Nerull

Predstavite svoju foto opremu

Recommended Posts

Pozdrav svima, jako volim fotografiju ali totalni sam amater i tek se ucim. Pokusavam da eksperimentisem sto vise, inace koristim fuji 2800hd, nije nesto posebno ali za mene kao potpunu neznalicu sluzi :oops: trebala bi mi mala pomoc oko koriscenja ovog aparata ako neko zna da mi kaze, nocne fotografije mi nikako ne ispadaju dobre cini mi se kao da su previse mutne. Takodje i oko podesavanja sta u kojim situacijama i slicne stvari. Hvala unapred :wink:

Orijana hvala pre svega :wink: konkretno pitanje: u svakom modu su mi mutne nekad cak i potpuno tamne fotografije, sem u auto rezimu pitanje zasto? Sta ne radim kako treba nekad cak i po dnevnom svetlu budu tamne i moram da koristim blic. Zelim cistu ostru fotografiju a ne dobijem nista. Nocni pejzazi su uzas fotografije nisu jasne. Pokusavala sam da promenim iso, malo petljala sa wb i ostalim funkcijama nista tu meni nije jasno :mad: Citala sam uputstvo detaljno ali meni skoro da nije pomoglo. Da li ja negde gresim ili jednostavno ovaj aparat ne moze vise da pruzi (wonder)

Orijana hvala pre svega :wink: konkretno pitanje: u svakom modu su mi mutne nekad cak i potpuno tamne fotografije, sem u auto rezimu pitanje zasto? Sta ne radim kako treba nekad cak i po dnevnom svetlu budu tamne i moram da koristim blic. Zelim cistu ostru fotografiju a ne dobijem nista. Nocni pejzazi su uzas fotografije nisu jasne. Pokusavala sam da promenim iso, malo petljala sa wb i ostalim funkcijama nista tu meni nije jasno :mad: Citala sam uputstvo detaljno ali meni skoro da nije pomoglo. Da li ja negde gresim ili jednostavno ovaj aparat ne moze vise da pruzi (wonder)

Pokusaj da smanjis brzinu (1/250 recimo - ne znam na kojoj ti je brzini podesen trenutno aparat) i otvori blendu koliko objektiv dozvoljava (na primer f/3.5). U principu ukoliko slikas dok je suncan dan, 1/350, f/4 i ISO 100 ili 200 bi trebalo da daju dobro osvetljenu fotografiju. Sve zavisi od uslova.

Sto se tice nocnih uslova, to ne mogu da izvedu svi objektivi. Isto pravilo vazi. U uslovima slabog osvetljenja, otvori blendu maksimalno i smanji brzinu koliko mozes (ako nemas tronozac onda smanji toliko koliko mozes da bi dobio jasnu fotografiju). Povecaj ISO takodje.

Malo ja prochachkala po netu. Izgleda da nisi jedini korisnik koji se zali na mutne fotografije jer kako kazu `ako jache pritisnem okidach on se zatrese i dobijem mutnu fotku`, shto bi se reklo stabilizacija slike nula. Ono shto bi mogla da probash jeste da ne koristish vishe P mod :wink: Za neke statichne stvari koristi A (aperture) mod i drzi iso na automaticu a blendu zakucaj na najveci moguci otvor (on ce sam da menja kako zumirash to je do objektiva). U A modu mozesh da probash i bracketing (-2 +2) pa od tri valjda ce jedna da bude dobro osvetljena. Igraj se i sa exposure compensation, tamo gde je pretamno ili presvetlo. Za pokret S, iso isto automatic, al dizi shutter pa javi rezultate i fotkaj sa AF-C varijantom. Ja sam pobornik M moda gde sve podeshavash ali ajd da vidimo kako ce se pokazati u A i S. Imaj na umu da ovaj aparat u loshim svetlosnim uslovima jednostavno ne shljaka (generalno vecina ne radi kada je muljavo i tamno) i da je spor pri fokusiranju pa ako zelish oshtriju fotku sachekaj potvrdu fokusa (da ti kvadrat promeni boju). Wb drzi na automatic. Na aparatu imash indikator expozicije koji ce ti reci kako je fotografija osvetljena pa gledaj malo i to.

A da ti sada pishem shta tachno da podesish u kojoj situaciji je pa zaludno. Prochachkaj po netu da vidish shta je u korelaciji sa chim (Iso/Blenda/Shutter itd) pa ako opet ne bude jasno onda moracemo osnove iz pochetka. :wink:

Hvala puno na odgovorima konacno da dobijem neki konkretan predlog. Isprobacu i javljam rezultate. Ako ne bude funkcionisao moracu da mu nadjem neku mnooogooo bolju zamenu, cini mi se da nikon D5100 daje odlicne fotografije i dosta je ozbiljnija prica u odnosu na ovog mog puza :giggle: (bar ono sto sam ja videla da moze)

Takodje, fotografija moguce da ispadne mutna ako je promasen fokus. Ne znam kako je na tvom aparatu, kod mene kad se pritisne okidac do pola aparat fokusira, kad fokusiras kako zelis, tek onda skljocas.

Nije sve u opremi, ima nešto i u veštini.

Koristim već više godina Canon A560. Za slike mi je sasvim dovoljan, a za video je njesra.

PS

Ukoliko nekome treba neka osnovna literatura o fotografisanju (Majkl Lengford, Fotografija-101 Savet), neka mi pošalje svoje email na PP.

neko je trazio da cuje sta imam od opreme:

D700 , tamron 28-75 2,8 (uskoro ce i 24-70 nikor da padne) 70-200 2,8 vr1 a dostupni su mi uvek 105mm 2,8 makro , 85mm 1,8. 28mm 2,8

blicevi sb 700 i sb 28.. Pet blic glava od 150 do 600w.

Do kraja godne planiram apgrejd na d800 i 85mm 1,8 novu stim sto d700 nikada necu prodati.

ima ga drugar vec dve godine, radio sam sa njim x puta i to je najbolji zoom koji postoji, enormno brz i sa odlicim kontrastom i bojama. Mada meni u zadnje vreme od tih nikonovih novih N stakala 85 1.4 je bruka. Neverovatno koliko je to dobro i ostro staklo na 1.4. Ali kosta 1500e.

Inace ako imate nekog u svici tamo je oprema neverovatno jeftinija nego ovde. Konkretno 85 1.8 novi tamo kosta oko 380e a kod nas 560e. D 600 je tamo 1320e kod nas zvanicno oko 2k

Malo ragledala nikon aparate, pa mi treba pomoc oko izbora pre svega u cemu je tacno razlika izmedju nikon aparata D5100 i D3100? Cini mi se da su karakteristike slicne. (doh)  I zasto je tako drasticna razlika u ceni nikon D3100 crveni, i D3100 crni uz oba dolazi isti objektiv a razlika je nekih 10000???  Nista meni tu nije jasno (thinking)  a ne bih da ponovo napravim pogresan izbor. A pri tom sam totalni amater tek ucim i fotografija mi je samo hobi.

D5100 ima bolji senzor, veći ISO raspon, više megapixela, brži je, rotirajući ekran...verovatno ima još nešto.

Možda će ti više reći kolege, odnosno koleginice koje imaju daleko više iskustva u ovoj oblasti.

@owl, a sto gledas nove fotoaparate?

Sta fali polovnom D3000, D5000, 450D, 500D... Prevrti malo oglase, moze se naci svasta zanimljivo.. Ustedu koju napravis na telu, ulozi u neki fixni objektiv i kreni da ucis o materiji.

Sad gledam cene novih fotoaparata kod nas, pa svi su oko 400-500eur. Po meni bacanje para.

Uzmi neki polovni model koji sam ti napisao, to su sve koristili amateri, ustedeces bar pola, sto ti taman dodje za recimo 35mm 1.8G

Delimično se slažem sa Vama, ja sam pre 1,5 godina uzeo D5000 sa 18-55 i 55-200 i prezadovoljan sam, garancija mi traje još pola godine, za godinu i po sam kupovao sto sta od opreme, sitnije, torbu, bežični okidač, stativ, veliki i mali, grip, dodatne baterije...zbog nekih porodičnih okolnosti nisam mogao da izdvojim vecu sumu za jos jedan objektiv (bas mi je na umu ili 35 ili 50mm) ali je to sledece pored blica (verovatno sb-700) ali ono sto hocu da kazem je da nisam toliko slobodan da kupim polovno, mogu samo da zamislim da sam kupio polovan pa da je jos nesto riknulo("pojeo" bih se živ), verovatno ne bih imao nista vise osim tela i objektiva, jos narocito sto ga za sada amaterski koristim (fotograf u pokusaju), a i mnogo zavisi naravno od tvojih mogucnosti da ne kazem para i tvojih realnih potreba, ovo je ipak samo moje mišljenje, nadam se da ste me razumeli i da sam bar malo pomogao u odluci, a ne odmogao!

Ovako ja stvarno ne volim da kupujem polovne stvari prvo zato sto ne bih znala da procenim koliko je to polovno ustvari dobro, drugo nemam garanciju kao sto rece Maximilijan ako nesto crkne sta onda? Ovako bar znam gde da ga odnesem i kom da se zalim. Razmisljam i koji objektiv da uzmem uz aparat dolazi 18-55 da li je to dovoljno za pocetak? (scratchhead)

Shto se objektiva tiche ako znash da kupish ili imash nekog ko zna uvek sam za polovnu varijantu. Za telo jok.

Poredjenje 3100 vs 5100:

http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=nikon_d3100&products=nikon_d5100

http://compareindia.in.com/comparison/167692-nikon-dslr-d3100-vs-211852-nikon-dslr-d5100/62

Crveni je skuplji samo zato shto je crven.

Ja bi ishla na varijantu 18-105.

Max - Ja sam odabrala 35 sad videcemo hocu li se pokajati (imam manuelnu 50icu 1.4 i nekako vishe volim da se priblizim nego zakucavam u zidove). Imam sb 700 i prezadovoljna sam.

Razlika od 10000 zbog boje hooo sto su zakomplikovali  :blink: jos jednom hvala valjda cu uspeti da se snadjem :oops: ako mi bude trebala pomoc moracu ponovo da vas ispitujem :razz:

Ako postoji varijanta sa 18-105, ok, ali opet je pitanje tvojih potreba, zaboravio sam da napisem da sam skoro 100e potrosio na knjige o fotografiji i nisam se pokajao, fotografija je jako lep i skup hobi, zelim svima puno uspeha! (whew)

Nema sta da se plasis polovnog. Kazem ti te modele je koristio isto tako neko kao sto si ti. Znaci smesno je presao, a cuvan je, jer ga je taj neko platio velikih 500eur. Pogledas ga, uzmes u ruku, ako je izuljan, cuknut, izgreban, zahvalis se. Ako ti sve izgleda kul, opalis par fotki, opalis par rafala,  izvadis pare i svi srecni.

Za'ebi te zoomove 18-55, 18-105. To ce te samo unazaditi. Uzmi fixni objektiv i fotkaj glavom i nogama, a ne prstenom za zoom + kad provalis veliki otvor blende od 1.8, nikad vise neces pomisliti na zoom tipa 3.5-5.6. 

Ja imam polovno telo i polovan objektiv :) Telo sam kupila pre 2 god. od decka koji je pokusao sa fotografijom, nije se nasao u tome, i resio da se vrati gitari. Sto da mu stoji i skuplja prasinu, resio je da ga proda :)

Objektiv 70-210 takodje polovan, isto od momka kome vise nije bio potreban, jer je kupio novi. Imam ga pola godine i super radi.

Samo mi je 50ica 1.4 kupljena nova, i to zato sto nisam mogla u tom periodu da nadjem polovnu. I rekoh, ajde 100 evra, manje vise ;)