Skoči na sadržaj

Fotografija

Koliko osecaju nasu ljubav nasi psi? Da li i oni vole nas?

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
90 odgovora na ovu temu

#41 Tuncay

Tuncay

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 4403 postova

Postovano 29 January 2013 18:00

Mene Tunja Šunja voli. Branim ga od svih zala (wasntme)

p.s. sorry, morala sam :giggle:

#42 Petite

Petite

Guru

• Administrators
  • 16646 postova

Postovano 29 January 2013 18:03

A kad je tvoje crveno slovo ?

Mene Tunja Šunja voli. Branim ga od svih zala (wasntme)

p.s. sorry, morala sam :giggle:

Dok me dobermani nisu pojeli za 25 godina koliko sam s njima,ili me vole ili nisam dovoljno ukusna :idea: :idea:

Mozemo da se shalimo,
ali NE SMIJEMO da dajemo krivu sliku nekih stvari, koje mogu biti okidac za nepravilno postupanje prema psu, sto se moze obiti o glavu i vlasniku i psu.

#43 Tuncay

Tuncay

Hero Member

• Members
  • 4403 postova

Postovano 29 January 2013 18:10

Upravo tako.
Zato nema mog crvenog rakuna.
A kroz salu sam i dodala zasto me voli. Voli i onu aspidu Sabu. I ona ga brani od svih zala.

Treba naci meru, ne gledati kao na masinu kao sto neki dreseri rade ali ne ni kao na malog coveka na cetiri sape.

Onu notornu recenicu "ma mene bas svi psi vole" obicno kazu ljudi bez pasa ili oni koji ih ne poznaju. Nema, recimo, tvoj kafeni zasto mene voli.

#44 NacaFaca

NacaFaca

Hero Member

• Members
  • 1112 postova

Postovano 29 January 2013 18:26

Petite rece da bi divlja zivotinja napala coveka kada mu on ne bi dao hranu.

A sta mislite da li bi Vas pas, vas kucni ljubimac, napao da vas pojede??

Ja to prosto ne mogu ni da zamislim....

#45 Cele

Cele

Newbie

• Validating
  • 117 postova

Postovano 29 January 2013 18:36

Zato sto vjeruje jednom vodji copora.
Uzima hranu od drugih, da bi prezivio, zakon opstanka, ali vjeruje i osjeca se zasticenim samo od poznatog vodje copora. To je razlog da u divljini najveci broj zivotinja samotnjaka se javlja nakon smjene na celu copora ili smjene vodje teritorije. Jedni ne vjeruju novom vodji, drugi su se svadjali s njim pa nastavili sami dalje , treci osnovali novi copor. cetvrti ostali u tom coporu .......
Kako rekoh, dajte malo ozbiljnosti u temi.

Psi su mnogo inteligentniji nego sto ti mislis, a i druge životinje.

Pas koji ostaje na grobu svog gospodara i ne vraća se kući (jer ne veruje ostatku porodice da su sposobni da ga štite, kako kažeš (wonder) ) ne bi opstao tako da ga ne hrane ljudi okolo mesta na kome on i dalje čeka. Ma da je Hačiko i JEDINI primer i opet ne stoji tako kako kažeš. Jer, zakon opstanka bi nadjačao tugu i to uvek, te bi se svaki takav pas jednostavno vratio kući sa ostalim delom vlasnikove porodice. A Hačiko nije jedini takav primer, ima ih mnogo. Prema tvom kazivanju ti psi ispadaju glupi u najmanju ruku, pa se zadovoljavaju uzimanjem hrane od okolnih ljudi, a ne od vlasnikove porodice. I eto tako, po tebi, nastavljaju da životare proseći, u stvari, a eno bi mogli da nastave lagodan život da nisu toliko nerazumni, pa u nedostatku poverenja prema vlasnikovoj porodici, radije sede i čekaju. Uh!

Potcenjuješ ih. Životinje mogu da vole.

p.s. Moderatoru, tema se nije odmakla bez veze, već su postavljena pitanja koja su čekala odgovor i to podstreknut primerima.

#46 Cele

Cele

Newbie

• Validating
  • 117 postova

Postovano 29 January 2013 18:57

Onog momenta kad je gladna, zivotinja jede. Da joj covjek ne da hranu, pojela bi njega prvom prilikom.

Monaha vuk nije pojeo, niti će. Lav nije pojeo Svetog Gerasima. Ako ti ne veruješ u to, tvoj problem.

Pre par dana sam pročitala jednu vest na nekom grčkom sajtu o jednom čoveku koji je sakupio oko sebe, u svojoj kući i dvorištu, puno pasa, mogu da potražim opet da vidim koliko ih je bilo. Čovek je umro, a izgleda u isto vreme, i jedan od njegovih pasa nedaleko od kuće, pas od otrova. Kad su susedi videli da je prošlo par dana, a on ne uklanja psa, što mu nije bilo svojstveno pri smrti njegovih pasa, pozvali su policiju, a ovi neko društvo za zaštitu životinja, da bi ušli u kuću da vide šta se desilo s čovekom, jer psi nisu dopuštali nikom da udje. Kad su uspeli da udju zatekli su čoveka mrtvog, a pse gladne, ali ga nisu pojeli, već naprotiv, čuvali su ga i branili. Nije, valjda, da je i to primer nemogućnosti pasa da, jednostavno, prihvate drugog vodju? Ih!

#47 Tuncay

Tuncay

Hero Member

• Members
  • 4403 postova

Postovano 29 January 2013 19:51

@Cele

Vera je osetljiva stvar o kojoj se ne diskutuje ali ni drugom ne namece.
Rekoh vec, ne treba degradirati psa na neku masinu ili neko proracunato bice, bilo je toga u istoriji pa se nauka pomerala ne malo nego malo vise.

Pa se dovoljno etologija i "pseca psihologija" bavila i hladno, trezveno, naucnicki i emocijama kod pasa.

Ovako kako vi redjate primere razne, neki spadaju u domen vere, neki u domen dirljivih prica, neki u legende (ne sporim onu realnu osnovu u njima) otvarate sirom vrata za nekriticku antropomorfizaciju, koja u suzivotu sa psom cesto znaci prvi korak na putu u kasniji pakao. I jos (vidim ima takvih postova na forumu) kod vlasnika koji gleda na svog psa kroz emocije, za potpuno pogresnu reakciju kada pas ucini nesto sto je za njega, psa, sasvim logicno , prirodno i OK a covek razocarano reaguje besom i kaznom, jer pobogu on svog psa toliko voli i pas bi po defaultu trebalo da ga voli i kako on sada tako.

To je ujedno odgovor i za @NacaFaca
da, pod odredjenim oklonostima Vas pas koji Vas "voli" moze da Vas napadne. O onoj krajnjoj gladi necu pricati jer savremena istorija pamti i primere kanibalizma kod ljudi u najekstremnijim okolnostima. A nisu bili poremeceni bolesnici.

Imam rasu koja je poznata da nije s raskida da ujede svog vlasnika. Mojima nikada nije palo na pamet ni da zareze na mene a kamoli sta drugo. . Ali to nije sigurno iz prevelike ljubavi prema meni.

Predlazem da neko posle tih zaista dirljivih primera (ovo bez (sarcasm) ) da i jedan trezveni pogled na emocije kod pasa...

#48 Zorica-MaliZmaj

Zorica-MaliZmaj

Hero Member

• Members
  • 3339 postova

Postovano 29 January 2013 19:57

Tema je zanimljiva!

Najveca greska koju ljudi prave je da poistovecuju psa sa covekom. Pri tom ne mislim naravno da su psi manje vredni od coveka, vec da su razliciti.

Cujem da u bogatim razvijenim zemljama (da ne imenujem) ljudi uspavaju psa kad iz nekog razloga ne mogu vise da ga drze (bolest, selidba, nije bitno sta...), cvrsto verujuci da mu time cine uslugu jer misle da ce on uzasno patiti i da nije u stanju da se navikne na novog vlasnika. Kako nadmeno!

Mnogo tudjih pasa je proslo kroz nasu kucu - pri tom mislim bukvalno na kucu jer mi nemamo vanjske boksove i svi nasi psi a i psi koji nam dodju u goste zive sa nama. Dolazili su nam psi na pola godine u rentu, to su uglavnom bili muzjaci 4-6 godina starosti i od nasih prijatelja, koji u svojoj kuci spavaju na krevetu i nije in uobicajeno da menjaju vlasnike. Bili su sa raznih govornih podrucja - iz Rusije, Ceske, Nemacke, Austrije.... dakle ni jezik ne znaju :) Niko od njih nije pao u depresiju za vlasnikom, svako od njih je za najvise dve nedelje bio integrisan u nas copor i normalno se ponasao. Da li su to bili psi koji nisu voleli svoje vlasnike, kad nisu patili, kad su kod mene bili veseli, rado jeli i igrali se??? Mnoge od njih smo izlagale i bili su sa nama u ringu vrlo sigurni.

Pitanja: da li su ti psi voleli svoje vlasnike? Kod nas nisu patili.... Ako im je kod nas bilo dobro, da li su nas zavoleli? Neki su bili kod nas pola godine, neki godinu... Kada su se vratili vlasnicima, nisu za nama patili... Da li onda ni nas nisu voleli? Da li onda nikoga nisu voleli? Bili su to zdravi, veseli i stabilni psi...

Iz naseg/mog iskustva: u bilo kom dobu pas bez problema menja vlasnika - samo ako ide tamo gde mu je dobro. Najstariji pas koga sam ja kupila imao je 6,5 godina i nije imao problem da se prilagodi. Tu nema nedostatka ljubavi nego pas drugacije funkcionise... On naprosto ima prirodni nagon da se prilagodi coporu.

Copor.... ko pse vidi sa ljudskim osobinama, funkcionisanje copora moze samo da ga sokira. Da li se psi koji zive zajedno vole medjusobno? Igraju se, zive zajedno, jedu iz iste cinije.... i onda jednog dana rastrgnu jednog od njih! Znam vise takvih slucajeva gde su vlasnici bili sokirani jer nisu ocekivali takvo ponasanje od svojih pasa - jer su ih videli u svom svetlu! Naravno da je bivao rastrgnut upravo onaj pas koga je covek najvise voleo! Da li su ti psi osecali grizu savesti jer su unistili nesto sto njihov Alfa najvise voli? Naravno ne! Da li to znaci da oni ne vole njihovog coveka? Naravno ne! To su prosto - psi, oni imaju svoju logiku i pogresno je gledati ih sa ljudskim osobinama. Kada ih prihvatimo onakve kakvi su, sa njihovim osobinama, ONDA ih mi zaista volimo!

Moja deca su rodjena pored pasa, prohodala uz njih... ali ipak, ja u zivotu NIKADA nisam ostavila svoje dete i svog psa bez nadzora! Nikada nisam imala iluzije o psima i ljubavi - ne znam sta je u stanju moje dete da uradi a onda, ne znam sta je u stanju pas da uradi bez obzira na njegovu ljubav...

Pomenuti akita je ipak izuzetak, a ne pravilo. Inace ne bi imao spomenik jer bi to bilo normalno i nikom cudno, ne bi se o njemu snimao film itd... i hvala Bogu da je tako, jer psi ipak kad izgube voljenog vlasnika uglavnom jesu u stanju da zavole i nekog drugog i nastave sa normalnim zivotom.

Imam i ja tuznu pricu iz zivota, skorijeg, istinitu. poznanici, cela familija, izbegli su iz Hrvatske. pobegli od smrti, pre toga sve zivotinje oslobodili i poneli samo prnje na sebi i zivu glavu... Ostao je tamo i njihov dvorisni pas mesanac, nije bilo mesta za njega... a ni oni nisu znali tacno gde idu i sta ce sami sa sobom... Poznanici su se smestili u Beogradu, pomogla rodbina, snasli se, poceli da rade... Jednog dana je covek nasao svog psa pod svojim kolima! Imao je par metaka u butini ali je i pored toga isao za nekim svojim osecajem, LJUBAVLJU???, ko zna koliko jadan putovao, uspeo u Beogradu da nadje auto vlasnika i potpuno iscrpljen sruci se ispod. Na zalost bio je previse iscrpljen i nisu uspeli da ga spasu, svi su plakali do neba a meni i sad dok pisem naviru suze. Strasno je to! Ipak mislim, da je ovog psa neko tamo prihvatio normalno umesto da u njega pucaju i ko zna sta jos, mozda bi se jadan nekom tamo gde je ostavljen i priklonio. Ovako, nikom nije verovao i jedino sto mu je preostalo je da potrazi svog voljenog i svoj copor... Sve ovo mislim potkrepljuje moju tvrdnju da pas moze da se prolagodi tamo gde mu je dobro i da zavoli i nove ljude ako se dobro prema njemu ponasaju i ako oni njega vole, da pas ima potrebu da pripada nekome ko ga voli i da uzvrati na svoj nacin... Mislim da je neznost i osecaj pripadnosti i poverenja zapravo njegova ljubav.

#49 kosoric slavko

kosoric slavko

Hero Member

• Members
  • 1636 postova

Postovano 29 January 2013 20:08

Dobra tema (y) (granpa) i samo vas ...... pratimo :)

#50 Clint

Clint

Newbie

• Members
  • 93 postova

Postovano 29 January 2013 20:11

Samo interes vidi u meni.
Podsjeća me na moju ženu.
Jedna čeka novce,druga kosku.
Kad ima novaca i kad ima koska,svi me vole (tease)

#51 Petite

Petite

Guru

• Administrators
  • 16646 postova

Postovano 29 January 2013 20:13

Onog momenta kad je gladna, zivotinja jede. Da joj covjek ne da hranu, pojela bi njega prvom prilikom.

Monaha vuk nije pojeo, niti će. Lav nije pojeo Svetog Gerasima. Ako ti ne veruješ u to, tvoj problem.

Pre par dana sam pročitala jednu vest na nekom grčkom sajtu o jednom čoveku koji je sakupio oko sebe, u svojoj kući i dvorištu, puno pasa, mogu da potražim opet da vidim koliko ih je bilo. Čovek je umro, a izgleda u isto vreme, i jedan od njegovih pasa nedaleko od kuće, pas od otrova. Kad su susedi videli da je prošlo par dana, a on ne uklanja psa, što mu nije bilo svojstveno pri smrti njegovih pasa, pozvali su policiju, a ovi neko društvo za zaštitu životinja, da bi ušli u kuću da vide šta se desilo s čovekom, jer psi nisu dopuštali nikom da udje. Kad su uspeli da udju zatekli su čoveka mrtvog, a pse gladne, ali ga nisu pojeli, već naprotiv, čuvali su ga i branili. Nije, valjda, da je i to primer nemogućnosti pasa da, jednostavno, prihvate drugog vodju? Ih!

Ja rekoh da ozbiljno pisemo u vezi psihologije pasa, pa je bolje da i poslusate sto sam napisala, s obzirom na naslov teme, a da ne mjesamo ono sto defintiivno nije za ovaj forum.

Imamo isti primjer u Sloveniji od prosle godine (cini mi se), gdje su psi seksualno zloupotrebljavani pa su iskasapili vlasnika. I uspavani nakon toga (Misa ima tacnije infos). To znaci da se nisu dovoljno voljeli ili sta ?
Kako rekoh, dajte ozbiljno da pricamo, a ukoliko niste dorasli temi onda ne mijesajte babe i zabe i ne obracajte mi se na nacin sta je 'moja, a sta vasa stvar',prvo jer se ni ja vama nisam obratila na taj nacin, a onda, jer je ovo edukativni forum, tema se nalazi na Podforumu Ponasanje i Dresura, a ne 'trla baba lan ' novinarska prica da se popuni kolumna.

Prvo , kao autor teme pojasnite sta za vas znaci 'ljubav' ?
Postedite me 'ja sam citala', ja sam gledala site' - zanima me sta ste VI sami zapazili kod zivotinje koju sami imate i kako pojasnjavate ponasanje zivotinje koju VI posjedujete kao VLASNIK i za cije postupke ste odgovorni.
Zahvaljujem.

#52 sky@gama

sky@gama

Newbie

• Members
  • 23 postova

Postovano 29 January 2013 22:23

trenutno imam 3 psa dva dobermana i pekinezera i ja nemislim da me vole neg da me obozavaju :kiss: nemozes izac iz dvorista ili uc da se oni neumiljavaju, tako je i kad dolazim kuci.Cak ako me nema duze vreme i zena ih hrani oni znaju dugo stojat na kapiji i gledat na tu stranu gdje sam ja otiso, ja mislim da je to neka vrsta ljubavi ipak...

#53 Caj6ep

Caj6ep

Hero Member

• Members
  • 2430 postova

Postovano 29 January 2013 22:55

...ja sam jednog godinu i nesto starog sarplaninca dao dedi na ranc, ostavio ga prvo vezanog,dok se ne sprijatelje,za neke 2 nedelje ga je deda pustio,igrao se sa njim,Gru ga rusio na zemlju (istog su kalibra) prava uzivancija,kada sam dolazio da ga obidjem,naravno da me je prepoznavao i zvuk auta,mazio sam ga,ali je dedu vise fermao (to je bilo nakon mozda mesec,dva)... Sto znaci uklopio se brzo,stekao novog donosioca hrane,neko ga je drugi mazio i to je to... bio sam tamo kad je uginuo od toplotnog udara,deda je plakao za njim kao kisa...

ja sam pre skoro 2 godine uzeo godinu ipo starog psa,male rase,navikao se brzo na nas,cak je vise slusao u pocetku,nego sada kada se razbaskario u kuci,kada ga je nakon godinu posetila gazdarica,jedva da je i poznao,tek nakon pola sata kao da ga je neko probudio,poludeo je za njom,od onda nije dolazila,ali kad dodje,kako ja vidim bice za njega potpuni stranac,a kad dodje,bice na mojoj temi izvestaj... (inace pred njen dolazak imao sam trip da ce me pas ispaliti,ali se to bas nije desilo...)

znaci pas voli onoga sa kim provodi vreme,ko mu daje da jede,ko ga seta...
ovo su moja iskustva sa 2 psa,jedan otisao od mene,drugi dosao...

#54 Cele

Cele

Newbie

• Validating
  • 117 postova

Postovano 29 January 2013 22:57

Mislim da je neznost i osecaj pripadnosti i poverenja zapravo njegova ljubav.

Врло добро речено.

#55 Cele

Cele

Newbie

• Validating
  • 117 postova

Postovano 29 January 2013 23:09

znaci pas voli onoga sa kim provodi vreme,ko mu daje da jede,ko ga seta...

И ово је лепо речено. Пас воли. Кажем јер неки су, у ствари, тврдили да пас све ради из некаквог користољубља. Све ово што наводиш, Сајбер, су са твоје стране дела љубави, те је очекивати да те пас заволи, јер и ти њега волиш.
И људско дете воли онога ко с њим проводи време, ко му даје да једе, ко га шета, игра се с њим, једноставно - воли га. Па и одрастао човек исто, воли онога који се понаша према њему по делима љубави.

#56 Caj6ep

Caj6ep

Hero Member

• Members
  • 2430 postova

Postovano 29 January 2013 23:15

pa sad nebih bas tu ljubav poistovetio sa ljudskom,skoro sam u nekim online novinama citao neko istrazivanje,da pas zapravo sve radi iz koristoljublja (gotovo sve),izvrsava naredbe zbog nagrade,bilo u vidu hrane ili pohvale...

odes negde,pustis psa da trci,on je uz tebe,voli te,ali zato sto zna gde je juce i ko mu je dao da omasti brke i ko ce mu dati i danas i sutra da omasti iste...

to je negde ta relacija...

kod mene u komsiluku,komsija ima(o) 3 NO,jedan je par puta dosao kod drugog komsije i vise mu se svidela hrana,i nije vise otisao kuci,ni zbog gazde ni zbog drugara cetvoronoznih,odnosila ga je komsinica kolima kuci (nekih 500m je daljina izmedju te 2 kuce) ali se ovaj vracao stalno i tu ostao...

#57 Cele

Cele

Newbie

• Validating
  • 117 postova

Postovano 29 January 2013 23:21

Imam rasu koja je poznata da nije s raskida da ujede svog vlasnika. Mojima nikada nije palo na pamet ni da zareze na mene a kamoli sta drugo. . Ali to nije sigurno iz prevelike ljubavi prema meni.

Него зашто?

#58 Cele

Cele

Newbie

• Validating
  • 117 postova

Postovano 29 January 2013 23:43

edit , obratite paznju na naslov teme

#59 kosoric slavko

kosoric slavko

Hero Member

• Members
  • 1636 postova

Postovano 30 January 2013 00:23

Napisah malopre jako dobra tema - pre nekoliko dana sam gledao ovaj snimak sa svojim drugarima ( mladi kinolozi :) ) da li neko hoce da analizira ovaj snimak , posto mi je ekipa bila podeljena :) - u napred hvala :)

#60 Axentije

Axentije

Hero Member

• Members
  • 3428 postova

Postovano 30 January 2013 00:40

Slavko samo jos da pojasnis kakve veze ima ljubav sa ovim snimkom?