Pesicx

Pas cuvar

353 posts in this topic

Pre 3 meseca uzeo sam stene AST-a jer sam dosta citao o toj rasi i mislim da mi u potpunosti odgovara temperament i gotovo sve karakteristike ove rase.

Ja zivim sa porodicom na dosta velikom imanju i potreban mi je ujedno i cuvar kuce. Procitao sam dosta tekstova o stafiju i koliko sam shvatio on je vrlo los cuvar imanja, tj. nema tu viziju da treba odbraniti posed od neznanca, da ne moze svako uci u dvoriste ako vlasnik nije tu i tako dalje?

Interesuje me koliko je ovo tacno posto sam vec poceo da razmisljam da uzmem jos jednog psa pored njega.

Netacno druze da su losi cuvari pored 2 ni nato ne moze proci :twisted:

trebao si uzeti Srednjeazijskog ovcara za cuvanje imanja...

Moje iskustvo.

Cuvaju gazdu i ukucane dok su pored njih, divni su sa decom, ne moze nista krzneno ili pernato da im promakne, ali za cuvanje kuce i imanja su nula. Meni je AST zenka bila u kuci kada su nas opljackali i nije mrdnula iz svog coska, a inace je lajala i kidisala na vrata kad neko naidje tako da sam mislila da je fenomenalan cuvar. Posle tog incidenta sam promenila misljenje.

Sa ovim se potpuno slazem, ali samo pod uslovom da imas mnooooogo dobru ogradu. Nas je stalo bezao iz dvorista i docekivao komsiluk ISPRED kapije (sa svojih 70ak kg) pa smo morali da ga posaljemo na njemu ugodnije mesto-Sarplaninu. Ovde bi mu komsije brzo presudile.

slazem se! ili mastifa mozda...a ako planiras da bude i u kuci moze i doberman(oni su malo osetljiviji na zimu pam zato kazem ako planiras da bude kuci) ,mada sr.azijski.o je prava stvar

a i ja iz iskustva kazem da je ast los cuvar,bar moja,raduje se svima,mada jos je mala!

Sa ovim se potpuno slazem, ali samo pod uslovom da imas mnooooogo dobru ogradu. Nas je stalo bezao iz dvorista i docekivao komsiluk ISPRED kapije (sa svojih 70ak kg) pa smo morali da ga posaljemo na njemu ugodnije mesto-Sarplaninu. Ovde bi mu komsije brzo presudile.

Srednjeazijca na Šar-planinu :roll:

Čisto sumnjam

Ostavi ti stafove....lepo instaliras par kamerica po dvoristu.Stafovi su dovoljini u nekim slucajevima samo i da se pojave.

a i ja iz iskustva kazem da je ast los cuvar,bar moja,raduje se svima,mada jos je mala!

Isti slucaj i ovde. Evo sad mi bili neki gosti on skace na kapiju, lize ih, trci sa njima a prvi put ih video. Jedino to mi se ne dopada i sto je sa svakim neznancem super :?

Ostavi ti stafove....lepo instaliras par kamerica po dvoristu.Stafovi su dovoljini u nekim slucajevima samo i da se pojave.

Normalno da cu ga ostaviti jedino razmisljam jos da li da uzmem jos jednog psa pored njega ali razmislicu jos, ne zurim.

Najbolji cuvari po meni : NO, rotvajler i doberman...

Po mom misljenju najbolji cuvari kuce su njemacki ovcari i rotvajleri,ja imam njemackog ovcara(zenku) i u dvoriste niko izvan uzek kruga porodice ne moze uci a da citav izadje.ali moj pas zivi vani,i mislim da smatra da ako neko udje u dvoriste ne znaci samo da ce naskoditi nama vec i njemu i njegovoj teritoriji i zato je tako agresivan(za razliku kad se izvede,tad je jako fina i prijatna) Mislim da ako ces psa drzati u kuci,gdje ce ti gosti ulaziti i svi je milkiti i dirati i igrati se sa njom,neces imati dobrog cuvara...to je moje misljenje.

i ja trazim cuvara pa citajuci po forumu suzio sam izbor na CC i DA,privlaci me i AST ali nije neki cuvar(tako kazu na forumu mada ja nemam nikakvog iskustva :D )

i ja trazim cuvara pa citajuci po forumu suzio sam izbor na CC i DA,privlaci me i AST ali nije neki cuvar(tako kazu na forumu mada ja nemam nikakvog iskustva :D )

al ako imas AST-a uzmi jos patuljastog snaucera i ne treba ti nista vise

i ja bi se lomio ako bi odlucio jos jednog psa da uzmem...

cane corso, doberman, kavkavski ovcar, madjarski kuvas, ne znam kojeg bi pre :)

Mislim da je za cuvanje poseda sarplaninac neprevazidjen. :!:

Ja imam ast zenku staru 8 meseci ne sme niko da pridje ogradi kada neko od ukucana nije u dvoristu . meni se pokazala za sad kao jako dobar cuvar !!! A imao sam i vucijaka to je neprevazidjen pas za cuvanje kuce i dvorista barem po meni . Pozzz

Mislim da je za cuvanje poseda sarplaninac neprevazidjen. :!:

Da bog da sve bude u redu,ocekujem leglo pocetkom oktobra.Kao i svaki put,poklonicu jedno stene od mojih pasa. A o tome,kada dodje vreme za to.

Ja imam ast zenku staru 8 meseci ne sme niko da pridje ogradi kada neko od ukucana nije u dvoristu . meni se pokazala za sad kao jako dobar cuvar !!! A imao sam i vucijaka to je neprevazidjen pas za cuvanje kuce i dvorista barem po meni . Pozzz

Znas kako,sam karakter psa i njegova obuka tjs vaspitanje nekad su bitniji za posao od same rase kojoj pripadaju!Ja sam imao zenku nemackog ovcara,nju je svako mogao cini mi se odvesti iz dvorista a ona da ne reaguje!

A za sarplanince sam rekao jel oni genetski nose u sebi nagon za cuvanjem poverene im imovine(ovo sam citao negde i cuo a mozda nije tacno),video sam masu sarplaninaca koji strahovito dobro obavljaju svoj posao cuvara!

A evo Dejan ce imati stenadi pa ako se vlasnik teme odluci za sarplaninca lako ce sklopiti posao :D

Znas kako,sam karakter psa i njegova obuka tjs vaspitanje nekad su bitniji za posao od same rase kojoj pripadaju!Ja sam imao zenku nemackog ovcara,nju je svako mogao cini mi se odvesti iz dvorista a ona da ne reaguje!

A za sarplanince sam rekao jel oni genetski nose u sebi nagon za cuvanjem poverene im imovine(ovo sam citao negde i cuo a mozda nije tacno),video sam masu sarplaninaca koji strahovito dobro obavljaju svoj posao cuvara!

A evo Dejan ce imati stenadi pa ako se vlasnik teme odluci za sarplaninca lako ce sklopiti posao :D

to sve zavisi od toga koliko je od malena dolazila/o u kontakt sa neznancima i tako.ja vjerujem da je njemacki ovcar u vrhu sto se tice instinkta za cuvanje doma.moja zenka je neustrasiv cuvar ,a kad se pusti s lanca i izvede u setnju velika dobricina.a na lancu je toliko ljuta da vecina ljudi(laika,a desilo se i malo boljih poznavalaca) pomisli da je zenka,vjerovatno im se od straha ucini veca+kao i svakom vucijaku na grebenu joj se nakostrijesi dlaka.eto moj glas ide njemackm ovcara. )

Po meni ubedljivo su naj zesci madjarski ili ti vojvodjanski pulini,vrlo zahvalni a odradjuju posao odlicno.

evo ja imam drugara koji ima pulinku i sa njom nikad nacisto.7 godina se redovno posecujemo i nikad nisam uspeo da je pomazim,zna samo za gazdu i to je kraj,ima ujeda koliko hoces,postari je svi znaju,strasno.

vrlo brzi i okretni psi,ne prezaju niodcega ,jos ako imas dva komada zavrsen posao,manje prostora zauzimaju od vecih pasa a alarmiraju kao ludi i jos napadaju i grizu kao ludi

Dejan Radojev, jako lep gest, ja cu sigurno konkurisati ukoliko se odlucim za sarplaninca :)

O Madjarskim pulinima sam cuo reci hvale ali jednostavno njihov izgled zna da zavara nekako ne lice na cuvare, sto naravno ne znaci da nisu odlicni :)

A poslednje 2 slike su sjajne , kakva energija! :D

Dejan Radojev, jako lep gest, ja cu sigurno konkurisati ukoliko se odlucim za sarplaninca :)

O Madjarskim pulinima sam cuo reci hvale ali jednostavno njihov izgled zna da zavara nekako ne lice na cuvare, sto naravno ne znaci da nisu odlicni :)

A poslednje 2 slike su sjajne , kakva energija! :D

O tome ce biti reci ovde,kada bude vreme.

A sto se tice Pulija,ne zavaravajte se,moj tast ima 3 kuje i one odlicno rade posao,taman kako treba.

Ja samo ovdje prenosim sta sam cuo. Imao je ovdje jedan covjek iz grada Tosu, kada je presla godinu dana, nije bilo toga ko bi smio uci u dvoriste, bez ikakve posebne dresure, znao je samo za porodicu, ostali su znali gadno da prodju...