kerry blue

KERRY BLUE TERRIER

Recommended Posts

FCI III, No. 3

Sekcija 1

Upotreba

Upotrebljavan za teЕЎke zadatke, traЕѕenja vidri u dubokoj vodi. On je nenadmaЕЎan hvataДЌ pacova, neЕѕni pratilac i pas ДЌuvar dostojan poverenja.

Povijest

Kao i kod svih drugih irskih rasa terijera, tako se i kod keri blu terijera pretpostavlja da je u Irskoj, ovaj pas prisutan već vekovima. Ipak do 20. veka, na osnovu njegove prvobitne upotrebe kao hvatača pacova i svestranog seljačkog psa nalazi se malo dokaza o ovoj rasi.

Po svoj prilici prvo pisano pominjanje keri blua potiče iz 1847. Autor opisuje plavičastog psa, boje škriljca, sa tamnijim flekama i često sa paležom na nogama i njušci. Uzima se da je ovaj crnkasto plavi irski terijer proširio u grofoviji Keri, ali se mogao naći i u drugim grofovijama.

Plavi terijer prvi put je bio na izložbi 1913. a 1920. osnovan je"Dublin Blue Terrier Club". Keri blu je veoma brzo postao omiljen kao maskota irskih patriota, koga su čak četiri kluba primila, koji su između 1922, u 1924, priredili ne manje od šest izložbi i šest radnih ispita. Kada su psi ove rase izazvali pažnju i u inostranstvu, njegovi vlasnici su pokazali veliki interes i oduševljenje. Premda keri blu ima prigodnu nepomirljivu narav, njegove pristalice i većina vlasnika u Engleskoj i SAD su jedinstveni u mišljenju da je ova rasa perfektna.

Opći izgled

Tipičan keri blu terijer treba da je veličanstven, dobro građen i izbalansiran. Treba da ima dobro razvijeno, mišićavo telo, jasno prepoznatljive tipične oznake terijera.

Narav

Do dna duše terijer. Sve odlučujuće osobine, izraz, moraju biti na visokom nivou, oprezan.

Glava

Glava: Snažna, uravnotežena, bogato odlakana. Lični deo tela je srednje dug. Mužjaci treba da imaju snažniju i jače mišićavu glavu nego ženke.

Stop: Mali, vidljiv.

Nos: Crn, veliki, velike nozdrve.

Zubalo: Ravnomerno, veliko i belo, makazasto.

Usna duplja: Zubno meso i nepce tamno pigmentisani.

Vilice: Jake i dobro mišićave sa sposobnošću da se zatvore u svako doba.

OДЌi: Tamne ili leЕЎnik braon, srednje velike i dobro postavljene, prodoran izraz.

Uši: Tanke i ne velike, ka napred padajuće ili ka napred usmerene, prisno priležu uz bočnu stranu glave, tako da je tim još snažnije naglašen oštar terijerski izraz.

Vrat

Odgovarajuće proporcije, srednje dug, dobro usađen na pleća.

Tijelo

Plećke: Jasnih obrisa, koso i dobro ležuće.

Grudi: Duboke, srednje ЕЎiroke, dobro zaobljena rebra.

LeД‘a: Srednje duga, ipak kratke slabine.

Rep: Tanak, dobro usaД‘en, uspravno veselo noЕЎen.

Noge

Prednje: Posmatrane od napred ravne sa dobrim kostima.

Zadnje: Mišićava butina, dobro razvijen, snažan skočni zglob. Dobro stoje ispod tela.

Šape: Kompaktne. Jastučići snažni i okrugli. Nokti crni.

Dlaka

Meka, bujna i talasasta.

Boja

Plava u svim ЕЎatiranjima, sa ili bez crne maske i crnih uЕЎiju. Crna boja je dozvoljena samo do 18 meseci starosti. Isto vaЕѕi i za ton plamene boje.

VeliДЌina

Mužjaci 45,5-49,5 cm, ženke 44,5-48 cm. Masa mužjaka 15-18 kg, ženke odgovarajuće manje.

GreЕЎke

Svako odstupanje od gore navedenih taДЌaka smatra se greЕЎkom, ДЌije ocenjivanje stoji u taДЌnoj srazmeri sa stepenom izraЕѕenosti.

Diskvalifikacije

Glava: Zubno meso boje mesa. Predgriz je teška greška, blag podgriz ne treba uzimati kao otežavajuće.

OДЌi: ЕЅute ili boje vina od groЕѕД‘a.

Front: Uske grudi.

LeД‘a: Savijena ili popustljiva.

Noge: Odstojeći laktovi, beli ili nokti boje slonovače. Zaperci na zadnjim nogama ili znakovi njihovog postojanja, ako su odstranjeni.

Kretanje: Uska, sa kravljim stavom, ili ЕЎtulasta akcija zadnjih nogu. Pse kojima se u ringu glava i rep moraju visoko drЕѕati treba kaЕѕnjavati.

Dlaka: OЕЎtra, ЕѕiДЌasta ili ДЌekinjasta.

Boja: Svaka druga osim plave, sa uvaЕѕavanjem dozvoljenih izuzetaka.

Tekst preuzet; http://www.sveopsima.com

ARAN (IT)

http://www.arankerries.it

BECLAU (IT)

http://www.beclau-kerryblue.net

BRAUDAG (CZ)

http://www.braudag.cz

BRIGHT SPOT KERRY BLUE (FIN)

http://www.bright-spot.net/

BROOKDENE (FRA)

http://www.geocities.com/brookdene

CROSS THE RUBICON (USA)

http://www.crosstherubicon-kerryblueterrier.com

EDBRIOS (IRL)

http://www.edbrios.com

GAELTACHT (FIN)

http://www.kolumbus.fi/gaeltacht/

GEIJES (FIN)

http://www.geijes.fi

LA CADIERA (ESP)

http://www.lacadiera.com

MOONCHILD (JP)

http://www.geocities.jp/moonchildkerry/

PANNONIAN SEA (YU)

http://solair.eunet.yu/~samns

ROLLICKВґS (SWE)

http://www.rollicks.nu/

TORUMВґS (UK)

http://www.torum.co.uk

Kerrydom Court Ion de La Cadiera's "Family"

http://ionyfamilia.blogspot.com/

Marte and Knit Norway GRANDKERRY

http://home.no.net/jinemo/

>>> prvi macici se u vodu bacaju...mala tehnicka greska, pa pokusavam ponovo... <<<

Zdravo, KBT, kao i ostali ljubitelji i poznavaoci ove rase!

Zelim i ja da se ukljucim na ovu temu, zato sto vec godinama imam kerry-je, i (naravno) da ih poznajem i obozavam.

Evo i mojih fotki...

12854cdecd454a22c1a3375ea3be.jpeg

d20a0735d20bdee451aea9db959e.jpeg

Toliko za sada od mene.

Guinness da li ti kojim slucajem poznat ovaj pas :wink:

Naravno, posto je u pitanju moj pas. :lol:

Dozvoli da ga ipak ja predstavim,

to je Avalanche Eire Kerry Fabio Sting

Int.Ch., Ch RUS, UKR, BLR, SER, CG.

Ako me pamcenje ne vara, to su slike sa izlozbi u CG i Obrenovcu.

Hvala ti puno za slike, a evo jos nekih Stingovih fotki....

93a60ad42161c5a67c9f631148da.jpeg

8bd1f3c680d060926f76ceb8c7eb.jpeg

A sad jedno , nadamo se prijatno, iznenadjenje:

jedna sasvim mala lepotica sa obala Neve, iz severne prestonice Rusije -

Sankt Petersburga.

Malecka ima samo tri meseca, ali ima duuuugacko ime:

Bel Bolari Bristol Be Happy, a kod kuce je zovemo kratko i jasno - Goldie

Iskreno se nadamo da ce ona i u Srbiji ostati "Happy"

9516ec022062c794e2811db17e5f.jpeg

66a011e8e2e9923f45d5d2881125.jpeg

2e956681623dd98c3bb77c81cee4.jpeg

6bb1f50aa2ed7d9a5ec3f5fb15c2.jpeg

Toliko za sada od nas.

Zasto se malo pise o ovoj prekrasnoj pasmini?

Dajte se malo pokrenite :D

Cao!

Hvala za koment, pise se malo jer vidimo da se niko bogzna koliko ne interesuje, a mogli bi da pisemo svaki dan :lol:

Sa zadovoljstvom cemo odgovoriti na pitanja u vezi ove rase.

Uzgred, imamo i malu novost:

prosli smo nasu prvu izlozbu CACIB BG, ucestvovali u klasi (naravno) baby, jer jos nemamo ni 6 mes. I postali smo najlespa baby rase KBT, i dobili ocenu "vrlio perspelktivan" Bili smo i u "baby bestu", ali je bila jaka konkurencija...

Evo malo fotki odande:

6f4b4cefd3b3.jpg

913c0dbf868a.jpg

38502d2a548f.jpg

75b6fdfe33ad.jpg

f3f1ad867aa3.jpg

Cao Guinness

Mala Goldie je prekrasna beba i uvjeren sam da je ceka lijepa izlozbena karijera.

Bas sam zalostan sto se jako malo pise o ovoj prekrasnoj rasi.

Ja bih volio cuti razna misljenja odgajivaca KBT-a:

Cime je opterecena rasa?

Koji su problemi odredjenih krvnih linija?

Koje su vrline odredjenih krvnih linija?

Koliko se dobro ili lose radi na popularizaciji rase?

Zaista bih imao jako puno pitanja ali volio bih da se vlasnici pocnu ukljucivati u dialog :D

Cao Guinness

Mala Goldie je prekrasna beba i uvjeren sam da je ceka lijepa izlozbena karijera.

Bas sam zalostan sto se jako malo pise o ovoj prekrasnoj rasi.

Ja bih volio cuti razna misljenja odgajivaca KBT-a:

Cime je opterecena rasa?

Koji su problemi odredjenih krvnih linija?

Koje su vrline odredjenih krvnih linija?

Koliko se dobro ili lose radi na popularizaciji rase?

Zaista bih imao jako puno pitanja ali volio bih da se vlasnici pocnu ukljucivati u dialog :D

Hvala za ucesce u topicu, Flamewood_kennel, barem cemo s vama da "porazgovaramo... Mozda se jos neko ukljuci, i mi bismo to voleli.

Veliko hvala za cestitke, potrudili smo se u granicama nasih mogucnosti...

Dobro je da se pas - jos kao mali - navikavao na ucesce i atmosferu na izlozbama... :wink:

Idemo po redu vasih pitanja:

- Nikakvih posebnih "opterecenja" nema, ali postoje neki "skakljivi" momenti... svi stenci se radjaju potpuno crni, a kakvu ce boju dobiti kasnije (da li ce biti bas tako "obojeni", to zavisi od krvnih linija, odrzavanja dlake, ishrane). I kada se bira stenac iz novog legla ne mozes tacno biti siguran kakve ce biti boje. Strucnjaci za ovu pasminu govore da nema nijednog KBT iste boje. Takodje i od roditelja zavisi kvalitet same dlake (talasasta, ili sa malim kovrdzama), i njena gustina.

Sto se tice bolesti, on je jedan vrlo otporan terijer, na razne viruse, stenecak, dovoljna je planska i redovna vakcinacija.

U starijem uzrastu moguci su miomi, razvoj masnog tkiva, ali je to sad, nazalost, opsta pojava kod mnogih rasa.

- Ovo sa "krvnim linijama" - tesko je to ukratko objasniti... Sto se tice nasih pasa, sad imamo muzjaka, koji ide od linije "Irish Hippie" po majci, i od "Beclau", po ocu. Linija "IH" nosi jake i mocne pse sa kolericnim temperamentom, dobro razvijenim skeletom, a "Beclau" je "suptilniji", pa je nas pas (Avalanche Eire Kerry Fabio Sting) je negde dobio "koktel" tih osobna, dobio je "srednju" boju, standardnu visinu (47 cm), dobar temperament, i mi smo zadovoljni, posto ima tituli Inter Champion-a. Ranije na topicu imate njegove fotke.

Nasa zenkica je takodje uvezena iz Rusije, a ovde imamo drugu kombinaciju - odgajivacnice su iz St. Petersburga i Perma. U njenom rodovniku ima predaka finske krvi, Lingusi i Luisburzi. Tog stenca smo cekali 3 godine, probacemo da ih uparimo... :wink:

- Ne mozemo dati jedan jedini odgovor o popularizaciji, posto u Rusiji imamo izuzetan rad, veoma mnogo odgajivacnica, a znaci i pasa, tako da se cak organizuju "specijalke" na nivou zemlje, gde ucestvuje cak do 200 KBT, a imaju i svoja udruzenja, pa cak i redovan casopis iskljucivo o toj rasi.

Sto se tice Srbije, postoji odredjeni interes, ali "prosecan" ljubitelj pasa mesa ovu rasu sa snaucerima, pudlicama...i inace ih je veoma ovde malo. Nadamo se da ce se to promeniti u buducnosti.

Vrlo smo zadovoljni sto se vi toliko interesujete za ovu rasu, rado cemo odgovoriti na sva vasa pitanja, a sto se tice ukljucivanja drugih, i mi se nadamo da cemo nesto procitati o tome na ovom topicu.

Izvinajavamo se za radoznalost, ali - koju rasu vi gajite? Da li ste imali bilo kakvo iskustvo sa KBT? :)

Cao Guinness

Ja sam uzgajivac Americkih Stafordskih Terijera u pasmini sam od 88. godine a uzgajivacnicu sam registrirao 95. godine nakon uvoza zenke iz SAD-a.KBT-e pratim dugi niz godina jer sam se zaljubio na prvi pogled u onda mladog Kamaghan Thrillera u vlasnistvu Juliye Chernove.Kao sto sam rekao dugo ih pratim pa sam u kontaktu s nekim uzgajivacima jer bih volio nauciti puno o njima.Ja se iskreno nadam da ce se na forumu ljudi malo pokrenuti pa da ce se voditi nekakva konstruktivna konverzacija.

Vidim da su Rusi jaki u kvaliteti pasmine nadam se da ce se i kod nas na nasim prostorima situacija promijeniti.

Dali znate mozda koje pse ima u pozadini NATO V. FIGARO vidim da tog psa imaju neki psi u HR ali dosta iza sebe?

Hvala na odgovorima do sada nadam se da nisam dosadan

Cao Guinness

Ja sam uzgajivac Americkih Stafordskih Terijera u pasmini sam od 88. godine a uzgajivacnicu sam registrirao 95. godine nakon uvoza zenke iz SAD-a.KBT-e pratim dugi niz godina jer sam se zaljubio na prvi pogled u onda mladog Kamaghan Thrillera u vlasnistvu Juliye Chernove.Kao sto sam rekao dugo ih pratim pa sam u kontaktu s nekim uzgajivacima jer bih volio nauciti puno o njima.Ja se iskreno nadam da ce se na forumu ljudi malo pokrenuti pa da ce se voditi nekakva konstruktivna konverzacija.

Vidim da su Rusi jaki u kvaliteti pasmine nadam se da ce se i kod nas na nasim prostorima situacija promijeniti.

Dali znate mozda koje pse ima u pozadini NATO V. FIGARO vidim da tog psa imaju neki psi u HR ali dosta iza sebe?

Hvala na odgovorima do sada nadam se da nisam dosadan

Cao Flamewood_kennel!

Da, i mi znamo g-dju Cernovu iz Moskve, i znamo pse iz njene odgajivacnice "Absolute Triumph", a Kamaghana Thriller-a (krace - "Trisa") smo videli "uzivo" na izlozbama po RU. Nikada nismo imali pse iz njene odgajivacnice.

Davno nisamo nista culi u odgajivacnici "Figaro", znamo samo da je u 80-tim u Rusiji bio pas Milord V. Figaro, a sa Nato V. Figaro su imali parenje psi iz HR - Dandy Black & Blue (vl. Andjela Ban) :D

U Moskvi zivi njegov potomak Dandy Black & Blue Maestro (Ajk), ako se ne varamo Nato V. Figaro ispada njegov pra-pradeda. Ajk se rodio 2001.

Vrlo nam je zanimljiva korespondencija s vama.

Kad se Rusija "otvorila", uvezeno je jako mnogo kvalitetnih KBT, a o ruskim linijama odgajivanja znamo veoma mnogo, posto smo tamo ziveli od 1991., a prvog KBT smo uzeli vec 1993. :D

Sto se tice nasih licnih simpatija, nama se veoma dopada engleska odgajivacnica "Torum". :wink:

Cao Guinness

Drago mi je da volite voditi konverzaciju samnom,takodjer je i obrnuto.Ja sam zamijetio da dosta godina u natrag psi koji su imali v.Figaro pse u pedigreu su bili psi sa sirokom lubanjom i kratkom gubicom te su dugo mijenjali boju.Medjutim u parenjima kasnije sa dobrim primjercima pasmine to se ocito izgubilo.

Torum psi su zaista zavidnog kvaliteta a mislim da su dobra kombinacija sa drugim krvnim linijama.Vidim da su Englezi u zadnje vrijeme koristili Lonabrook i Edbriosh pse te Perisblue.Sto se izlozbi tice Edbriosh Ivan Hoe je preuzeo primat.Lijepo je sto ste imali prilike biti u Rusiji,vjerujem da ste se nagledali zaista prekrasnih pasa.Recite mi molim vas koje pse ima Irish Happy uzgajivacnica u svojoj bazi?

Cao Guinness

Recite mi molim vas koje pse ima Irish Happy uzgajivacnica u svojoj bazi?

Cao, Flamewood_kennel!

Odgovoricu na vase pitanje konkretno odmah:

U osnovi Irish Hippiy leze nemacke odgajivacnice "V.d.Canisburg", "Blue Curacao", "Hans Hossner", "V.Figaro". Ali, mozda ce vam biti interesantno da se nesto opsirnije kaze o istorijatu ove pasmine u RU (SU)...

U 70-tim i 80-tim godinama tamo je odgajivanje bilo u ogromnoj meri uslovljeno zatvorenoscu ove drzave, i ta zatvorenost je veoma smetala razvoju kinologije uopste. Trudom "korifeja" KBT, kakvi su g. Ivanov, g. Kozlovski i dr., 1976. g. bila je razradjena strategija odgajivanja i dolazi se do sopstvenog "ideala" KBT, kakvim su ga oni videli u to vreme.

Pobedom na izlozbi u Brno, Ajvengo Irish Hippy doslo je do prve titule CACIB za KBT u SU. Sa A. Ivanovim ovaj pas dospeva u enciklopediju KBT, poznatu knjigu Edith Isant, "The Kerry Blue Terriers". Prvi "moskovljani", koji su odmah usli u evropsku elitu KBT su postali Mr. HiFi Irish Hippy, i Montmorency Irish Hippy, a potom je Bonny Irish Hippy realizovao do savrsenstva tu "ideju" salonskig kerry-ja. U Bonny nije bilo ni borca, bi lovca, ni pastirskog psa, on je, nazalost, rano otisao, ali je ucinio glavno - privukao je paznju na ovu rasu. I, naravno, treba ukazati na Rattelli Irish Hippy, koji i sada mnoge ruske sudije pamte kao primer savrsenog psa, i rade njen inbreeding.

Prirodno je da svo to odgajivanje, bazirano na nemackim linijama, relativno mali broj pasa, itd., nije moglo da ostane i bez negativnih posledica, kao sto ste vi pravilno primetili, znaci - i siroka lobanja, rastegnutost tela, duge usi, kratka njuska, kasno, ili nikakvo, menjanje boje dlake, a, sto je mozda i najvaznije, inbreeding bliskih rodjaka je uslovio i psihicke poremecaje. Odgajivaci tog vremena su se trudili svakako da biraju najbolje predstavnike, u granicama svojih limitaranih mogucnosti.

S godinama, poceli su da cine i shvataju razliku izmedju irskog i engleskog standarda KBT. Ovde se razlikuje pristup ka glavi i vratu psa. Irski prilaz je blizi funkcionalnom shvatanju rase. Najnezahvalnija i najteza je materijalizacija sopstvenog ideala psa. Stalna razmimolilazenja u shvatanju kakv bi trebao da bude KBT - lovacki, ili salonski pas ostavlja svoj trag na odgajivanju ove rase u SU (RU).

Ovo je u najkracim crtama, moglo bi se o ovome veoma dugo diskutovati, i, naravno da je sada sasvim drugacija situacija, kada se drzava otvorila, ulozenih sve vecih sredstava u odgajivanje, ali cinjenica je da su "temelji" bili polozeni upravo tada - u 70-tim, u SU. :)

Cao Guinness

Sto se izlozbi tice Edbriosh Ivan Hoe je preuzeo primat

...

Prosle godine sestru mame nase Goldie - Nash Avgust Happy Hope su vodili u Cesku na parenje ovom gorepomenutom muzjaku, i izasalo je "K" leglo odgajivacice "Nash Avgust" iz Moskve. Stavise, vlasnica Happy Hope je uvezla za sebe iz Ceske sina Edbriosa Ivanhoe-a - Braudaga Uragana, i sada su se pojavili od njega stence u odgajivacnici "Ellaiz" u Permu, Rusija :wink: .

Cao Guinness

Vrlo zanimljiv predhodni text,zaista mi pojasnjava mnoge stvari koje su vrlo korisne znati.Buduci da sve nekako gledam kroz prizmu svoje pasmine tako sam se zainteresirao i za KBT-a.Ako vam nisam dosadan pitanjima ja bih vas zamolio da mi pojasnite s kojim krvnim linijama su pocele uzg.V.d.Canisburg,Blue Curacao,Hans Hossner i V.Figaro.To me zanima da mogu malo prouciti sto im je bila zajednicka baza s Irskim i Engleskim psima.Kakvi su stenci ispali od Ivanhoea i tetke vase lijepe mlade zenkice?

Hvala unaprijed

.Ako vam nisam dosadan pitanjima ja bih vas zamolio da mi pojasnite s kojim krvnim linijama su pocele uzg.V.d.Canisburg,Blue Curacao,Hans Hossner i V.Figaro.To me zanima da mogu malo prouciti sto im je bila zajednicka baza s Irskim i Engleskim psima.Kakvi su stenci ispali od Ivanhoea i tetke vase lijepe mlade zenkice?

Hvala unaprijed

Cao, Flamewood_kennel!

Sada je veoma tesko "kopati" po starim rodovnicima pasa, a ranije nije bilo interneta, gde je sve mnogo lakse pronaci. Ipak, jednu liniju od starih pasa mozemo "izvuci" - to su psi, koji su se parili sa Irish Hippy:

Telvus from New Village -> Ricardo the Fabian V.d. Canisburg -> Luisburzi.

Ono sto se moze primetiti - sada je veoma malo nemackih pasa, a o tim starijim odgajivacnicama, mi sad i ne cujemo nista. Mozda neko o tome zna vise, ko ima vise kontakata, vise putuje, etc.

Sto se tice parenja nase tete, to je "C" leglo odgajivacnice "Nas Avgust", i to leglo se moze naci na internetu, i da se vidi na izlozbama u Rusiji, tj. psi, kao sto su: Nas Avgust Comilfo, Nash Avgust Kurazh dlya Ellaiz, i dr.

Mozete i sami to da pogledate i ocenite.

Vi ste pisali da je odgajivacnica "Rollik" imala Linguse, to bi najpre mogao biti Lingus Zhivago, a nas deda je Lingus Custom Machine :D

Pozz.

Evo mene natrag :D

Nije me bilo tjedan dana pa sad vidim da ima noviteta sa lijepim malcima i sa sajtovima malo cu prouciti nadam se da cu danas stici. Guinness kako da malo potaknemo vlasnike KBT-a da se aktiviraju na forumu? Stvarno mi je zao da se malo pise :cry:

Kako je mala Goldie? Moze li malo novih slicica?