jasmina

Holandski ovcar (Hollandse Herdershond FCI:1.1-223)

Recommended Posts

Ma kakav mix sa stafordom ili tako nesto, to su nebuloze,evo u Beogradu je trenutno malinoa Golijat pa vidi ,to su izrazito jake glave koje se i traze(pravi sluzbeni psi).Ako je i bilo mixovanja,onda je iskjucivo sa NO.( i kod belih ovcara imas nekoliko tipova glave)

To sto Ameri misle da je sve pocelo od njihovih staforda je takva glupost,ali ima uticaja skoro na ceo svet,tako i na nas.Psi koji se mogu smatrati precima danasnjih belgijskih i holandskih ovcara su opisani u hronikama iz 12 i 13 veka,kao psi jakog kostura i glave,veoma snazni i izdrzljivi.Samo u to vreme geografija Beneluxa je bila potpuno drugacija od danasnje, a psi se nisu ni delili po boji i duzini dlake kao danas. Ameri su u neku ruku u pravu,jer holandezi i belgijanci su vrlo slicni psi,od istih predaka.

To sto Ameri misle da je sve pocelo od njihovih staforda je takva glupost,ali ima uticaja skoro na ceo svet,tako i na nas.Psi koji se mogu smatrati precima danasnjih belgijskih i holandskih ovcara su opisani u hronikama iz 12 i 13 veka,kao psi jakog kostura i glave,veoma snazni i izdrzljivi.Samo u to vreme geografija Beneluxa je bila potpuno drugacija od danasnje, a psi se nisu ni delili po boji i duzini dlake kao danas. Ameri su u neku ruku u pravu,jer holandezi i belgijanci su vrlo slicni psi,od istih predaka.

Ok, postavicu klip onog crnog psa na temu bandog i pit, cisto da vidim misljenje :roll:

Dakle ja mislim da je pas sa zadnjeg klipa miks, posto vidim da u onom postu gore nisam lepo postavio link :roll:

Evo sad cu postaviti dva videa,jos je mlad,tek sad ima 7 mjeseci.

Evo samo da kopiram video.

Tu je imao 4 mjeseca.

Lijepi pozdrav

Zaboravio sam reci da je pokazivao zicu za cuvaje vec u dobi od 3 mjeseca.

Evo ovo je rad zastitarske firme Cantinella iz Jalisca.Oni uce pse samo za prave akcije,psi imaju duge ugrize po dva minuta,trpe udarce,itd.

Ovdje ih vjezbaju da slusa kad se puca,inace vlasnik ove firme ima 40 zaposlenika,samo za zahebane situacije,imam ga na face za prijatelja.

Samo jedan video se da otvoriti!

U svakom slučaju draže mi je vidjeti snimke ljudi sa ovih prostora.

Na primjer vaše, Martin NL-ove i sl.Pred kraj godine ću i ja najvjerojatnije nabaviti nizozemca za konkretan rad.

Sada radim sa različitim pasminama različite stvari, ali meni osobno najdraži su poslušnost i napad - obrana međusobno kombinirani.Naravno, sa karakternim psom, a mislim da će jedan nizozemac dobro doći za takve stvari. (y)

Ovakve situacije su tamo skoro normalna pojava,pa zasto ne tako ne obuciti pse da obavljaju svoj zadatak.

Tip odgovara reporteru da je takva situacija logicna,jer nema posla a ljudi moraju zivjeti.