijih rasa i ako ih volis sigurno ces pozeleti da odgajis neko leglo kasnije.Samo sto moras da se potrudis malo vise kad je kuja u teranju.

Pozzzzz!!

Mislim da ne treba da razmisljas toliko o sterilizaciji i bolestima unapred. Recept za zdravog i dobrog psa je dobra nega, uslovi drzanja, ZDRAVA hrana i fizicka aktivnost. Hrtovi su jedna od najstarijih i najplemenitijih rasa i ako ih volis sigurno ces pozeleti da odgajis neko leglo kasnije.Samo sto moras da se potrudis malo vise kad je kuja u teranju.

Pozzzzz!!

Tacno tako :mrgreen:

Mislim da ste u pravu mada se u tim istrazivanjima pise kako nema veze sa "zdravim zivotom" (nazovimo tako sve sto ste nabrojali) kuce.

Sve mi se cini da je necu sterilisati , bar ne neko vreme :lol:

Ja bih vam dao jedan savet a to je da ne pratite istrazivanja za sve rase jer lako mozete doci u dilemu. Vi imate whippeta i trazite informacije i strucne napise kod najkompetentnijih, a to su odgajivaci sa iskustvom i veterinari koji su specijalizovani za tu rasu.Mnoga istrazivanja sluze za to da bi se opravdala proizvodnja i prodaja gomile hrane, preparata i raznih stvari za pse. Siguran sam da ce vam svaki kinolog i prijatelj dati dobronameran i koristan savet ali cesto se neke stvari vrlo razlikuju od rase do rase.

Ubedjen sam da mozete da imate zdravog i kvalitetnog psa ako se potrudite, kao i svi mi.

P.S. Internet je cudo, samo ako pametno trazite!

Pozzz

Pratim ovu temu od početka i našla sam se prozvana kao "hrtoljubac". Hrtoljupci ne razmišljaju o sterilizaciji svojih pasa.Ta tema,jednostavno,ne postoji.Volim htrove sa svim svojim vrlinama i nestašlucima,pa bio to mužjak,koji poludi ćim oseti trag ženke u teranju,kao i svaki drugi,ili ženka,kojoj prirodni nagon nalaže da produži vrstu. Prema tome,ako već sada razmišljaš o sterilizaciji svoje kuje,koja još nije dobila ni prvo teranje, onda si trebala da uzmeš već sterilisanog mešanca iz nekog azila ili možda igračku na baterije,koja kada ti dosadi,jednostavno pomeriš prekidač na off i ....

Pozdrav,barzoiteam.

Ja bih vam dao jedan savet a to je da ne pratite istrazivanja za sve rase jer lako mozete doci u dilemu. Vi imate whippeta i trazite informacije i strucne napise kod najkompetentnijih, a to su odgajivaci sa iskustvom i veterinari koji su specijalizovani za tu rasu.Mnoga istrazivanja sluze za to da bi se opravdala proizvodnja i prodaja gomile hrane, preparata i raznih stvari za pse. Siguran sam da ce vam svaki kinolog i prijatelj dati dobronameran i koristan savet ali cesto se neke stvari vrlo razlikuju od rase do rase.

Ubedjen sam da mozete da imate zdravog i kvalitetnog psa ako se potrudite, kao i svi mi.

P.S. Internet je cudo, samo ako pametno trazite!

Pozzz

Potpis!

Pratim ovu temu od početka i našla sam se prozvana kao "hrtoljubac". Hrtoljupci ne razmišljaju o sterilizaciji svojih pasa.Ta tema,jednostavno,ne postoji.Volim htrove sa svim svojim vrlinama i nestašlucima,pa bio to mužjak,koji poludi ćim oseti trag ženke u teranju,kao i svaki drugi,ili ženka,kojoj prirodni nagon nalaže da produži vrstu. Prema tome,ako već sada razmišljaš o sterilizaciji svoje kuje,koja još nije dobila ni prvo teranje, onda si trebala da uzmeš već sterilisanog mešanca iz nekog azila ili možda igračku na baterije,koja kada ti dosadi,jednostavno pomeriš prekidač na off i ....

Pozdrav,barzoiteam.

Potpis!

barzoiteam odmah u startu da razjasnim rec "htoljubac". Nije recena u pezurativnom smislu ili maliciozno vec tako nazivam nas koji smo ljubitelji hrtova. Nisam htela da napisem "ljubitelji FCI grupe 10" ili ljubitelji whippeta jer mislim da su "nasi " hrtovi ipak na neki nacin slicniji nego recimo psi u nekoj drugoj FCI grupi pa mislim da je nekako ovo ...hm...kako nazvati?...moj kutak jer je i moj pas ovde i imamo nekako slicna razmisljanja i slicne pse , sto ne znaci da moramo po defaultu imati ista misljenja. Valjda smo ovde i da nesto naucimo, pitamo, pomognemo, pohvalimo se...

To sto sam u ovoj grupi takodje ne znaci da ne moram citati druge teme tipa "zdrava ishrana", "veterinar", "zravlje pasa"...ili bilo koju drugu temu na ovom ili bilo kojem drugom forumu.

Zasto sam uzela whippeta to sam takodje objasnila (zato drugu rasu ili mesanca nisam uzela objasnila sam, mada sam zelela uzeti iz azila velikog engleskog hrta a zasto nisam to vam ne bih objasnjavala).

Zaso sam uzela BAS ovog wippeta sam takodje objasnila. U ovim godinama mi igracka ne treba (hvala na ponudi).

Zasto sam postavila ovo pitanje opet sam objasnila i bilo bi dobro da citate postove u nazad ako odgovarate.

Imala sam mnogo zahtevniju kuju( veliki shnaucer) i nije mi tesko padalo njeno teranje i pitanje nisam postavila zbog teranja.

Ako neko uzme rasnog psa, po mom misljenju, ne mora biti odgaivac vec moze psa uzeti kao kucnog ljubimca i pariti ga jednom, dvaput, triput ili nikad.

royalgh ovo sto ste rekli skroz ste u pravu. Bas zbog toga sto se nigde hrtovi ne spominju u prici o strerilizaciji( i ovih vrsta tumora koja su diskutabilna u ovim istrazivanjima )postavila sam pitanje ovde jer vidim da ima ljudi koji se stvarno razumeju u odgoj hrtova. Obicno se spominju psi u celosti ili neke druge rase (prvenstveno dobermani, labradori...). Nisam ni bila 100% za sterilizaciju vec sam zelela da pitam ovde bas zbog odgajivaca a naravno da sam zelela da pricam i sa veterinarom. Imam preporuku za veterinare ali mislim da su oni ...kako bi ih nazvala...opsti veterinari a ne samo za hrtove kao sto navodite ali mislim da su vrlo kompetentni. Posle mnogo citanja i razmisljanja mislim da je ipak necu sterilisati ali verujem (a i nadam se) da ce biti jos ljudi koji zele uzeti hrta ili konkretno whippeta pa ce im mozda pasti na pamet ovo pitanje koje, cini mi se , nije naivno a dosta se prica u medijima i raznim kongresima na tu temu.

Potpuno ste i u pravu da je internet je cudo, samo ako pametno trazite. Dobar je i zbog razmene misljenja sa mnogo ljudi istih ili slicnih interesovanja koje nas obogacuje.

visnja89 hvala Vam na pomoci u raznim situacijama a i posto ste potpisalai prethodna dva posta onda oni vaze i za Vas.

Oh, kakav bon-ton :roll:

Napadni uvredama osobu koja sasvim dobronamerno postavlja pitanje ljudima od kojih (očito sasvim naivno) očekuje da znaju više od nje :roll:

Mislim, stvarno neverovatno.

Ako već niste upućeni u rizike i predosti koji se vezuju za temu sterilizacije, to ne znači da morate odmah da budete maliciozni :?

andjelans, ako već imate iskustva sa kujom (mislim da se radilo o velikom šnauceru kako ste naveli) onda ne vidim zašto bi imali problema sa vipetom? ako vas zamaraju bolesti, ne brinite jer hrtovi spadaju u najzdravije pasmine. pričekajte sa sterilizacijama, jer

ako kuja ima dobar pedigree i ako ste pristali na uvjere uzgajivača onda ju odvedite na te tri izložbe, neće vam se ništa desiti, dapače upoznat ćete druge uzgajivače i hrtoljupce, koje ćete moći i uživo pitati sve što vas zanima.

što se tiče prehrane, ako odlučite da dajete dehidrat, uzmite kvalitetan sa velikim udjelom mesa i što manje žitarica, ali nemojte uskraćivati psu i poneki kuhani obrok ili sirovo meso!

sretno! :wink:

catherine the great Hvala vam puno. Moje misljenje se dosta poklapa sa vasim.

Sto se tice hrane ...odabrala sam Taste of the wild kao hranu koja je dosta hvaljena u nasoj zemlji, i inostranstvu. Mada moram priznati da su bile u opticaju Royal i Orijen. Uz to bih i kuvala za kucu kad god bi mi to vreme dozvoljavala (na primer popodnevni obrok). Gledala bih da se priklonim onom kako moja kuca voli i zeli a da je ipak zdravo. Naravno pre toga ide i jedan opsezan razgovor sa veterinarom jer sam mislila da je odvedem u Veterinarsku stanicu cim je dovedem da bi popricali i da kucu detaljno pregledaju.

U vezi sterilizacije opet imamo slicno misljenje. Sacekacu sa njom ili je necu u opste sterilisati. O samom teranju nisam razmisljanje jer znam kao i svaka osoba (pa i malo dete) da zenkica ima ciklus (teranje i sve sto ide uz to) i svesno sam uzela moju kucu a da o sterilizaciji nisam razmisljala. Imala sam snaucerku davno i o tome se nije ni pricalo(internet tada nije ni postojao :? ). Dozivela je pozne godine. Moja setsra ima Dogo Argentino i Pinca (obe zenkice) i ona o tome nije ni razmisljala jer je htela da ima okote i misljenja je da ti tumori nisu cesti. Ovo sam navela zbog toga da sam u prisustvu vrlo razlicitih rasa(moji roditelji imaju fox terijera i nemackog ovcara , oba muzijaka) a nekada davno smo imali pekinezera (tada sam ja isla u osnovnu skolu). Stvar je u tome sto su kuce kuce ali ipak u zavisnosti od rase imaju po neku "slabu tacku" u zdravlju (i u drugim stvarima koje sad nisu tema) pa je pitanje bilo koliko su hrtovi u opste skloni tim tumorima. Da li se ima iskustvo u tome? Vrrrlo bi mi bilo zao da je sterilisem ali bi mi bilo zalije da se tako tesko razboli a da sam mogla to izbeci. Kazu da "kad bi covek znao gde ce pasti on bi seo " :) ali ipak zelimo neke stvari da izbegnemo ako postoji velika mogucnost ta ih zaobidjemo mada u nekim slucajevima i "kocka" ima svoje cari :wink:

Radujem se i izlozbama da upoznam ljude koje mogu jos po nesto pitati a i upoznati.

Stvarno volim sve zivotinje pogotovo pse i konje. Ljubav prema konjima utolim odlaskom u obliznje ergele i klubove a kucu cu najzad imati u svom stanu. Mislim da je svaka rasa a i mesanac lep na svoj nacin a whippet mislim da je odlican za nasu porodicu. :D

catherine the great Imala sam snaucerku davno i o tome se nije ni pricalo(internet tada nije ni postojao :? ). Dozivela je pozne godine.

mislim da dalje nemamo o čemu pričati, upravo ste samoj sebi dali odgovor.

danas se svašta piše, i priča.

hrtovi su - ponavljam - jedna od najzdravijih pasmina, nemojte unaprijed razmišljati negativno.

Taste of the wild je dobra hrana ima veliki udio mesa, dobar je i orijen!

Bravo za Dalmu! :D :D :D

Pričaj, pričaj... kako je prošao put, kako ste, kako ti se čini, je li mnogo porasla, kako je dete reagovalo... SVE me zanima! :lol: :lol: :oops: :oops: