dragoljub

Nemacki Ovcar (Deutscher Schäferhund) - 12. deo

1617 posts in this topic

Mesane!

Ti kao da joj pokušavaš naći što je moguće više mana.Okani se toga!!!

Samo se ophodi prema njoj kako treba i biće sve u redu, jer pas izgleda dobro.

Nadam se da nećeš i ti kao i mnogi drugi iz 'silne ljubavi' prema kujici upariti ju odmah prvom prilikom.Onako, da joj priuštiš zadovoljstvo podizanja potomstva i sl. (pale)

Ili si ju možda nabavio upravo zbog toga?

Zapravo ne mora se pariti nikad. A sa tvojim poznavanjem NOa i pasa generalno bilo dobro da se NE upushtash u tu avanturu odgoja.

Da li je pas dobar ili ne se ne odredjuje putem fotografije a svakako ne u dobu od 10 meseci.

i kako bi joj bilo da se ne pari nikad hmm cc, pa taj mi odgajivac reko kad joj bude tjeranje da ga nazovem i on ce doc po nju ima on muzijaka, jer je to zenka uzeta u angazman ako se vec tako kazem, a znam da se ne ocjenjuje preko slika , nego gore je neko napiso da trazim mane ne zapravo samo pitam sta i kako.

Jer hocu da pitam dali ce se jos razvijat u rast sirinu i tako, i hoce li biti jos hrabrija tj razvijanje psihicki?

Kazem da sam primjetio da nema kondicije slabo skroz predjemo 1 km i to navece bez vrucine ona se umori skroz, i reko mzoda je zato uska u grudima jer nije trenirana

U velikoj meri bi se slozio sa tvojim misljenjem oko obezvredjenja VA titule u Nemackoj. Eto, svima je nama poznato kako se dolazi do titule VA i koliko je samo primera pasa koji je kvalitetom apsolutno ne zasluzuju. U svakom tom slucaju, ostecen je neki pas koji bi se u ispravnim okolnostima nasao u VA grupi. Toga je do duse bilo od uvek, ali nikada u tolikom broju slucajeva kao u poslednjih desetak godina. Zato sam ja misljenja da je plasman na Nemackom zigeru, poodavno postao vrlo relativno merilo kvaliteta. A sta je onda, mogli bi se zapitati, pravo merilo kvaliteta, tj. uspesnosti jednog odgajivaca? To je po meni odgoj po standardu ispravnih i zdravih jedinki. A dokaz, tj. provera kvaliteta jeste takmicenje u razredu radnih kod SV sudije. Nikakva druga provera, nikakav drugi uspeh na ma kom takmicenju, nisu nikakav pokazatelj, ukoliko se pas ne prikaze takmicenjem u razredu radnih na specijalkama gde se vrsi provera hrabrosti.

Kada me ljudi pitaju, ko su uspesni domaci odgajivaci? Ja im odgovaram da su to samo oni, ciji psi imaju konstantno ucesce u razredima radnih. I samo takvi, tj. njihovi psi su vredni pomena. A sve ostalo su trgovci i trgovacke fore, koje sa pravim odgojem precesto veze nemaju (sjajan post skoro, na tu temu je napisala Orijana). E pa ako bi sledili ovakav kriterijum, svako od vas bi mogao sam da proceni ko kosi i ko vodu nosi u nasoj zemlji.

Za Severinu Luxol bi rekao da je najispravnija domaca kuja u duzem periodu u nazad. I sigurno je da nema mesta sumlji u to. Medjutim, ne mogu se setiti da sam je gledao nekada u razredu radnih kod nekog SV sudije (ispravite me ako gresim). Da li je kuja uopste imala SV kerung?

U opravdanost VA titula kod ostalih nasih kuja ja ne bih sumnjao. Jer onda bi morali uzeti u obzir cinjenicu da od cele Nemacke VA grupe muzjaka, samo dva ili tri psa imaju pravi ispit. Pa vas ja onda pitam, ko ce od vas zbog neregularnosti odabrane grupe, i domacih pasa promeniti rasu? Ko da potvrdan odgovor neka slobodno nastavi sa pljuvacinom. Ko ne zeli da menja rasu, neka se mane pljuvanja i neka pise o tome kako da se aktuelno stanje popravi.

Ima tu jos jedna stvar. Ko god potcenjuje nase pse sa VA titulom, neka proba da napravi jednog takvog. Da vidi kako je to lako. Pa ce mozda promeniti misljenje. Pre bilo kakvog pljuvanja, neka svako podje od svog dvorista, i  vidi koliko je puta u priplod pustio kuju koja nema kerung, a onda nek kritikuje prave odgajivace (ako takvih u opste ima kod nas).

Ako najkvalitetniji exterijerni svetski psi nemaju prave radne ispite, vec jedva grizu na proveri (pogledajte ocene, ima negde na internetu), onda treba biti vrlo oprezan pri komentarisanju nasih pasa. Iskreno, svim nasim ljudima koji izvedu psa na SV kerung treba cestitati od srca.. Najlakse je u priplod pustati i babe i zabe. Ali to dugorocno nikom dobro nece doneti.

Provera hrabrosti je najzahtevniji deo radnog ispita. I ako je pas u stanju da to prodje, onda je najverovatnije i u stanju da prodje trag i poslusnost.

Sa upotrebom pasa u priplodu koji imaju samo zvanicno polozen SV kerung, najverovatnije da necemo bitno negativno uticati na razvoj rase.... Ma kamo srece da svi psi koji se koriste kod nas u priplodu imaju obavezan samo SV kerung, bez ispita u radu. Kad bi bili na tom nivou, mi bi mogli kroz odredjeni vremenski period dovesti stanje do polaganja i zvanicnih ispita u radu. Ali ovako, preko noci, nijedan Hari Poter ne moze izmeniti stvari na bolje.. Zato i postoje prelazni periodi. A mi na zalost sve vreme tapkamo jedan prelazni period, bez izgleda da ce se stanje uskoro promeniti.

Dakle sve treba raditi polako i postepeno (sa akcentom na to RADITI). Najpre uvesti kerung kao obavezu, i kroz odredjeni broj godina uvesti i javni ispit kao obavezu. Za to vreme jacati klubove (to je sustina) i rad u njima. A ne da postoje samo na papiru. Uvesti svoje rodovnike. To je prvi korak. Funkcija glavnog vodje odgoja je najodgovornija. Ali ona treba kroz zvanicnu politiku da se sprovodi i u klubovima. Sva pitanja vezana za odgoj moraju biti definisana od strane organizacije kojoj je poverena briga o rasi kod nas (u nasem slucaju ANOS-u). Nenormalno je i nelogicno da se odgojnom politikom bavi institucija koja sa odgojem nema veze (u nasem slucaju KSS). Takav slucaj nigde ne postoji. Dakle ANOS treba da bude servis svakog odgajivaca kod nas, da za svoje pare dobija ono sto mu je potrebno.

Kada bi to tako funkcionisalo mi onda apsolutno nikog drugog ne bi mogli okriviti za rad, tj. nerad. Vec bi morali podneti sopstvenu odgovornost. Ona treba da bude najveca. Jer cak i kada bi stvari bile dobro organizovane, bilo bi jako mnogo onih koji i dalje ne bi radili po propisima. Prosto zato sto smo mi takav narod. Koji hoce sve da sredi, smulja, neplati ili izigra pravila. I bas da vidim tada ove bukadzije sto im sve smeta. Ko bi im i sta tada smetalo.

Ako ima nekog ko smatra da je sve ovo sto ja pisem utopijski, nerealno ili neizvodljivo, neka samo pogleda malo dalje od svog nosa, u najblizi komsiluk pa da vidi kako treba. Slovenija nam je odlican primer.

Kad si pomenuo Yaska, da kazem da je to linija (Ursus Batu) koja je po meni jedna od najboljih sa karakterom. Ali na zalost ima mali kontinuitet u odgoju u ovom trenutku. 

Pa BRAVO,ovo je trebalo vec duze vreme da se napise a posebno ova recenica: ''Ko ne zeli da menja rasu, neka se mane pljuvanja i neka pise o tome kako da se aktuelno stanje popravi.''.

Mesan, da za jedan trenutak zanemarim chinjenicu da mi opasno idesh na zivce, pa zbog te zenke probam da ti objasnim koliko pojma nemash.

1. Na sva tvoja pitanja je odgovoreno ne samo na ovoj i drugim delovima ove teme vec u posebnim podforumima koje nisi uzeo da prochitash, nego ti je lakshe da nas ovde spamujesh pitanjima. O nekom daljem istrazivanju poput guglanja bolje i da ne govorim.

2. Ni jedan pas se ne uvodi u trening u junu mesecu iz neba pa u rebra. Em shto rizikujesh da je preforsirash (od upale mishica do raznih drugih povreda) nego potencijalno i ubijesh od toplotnog udara. Nego lepo ti navi satic, pa u pet ujutru sa psom jedna tura laganog kasa i istrchavanje s lopticom. Pa onda uveche posle 23h druga tura. Da pas ne padne na nos. I to shto je tebi manje vruce uveche to ne znachi da je i njoj. NIkakvi ozbiljni treninzi kada temperatura predje 30 stepeni (ja sad svog psa koji je u treningu ne izvodim na agility po podne nego kad ima trening u 9 ujutru i to lagano!). Obavezno voda dostupna UVEK i rad onoliko koliko psu prija (za sluchaj da je hiperaktivan pas koji ne zna kad je dosta onda treninge ogranichavash sam na max 30 minuta).

3. To dal je shira ili uza ne zavisi iskljuchivo od treninga, vec od genetike i ishrane. O ishrani pasa imash ceo jedan podforum ovde na BK i nemoj da si lenj vec ga prochitash DETALJNO!. Ukoliko si pak josh malko zainteresovan za ishranu psa onda ti od srca preporuchujem i forum priroda pasa gde ljudi ozbiljno o ishrani diskutuju (i sirovoj, i kuvanoj i granulama). Takodje tvoj pas se razvija do (ovo ce mi mnogi mozda zameriti ali to je moje iskustvo) dve godine. Znachi to shto je sada uza ne znache da ce takva i ostati. ALI ako ostane uza to ne znachi da je trebash voleti manje.

4. Zenka se ne pari na prvo i drugo teranje. Tek nakon 18 meseci (trece). Budi ljubazan pa ischitaj podforum o uzgoju pasa, gde ti sve lepo pishe, kada se pari zenka, kako, shta raditi kada ostane skotna, kako je hraniti, kako se ponashati prema njoj u trudnoci, kako za vreme okota, kako negovati shtence i kuju itd itd. I tek kada sve komplet ishchitash onda josh dva puta, da razmilish da li si u opshte i spreman za tu avanturu.

5. Psihologija i dresura pasa. Opet josh jedan ceo podforum koji si zaobishao i doshao nas ovde da davish. Imash li ti uopshte predstavu shta znachi izraz `hrabriji`  pas i kakav karakter jednog NOa ljubimca i chuvara treba da bude? Ajd prvo to nauchi, pa onda predji na teme kao shto su strahovi kod pasa, dominacija, nagoni i kako ih podstaci pa poseti i teme poput dresure. Osnovne stvari, sedi, lezi, dodji, chekaj ...

Sve shto sam od tebe do sada prochitala jesu mane tvog psa, ni jednu jedinu lepu stranu nisi napisao! Treba da te bude sramota! Taj pas nije lutka kojom treba da se hvalish po komshiluku, vec zivo bice koje zahteva negu, ljubav i paznju a ne samo zato da bi se ti ovde hvalio kako se ona umorila predjenom kilometrazom.

Da zakljuchim, molim te u svoje ime, a verujem i u ime ostalih koji posecuju ovu temu, EDUKUJ SE!!! Ovaj forum ne sluzi da bi smarao ljude sa pitanjima na kojima su se drugi muchili i pisali i pisali redove i redove teksta i vec dali odgovore, a tebe mrzelo da prochitash.

Mesan,

3. To dal je shira ili uza ne zavisi iskljuchivo od treninga, vec od genetike i ishrane. O ishrani pasa imash ceo jedan podforum ovde na BK i nemoj da si lenj vec ga prochitash DETALJNO!. Ukoliko si pak josh malko zainteresovan za ishranu psa onda ti od srca preporuchujem i forum priroda pasa gde ljudi ozbiljno o ishrani diskutuju (i sirovoj, i kuvanoj i granulama). Takodje tvoj pas se razvija do (ovo ce mi mnogi mozda zameriti ali to je moje iskustvo) dve godine. Znachi to shto je sada uza ne znache da ce takva i ostati. ALI ako ostane uza to ne znachi da je trebash voleti manje.

Apsolutno se slazem ... pas moze aktivno da raste i formira se do 1,5 god, ( licno iskustvo ) a da kasnije do dve godine dobije jos 1cm. ,  da se siri u grudima i dobija na velicini glave ...

Dobro Orijana, vodio sam ga par puta ujutro a navece sam oko 8 sati jer tad i nije vruce a vode uvijek ima i tu gdje idemo,sto se tice hiperaktivnosti ona dok je u dvoristu i boxu je skroz hiperaktivna i to me zanima zasto, znaci samo laje skace trci a cim je odvedem i dole i pustim kao da se odma umori, nesto je cudnija, i nije tacno da ja trazim mane i hvalim se kilometrazom cc nego samo pitam zasto tako i kazem, kako tako odma na drugo pomislite.

I procitacu eto to sve a sto se tice to hrabriji ako mi mozes objasnit znam ja karakter NO ali onako kazem nije ona sad strasljiva ni na šta uopšte nisam primjetio ali i to pitam.

i iscitacu to i hvala na napisanom

" Ajd prvo to nauchi, pa onda predji na teme kao shto su strahovi kod pasa, dominacija, nagoni i kako ih podstaci pa poseti i teme poput dresure. Osnovne stvari, sedi, lezi, dodji, chekaj ..."

To nemogu da nadjem nigdje moze li pomoc

Hvala cito sam svasta ali me zanima kako da objasnim, kako se razvija NO po mjesecima do kada je štene? kada ce biti bas hrabar kao cuvar i sve psihicki sazreti i to mozda neznam da se izjasnim ja ili a i nisam ovo mogao naci nigdje ima razvoj steneta ali to je po nedeljama starosti

Sledeci vikend tj.30.og je specijalka-memorijal "Rado Plibersek" u Milesevu,kako cujem sudi Ravlic,vlasnik odg.Panoniansee i ovde skoro pominjanog Tajsona.Cujem da je to jedna od najbolje organizovanih specijalki vec godinama.

Ide li neko od vas sada?

Edited by Atina nemacki ovcar

Malo pre sam je probao slikat u stavu ali ne ide nikako vrcava je i cim joj pridjem ili je milujem savije usi

Mesan

da li si probao da joj u ishrani dajes kosti . . . kazu da to pomaze da bude cvrsca u stavu kad je postavljas za slikanje . . . meni uspeva !!!

Mesan

da li si probao da joj u ishrani dajes kosti . . . kazu da to pomaze da bude cvrsca u stavu kad je postavljas za slikanje . . . meni uspeva !!!

Dajte ljudi molim vas!

Dajte ljudi molim vas!

pa treba coveku pomoci . . . kad vec pita, sto da mu se ne kaze . . .zasto da ne prenesemo korisne savete i tako to . . .

samo ti mesane pitaj i ne sekiraj se . . . vidis da ima ljudi koji cuvaju sebicno sve za sebe . . .

mesan

sad nesto razmisljam . . . mozda je i do fotoaparata . . . najbolje ti je da uzmes Samsung . . . stajat ce mirno 100% . . . provereno

Gost
This topic is now closed to further replies.