Sign in to follow this  
Danijel

Karaman - Makedonski Ovcarski Pas

Recommended Posts

ово је македонски тип силвана који је људским незнањем умало нестао ради асимилације у шарпланинца, иако црни шарци нису у стандарду расе. раса је одржата вековима самостално и уз помоћ српских, бугарских и грчких змајева, али се након другог свјетског рата поштено "обогатила" крвљу шарпланинца и постала позната као један од типова шарца. треба правит разлику између правих карамана и црних шараца новијег датума, јер је њуфаундлендер одрадио своје код наших врлих шарпланинџија па им се и даље знају појавит црни штенци у леглима и то се наравно назива аутоматски караманом а онда таке псе продају у македонију (мада су и доле мешали ко и у србији) и тада следи парење и са њиовим шарцима и са правим караманима. раса има поклоника и данас се активно ради на признању карамана као самосталне македонске расе одвојене од шарца.

A imas li sliku Karamana mozda?

Kazes da se aktivno radi na tome da bude samostalna rasa, ima li dovoljan broj jedinki za to i je li to ono pravo? To jest da li je to pravi Karaman, ili su to novijeg datuma crni Sarci sto se radi da bude samostalna rasa? Nadam se da su to pravi Karamani.

Da li to rade strucni ljudi? Zelim im puno srece u svakom slucaju.

Pozdrav svima,

drago mi je da se neko interesuje za KARAMANA. Ja vam saljem slikice, a nadam se da neko od Makedonskih uzgajivaca ce nesto vise pisati

Pozdrav

karaman01.jpg

karaman02.jpg

Hogare, ove lepe slike sam imao prilike da vidim negde ranije. Ovaj prvi pas mozda je vise zadrzao formu starih karamana, dok se na drugom primerku jasno vidi uticaj Sarplaninca, glava mu je tipicno sarplaninska.

Ovo su slike Karamana "stare krvi":

e8a17013.jpg

eac5d561.jpg

eac5d607.jpg

Hvala Aleksa i Hogar.

Ima li dovoljno onda pravih Karamana (ne crnih Saraca sto Aleksa i zmaj kazu) da se sacuva rasa?

Kazes Hogar da ima uzgajivaca u Makedoniji, da li to znaci da se ima neki standard?

Da li je to neki strucan, organiziran rad na njihovom sacuvanju? Da li je podrzavan od Makedonskog kinoloskog saveza?

Je li se populizira rasa u Makedoniji?

Mozes li reci vise o rasi, temperamentu, itd?

Pozdrav svima,

drago mi je da se neko interesuje za KARAMANA. Ja vam saljem slikice, a nadam se da neko od Makedonskih uzgajivaca ce nesto vise pisati

Pozdrav svima ,ovog psa smo mi pre par meseci fotografisali , u Tetovu ili Gostivaru nisam vise siguran.Pas je dobrocudne naravi,izrazito visok ,nesto kraceg formata i losijih stavova zadnjih nogu .Ali sve u svemu lepa jedna zivotinja.

kar-1.jpg

kar3.jpg

kar2.jpg

Nenad

Veliki odgajivac karamana i sarplaninca u Makedoniji, i poznavaoc ove rase pasa, osim brace Vlatka i Marijana Kostovskog je i Antonio Smit-zv Toni iz Skoplja.

Toni Smit - veliki poznavalac ali odgajivac... video sam neke potomke od njegovih pasa, i sam sam jedno vreme imao jednog. Ovaj moj je jos bio i dobar a videh par koji su prave nakaze koje nemaju sta da traze ni medju Sarplanincima ni medju Karamanima.

ово је македонски тип силвана који је људским незнањем умало нестао ради асимилације у шарпланинца, иако црни шарци нису у стандарду расе. раса је одржата вековима самостално и уз помоћ српских, бугарских и грчких змајева, али се након другог свјетског рата поштено "обогатила" крвљу шарпланинца и постала позната као један од типова шарца. треба правит разлику између правих карамана и црних шараца новијег датума, јер је њуфаундлендер одрадио своје код наших врлих шарпланинџија па им се и даље знају појавит црни штенци у леглима и то се наравно назива аутоматски караманом а онда таке псе продају у македонију (мада су и доле мешали ко и у србији) и тада следи парење и са њиовим шарцима и са правим караманима. раса има поклоника и данас се активно ради на признању карамана као самосталне македонске расе одвојене од шарца.

Zašto kažeš TIP a ne PASMINA/RASA? Šarplaninac nije niti prvi niti jedini pas tog tipa od kojeg sve počinje a koji je imao sreću kao kraški ovčar a sada tornjak i srpski pastirski pas postati pasminom, karaman će to biti vjerujem u skoro vrijeme. Najtoplije to želim

Vidio sam par referenci za ovu rasu ali ne znam nista o njoj pa ako netko zna, moze mozda da kaze nesto vise.

"Zagore"-

Karamani su jedna od najstarijih rasa ovcarskih pasa koji su oduvek postojali na planinama Makedonije i sire.

Ima nekoliko teorija o njihovom nastanku:

-Jedna je da su ih doneli Nomadi poznati kao Vlasi ili KaraVlasi koji su imali malo neobican nacin zivota.

Oni su uvek bili u pokretu,njihov nacin zivota je bio da zive u kolibama i Satorima.

Svi su se selili non stop-Musakarci,zene,deca,stoka,kerovi.

Sve su nosili sa sobom na svojim Konjima i vecito su bili u potrazi za pasnjacima.

U letnjem periodu su bili stacionirani po planinama-Karadzica,Sara,Bistra,Baba,Kozuv,Stogovo,Korab itd.dok u zimskom periodu su se smestali po Strumicko polje,Stip,Veles,Gevgelija.

Sa njihovim ovcama u pratnju su isli strasni crni psi sa rdjavim nijansama po ledjima i vratu.

Skoro svi Vlasi sa kojima smo pricali su rekli jedno:

-nasi psi su svi bili crne boje,sa dugackom dlakom.

Daleke 1948 godine Drzava je formirala Kolektive i svako ko ima ovce je morao da da celu stoku u Kolektivima.

Tako su i Vlasi bili primorani da daju svoje ovce,a Kolektiv im je ostavio samo po 5 grla na coveka.

Sto bi u prevodu znacilo-cela stoka sa kerovima zajedno je otisla pod Drzavnom ingerencijom pa su sami ti Nomadi bili primorani da sebi nadju staticni Dom i prekinu svoja vekovna putovanja.

1953 godine Kolektivi su se raspali i formirali su se Stocarske Zadruge:

-1Vi Maj-Dragojevo

-Zadruga Trnica

-Zadruga Koco Racin

-Zadruga Zare Lazarevski itd.

Danas jos neki Vlasi se jos uvek bave stokom kao sto su Atanas iz sela Meckoivci,Ziko iz sela Delisinci,Slave iz Plasnica itd.

Da se vratimo na Karamane-

-Daleko poznati Karamani iz sela Patiska Reka od pokojnog Recka,Karamani iz sela Crni Vrv,Muratovi Karamani iz zadruge Koco Racin,danas Rasimovi Karamani isto iz sela Patiska Reka,Dzevadovi Karamani iz sela Trebiste itd.su samo jedan mali deo od ove poznate populacije crnih pasa koje jos uvek ima po nasim planinama.

Karamani su se uvek pokazali kao jedni od najboljih stocara na nasim planinama!

Danas ima jedna inicijativa od mladih ljudi kao sto su Marjan i Vladko iz sela Volkovo-Skoplje-inace moji dobri prijatelji koji su pokusali da ovu rasu pokazu i dokazu njeno postojanje sa cinom koji su napravili-formirali su klub o Karamanima,prijavili su u FCI.

Ali,kazem ALI-njihov trud i angaziranje niko od nasih Drzavnih Institucija nije pomogao.

Niti KSM niti Drzavne Institucije kao Ministarstvo za Zemjodelije,sto je jako zalosno.

Vidim da i ta grupa od mladih ljudi koji su se zauzeli za Karamane polako se hlade,ne organiziraju Izlozbe,ne vrse prezentacije,ne organiziraju Seminare itd.

Sam KSM je obecao da ce da im pomogne al dzaba,niti jednom na bilo koju izlozbu niko od Gospoda iz KSM nisu ni spomnuli Karamane,a ne nesto drugo preduzeli.

E sada ima jedna druga varijanta kako bi se nesto preduzelo

-Baranje do FCI je vec podneto pa smo svi mi koji idemo i trazimo,slikamo,uzimamo,dajemo,merimo,evidentiramo itd Sarplanince,isto to radimo i sa Karamanima,Tigrovima,Sarovima,Baljosima itd.

Svi smo fakticki jednomislenici,da se evidentira cela populacija stocarskih kerova R.Makedonije,da se ispregleda,izdokumentira pa da se donese zajednicki zakljucak sta cemo dalje.

Karamane,Tigrove ce da rade Vlatko i Marjan,

-Sarplanince Laste,Seko,itd

-Baljose Brane,Ilija itd

Pa valjda cemo nesto i da postignemo.

Pozdrav.