jasmina

Holandski ovcar (Hollandse Herdershond FCI:1.1-223)

Recommended Posts

Manje više svugdje se radi po ovom principu, kako vi u Švicarskoj postupate po tom pitanju!

Smjesno mi je objasnjavat da je normalno da ako hocu da pas pusti da mu dam Komandu Pusti ili na njemackom Aus ! Zasto psa povlaciti ? uz to mu jos vise dajem nagona da grize .Ili ga doticati sa bilo kakvim predmetom da to ucini. Ali kako gospodin pise da je to u KNPV programu normalno onda neka mu bude tako .Da mi JE steta sto to nisam vidio ili primjenio nevidim zasto bi bila ,pa zar se netreba usavrsavat i primjenjivati jednostavnije mjere .Uzmimo moram psu sa 20 metara dati komandu da pusti ,hocu li uzeti stap sa 20 metara i dirnuti Psa .

Ali kako gospodin pise da je to u KNPV programu normalno onda neka mu bude tako

Odgovorit ću još na ovo čisto zbog drugih(a djelomično i zbog sebe i Asocijacije kojoj pripadam) da neko ne pomisli da to stoji . Znanje i informac. pokupljene sa interneta

jednostavno nisu dovoljne da bi neko mogao o tome relevantno raspravljati to se vidi iz citata jer ja to nisam nigdje naveo i čovjek se onda lako pogubi kad su u pitanju programi koji imaju neke sličnosti ali i značajne razlike. Dakle par činjenica , dotični pas (Eros) ima 2 knpv certif. PH 1. Obj. U knpv progr. puštanja na PH1 se izvode na distanci od cca 20 m. Taj element kontrole psa je i diskvalifikacijski dakle pas nemože položiti certif. ako u bilo kojoj fazi zakaže u tome. To je jedan kontekst u kojem pas(i vodič) dokazano funkcioniraju kao tim. Bitna riječ je KONTEKST . Sasvim drugi kontekst je kada se od tog istog psa zahtjeva rad u praksi , neke kategorije su naravno slične (kontrola je kontrola . vodič i pas moraju funkc. kao tim itd) ali samo realan život sadrži varijacije i scenarije koje nijedan sport. progr. nemože sadržavati , upravo to je bilo demonstrirano u civilnom ataku . Kay M osim knpv-a već dugi niz god. surađuje sa Njemačkom policijom (radi taktički trening sa njihovim psima i vodičima ) , održava seminare u EU i u Švicarskoj upravo nedavno . U knpv klubu u Nizoz. u kojem treniram 2 x tj. trenira i policija sa svojim psima u skladu sa tradicijom jedan dio radi pripreme psa za PH 1 drugi dio za Diensthund progr. Dakle govorim o ljudima iz branše , visoko educiranim sa dugogodišnjim iskustvom a ne početnicima koji još imaju problema sa nekim elementarnim stvarima kao što je puštanje kako bi se dalo shvatiti iz citata. Još nešto , Eros je prilično extreman pas , uvjerio sam se na nekoliko treninga (socijalan ali sa extremnom nagonskom ustrajnošću i unut. tvrdoćom) Mogu navesti podatak da je Kay pod kraj certif. na Objectu već s puno napora uspjevao održati kontrolu koju zahtjeva progr. Vrlo je mali broj vodiča i trenera koji su u stanju postići taj nivo školov. sa takvim psom , za forumaše sa ovog foruma npr. to je nemoguća misija . ( Eros je iz linije Tommy Luyken jedan od najjačih parnjaka koji daje takav karakter. )

Vrlo je mali broj vodiča i trenera koji su u stanju postići taj nivo školov. sa takvim psom , za forumaše sa ovog foruma npr. to je nemoguća misija .

Dali bi ga ti, uz toliko odrađenih certifikata, mogao voditi kvalitetno i uspostaviti takav stupanj kontrole nad njim?

Tu su u igri da tako kažem dva nivoa što se tiče vođenja i kontrole. Jedan recimo dovesti ga do nivoa da bude demo pas , što znači pripremiti ga da može korektno demonstrirati nešto iz knpv programa (svakako poslušnost , revir na predmet , revir na čovjeka već puno teže i iz obrane jedan dio vj. svakako bez vj. opoziva . To sigurno da. Onaj drugi trening za PH 1 ili Obj. je druga priča. Ako bi radio s njim kompletan trening u knpv klubu u NL. mogao bi ga dogurati otprilike do rezultata kao i Kay (PH 1 405) tu presudnu ulogu igra klub (super kval. markeri , količina treninga 4 x tj. ako treba i još extra tr. kvalitetno asistiranje što je nužno za ovakvog psa ...) Ako bi se kompl. trening

radio kod nas što ja i radim trebalo bi biti dovoljno za prolaz uz malo sreće taj dan možda i malo više (prolaz je 352) i to uz koliko toliko kont. trening kod starosti psa od

min. 3,5 god ili bliže 4g. Više od toga je nerealno očekivati.

Da se nadovežem na prošli post koji ima veze s ovom temom.. Prije 5-6 god. Kay je

uzeo X Nizoz, ovč. od uzgajiv. i ex top knpv markera i handlera Ronalda L. ) da napravi s njim PH 1. Radio je s njim oko godinu dana i na kraju morao odustati nakon što se živ polomio na njemu(njegov komentar). Pas je vraćen Ronaldu , prošao je njegovu doradu i full drill (trening 7 x tjedno ) i napravio s njim PH 1 ne za prolaz kako bi se moglo pretpostaviti nego 432 (8 bodova manje od max). Pas je bio kod nas na treningu

u fazi dok je bio kod Kaya , oni koji su bili prisutni mogli su se uvjeriti šta znači raditi s takvim psom . Tu količinu korekcija koju su tada vidjeli i napor koji vodič mora uložiti da izkontrolira psa sigurno više neće vidjeti , kod nas naravno sigurno a i za NL. je to više od prosjeka. Moglo bi se reći da je mozak takvog psa izprogramiran za ugriz i fight i spreman je podnjeti sve da konzumira taj svoj nagon. S druge strane je privilegij upustiti se u tr. takvog psa , nema tog seminara ili mentora od kojeg jedan handler može naučiti više sa aspekta prakse . Odustajanje od takvog psa je u neku ruku poraz i frustrirajuće za handlera ali stvari nisu crno-bijele ,visok rezultat je dokaz da uvjek postoji način , gledajući izvedbu na certif. vidi se kompromis na koji se mora računati , visok rezultat ali inhibicije neminovno naprave svoje u mentalnoj i nagonskoj sferi . To svakako nije u domeni handlera , mislim na njegovu kvalitetu ili ne-kvalitetu vođenja psa , mogao bi neko pomisliti da ga uzme Skogsterova ili neko iz top 10 IPO handlera da bi ga posložio bliže IPO performansu , ni slučajno . Sve te motivacijske metode , uključujući kliker i dr. ovdje nemaju željenog efekta.

Da se nadovežem na prošli post koji ima veze s ovom temom.. Prije 5-6 god. Kay je

uzeo X Nizoz, ovč. od uzgajiv. i ex top knpv markera i handlera Ronalda L. ) da napravi s njim PH 1. Radio je s njim oko godinu dana i na kraju morao odustati nakon što se živ polomio na njemu(njegov komentar). Pas je vraćen Ronaldu , prošao je njegovu doradu i full drill (trening 7 x tjedno ) i napravio s njim PH 1 ne za prolaz kako bi se moglo pretpostaviti nego 432 (8 bodova manje od max). Pas je bio kod nas na treningu

u fazi dok je bio kod Kaya , oni koji su bili prisutni mogli su se uvjeriti šta znači raditi s takvim psom . Tu količinu korekcija koju su tada vidjeli i napor koji vodič mora uložiti da izkontrolira psa sigurno više neće vidjeti , kod nas naravno sigurno a i za NL. je to više od prosjeka. Moglo bi se reći da je mozak takvog psa izprogramiran za ugriz i fight i spreman je podnjeti sve da konzumira taj svoj nagon. S druge strane je privilegij upustiti se u tr. takvog psa , nema tog seminara ili mentora od kojeg jedan handler može naučiti više sa aspekta prakse . Odustajanje od takvog psa je u neku ruku poraz i frustrirajuće za handlera ali stvari nisu crno-bijele ,visok rezultat je dokaz da uvjek postoji način , gledajući izvedbu na certif. vidi se kompromis na koji se mora računati , visok rezultat ali inhibicije neminovno naprave svoje u mentalnoj i nagonskoj sferi . To svakako nije u domeni handlera , mislim na njegovu kvalitetu ili ne-kvalitetu vođenja psa , mogao bi neko pomisliti da ga uzme Skogsterova ili neko iz top 10 IPO handlera da bi ga posložio bliže IPO performansu , ni slučajno . Sve te motivacijske metode , uključujući kliker i dr. ovdje nemaju željenog efekta.

(y)(y)(y)

Dali je to Mulleru bio prvi KNPV pas?

mogao bi neko pomisliti da ga uzme Skogsterova ili neko iz top 10 IPO handlera da bi ga posložio bliže IPO performansu , ni slučajno . Sve te motivacijske metode , uključujući kliker i dr. ovdje nemaju željenog efekta.

Apsolutna istina.Sasvim drugačiji tip psa i metode mu se moraju prilagoditi.Zato sam i rekao na temi o bel. ovčaru da najbolje jedan KNPV hendler zna zašto radi tako kako radi.Bilo je vezano uz H. Veerbera i negativne komentare za prikaz njegovog rada.

Mislim da je Kay jedan od većih kritičara IPO programa i samog tipa pasa koji se u njemu koriste.Na kraju krajeva i metoda koje se primjenjuju u vrhunskom IPO treningu.

Dali je to Mulleru bio prvi KNPV pas?

Ne, već je imao dosta iskustva prije toga. Sa Nike je napravio 3 certif. PH 1 , 2 i Obj. i uz to pobijedio Holanđane na njihovom terenu , bio je šampion provincije Limburg (sa Nike) po PH 1 progr. Jasno, Nike je bila savim drugi tip psa. Treba još reći da je sve to produkt rada u Nizoz. knpv klubovima . Došao je kod njih ugl. sa ipo/SCH backgroundom i brzo shvatio koliko je to ograničeno, imao je sreću da je od početka došao u odl. klub i učii od veterana kalibra J. Linders . Znam iz osobnog iskustva kako to izgleda , ja sam kod prvog dolaska u Nl iza sebe već imao 10 tak god. profi rada a onda tamo, sjedi u zadnju klupu kao đak prvačić ! Kay je još imao dodatnu "nesreću" jer je u to vrijeme još bio aktivan Remco (black malino od Lindersa) i puno njegovih sinova . Već sam pisao o tome , Remco je bio pas zbog kojeg su markeri završavali polomljenih kostiju.

Pretpostavljam da bi to mogao biti ovaj pas.

Wibo Van Leeuwen.Koliko sam shvatio prodan u Ameriku, ali ostavio dosta potomstva.

Od kojeg je dobar dio prodan u Ameriku. :grin:

Pitanje je kako se amerikanci nose sa ovakvim potencijalom. :grin:

Ovakve pse kupuju vjerovatno radi velikog genetskog potencijala i upotrebe u uzgoju, a primjenjuju ih u pol. službi i sl. gdje nije potrebno toliko umijeće vođenja i neka fina kontrola kao u konkretnom KNPV programu.

Pretpostavljam da bi to mogao biti ovaj pas.

Wibo Van Leeuwen.Koliko sam shvatio prodan u Ameriku, ali ostavio dosta potomstva.

Od kojeg je dobar dio prodan u Ameriku. :grin:

Pitanje je kako se amerikanci nose sa ovakvim potencijalom. :grin:

Ne ne, Remco od J.Lindersa je iz sasvim druge linije , neznam da bi bilo njegovih filmova na yt. V. Leeuwen uzgoj je sigurno među najjačima u svijetu što se tiče x Hol. ovčara. Po njegovoj procjeni 75% pasa iz tog uzgoja je sposobno za KNPV i Diensthund progr. Wibo je pravi predstavnik te linije , visoko soc. dominantan tako da iako je u početku Dick s njim imao plan napraviti PH 1 , nije ga napravio (pre zahtjevan pas za KNPV .) ali položio je Diensthond progr. Pas nije prodan , takvog psa Dick ne prodaje (pogotovo ne Amerima ) on je veliki protivnik toga da se takav tip psa prodaje tamo jer je već imao loša iskustva (incidenti gdje su novi vl. nedorasli takvom psu i onda to završi sa fightom i ugrizima ).

Za ovaj video koji sam stavio mislio sam da je to Kayev pas sa kojim je imao problema.

Pogrešno sam zaključio, sorry.

Za Remca znam da je druge linje,on je crni malinois.Od njega na youtubeu za sada ništa.

Sviđa mi se odnos uzgajivača po pitanju prodaje takvih pasa jer imaju neprocjenjivu uzgojnu vrijednost.Drago mi je da sam fulao po pitanju prodaje Wiba amerikancima.

Kakav odnos Leeuwen ima prema kupcima štenadi iz svog uzgoja i općenito takvi uzgajivači.Traže li iskustvo u KNPV-u i sl. ili nema nekih spec. zahtjeva.

Što se tiče konkretno Dicka znam da je vrlo odgovoran i principijelan po tom pitanju .

Prvo za što se interesira je ima li potencijalni kupac iskustva i kakvog. Ako je to nekome prvi pas najsrdačnija preporuka je da to nije pas za njega. Ima talent da prepozna

štenca u leglu koji je nešto extra u dobi od 6-7 tj. i tog u pravilu ostavlja za sebe , kaže da se kasnije ipostavi da ga feeling da je to taj (uvjek je to jedan) još nikad nije prevario. (To su Robbie, Rocky, Spike, Nica, Wibo.. i to društvo ). Prioritet je da ti psi ostanu u NL ili okruženju (ugl.kod još aktivnih ili ex polic. handlera) i da rade KNPV i Dienst. program u jednom malom br. i nešto drugo , Belg/French ring .. Dogodi se i da neko nadobudan pokuša raditi IPO a onda to obično završi tako da ga dobije natrag čim pas navrši godinu dana , zadnji primjer je Roco black malino. Ima nešto njegovih pasa u Americi ali to su stari provjereni klijenti sa kojima se zna godinama i ima povjerenja u njih i nije tip koji pada na lovu, na prvom mjestu mu je pas i što će se postići s njim. Tako da onaj scenarij na koji su Ameri navikli ; Evo mene , ja bi kupio Wiba , lova nije problem, kod njega ne pali. Inače, to stvarno jesu psi za poznavaoce oni koji nabave štenca i očekuju da će dobiti nešto poput hiper malinoa od kojeg odmah u radu dobiju jaki feedback , postepeno vide da to s tim psom nije slučaj. Većina ima jaku osobnost i žive u "svom svijetu " , aport nagon npr. vrlo nizak , rel. sporo sazrijevaju..

Kakvi su psi koje ti osobno preferiraš.Nešto slično ovome?

Ako nije problem, možeš li usporediti pse tipa Wiba i pse koji dolaze iz linije Remco Linders, to jest razlike i sličnosti koje ih odlikuju?

Sa psima iz Remcove linije nisam nešto posebno radio , bilo je par pasa koje smo uzeli

i radili kratko s njima u klubu do faze- green dogs (namjena za policedog centre) .

Načelno, Remco linija daje tip. soc.(jasno izuzetaka od pravila uvjek ima) pse , extra nagoni ali i jednostavniji za vodiča dok kod Leeuwena kako sam naveo , često (one man dog ) više Dinst(polic. tip psa ) nego sport. tip. Osobno preferiram x Hol. ovčara (Leeuwenov tip) ali još imam nekih ambicija ( u KNPV - u ) pa za taj tip psa još nije vrijeme , jer ionako je zahtjevno i dugo traje , za takvog psa si treba uzeti vremena

i stvar se komplicira u sistemu - certif PH 1 i odmah prodaja - jer je puno teže naći adekv. vl. za takvog psa.

Jedan kvalitetan holandez , Handler- trener H. Jansen , vl. legendarnog holandeza (Catro Jansen ) super parnjak od kojeg potiču mnoghi dobri mix holandezi. H. Jansen je i danas super marker u 70 toj. god. za 3 god. će napuniti 50 god. staža u KNPV-u.

http://postimage.org/image/rubmjiwdj/

Holandski ovčar Kirby BRN 20683.  Sin od (Boris A. Doeze),  Starost 11mj.  U dosadašnjem test-treningu pokazuje jake karakteristike

tipične za -biting dogs,  vrlo visok fight drive (odl. balans civil i opr.) i extra izražen teritorijal-defense instinkt.  Kao vl.i vodič procjenjujem ; odl. pas za program Toetsing Objectbew. -KNPV Diensthond ( progr. koji u NL. rade Security firme i polažu certifikat u sklopu KNPV -a ).    

http://postimg.org/image/e7zk9cz2r/

http://postimg.org/image/mriy747f7/

http://postimg.org/image/o7ugp9ac3/

Kirby (Boris x Bonnie).  Starost točno 1g. i vrijeme za ozbiljan test i trening. Neke genetske karakteristike istovjetne kao i kod Borisa , neke sasvim različite što znači puno treninga i posla kako za vodiča tako i za markere.  Ako bude vremena nastojat ću objaviti jednu seriju textova o razvoju i treningu ovog psa za knpv certif. (PH 1 ili Obj.)

Još treba proći nešto vremena za definitivnu odluku dali ću ga zadržati , mora ispoljiti još neke kvalitete i pokazati da je sposoban odraditi cijelu stvar do kraja. U mom slučaju kriterij je jasan , samo knpv certif. nije dovoljan (bez obzira na rezultat ) , odmah nakon certif. mora proći test za Dual purpose za police k9. Dobrom psu je mjesto na cesti (rad u praksi) , to je poanta i satisfakcija za knpv vodiča nakon dugotrajnog treninga.  Inače odluku o kvaliteti donosim puno ranije(max do 6 mj.) u ovom slučaju mislim da vrijedi pričekati, pas nešto sporije sazrijeva tako da puna expresija svih nagona još nije ispoljena , plus toga tu je i vrlo vis.inteligencija - klasični thinker , što značajno komplicira trening i odnos s vodičem koji uvjek mora biti na visini  stoga je optimalno  da metoda treniranja  proizlazi iz odnosa a ne obrnuto. 

A tribute to a great dog

Naslov.jpg

Zahvaljujući Yvonne K. u arhivi  njenog sajta su još neke fotke sa polaganja certif. Objectbew.  Ovaj Holandski ovčar je već bio na 

"izlaznim vratima" još kao štenac , zbog slabih karakteristika u tom razdoblju . Sva sreća da mi je proradio kliker , intuicija , šta li već

i da je ipak ostao i pokazalo se , odradio super certif. i nastavak za K9 USA. (tip psa od kojeg se najviše nauči). Bez obzira na sve pse prije njega  , dokaz da su iznenađenja i nedostatak  znanja sve prisutni . Isto tako mogu reći da iz mog iskustva uopće ne stoji da je certif. ObjectBew. bitno lakši od standardno najraširenijeg PH 1.  Mislim da je u nekim dijelovima progr. (naročito 2 dio) i zahtjevniji što je bilo odl. iskustvo za budući rad. Do danas, to je u svijetu jedan od malobrojnih certif. ObjectBew. izvan Holandije.     

ggggrrr.jpg

pppp.jpg

rffffff.jpg

seer4r.jpg

sswww.jpg

tttttt.jpg

Certificat_Object_Stock_Ranches.jpg