visnja89

Whippet - Mali engleski hrt - Sekcija 3.FCI- 162

Recommended Posts

Moji savjeti:

- praviti pauze u vozniji svako 2 - 2.5 sata,

- preskociti obrok neposredno pred put

- tusiranje poslije slane vode

- ponijeti nesto za zastitu sapica (vazelin)

- paziti da ne pije slanu vodu

- ponijeti prvu pomoc za psa (posjekotine, upala misica, povracanje, upala usiju... to smo mi zaradili na moru)

- obavezno pred put ponoviti zastitu za krpelje (mi dodamo i ogrlicu)

Obezbediti psu hladovinu na plazi.

Pozdrav svim ljubiteljima whippeta!

Ja osobno ne drzim whipette, ali buduci da je moj najbolji prijatelj uzgajac whippeta, kroz nasa cesta druzenja, cesto sam u dodiru s ovom predivnom pasminom i mogu reci da ih naprosto obozavam! Imam jednu posebnu miljenicu, bolje receno, ona je moja velika ljubav i od svih whippeta na svijetu, ona je moja kraljica. :D Zove se Boxing Helena's Eva So Sweet i svojim karakterom i izgledom definitivno "isijava" znacenje svojeg imena, te je ujedno i idealan ambasador pasmine...

jenhead3hl2.jpg

f_hpntlssoxmem_1ae884b.jpg

jenbog.jpg

Srdacan pozdrav svim ljubiteljima ove divne pasmine,

Kristina

Interesuje me ishrana vipeta odnosno hrtova, koliko oni ustvari jedu?

Ja sam Ellu hranila granulama, neko vreme :wink:

Pa sam pocela da eksperimentisem (jer joj to nije bilo lepo) i dodavala sve zivo i mesala sa granulama

Ali ih ona jednostavno ne voli i pola porcije bacim svaki dan

Sada sam presla na kuvanje i videla sam na forumu neke super lake recepte, ali po tim receptima bi ona trebala da pojede oko 600g hrane kad se sve izmesa. Meni to nekako puno izgleda jer se granule daju duplo manje.

Danas nam je tek prvi dan i ona nije htela ni da okusi to sto sam joj spremila

Videcemo sutra kad ogladni :lol:

Pozdrav svima :)

Prosto sam odusevljena hrtovima a pogotovo Whippetima(mozda zbog toga sto sam o njima najvise citala jer zelim da mi bude u stanu).

Ellu i Fidela sam videla u Novom Sadu na izlozbi. Fidel je bio jos mali za takmicenje ali ocaravajuci i verovatno bi me prepoznao posto sam ga najvise ugnjavila i mirisala a i tada od njegovog vlasnika saznala da i on zivi u stanu a uzeo ga od odgajivaca iz B.Topole. Naravno kontaktirala sam i svoju prijateljicu kako izokola zna Fidela (Mary Poppins ima divnu dobermanku Teu) da nadjemo adresu odgajivaca. Naravno ubrzo dobijam adresu odgajivaca. Takodje i za g-dina Berceka znam i po tadasnjoj prici cini mi se da je Ella potomak kuca iz Muzlje. Prelepa kuca.

Zalosno je sto jos nisam uzela kucu zbog nekih obaveza i stalnog premisljanja da li je mucenje uzeti kucu koja mora biti 7h-8h sama kada suprug i ja radimo .U prvoj varijanti bi jedne nedelje bila sa cerkom kada ide popodne u skolu ali ona odlazi od septembra u Pestu na skolovanje tako da bi kuca SIGURNO bila sama pre podne.

Evo mene da se javnem na kvarno, iako mi ovde nije mesto.

Draga moja AndjelaNS - obavezno da uzmeš psa pod hitno!

Neće njemu /njoj (ti bi ženku, zar ne) biti loše za toliko u stanu, jer ja znam i tebe i muža ti, a i dete - taj će pas imati šetnje, istrčavanja i zabave sasvim dovoljno.

Kuca će lepo spavati kad vas nema, a kad dođete sa posla, onda povodac u ruke i juriš napolje.

S tim što bi valjalo da psa uzmete sada, dok dete ne ode u Peštu... (nisam ni znala da ide u Peštu, nadam se detaljima uživo). Kasnije, kad bude starija, ti sati samoće će joj manje smetati.

A zamisli samo koliko će se dete radovati :D

A ni tebi neće biti loše.

Evo samo malo poređenje - Tea je doberman, videla si kolika je. I dobermani su poznati po tome da ne vole da ostanu sami. ALi sada, kad je već porasla, njoj to stvarno ne pada teško, pod uslovom da imamo svoje dugačke šetnje. Kad odlazimo, ona ode na svoje mesto, legne i džonja dok se ne vratimo. I kad dođem ne bude ni uznemirena, niti bilo šta uništi po kući.

Očekujem da se uskoro viđao oko 5h ujutro u šetnji :wink:

Mary :)

Kontaktirala sam odgajivaca u B.Topoli i sada cu da vidim da li ima nesto za nas.

Znas i sama kakva sam. Jako se brinem da psu ne bude dosadno ili nedaj boze , da bude tuzan. O tome da ce imati istrcavanje i svu mogucu negu to je bez pogovora ali me tih 8h jako brine :roll:

Mislila sam da uzmem kucu sredinom jula da bi cerka bila svaki dan pre podne sa kucom dok je mala i dok ona ne ode u Pestu. Valjda ce se nauciti na nas za 2meseca.

Ovako, moj Fidel zivi sa mnom i mojim ocem i uvek je sam pre podne. Doduse ne ostaje preterano dugo sam, ali najcecsce od nekih 8 ujutro do 1 popodne. Sad koliko spava dok je sam kod kuce pitanje je. :) Kad se vracam kuci uvek je bar desetak minuta rezervisano za rasmisljanje sta cu da zateknem kad udjem u stan. :) Istina, nije destruktivan i ne grize namestaj, ali cesto istrazuje i neces verovati gde sve moze da se popne i sta sve moze da isprevrce. Naravno i sklanjanje hrane je vazno posto mi se desavalo tipa da zaboravim hleb na stolu sto je uvek imalo isti ishod...hleb na krevetu ispod prekrivaca pojeden do pola i sakriven "za posle" :) .

Ipak moje je misljenje da sav krs koji Vipet napravi po stanu on desetostruko vrati drugim stvarima. Nisam dobro upoznao nijednog Vipeta osim mog Fidela pa molim da to potvrdi jos neko za druge Vipete (verujem da je slicna situacija), ali ja mogu da kazem da divnije bice od ovog mog klipana nisam video. Neverovatno je dobre naravi, tih (skoro nikad ne laje), ne pokazuje agresiju ni prema kome (dakle nije cuvar, ali zato ne moras da se brines da li ce se potuci u parku) i ne mozete da zamislite koliko to bice brzo moze da te natera da mu oprostis sve grehe....kojih tu i tamo ima. A posebno je uzivanje gledati Vipeta kako trci. Neverovatan atleta...ja uvek iznova ostajem bez teksta kad smo napolju. Jos jedna stvar. Fidel je prilicno poslusan. Naravno ako se zaleteo na macku ili tako nesto tesko ga je zaustaviti jer ipak je to hrt, ali genralno dosta dobro slusa. Negde sam procitao da su oni jedna od retkih rasa gde su muzjaci cak poslusniji od zenki koje mogu biti tvrdoglave, ali to ne mogu da potvrdim. Vlasnica Elle je aktivna na forumu pa moze da nam kaze nesto vise o tome.

Sad vi vidite kako cete i od koga da uzmete. Moj Fiki je od Lazica iz Backe Topole. Ja sam se cuo sa njim pre par dana, ali nisam ga pitao kakva mu je situacija i da li ima u planu stenad Vipeta.

Po meni je vazno da neko bude sa njim u samom pocetku kad ga budete ucili da napolju vrsi nuzdu jer sam ja imao probleme sa Fidelom kome je malo duze trebalo da nauci. Posle pocnite postepeno da ga ostavljate samog i na kraju necete imati problema. Ponavljam, sve probleme koje prouzrokuje Vipet desetostruko vrati. Predivno bice.

Izvinjavam se zbog romana od posta. Ako vas jos nesto interesuje tu sam da vam pomognem.

Bas mi je drago da si se javio.

Vipeta zelim vec duze vreme . Boja psa mi nikada nije predstavljalo neku prepreku mada sam uvek imala favorite (kao i svi). Plava boja me fascinira kao i kod macaka (mada nisam obozavalac macaka).

Dok nisam ugledala Fidela mislila sam da ih nema u plavoj boji vec da su takvi samo "italijancici"?

Kontaktirala sam Lazica i on ima Fidelovu sestru ali ona ima vec 10 meseci a u julu bi imala preko godinu i plasim se da bi je tesko naucili nekim stvarima(izlazak napolje na nuzdu itd.) i nasem bioritmu. Imace on mozda leglo u julu .

Bercek ima sada ali su svi kao majka skroz jelensko plavi.

Znam sad zakeram ali... Ljudima valjda ne treba davati sto vecu mogucnost izbora jer onda zakeraju :oops:

Sada sam nekako ubedjena da cemo mi nasu kucu naucili nekim stvarima i da cu sigurno uzeti Vipeta.

Taman kad se nesto interesantno desava na forumu meni nestalo net i to na 2 dana :D

Kao prvo Andjela svaka cast sto cete uzeti Whippeta. Necete pogresiti. Savrseni su za stan i moja Ella se unutra ponasa kao macka. Non stop spava i gleda kroz prozor. Tako da kad treba da je ostavim samu moraju biti podignute roletne :D da joj ne bude dosadno. Sto se tice onoga da muzjaci poslusniji, ne znam za sigurno, ali ova moja zenska se bogami inati samo tako, i hoce sve po svome. Ali mi smo je razmazili tako da je to i za ocekivati.

Sto se tice ostavljanja samih kod kuce mislim da nece biti problem jer se stvarno na sve naviknu. Ella npr spava isto koliko i ja, sto znaci da ako ustajem u 3 popodne i ona tad ustaje :mrgreen: Naravno u startu ce uvek praviti neke gluposti (moja je kopala saksije sa cvecem) ali smo shvatili da nece odustati i sklonili ga , i sada nista ne dira.

Sto se tice vrsenja nuzde u kuci na odredjenom mestu, sto je vama bolje jer ce biti sam u kuci, ja sam Ellu za 4 dana naucila gde da ide, tako da mogu sve da vam lepo objasnim, ali otom potom.

Ja se raspisala, a pola nisam rekla. Ako vas nesto interesuje pitajte slobodno i ovako smo zeljni nekih promena na forumu hihihi :lol:

Sto se tice boje, ja mislim da je to najmanje bitno. Ja sam isto u startu htela ili plavog, ili belog. Naravno nije bilo takvih. Ali na duge staze ta boja i nije toliko bitna. Nitno je sta je u toj maloj glavici, i buljavim ocima :D

Pozz od Elle