Petite

Zapadnosk. beli terijer (West Highland White Terrier) 4. dio

Recommended Posts

Ja koristim ampule za kozu, međutim, moja Esta nije zdrav pas, a mi sad pricamo o zdravim psima.

Kad je bila stene davala sam joj kalcijum, ali to je standard za stence svih rasa.  Ukoliko joj ne dajes kalcijum, popricaj sa vetom o tome, a generalno uzevsi zdrave pse ne treba kljukati kojekakvim vestackim dodacima, i ako razmisljas na tu temu, uvek prvo popricaj sa vetom, misljenja sam da to ne treba davati na svoju ruku. Ako vet da sugestiju da neki dodatak treba da ukljucis na dnevnoj bazi, onda samo napred.

E, ali ukoliko primetis bilo kakve naznake da nesto nije u redu sa kozom, dlakom, da se javljaju alergije itd.  onda u dogovoru sa vetom mozes da joj dajes Viacutan kapsule ili Dermoscent ampule, pri tom je ovo drugo bolja varijanta jer je mnogo ucinkovitije. Ima jos proizvoda na trsistu, ali ja licno ni za sta drugo ne dajem preporuku. Naravno, ukoliko primetis da bilo sta nije kako treba, a ne samo koza, odmah zovi veta.

Generalno, ako je pas zdrav i nema nikakvih pokazatelja da nesto krece u nezeljenom pravcu, najbolje je drzati se kvalitetne i raznovrsne ishrane, koja ce obezbediti organizmu sve sto je potrebno. Zdrav organizam se kroz ishranu moze drzati u zavidnoj formi.

Taj neko cu opet biti ja, jer je ova tema poprilicno mrtva, al eto, mozda se jos neko oglasi.

Sve u svemu, mislim da ti je najbolje da procesljas ovu temu: http://balkankinology.net/forums/topic/496-sve-o-buvama-i-krpeljima-2-deo/page-44  koja se bavi tom tematikom.

Generalno, to pitanje je prilicno individualno, nekom radi ovo, nekom ono, a zapravo se svi zlopatimo jer je zadnje dve godine situacija neizdrziva sto se tice gamadi. Takodje zavisi i od toga koliko ti je infestiran kraj po kojem setate. Opsti savet ti je: ne oslanjaj se nikad i nikako samo na prirodna sredstva i prirodne proizvode, to mozes (ali i ne moras) da koristis samo kao dopunu neke ozbiljne ampule ili ogrlice.

Ja vec osam godina koristim iskljucivo Frontline, prvo je bio onaj obican plavi, onda se pojavio Frontline Combo, a sad koristim Certifect koji predstavlja unapredjenu verziju Frontline Combo-a (isti proizvodjac Merial).

Postoje mnogobrojne ogrlice, najpoznatije su Scalibor i Foresto, ali o njima procitaj na temi, jer se ne razumem mnogo u to. Na temi ces naci informacije o jos nekim ampulama takodje.

Bilo kako bilo, svi kukaju, najezda gamadi je ogromna, mene sto se tice - u udarnom periodu stavljam Certfect na 3 nedelje, van tog perioda jednom mesecno tokom cele godine i problema nemam, MADA je najbitnija stvar pretrazivanje posle setnje, to je zakon. Kao i ne pustanje psa po predubokoj i neodrzavanoj travi, i ne pustati psa da ima bilo kakav kontakt sa buvljivim psima, bilo da su oni lutalice ili vlasnicki.

Imaj u vidu da ova sredstva nisu repelenti (Advantix kao jeste al malo morgen), vec rade po principu ubijanja kad insekt ujede. Pretrazivanjem psa to mozes da predupredis. Na westijima se cak i obicna buva vidi odmah i bez problema, jeste da treba malo prakse da bi je lako i uhvatio, al sve to dodje s vremenom.

Primenom opisanih saveta, za 8 godina Esta nikada nije imala krpelja, niti buve. Sta god da je od ta dva donela kuci iz setnje je odmah pronadjeno i eliminisano. :jason:

Draga Esta, svaka cast! Svi su odgovori na mestu...vise ili manje, napisala si lepo da je prilaz psu individualna stvar. :smile: Samo bih napomenula za certifect jednu cinjenicu, MNOGO je jak "otrov"...jeste da nema buva, krpelja, vasi...ali pas (male kilaze, kao nasi) spava od njega par dana... Tako da, ja ga ne primenjujem. Foresto ogrlica je odlican izbor, ukoliko westi ne odreaguje alergijom... Sto nije cesta pojava, moji klijenti u salonu je koriste, zadovoljni su. Ja kao odgajivac koristim vec god dana ruske ampule BARS, odlicne su. Na 4 nedelje aplikujem...a da je godina katastrofalna za nametnike, jeste. Uzas jedan...Jos bih napomenula da novopeceni vlasnik obavezno TRIMUJE svog ljubimca, u salonu kod osobe koja to ZNA da radi i koja Vas nece poslati da "prosetate, jer je pas tako mirniji"...a u stvari Vam umlatiti ili sedirati ljubimca, da bi lakse i brze otaljala posao! Vec insistirajte da prisustvujete i nikako ne podpadajte pod uticaj nekih grumera koji kazu "trimovanje boli, nepotrebno je ako pas ne ide na izlozbe, dlaka leti nije potrebna jer je psu vruce"...i jos niz slicnih budalastina i neistina. Inace, cestitam na izboru rase, fenomenalni su!!!!! :smile:

Edited by tanjawesti

'De ste Tanja, kako ste? :smile:

Drago mi je da ste se ukljucili u savete novom clanu. Samo da kazem ovo sto pomenuste za Certifect - on je zapravo Frontline Combo + dodat novi sastojak Amitraz. E, po uputstvu taj Amitraz daje pospanost po stavljanju (maximalno 24h po stavljanju) zbog nekih alfa-2-adreno receptora, i na to me je upozorio i vet. U praksi - apsolutno se nista nije desilo kod Este konkretno, nema nikakve pospanosti, niti apsolutno bilo kakvih drugih nus pojava. No, posto je kod nje vazda sve bilo naopako, to nikako ne treba uzeti kao pravilo.  Vet mi pomenu da drugi pacijenti prijavljuju pospanost par sati po aplikaciji, ali sigurno da ima i drasticnijih primera. Zato i rekoh kako je mnogo toga individualno, svako mora da nadje proizvod koji ce njegovom psu najbolje odgovarati.

Tako da, ko zeli da izbegne efekat posapanosti i Amitraz, moze jednostavno da uzme Frontline Combo, jer je to Certifect bez Armitraza.

U svakom slucaju, novi vlasnici moraju da znaju da ce mozda sto se tice nekih proizvoda malo morati da menjaju i da tragaju dok ne nadju ono sto njihovom psu perfektno odgovara. A mozda ce i imati srece pa ce "nabosti" iz prve.

Dobro vece,ja sam Milica iz Kosovske Mitrovice.. Pisem sa profila svog decka.. Donekle mi je zaista glupo sto vam se javljam na ovakav nacin,ali trenutno nemam drugog izbora... Nedavno je moj westi doziveo nesrecu i uginuo je.. Zvao je Figo i volela sam ga vise od svega.. Medjutim,posto sam ja jako lose podnela njegovu smrt,roditelji mi ne daju novac da kupim novog.. Veliki sam ljubitelj ove rase,i obozavam zivotinje,pogotovo pse.. Da li postoji mogucnost da neko ima westija na poklon? Vidim da su u ovoj grupi pravi ljubitelji zivotinja,pa se nadam da cu dobiti neki pozitivan odgovor.. Psu bih pruzila neizmernu ljubav,divan dom i sve sto mu je potrebno.. Nadam se da cete izdvojiti vremena da procitate ovu poruku. Unapred vam se svima zahvaljujem i nadam se da ce mi se neko javiti. Garantujem da cu psicu pruziti sve a i on bi meni pomogao da zaboravim najgori period u mom zivotu kada sam ostala bez svog Figa. Mozete me pozvati na broj 0645503552.

Razmisljm da kupim jednog psa, zainteresovala sam se za ovu rasu, da li bi mogli da mi kazete da li ova rasa odgovara pocetnicima? Ovo bi mi bio prvi pas o kome bih se brinula samostalno. Da li ima neka odgajivacnica blizu Krusevca i kako se cene krecu?

Za odgajivacnice i cene ne znam, a sto se tice toga - da li je westi pogodan za prvog psa - da, jeste ukoliko se zaista dobro obavestis o rasi pre nego sto ga uzmes.

Pozdrav svima na ovoj temi!

Nama je juče stigla nova članica porodice :) 

24.08 je primila prve vakcine.

Da li možete da mi kažete kada sme prvo kupanje?

i gde bih mogao pročitati koja je najlakša fora da nauči da ne piški i kaki svuda.

Godinama imamo labradora, pa smo malo  neiskusni sa sobnim psima :)

unapred se zahvaljujem na svakom savetu

Arpad iz Zrenjanina

hvala, vrlo korisno. da dobili smo uputstva, ja sam je brisao, ali ima miris i dalje.. pa sam zbog toga pitao... hvala Vam puno potrudićemo se :)

Ako se puno oseca, sirce i voda nece biti od koristi...okupajte stene samponom, kvalitetnim za stence, dooobrooo ga isperite toplom vodom i isfrotirajte. Toplo je pa ne mora fenom da se susi. I onda do 6. mes zivota tusirajte guzu, sapice i pisu samo toplom vodom. Izbegavajte samponiranje. Westie je osetljiva rasa.

Pozdrav,

Da li zna neko kada je izlozba Westia u Beogradu? Tj, ako sam dobro procitala na sajtu kinoloskog saveza Srbije, ima izlozba 6.3.2016. Da li i Westi spada u ovu izlozbu. Hvala najlepse.

Vidim da je ova tema malo zamrla, pa bi bilo lepo kada bi se vlasnici vestija ponovo aktivirali, jer sam pročitala gomilu korisnih saveta.
Imam mužjaka starog dve godine. Iskreno pre nego da ga uzmemo se nisam dovoljno informisala o rasi, na primer da beli psi mogu biti skloniji kožnim bolestima od ostalih. Alergičan je na ujed buve, zadnje što sam mu stavljala je Advantix ampula i nosi Bayer ogrlicu, ali ga obavezno pregledamo svaki dan kad dodje iz šetnje i ako ima neku buvu ručno je odstanimo, jer kad ga ujede buva češe se nenormalno i pravi rane po koži.
Što se tiče sredjivanja dlake, išao je par puta na trimovanje, medjutim zbog finansijske situacije sam uzela mašinicu i sama mu skratim dlaku, jer on nije izložbeni pas i važno mi je samo da bude uredan... ali evo nešto što nisam znala je da se trimanje radi i kao preventiva kožnim bolestima... 
Takodje mu se u ušima povremeno pojavi to nešto što curi, mi mu po preporuci vererivnara stavljamo Nystatin kapi i kupamo Mycosebom povremeno...

Ako neko ima slične probleme sa gljivicama neka mi kaže, svaki savet će biti od koristi  :)