Skoči na sadržaj

Fotografija

Pas cuvar

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
290 odgovora na ovu temu

#1 Pesicx

Pesicx

Newbie

• Members
  • 19 postova

Postovano 30 August 2009 01:15

Pre 3 meseca uzeo sam stene AST-a jer sam dosta citao o toj rasi i mislim da mi u potpunosti odgovara temperament i gotovo sve karakteristike ove rase.
Ja zivim sa porodicom na dosta velikom imanju i potreban mi je ujedno i cuvar kuce. Procitao sam dosta tekstova o stafiju i koliko sam shvatio on je vrlo los cuvar imanja, tj. nema tu viziju da treba odbraniti posed od neznanca, da ne moze svako uci u dvoriste ako vlasnik nije tu i tako dalje?
Interesuje me koliko je ovo tacno posto sam vec poceo da razmisljam da uzmem jos jednog psa pored njega.

#2 anes fazlic

anes fazlic

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 337 postova

Postovano 30 August 2009 04:40

Netacno druze da su losi cuvari pored 2 ni nato ne moze proci :twisted:

#3 Pele...

Pele...

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1296 postova

Postovano 30 August 2009 06:40

trebao si uzeti Srednjeazijskog ovcara za cuvanje imanja...

#4 JMaja

JMaja

Hero Member

• BK Veterinar
  • 2844 postova

Postovano 30 August 2009 08:13

Moje iskustvo.
Cuvaju gazdu i ukucane dok su pored njih, divni su sa decom, ne moze nista krzneno ili pernato da im promakne, ali za cuvanje kuce i imanja su nula. Meni je AST zenka bila u kuci kada su nas opljackali i nije mrdnula iz svog coska, a inace je lajala i kidisala na vrata kad neko naidje tako da sam mislila da je fenomenalan cuvar. Posle tog incidenta sam promenila misljenje.

Sa ovim se potpuno slazem, ali samo pod uslovom da imas mnooooogo dobru ogradu. Nas je stalo bezao iz dvorista i docekivao komsiluk ISPRED kapije (sa svojih 70ak kg) pa smo morali da ga posaljemo na njemu ugodnije mesto-Sarplaninu. Ovde bi mu komsije brzo presudile.

#5 iwaiw87

iwaiw87

Hero Member

• Members
  • 1418 postova

Postovano 30 August 2009 10:34

slazem se! ili mastifa mozda...a ako planiras da bude i u kuci moze i doberman(oni su malo osetljiviji na zimu pam zato kazem ako planiras da bude kuci) ,mada sr.azijski.o je prava stvar

#6 iwaiw87

iwaiw87

Hero Member

• Members
  • 1418 postova

Postovano 30 August 2009 10:36

a i ja iz iskustva kazem da je ast los cuvar,bar moja,raduje se svima,mada jos je mala!

#7 Marko Pezelj

Marko Pezelj

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 600 postova

Postovano 30 August 2009 10:45

[quote name="Pele..."]trebao si uzeti Srednjeazijskog ovcara za cuvanje imanja...[/quote]
Sa ovim se potpuno slazem, ali samo pod uslovom da imas mnooooogo dobru ogradu. Nas je stalo bezao iz dvorista i docekivao komsiluk ISPRED kapije (sa svojih 70ak kg) pa smo morali da ga posaljemo na njemu ugodnije mesto-Sarplaninu. Ovde bi mu komsije brzo presudile.[/quote]

Srednjeazijca na Šar-planinu :roll:
Čisto sumnjam

#8 Dejan Radojev

Dejan Radojev

Hero Member

• Members
  • 2973 postova

Postovano 30 August 2009 12:09

Ostavi ti stafove....lepo instaliras par kamerica po dvoristu.Stafovi su dovoljini u nekim slucajevima samo i da se pojave.

#9 Pesicx

Pesicx

Newbie

• Members
  • 19 postova

Postovano 30 August 2009 12:18

a i ja iz iskustva kazem da je ast los cuvar,bar moja,raduje se svima,mada jos je mala!

Isti slucaj i ovde. Evo sad mi bili neki gosti on skace na kapiju, lize ih, trci sa njima a prvi put ih video. Jedino to mi se ne dopada i sto je sa svakim neznancem super :?

Ostavi ti stafove....lepo instaliras par kamerica po dvoristu.Stafovi su dovoljini u nekim slucajevima samo i da se pojave.

Normalno da cu ga ostaviti jedino razmisljam jos da li da uzmem jos jednog psa pored njega ali razmislicu jos, ne zurim.

#10 jamal99

jamal99

Newbie

• Members
  • 92 postova

Postovano 30 August 2009 13:32

Najbolji cuvari po meni : NO, rotvajler i doberman...

#11 Mocevice

Mocevice

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 207 postova

Postovano 30 August 2009 14:46

Po mom misljenju najbolji cuvari kuce su njemacki ovcari i rotvajleri,ja imam njemackog ovcara(zenku) i u dvoriste niko izvan uzek kruga porodice ne moze uci a da citav izadje.ali moj pas zivi vani,i mislim da smatra da ako neko udje u dvoriste ne znaci samo da ce naskoditi nama vec i njemu i njegovoj teritoriji i zato je tako agresivan(za razliku kad se izvede,tad je jako fina i prijatna) Mislim da ako ces psa drzati u kuci,gdje ce ti gosti ulaziti i svi je milkiti i dirati i igrati se sa njom,neces imati dobrog cuvara...to je moje misljenje.

#12 bdad

bdad

Newbie

• Members
  • 32 postova

Postovano 30 August 2009 18:22

i ja trazim cuvara pa citajuci po forumu suzio sam izbor na CC i DA,privlaci me i AST ali nije neki cuvar(tako kazu na forumu mada ja nemam nikakvog iskustva :D )

#13 bdad

bdad

Newbie

• Members
  • 32 postova

Postovano 30 August 2009 18:31

i ja trazim cuvara pa citajuci po forumu suzio sam izbor na CC i DA,privlaci me i AST ali nije neki cuvar(tako kazu na forumu mada ja nemam nikakvog iskustva :D )

al ako imas AST-a uzmi jos patuljastog snaucera i ne treba ti nista vise

#14 Pesicx

Pesicx

Newbie

• Members
  • 19 postova

Postovano 03 September 2009 17:37

i ja bi se lomio ako bi odlucio jos jednog psa da uzmem...
cane corso, doberman, kavkavski ovcar, madjarski kuvas, ne znam kojeg bi pre :)

#15 Djokic Zoran

Djokic Zoran

Hero Member

• Members
  • 1753 postova

Postovano 03 September 2009 17:48

Mislim da je za cuvanje poseda sarplaninac neprevazidjen. :!:

#16 bozast

bozast

Newbie

• Members
  • 101 postova

Postovano 03 September 2009 17:54

Ja imam ast zenku staru 8 meseci ne sme niko da pridje ogradi kada neko od ukucana nije u dvoristu . meni se pokazala za sad kao jako dobar cuvar !!! A imao sam i vucijaka to je neprevazidjen pas za cuvanje kuce i dvorista barem po meni . Pozzz

#17 Dejan Radojev

Dejan Radojev

Hero Member

• Members
  • 2973 postova

Postovano 03 September 2009 18:24

Mislim da je za cuvanje poseda sarplaninac neprevazidjen. :!:

Da bog da sve bude u redu,ocekujem leglo pocetkom oktobra.Kao i svaki put,poklonicu jedno stene od mojih pasa. A o tome,kada dodje vreme za to.

#18 Djokic Zoran

Djokic Zoran

Hero Member

• Members
  • 1753 postova

Postovano 03 September 2009 18:40

Ja imam ast zenku staru 8 meseci ne sme niko da pridje ogradi kada neko od ukucana nije u dvoristu . meni se pokazala za sad kao jako dobar cuvar !!! A imao sam i vucijaka to je neprevazidjen pas za cuvanje kuce i dvorista barem po meni . Pozzz

Znas kako,sam karakter psa i njegova obuka tjs vaspitanje nekad su bitniji za posao od same rase kojoj pripadaju!Ja sam imao zenku nemackog ovcara,nju je svako mogao cini mi se odvesti iz dvorista a ona da ne reaguje!
A za sarplanince sam rekao jel oni genetski nose u sebi nagon za cuvanjem poverene im imovine(ovo sam citao negde i cuo a mozda nije tacno),video sam masu sarplaninaca koji strahovito dobro obavljaju svoj posao cuvara!
A evo Dejan ce imati stenadi pa ako se vlasnik teme odluci za sarplaninca lako ce sklopiti posao :D

#19 Mocevice

Mocevice

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 207 postova

Postovano 03 September 2009 20:16

Znas kako,sam karakter psa i njegova obuka tjs vaspitanje nekad su bitniji za posao od same rase kojoj pripadaju!Ja sam imao zenku nemackog ovcara,nju je svako mogao cini mi se odvesti iz dvorista a ona da ne reaguje!
A za sarplanince sam rekao jel oni genetski nose u sebi nagon za cuvanjem poverene im imovine(ovo sam citao negde i cuo a mozda nije tacno),video sam masu sarplaninaca koji strahovito dobro obavljaju svoj posao cuvara!
A evo Dejan ce imati stenadi pa ako se vlasnik teme odluci za sarplaninca lako ce sklopiti posao :D

to sve zavisi od toga koliko je od malena dolazila/o u kontakt sa neznancima i tako.ja vjerujem da je njemacki ovcar u vrhu sto se tice instinkta za cuvanje doma.moja zenka je neustrasiv cuvar ,a kad se pusti s lanca i izvede u setnju velika dobricina.a na lancu je toliko ljuta da vecina ljudi(laika,a desilo se i malo boljih poznavalaca) pomisli da je zenka,vjerovatno im se od straha ucini veca+kao i svakom vucijaku na grebenu joj se nakostrijesi dlaka.eto moj glas ide njemackm ovcara. )

#20 Tokmak Machvanski

Tokmak Machvanski

Banovan

• Members
  • 1168 postova

Postovano 04 September 2009 09:45

Po meni ubedljivo su naj zesci madjarski ili ti vojvodjanski pulini,vrlo zahvalni a odradjuju posao odlicno.
evo ja imam drugara koji ima pulinku i sa njom nikad nacisto.7 godina se redovno posecujemo i nikad nisam uspeo da je pomazim,zna samo za gazdu i to je kraj,ima ujeda koliko hoces,postari je svi znaju,strasno.
vrlo brzi i okretni psi,ne prezaju niodcega ,jos ako imas dva komada zavrsen posao,manje prostora zauzimaju od vecih pasa a alarmiraju kao ludi i jos napadaju i grizu kao ludi