Sign in to follow this  
Vladada

Prevara - šta i kako dalje

Recommended Posts

Molim stručne članove za savet ,

Naime , kupili smo štene Nemačkog malog špica sa papirima overenim u KSS staro 2,5 meseci , i tad je bilo kao prava mala pufna međutim kako vreme odmiče , štene sad ima 6 meseci , sve manje liči na primerak svoje vrste , dosta je poraslo tj noge su se izdužile , dlaka vise nije duga i pufnasta , samo je rep ostao povijen na gore :).

Kako mogu utvrditi , zvanično , osim na izložbi , da li pas odgovara svojim standardima i koja su moja dalja prava prema odgajivačnici ?

koja je odgajivacnica???

ti si kupio MALOG spica (po to me sto si opisao,verovatno je dobar,jer u nekom periodu kad odbacuje bebecu dlaku bas izgleda olindano i ocajno) mozda si ocekivao da bude patuljasti,ali to nije isto...

Imajte i na umu da psi jako chudno rastu. Pogotovo ako nemate iskstva sa pomenutom rasom moze Vam se chiniti da nije to `to`. Nama je pas izgledao ko meshanac kad je bio mali, ruuuuuuznooooo magare, sa tri dlake, a kupili dugodlakog. Al eto na kraju sve ispalo ok :giggle:

Štene od 6 mjeseci, je štene koje ulazi u "dugonogu" fazu, tada se događaju promjene, tipa odbacuje se baby dlaka, pas je "sav u nogama"itd. itd. Sad je u razvoju, treba pričekati barem godinu dana, da liči na nešto. A štene koje ima sad 6 mjeseci je promatrano (po pitanju dlake) ovog ljeta (ekstremne vručine) kad su i zreli psi po pitanju dlake bili očajni ;)

Ali stavi sliku, možda se stvarno o prevari radi, ma da sumnjam !!!

Poz

Meni se cini da je malo visok za malog spica..

Drugo, jos ne mora da znaci da nece da bude cupav kad malo stasa, jer spicevi svoju pravu dlaku dobijaju tek posle godinu ipo, dve..

Ako bi ste mogli da postavite jednu sliku iz profila dok pas stoji..

Od koga ste ga uzeli?

Teško je,ali nije potpuno nemoguće dosta toga zaključiti i po fotografijama.

Iako ne iz stručnog, nego više iz pasioniranog promatranja špiceva meni se pas ovako na prvi pogled uopće i nimalo ne čini ni malim, a kamoli patuljastim primjerkom?

Sada da li je moguće da je on kojim slučajem prerastao primjerak malog špica...ne bih vam ni to mogao sa sigurnošću potvrditi.

Radije bih vam rekao moje skromno i čisto laičko mišljenje (tako da to nemojte uzeti za ozbiljno) ...meni se ovako gledajući fotografije čini da pas ima više eksterijernih pripadajućih elementa koji se mogu pronaći kod srednjeg njemačkog špica?

Nadam se i uvjeren sam da će vam izuzetni poznavatelji ove pasmine ili možda čak i sami na ovom forumu prisutni kinološki suci (kao stručne osobe) koji sude ovu pasminu mogu dati daleko mjerodavniju procjenu.

@ Vladada

Također ukoliko vas muči nedoumica da li je to primjerak njemačkog malog špica, a kako bi olakšali procjenu ovdje na forumu prisutnim stručnjacima...bilo bi više nego dobro da pokušate postaviti nekoliko fotografija ipak većeg formata iz raznih profila, kao i da navedete i sve ostale korisne podatke;

visinu do grebena, dužinu tijela, težinu psa..

A sto ne kontaktirate tu odgajivacnicu, kazete za vasu nedoumicu, mozda oni imaju jos neko stene uzrasta u kom je vase stene, pa ga odvedete da ga uporedite?

Ja se ne razumem u spiceve, ali znam da bih to uradila u vasem slucaju

@ NacaFaca

savjet je ok (y) .

Iako mislim da jednako tako ne bi bilo loše ukoliko bi za to postojala mogućnost da se sam pas već u ovoj dobi radi što bolje percepcije usporedi i sa bilo kojim drugim već potpuno odraslim primjerkom pasmine njemački mali špic, ali iz sasvim druge uzgajivačnice .

..........

Nadam se i uvjeren sam da će vam izuzetni poznavatelji ove pasmine ili možda čak i sami na ovom forumu prisutni kinološki suci (kao stručne osobe) koji sude ovu pasminu mogu dati daleko mjerodavniju procjenu.

Na forumu mogu da daju misljenje ukoliko bi autor teme postavio neke PRAVILNO izmjerene dimenzije i sliku psa u stavu.

Mozda najbolje psa odvesti na neku izlozbu (ne mora prijaviti) i jednostavno upitati sudiju koji sudi tu pasminu tada o misljenju , istim pitanjem kao sto je postavljeno ovde.

@ Vladada

Također ukoliko vas muči nedoumica da li je to primjerak njemačkog malog špica, a kako bi olakšali procjenu ovdje na forumu prisutnim stručnjacima...bilo bi više nego dobro da pokušate postaviti nekoliko fotografija ipak većeg formata iz raznih profila, kao i da navedete i sve ostale korisne podatke;

visinu do grebena, dužinu tijela, težinu psa..

Slike su velikog formata , samo je potrebno kliknuti na sliku i otvara se novi prozor u velikoj rezoluciji , mere trenutno ne znam , jedino pas sad ima 4,5kg

..........

Na forumu mogu da daju misljenje ukoliko bi autor teme postavio neke PRAVILNO izmjerene dimenzije i sliku psa u stavu.

Mozda najbolje psa odvesti na neku izlozbu (ne mora prijaviti) i jednostavno upitati sudiju koji sudi tu pasminu tada o misljenju , istim pitanjem kao sto je postavljeno ovde.

Slažem se sa Vama da bi to bilo daleko najbolje rješenje (no autor je također pitao da li mu osim takvog očiglednog rješenja nedoumice može još kako pomoći..dakle ovako čisto preko foruma) ...pa eto da tako kažem za svojevrsnu "prvu pomoć" ukoliko bi autor teme postavio pravilno izmjerene dimenzije možda bi netko od stručnjaka sudaca mogao dati i prilično precizan odgovor na ono što ga muči ?

@Vladada

:oops: oprostite nisam znao da se klikanjem otvaraju veće slike. Ipak će biti daleko preglednije tako pogledati samog psa.

Nego prije toga moram se vratiti unazad na odličan komentar forumaša Sajbera , čisto da riješimo i to nedoumicu ?

Da li ste Vi prije kupovine psa znali za razliku između malog i patuljastog njemačkog špica...i da li ste možda pod pasminskim terminom "mali" zbog možda nedovoljne informiranosti to automatski percepirali i očekivali štenca koji je primjerak patuljastog njemačkog špica ili pomeranca ?

Naravno da nisam očekivao patuljastog ili pomeranca , koji su sigurno daleko skuplji , ali sam ocekivao bar vecu bujnost dlake , a uveravali su me da nece preci tezinu od 3,5kg a vec sad je 4,5kg ...

a) Vučiji špic 50 cm ±5 cm (dozvoljeno do 60 cm, ali se nesme narušiti opšti izgled).

B) Veliki špic 46 cm ±4 cm.

c) Srednji špic 34 cm ±4 cm.

d) Mali špic 26 cm ±3 cm.

e) patuljasti špic 20 cm ±2 cm (nepoželjno ispod 18 cm)

za malog (u tom uzrastu) (pa i kao odrastao) je 31cm zaista previse,noge su zaista duze nego sto bi trebalo,bar tako deluje...

ja imam malog nemackog spica,koji je zaista mali,tj sa skoro 3 godine ima 23cm u grebenu i 6.5kg (dobro,ja volim malo bucmastije pse,ali ni 6,5 kg nije previse)...

sad sro se tice dlake,ne brini se bice bujnija sigurno,tj 90% da nece biti ovakav kakav je sada,taj uzrast je zaista nezgodan sto se tice izgleda,verujem,da iako je srednji,bice pufnast (velika pufna) i to nije nista strasno...

doduse ja sam ovog mog usvojio sa 1.5god,tako da je vec imao redovnu dlaku,ali sam na slikama kod bivse vlasnice video da je u jednom periodu bas bio :X:X:X

ako te zanima,potrazicu slike iz tog doba,svog psa,pa da uporedis...

sve u svemu,bice to lep pas sa lepom dlakom,bar ja tako mislim,e sad sto je malo veci,sta ima veze,bitno je da se volite,veruj mi...

za malog (u tom uzrastu) (pa i kao odrastao) je 31cm zaista previse,noge su zaista duze nego sto bi trebalo,bar tako deluje...

ja imam malog nemackog spica,koji je zaista mali,tj sa skoro 3 godine ima 23cm u grebenu i 6.5kg (dobro,ja volim malo bucmastije pse,ali ni 6,5 kg nije previse)...

sad sro se tice dlake,ne brini se bice bujnija sigurno,tj 90% da nece biti ovakav kakav je sada,taj uzrast je zaista nezgodan sto se tice izgleda,verujem,da iako je srednji,bice pufnast (velika pufna) i to nije nista strasno...

doduse ja sam ovog mog usvojio sa 1.5god,tako da je vec imao redovnu dlaku,ali sam na slikama kod bivse vlasnice video da je u jednom periodu bas bio :X:X:X

ako te zanima,potrazicu slike iz tog doba,svog psa,pa da uporedis...

sve u svemu,bice to lep pas sa lepom dlakom,bar ja tako mislim,e sad sto je malo veci,sta ima veze,bitno je da se volite,veruj mi...

Tako je, u potpunosti se slazem! (y)(handshake)

Sto se visine tice , u svoj ovoj prici najmanje je bitna , nisam ni ocekivao neko izuzetno sampionsko poreklo tako da sumnjam da su i podaci iz rodovnika falš(o poreklu), u svemu ovome je bitno to dal da ocekujem bujanje dlake , i naravno da mi se ne desi da izvedem psa na izlozbu zbog ocene , a onda mi sudija kaze : Pas ne odgovara vrsti ( blam ) . Ipak je ona maza moje cerke i supruge , nije ni previše lajava osim kad je neko na vratima stana ili kad hoce da skrene paznju , kad je gladna ili mora da obavi nuzdu , trpece koliko god ali to nece obaviti u stanu. Moja porodica na prvom mestu voli zivotinje tako da u mom stanu zive i zajedno spavaju špic , maca i činčila...

Svestan sam ja gde mi zivimo i da su sva cuda moguca i raznorazne male ili vece prevare .