Petite

Zapadnosk. beli terijer (West Highland White Terrier) 4. dio

Recommended Posts

Izvolite :)

Srecno u novom dijelu o vama omiljenoj rasi.

Odmah da razjasnimo: westi nije beli skotski terijer. Ovo je potpuno druga rasa originalnog naziva West Highland Terrier, sto u bukvalnom prevodu znaci beli terijer sa zapadnih visoravni. Kod nas je uobicajen prevod-zapadnobeli skotski terijer, a opsteprihvacena je skracenica westi. Za tvorca ove rase smatra se pukovnik Malcolm of Poltalloch. Zeleci da stvori lovackog psa koji ce odudarati svojom bojom od divljaci, stvorio je terijera bele boje. Za selskciju su koristeni kern terijer i skotski(Aberdinski) terijer. Pomenuti pukovnik je imao veliki broj ovih pasa, no njemu je bilo najvaznije da novostvoreni pas bude vrhunski lovac i da bude beo. Zato ovi prvi primerci nisu imali toliko skladnu gradju kao danasnji, ali su od svojih predaka nasledili izuzetan lovacki instikt, borbenost i hrabrost. Ono sto danas vidimo u izgledu westia formirano je posle drugog svetskog rata. Sobzirom da je rat prezivelo svega nekolko primeraka, iz ove siromasne kolicine pasa i svega jednog muzjaka, nekolicina zaljubljenika uspela je da ozivi ovu rasu. Jedna od losih genetskih karakteristika koja je ostala prisutna kod ove rase (posto je zazivela od samo jednog muzjaka) jeste nedostatak jednog testisa. Ali, vremenom, uz strogu selekciju i brigu o uzgoju i ova nepozeljna osobina se sve vise gubi. Prvi West highland white terrier Club je osnovan 1904.god. a zvanicno priznavanje rase desilo se 1907. Popoularnost rase raste 70-tih godina. Njegov izgled male igracke udruzen sa zivahnim temperamentom cini svoje i on postaje miljenik na hiljade vlasnika samo u Nemackoj. Iako mali pas, odlikuje se velikom izdrzljivoscu i cvrstinom. U skladu sa svojim temperamentom, ne voli samocu vec uziva u drustvu i porodicnom okruzenju. Ovaj pas je ostrodlaki, a dlaka mu je i dvoslojna, ne menja dlaku promenom godisnjih doba i ne linja se. Obavezno je redovno iscesljavanje, a za one izlagacke primerke, trimovanje prepustite strucnom licu, jer ce ovaj pas samo uz pravu i strucnu negu izgledati lepo i onako kako westi i treba da izgleda. Boja dlake je svetlo krem (slonovaca) i od presudnog znacaja za izgled i zdravljepsa je njeno redovno iscesljavanje. Dakle, moze se zakljuciti da ovaj pas moze da zivi napolju i izdrzi hladno zimsko vereme, ali vecina vlasnika odlucuje da ga drze u stanu, pre svega zbog velicine, a i zato sto se ne linja. Kao sto je slucaj i kod drugih terijera, jedna od osobenosti ove rase je tvrdoglavost . Od najranije mladosti treba poceti sa vaspitavanjem, jer ce vas u protivnom neposlusnost ovog psa izbezumljavati. Cuva kucu svog vlasnika i spreman je da napadne i vece pse od sebe u odbrani svog poseda. Odikuje se izuzetnom srcanoscu.Veoma voli da se igra i istrazuje.

OPSTI IZGLED

Snazno gradjen,duboke grudi i daleko unazad postavljena rebra. Ravna ledja. Zadnje noge misicave i pune snage.U velikoj meri jedan velicanstven spoj snage i atraktivnosti. Lobanja je blago zobljena. Gornji deo glave blago se suzava od korena usiju ka ocima. Rastojanje izmedju potiljne kosti i ociju neznatno je vece od duzine prednjeg dela. Glava je odlakana bogatom dlakom. Nosena je pod pravim ili manjim uglom u odnosu na osu vrata. Glava ne treba da je ravno nosena. Prednji deo od ociju do vrha brade se blago suzava.Jasan stop izrazen jakim lukovima ceonih kostiju neposredno je nesto ispred gornje polovine ociju i izmedju ociju blago udubljenje. Deo ispod ociju nije upao ili jako odsecen, vec dobro ispunjen. Snazne vilice iste jacine. Nosna pecurka crna i prilicno velika, sa njuskom cini ravnu liniju. Nosna pecurka nije spicasto isturena. Oci su daleo jedno od drugog, srednje velike, okrugle i tamne, inteligentne. Svetle oci su nepozeljne. Usi su male, uspravno i sigurno nosene, zavrsavaju se jasnim spicem. Niti daleko jedno od drugog niti pak blizu. Dlaka je kratka i ravna (somotasta), vrh uva bez resa. Okrugle, siroke, debele i velike i preterano odlakane usi su nepozeljne.

Zubalo izmedju ocnjaka je tako siroko da odaje utisak ostrine ne grabljivice. Zubi su u odnosu na velicinu psa veliki. Pravilno makazasto zubalo, pri cemu gornji sekutici bez razmaka nalezu na donje. Zubi su postavljeni vertikalno u vilicu. Vrat je misicav, ka korenu blago siri. Plecke su koso unazad polozene, siroke i dobro prilezuce na grudi. Rameni zglob dobro unapred postavljen, a laktovi prilezuci pri cemu je omoguceno slobodno kretanje i paralelne prednje noge u odnosu na osu tela. Prednje noge su kratke, misicave i ravne, prekrivene gustom, kratkom i ostrom dlakom. Telo je kompaktno. Ravna ledja sa sirokim snaznim slabinama. Duboke grudi. Rebra u gornjoj polovini tako zavijena da bocne strane cini ravnim. Zadnja rebra daleko unazad postavljena. Rastojanje izmedju poslednjeg rebra i zadnje noge toliko kratko koliko je tospojivo sa slobodnim kretanjem. Zadnje noge su misicave i siroke u gornjem delu. Noge su kratke, misicave, sa snaznim tetivama. Butine veoma misicave i nisu daleko jedna od druge postavljene. Skocni zglob je veoma dobro uglovan i postavljen dobro ispod tela. Prednje sape su vece od zadnjih, sa snaznim i dobro popunjenim jastucicima. Pokrivene su kratkom,ostrom dlakom. Rep je dug od 13-15 cm, prekriven ostrom dlakom bez zavesica, ravan koliko je moguce i snazan, pri tome nije veselo ili iznad ledja zavijeno nosen. Rep ne sme biti kupiran. Kretanje je slobodno, ravno i tecno. Prednje noge se samo iz ramena pomeraju. Kretanje zadnje noge je slobodno i puno snage. Dlaka je dupla. Pokrovna dlaka je duga oko 5 cm, ostra bez bilo kakvih znakova uvijanja. Podlaka je somotasta, kratka, meka i gusta. Boja je bela. Visina grebena je oko 28 cm,tezina od 6-8kg.

Pa hvala svima na savetima, nadam se da će bar jedan upaliti :grin:

Trenutno u kući imam Farmina N&D, Hills (i jagnjetinu i piletinu), Brit care, Belcando i Cibau i neće NIJEDNE!

Takođe sam primetila da hoće da jede one neke krš granule (recimo 100 din/kg). Pretpostavljam da joj se dopadaju, jer kao i kod nas ljudi, ukusnije ti je da pojedeš parče pice ili čizburger nego bareni brokoli, ali je pitanje šta je od ta dva dobro za tebe. Pa sam tako nekog mišljenja da je ta jeftina pseća hrana, nešto kao pseći fast food :giggle: i zato ne želim time da je hranim, iako bi ona to rado jela, a i mom džepu bi mnogo više prijalo...

Prvo je jela Brit i Cibau pomešano kad sam je uzela, pa je počela da odbija, pa sam joj davala samo cibau. Posle više ni to nije htela, pa smo prešli na Hills. To je lepo jela jedno mesec dana, pa je i to počela da odbija, pa sam ja rešila da joj to više ne kupujem kad sam na jednom stranom sajtu videla da ima preko 50% kukuruza (Što normalno na srpskoj deklaraciji ne piše). U tom periodu je lizala šape i češala se, što sad hvala Bogu više ne radi! Onda joj uzmem N&D grain free, super je sastava i sve to, al neće ni da omiriše. Belcando smo dobili reklamne uzorke, pa sam joj ponudila čisto da vidim dal joj se sviđa, ni njih neće :mad::mad::mad:

Evo sad sam je ponudila, normalno, pobegla je od činije. Dala sam joj jogurt, da unese bar nešto hranljivo, i čvrsto sam rešila da do večeras nema ništa! Pa ćemo videti da li će da se predomisli. Pretrpela bih ja i da je izgladnim. Ali mene je najviše strah što ja mislim i da se izgladni, da ona ni posle toga ne bi normalno jela. Pojela bi baš malo, pa bi opet odbijala hranu do sledećeg izgladnjivanja. A ta tehnika jedan obrok kuvano, jedan granule neće upaliti, jer ona naravno samo čeka onaj kuvani obrok....

Sto ne probas da joj potopis u mlaku supicu, ja sam imao tu fazu i ispostavilo se da su zubici. Samo sipaj u supicu ili malo potopis u mlaku vodu da omeksaju i videces da ce jesti.

Kad nisam kod kuće hrane je mama ili brat i kad joj oni daju bolje jede. Manipulator mali, tačno zna da od njih neće dobiti ništa kuvano, pa po principu - daj šta daš! A za mene zna da ću se kad tad smilovati, i onda namerno bojkotuje granule.

A kad joj pomešam sa nečim, ništa manja muka. Zubima vadi granulu po granulu na pod i baca dok ne dođe do "normalne" hrane.... (rofl)

Ponekad se prosto pitam da li je stvarno moguće da su tooooliko namazani?!?!?!?

Da, da - stvarno su tooooooliko namazani. (nod) I znas sta - kako si lepo zapazila - ona vrlo dobro zna da ti imas sto bi se na engleskom reklo "soft spot" za nju, pa lepo hranjenje prepusti mami ili bratu.

Isto kao sto moja Esta zna da kod moje mame moze sve da prodje, dok kod mene nema izvlacenja. Sve oni znaju, mnogo vise nego sto mi ponekad mislimo.

Takođe sam primetila da hoće da jede one neke krš granule (recimo 100 din/kg). Pretpostavljam da joj se dopadaju, jer kao i kod nas ljudi, ukusnije ti je da pojedeš parče pice ili čizburger nego bareni brokoli, ali je pitanje šta je od ta dva dobro za tebe. Pa sam tako nekog mišljenja da je ta jeftina pseća hrana, nešto kao pseći fast food :giggle: i zato ne želim time da je hranim, iako bi ona to rado jela, a i mom džepu bi mnogo više prijalo...

Ovo si lepo zapazila i odlicno formulisala. Isto kao sto u ljudski junk food stavljaju kojekakve sastojke da se navuces, smatram da losa pseca hrana ima isti efekat. Ono djubre od Chappy hrane nema ko nece da jede. Kad stavis nesto finije, svi mrste njuske.

Evo sad sam je ponudila, normalno, pobegla je od činije. Dala sam joj jogurt, da unese bar nešto hranljivo, i čvrsto sam rešila da do večeras nema ništa! Pa ćemo videti da li će da se predomisli. Pretrpela bih ja i da je izgladnim. Ali mene je najviše strah što ja mislim i da se izgladni, da ona ni posle toga ne bi normalno jela. Pojela bi baš malo, pa bi opet odbijala hranu do sledećeg izgladnjivanja. A ta tehnika jedan obrok kuvano, jedan granule neće upaliti, jer ona naravno samo čeka onaj kuvani obrok....

Ja sam licno probala tehnike izgladnjivanja i pale. Medjutim, ja sa Estom imam problem sto ona jako cesto pije lekove, koje ne sme da pije na prazan stomak, pa u tim periodima (a to je jako cesto) tehnika izgladnjivanja ne dolazi u obzir, vec tradicionalno nabedjivanje i moljakanje sa moje strane (kad nije pri apetitu).

Jedno upamti - kad bude bila gladna jesce. Uglavnom, evo ti jedan oproban recept - umesto jogurta granule mozes preliti sa jako malom kolicinom nekog softa od mesa koji vam je ostao od rucka. Dakle, stavis softa koliko da granule zamirisu na meso, i resen problem.

I na kraju, ako nista od toga ne upali - mesaj kuvano i granule u jednom obroku, ali tako da se granule lepo natope softom/supicom/sokom od mesa.

@ AnaKoko

Sigurno i sami vidite da se naši dobronamjerni savjeti prema Vašem problemu razlikuju...zaista je nevažno čiji će polučiti rezutat. Bitno je da se pomogne Vama i Vašem psu :) .

Iskreno vam želim sreću na tome putu, s time da moram reći da je najvažnije da Vi sami prepoznate put koji će se kod Vašeg psa se pokazati najboljim.

Vjerujem da svaki vlasnik s poznavanjem karaktera, navika i individualnih specifičnosti sam će najbolje znati prepoznati i u svakom trenutku postupati bez obzira s kojim tipom problema se susretao tijekom suživota sa svojim psom.

@ AnaKoko

Iskreno vam želim sreću na tome putu, s time da moram reći da je najvažnije da Vi sami prepoznate put koji će se kod Vašeg psa se pokazati najboljim.

Vjerujem da svaki vlasnik s poznavanjem karaktera, navika i individualnih specifičnosti sam će najbolje znati prepoznati i u svakom trenutku postupati bez obzira s kojim tipom problema se susretao tijekom suživota sa svojim psom.

(handshake)

Hvala svima puno na savetima, divni ste! Meni je Koko prvi pas, pa me svaka sitnica brine. Sad je malo bolja situacija, jede kad baš, baš ogladni, ali vrlo malo.... Smanjili smo od juče na dva obroka dnevno, posto onaj treći i onako ne bi ni pomirisala, pa možda i to pomogne

Bitno da sam je juče merila, i da je , ne znam kako dobila skoro 0,5 kg za zadnjih par nedelja... To je super, već sam se uplašila da ne počne da gubi na težini koliko je slabo jela...

Jaooooo Kokicin prvi sneeeg (rofl)(rofl)(rofl) ! Oduševljena je blaga reč za nju!

A danas idemo i na trimovanje! :wink:

Šaljemo svima puno :kiss::kiss::kiss:

A da, prvi sneg!!! :inlove: Iako je od Estinog prvog snega proslo 6 godina, nikad necu zaboraviti taj trenutak kada smo izasli napolje i kad je videla svoj prvi sneg!!! To je posebno uzivanje i posebno iskustvo za svakog psa i njegovog vlasnika! (clap)(clap)(clap)

Jutros kad smo izasli i kad je videla sneg raspametila se od srece! :grin: Jedva cekam da opet idemo napolje kroz sat-dva, ima da bude uzivancija!

(clap) Anakoko, drago mi je da napredujete sa hranom i drago mi je sto je napredovala sto se tice kilaze!

AnaKoko

:) pa to su baš odlične vijesti...svi smo uz Vas i veselimo se da primjećujete pozitivne pomake po pitanju ishrane i težine kod Vašeg malene westy snjegović princeze :inlove::) .

Uživajte u zimskom ugođaju :)

Opet ja sa pitanjima :P

Primetila sam da se Kokici mnoooogo svidja kad joj prelijem granule sa svega par kapi maslinovog ulja. A i čula sam da je dobro za dlaku. Baš joj se sviđa, omlatila je puuuunu činiju za dva minuta, što odavno nisam videla (clap)

Ja evo skačem od sreće, što se konačno propisno najela! :giggle:

Sad ja imam pitanje, koliko često smem tako da joj dajem? Da li sme za svaki obrok? Napominjem da je to mala količina ulja, možda pola kafene kašičice, možda ni toliko.....

Bila bih baš srećna, ako sme stalno, jer bi to možda moglo konačno da nam reši problem. Ista je i situacija kad joj umuljam jedno žumance, i to joj se sviđa, ali za to znam da sme samo jedno nedeljno.

Hvala svima, unapred :kiss:

AnaKoko

svom psu svaki dan u kuhani obrok stavljam nekoliko kapi maslinovog ulja...nema nikakvih nuspojava, dapače :) samo mu čini dobro . Ne vjerujem da će i Vašem psu to škoditi..no eto neka i drugi forumaši podijele svoja iskustva, pa sami donesite odluku što učiniti ?

Jedino što bih vam savjetao da odabirete maslinovo ulje extra djevičansko hladno prešano.

Lijepi pozdrav :)

Primetila sam da se Kokici mnoooogo svidja kad joj prelijem granule sa svega par kapi maslinovog ulja. A i čula sam da je dobro za dlaku. Baš joj se sviđa, omlatila je puuuunu činiju za dva minuta, što odavno nisam videla (clap)

Ja evo skačem od sreće, što se konačno propisno najela! :giggle:

(lmao)(funny) Pa vristim od smeha - ne mogu da verujem sta je kod nje upalilo ... jaoj, ovo mi je mnogo simpaticno! (clap)

Slazem se sa Goyom, i ja mislim da joj tako mala doza koju dajes ne moze naskoditi nikako, vec joj samo moze ciniti dobro!

Izgleda da sam se prerano obradovala :(:(:(

Od jutros po starom, neće ni da okusi :mad::mad::mad:

A sinoć se tako lepo najela, i sve je gurala njuškicom činiju po podu, traži još.......

Uf, ne znam više šta ću!

Pa mozda bas zato sto se sinoc lepo najela ... evo Esta je sinoc i jutros lepo jela, htela je da me pojede celu dok sam ja rucala koliko je bila dosadna, a sad joj dadoh veceru i mozda je uzela 3 zalogaja. Tako ti je to u psecem svetu, ne vredi da se oko toga suvise traumiras. (thinking)

@AnaKoko pozdrav i dobrodosla u pseci svet :mrgreen: Kako bih ti rekla, moja Lilu je primer kako moze pas da te nervira kada je hrana u pitanju. Vrlo je komplikovana i probirljiva. Takodje, kada dva dana dobije zaredom istu hranu umesto da malo saram sa jelovnikom - nece ni da okusi. Pridje ciniji, mrtva gladna, onjusi, i pomeri se. Vrlo cesto zna i da prevrne ciniju kad joj se ne svidja sta je na meniju ili bojkotuje tako sto njuskom ubaci stazicu u ciniju sa hranom koja se nalazi pored nje, a svakako je pas kojem se i kuva, i prelivaju krekeri supicama,maslinovim uljem itd... Onda tako tuzna dodje i prosi kako onjusi bilo sta jestivo a da nije za nju, i postaje nepodnosljiva. Zapravo, sto im vise udovoljavas - to je gore. Naviknu na povlascen tretman i to koriste, uz patetican pogled. Iz licnog iskustva, a da ne pomislite da sam neko bez duse, moj pas uvek ima sta da jede, ali kad god joj je vreme za obrok a ona pocne da izvoljeva i nece da jede, sklonim ciniju sa hranom do sledeceg obroka. Kad navikne da joj nije stalno na raspolaganju i kad zakrce creva, znas kako zna da ceka obrok i da olize ciniju. Slobodno je pusti, jesce kad joj se bude jelo, nije strasno ni ako ne zeli da pojede oba obroka u jednom danu, a ako je ostavis gladnu samo malo, sigurno nece crci od gladi, i kad prepoznas da joj se jede vrati joj opet ciniju. Vrlo cesto Lilu nije htela da jede kad joj je tu na raspolaganju cinija ceo dan, pa mezi, malo po malo..Valjda joj i mirise onda stalno, pa nije nesto zainteresovana...U svakom slucaju, ni mi nismo svaki put raspolozeni da jedemo svaki dan istu kolicinu hrane i u isto vreme, desava nam se da preskocimo neki obrok.. Sve je to normalno...

bojkotuje tako sto njuskom ubaci stazicu u ciniju sa hranom koja se nalazi pored nje

Gago, mislim da grešiš samo u vezi ovoga. Nije bezobrazna i ne bojkotuje na ovaj način, čini mi se da sam negde pročitala ili mi je neko rekao da oni na ovaj način simuliraju zakopavanje hrane, ono kao da sačuvam za posle :giggle:

Ljub za tvoju medenkicu :kiss:

Sve je moguće ...

( :oops: oprostite što vam upadam na temu...ako smetam neću više pisati )

No eto iz napisanog moje osobno mišljenje vezano uz takvo ponašanje nabacivanje stazice preko ili prevrtanje posude za hranu je identično sa @ gagalilu.

Prije da je to Lillin demostrativan ,no i vrlo inteligentan izraz geste protesta i nezadovoljstva kojim naglašava svoju odbojnost ili nesviđanje ponuđene hrane, što govori o njezinoj izbirljivosti, pa čak i razmaženosti.

P.S I sam imam razmaženog psa (lmao)

Goya - Naravno da ne smetate, svako iskustvo je dobrodošlo (nod)

Gagalilu - Hahahahahah - ne mogu da verujem da je došlo dotle da prevrće činiju! Kakav lukavi mali stvor (rofl)

Mada verujem da Vama nije baš smešno kad to uradi....

Ma ja se brinem najviše zato što je nekako baš mršava. Iako dobija na težini,puno i raste i upao joj je stomačić, a to kod njih ne bi trebalo nikada da se vidi. Još je i istrimovana pre dva dana i sad je kao miš. Duša me boli kad je vidim tako žgoljavu, i morala bi malo da se zaokrugli. Ipak je to još štene koje se razvija.... Zato mi je žao da je ostavim bez hrane, iako bi onda možda bolje jela... Pa pokušavam da nađem neki način da je privolim da jede... Ne pali ni mućkanje, mešanje, prelivanje i slično. A onda kad ostane gladna, i dođe da prosi za stolom kad ja jedem i da me onako gurka šapicom po kolenu, meni presedne, ni ja ne mogu da jedem, dođe mi da se rasplačem od muke.... Zato sam i smanjila na 2 obroka, da bi joj bio duži razmak između pa da više ogladni, ne bi li onda bolje jela..... Ne znam, možda uspem da otkrijem neku hranu koj će joj se svideti... mada od superpremijum hrana skoro da nema šta nismo isprobali. Ostao je Rojal i možda još 2-3 vrste. Ako ni to ne upali, prećićemo skroz na kuvano, nema izbora....

Goya - Naravno da ne smetate, svako iskustvo je dobrodošlo (nod)

Ma ja se brinem najviše zato što je nekako baš mršava. Iako dobija na težini,puno i raste i upao joj je stomačić, a to kod njih ne bi trebalo nikada da se vidi. Ne znam, možda uspem da otkrijem neku hranu koj će joj se svideti... mada od superpremijum hrana skoro da nema šta nismo isprobali. Ostao je Rojal i možda još 2-3 vrste. Ako ni to ne upali, prećićemo skroz na kuvano, nema izbora....

:) Hvala AnaKoko

Čujte...dao bih vam savjet ako želite probati sa još nekih brandom dehidrata (ne znam da li Vam je dostupan u trgovinama) ..riječ je o brandu Canidae.

Ne tvrdim da će "upaliti" i kod Koko..ali koliko sam upoznat u većini slučajeva je dobar feedback od vlasnika pasa koji su ga koristili u ishrani svojih pasa..tu mislim i na slučajeve u kojima je pas zaista vrlo izbirljiv po pitanju hrane.

Sretno :)

Probaj da uzmes onaj pedigre junior u zutoj kesici sto ima u svakoj radnji, pa uzmi i pomesaj sa granulama, nemoj puno da ga stavis i plrelij sa malo jogurta i izmesaj, meni jedna kesica traje 10-ak obroka ...

Goya - Mislim da te hrane nema kod nas. Nisam je nikada nigde videla, a zbog trenutne situacije sam vrlo upućena u ponudu hrane na našem tržištu. Probala bih rado, ali mislim da je neću naći.

NemaN - ne vredi mešanje kod nje, nažalost. A ni prelivanje. Mešanje može, ali sa ljudskom hranom. a od Pedigreea ne voli čak ni poslastice :(

Preporučili mi u vet apoteci neku hranu advance, onako plavo je pakovanje. Jel imate iskustva sa njom?

@Natasa_76 Vidis, mozda si u pravu. Svasta je moguce. Padalo mi je i to na pamet, ali mi je uvek bilo cudno zasto je i ne proba, a nece je ni kasnije. Istina, ne radi to stalno. Ali je tako uhvate naleti :) Trenutno Lilu dajemo Joseru - SensiPlus, mislim da je sa pacetinom u kombinaciji sa kuvanim i fino njopka poslednjih mesec dana :)