Sign in to follow this  
Gost Blade X

Border terijer

Recommended Posts

"As Good as it Gets" je film Dzeka Niklsona ali u njemu se ne pojavljuje Border nego Brussels Griffon. Ipak nisam bas previse omasio. Imaju malo slicnosti :)

Ako bi mogli vlasnici ove rase da nam jos malo pojasne karakter, narav Bordera i malo nam priblize ovu rasu. Ja sam imao NLT-a i bilo bi mozda korisno da se uporedi sa njim ili sa nekim drugim terijerom...

Border terijer nema neki posebno atraktivan izgled kao neki drugi terijeri, ili neke druge rase.

On ima robustan , prirodan izgled, i ova rasa je jedna od retkih koja je najmanje promenila svoj izgled od postanka pa do danas...

Glava mora da izgleda kao kod vidre, i to je najupecatljivija rasna odlika

Medjutim, border terijer ima neke druge osobine koje ga izdvajaju od ostalih rasa

pre svega to su njegov karakter i temperament i naravno zdravlje

Svedoci smo da danas velika vecina rasa pati od raznoraznih bolesti...te ovo im smeta, te ono im smeta, te moraju da se vrse kontrole srca, bubrega, laktova, kolena, ociju, ataxije, itd, itd....

Border je veoma zdrava rasa, izdrzljiv, robustan, sa veoma malo zdravstvenih problema

prirodno se pare i kote, moze da trci po ceo dan, normalno dise, za razliku od mnogih rasa koje su uspavene, ne mogu da potrce, imaju problem sa ovim ili onim

Druga dobra osobina bordera je narav i karakter...odlicni psi, veoma univerzalni, sposobni i za zivot i u gradu i na selu, mogu biti i u boksu i na kaucu, veoma inteligentni, sposobni da uce, koriste se i danas u lovu, ali i kao gradski psi

Sto se tice sredjivanja dlake kod bordera, to je mnogo lakse i jednostavnije nego kod vecine drugih terijera....zaista, dlaka se veoma lako odrzava i nije je potrebno tako cesto doterivati

razlika izmedju bordera i NLT ( a i njih sam drzao ) je sto je border dosta inteligentniji pas, smirenije naravi, manje explozivan, upotrebljiviji, gospodskiji, vise razmislja glavom od NLT-a, mada moram priznati da je NLT mnogo bolji od bordera za jamarenje i uvek postize bolje rezultate u tom takmicenju....

Meni se svidjaju ovi malo tamniji borderi u dlaci. Tako kao vas muzjak. Po meni ovo je mnogo bolji izbor za kucnog psa od nemackog lovnog koji je ipak lovacki pas i tu se najbolje pokazao...

NLT je zakon za sve situacije u prirodi,ta rasa kod nas moze samo da bude šminkerska kao i Jack Russell kada se pojavio.

Slazem se u potpunosti sa Amiacom

NLT je dosta snaznija i jaca rasa , krupniji, jacih kostiju i mnogo je bolji za lov.

S druge strane, slazem se i sa Rackeom - borderi su mnogo bolja rasa za zivot u gradu, za stan, za porodicu decu....imaju mnogo bolji temperament, pametniji su, nisu tako ludi kao NLT, mnogo su prikladniji za izlozbe pasa, sto bi reklo vise su SHOW psi nego NLT

U principu, slobodno se moze reci da su NLT i Border terijer nebo i zemlja......veoma razliciti

Po meni, NLT je skoro iskljucivo samo radna rasa, i tu pokazuje izuzetne rezultate ( najbolje )

Dok je border terijer univerzalniji pas, mirnijeg temperamenta i moze se reci da je idealan kucni i porodicni pas, privrzeniji coveku, koji mnogo vise ulazi pod kozu nego jedan grubijan kao sto je NLT

Lepo je kada se od ozbiljnih odgajivaca moze cuti i vise o svrsi ili nameni psa odredjene rase. Potencijalni kupac samo treba pazljivo da cita i ako je dovoljno mudar da izabere rasu psa koja odgovara njegovim potrebama. Samo tako ce biti zadovoljni i srecni i vlasnik i pas. Ako se ne slusaju pravi saveti i nepazljivo se izabere rasa psa onda to bude veoma tuzno i na kraju pas izvuce deblji kraj... Po meni je ova rasa jedna od najpogodnijih za zivot u porodici ako se trazi sitniji pas, a da bude i otporan i ne previse zahtevan po pitanju nege. Da li bi mozda mogao neko da povuce paraleli izmedju bordera i Jrt-a? Narocito me interesuje u pogledu temperamenta, posta znam da su JRT prilicno temperamentni, zivi, dosta laju...

JRT je veoma mlada rasa, takoreci jos u povoju, jos se nije stabilizirala, ima puno varijacija u tipu, velikih razlika u velicini, obliku glave, jacini njuske, tipu dlake, itd, itd....u jednom leglu od istih roditelja a dobijete sasvim razlicite stence

Po meni, sa JRT kao rasom jos treba da se dosta radi da se jos vise standardizuje, da se ucvrste neke osobine

Nasuprot JRT, border je jako stara rasa, koja se nije mnogo menjala tokom godina, gde su osobine pozeljne standardom odavno utvrdjene

Sto se tice naravi i karaktera, mislim da je border stalozenija rasa, mirnijeg karaktera, dok je JRT dosta explozivniji, trazi vise aktivnosti od vlasnika

JRT je veoma mlada rasa, takoreci jos u povoju, jos se nije stabilizirala, ima puno varijacija u tipu, velikih razlika u velicini, obliku glave, jacini njuske, tipu dlake, itd, itd....u jednom leglu od istih roditelja a dobijete sasvim razlicite stence

Po meni, sa JRT kao rasom jos treba da se dosta radi da se jos vise standardizuje, da se ucvrste neke osobine

Nasuprot JRT, border je jako stara rasa, koja se nije mnogo menjala tokom godina, gde su osobine pozeljne standardom odavno utvrdjene

Sto se tice naravi i karaktera, mislim da je border stalozenija rasa, mirnijeg karaktera, dok je JRT dosta explozivniji, trazi vise aktivnosti od vlasnika

Slazem se sa vama 100 %, JRT je još nedifinisana rasa jer tu je sve i svašta izmešano

Pozdrav ljudi,

Zovem se Djordje. Pre par meseci nabavio sam border terijera, uvezen je iz Slovacke. Ovo je jedna predivna pasmina. Pas je presladak, preterano intelignetan, samostalan, predivan sa drugim psima. Kada je vreme za igru neumoran je, kada je u kuci mogao bi non-stop da spava. Svako ko razmislja o malom, aktivnom psu, izrazenog karaktera trebalo bi dobro da razmisli o border terijeru. Sve u svemu ja sam prezadovoljan, brutalan pas.

Pozdrav ljudi,

Zovem se Djordje. Pre par meseci nabavio sam border terijera, uvezen je iz Slovacke. Ovo je jedna predivna pasmina. Pas je presladak, preterano intelignetan, samostalan, predivan sa drugim psima. Kada je vreme za igru neumoran je, kada je u kuci mogao bi non-stop da spava. Svako ko razmislja o malom, aktivnom psu, izrazenog karaktera trebalo bi dobro da razmisli o border terijeru. Sve u svemu ja sam prezadovoljan, brutalan pas.

moze li neka slika?