Skoči na sadržaj

Fotografija

Koprofagija - Zasto neki psi jedu izmet

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
99 odgovora na ovu temu

#1 Anastasia

Anastasia

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 356 postova

Postovano 10 November 2003 16:44

Ukoliko to niste dozivjeli sa svojim psom, igurno ste cesto culi od vlasnika pasa kako njihov pas potrci da jede izmet na koji naleti na ulici (ili svoj) i da vlasnici lude od te uzasne navike svog ljubimca :(. Prije se mislilo da psi to rade iz cistog hira, medjutim, danas je opstepoznato (Bogu hvala) da zivotinje generalno, malo sta da rade iz hira, te tako i za ovaj ruzni cin postoji razlog.

Sta su moguci razlozi zbog kojih pas ovo radi? Uglavnom se nagadja ili se donose neki empirijski zakljucci... Sledece navedeno su neki od mogucih, u stvari najcescih.

Kucka koja doji ce "pocistiti" iza kucica, i eventualno iza sebe. Ovo je sasvim normalno i vuce korijene jos iz doba kada je pas zivio u divljini. Prirodni instinkti su ugradjeni duboko u prirodu psa, i ponekad se prenose na njegovo ponasanje.

Koprofagija se cesto povezuje sa manjkom vitamina, specijalno vitamina B i K. U tom slucaju, pas pokusava da ponovo iskoristi bilo kakav oblik preradjene hrane koja je ostala u izmetu. Zdrava i dobro balansirana ishrana je neophodna da bi ponudila psu sve sto mu treba, no nekada njegov organizam nije u stanju sve iskoristiti usljed bolesti. U tom slucaju, pomoc potrazite od veterinara! (Sigurno ste culi da neke bebe obozavaju da lickaju zid. Prave citave rupice u zidu, a sve to zbog nedostatka kalcijuma...)

Mnoge negativne navike kod pasa se javljaju usljed dosade i zanemarenosti. Pas je drustveno bice, bice copora, te ako mu ne posvecujete dovoljno paznje, on pokusava pronaci sam nesto cime bi se zabavio, a to onda moze biti i upravo ova katastrofalna navika :(. Igrajte se sa svojim psom, usmjerite pozitivno njegovu energiju, setajte i do toga nece doci. Nemojte NIKADA drzati psa na kratkom lancu u dvoristu (ja sam GENERALNO protiv drzanja psa na lancu), jer ce jedan od izlaza iz njegove monotonije i dosade postati bas ova aktivnost - izmedju ostalog.

Gledajuci razloge, cak i kao laici mozemo naslutiti rjesenja...

Ukoliko je u pitanju problem manjka vitamina i nezdrave ishrane - pobrinite se podhitno za to i ne samo zbog ove lose navike, ali zbog zdravlja cijelog organizma. Bas kao i kod ljudi, na unos vitamina u organizam mora se paziti. U dijelu foruma o zdravoj ishrani pasa je i topik u kome su dati podaci o vitaminima za neke od namirnica. Mozda to za pocetak moze pomoci...

Ukoliko razlog nije prehrana, sta onda? Bilo bi lijepo da svi mi pronadjemo vremena za par setnji na dan, pa makar one i ne bile jako duge. O vremenu za igru i ostale aktivnosti sa psom da ne govorimo... Ukoliko pas ide vani sit, manja je mogucnost da ce potrcati na prvu hrpicu izmeta. Sto se tice njegovog izmeta, on ce mu mnogo manje biti privlacan ukoliko njegova ishrana nije bazirana uglavnom na mesu. Dakle, opet jedan dobar razlog da se ishrana nasih ljubimaca obogati! Ukoliko primijetite da pas ide prema izmetu, odmah ga pozovite. Ukoliko vam dodje, mnogo ga nahvalite... On ce vremenom shvatiti sta od njega zelite. Iza psa odmah pocistite, ne samo radi njega, ali i radi drugih pasa, ali i higijene prostora. Duzni ste to uraditi.

Sto se tice vas i vaseg zdravlja, ukoliko vas pas ima obicaj/naviku ovo ciniti, redovno ga cistite od unutrasnjih parazita (ovo treba i inace ciniti) i ne dozvoljavajte nikako psu vam lize lice!

Valjda ce nesto od ovoga pomoci... trebalo bi. No, kao sto vazi, koliko ljudi-toliko cudi, tako je i sa navikama kod pasa :).

#2 Guest_vanja_*

Guest_vanja_*
  • Guests

Postovano 03 October 2004 04:02

Ja se definitivno ne bih slozila sa ovim....i evo sta me je u to uverilo....od skora imamo i macku....e pa lepo moga sam Brona u vise navrata zatekal kako jede macin izmet, a njegova cinija sa hranom do pola puna....gladan definitivno nije....jede Royal Canin. i jos milion drugih gluposti .nista mu ne fali...ali u tome izgleda da psi uzivaju...prosto nemam drugo objasnjenje posle ove grozote koju sam dozivela....uf....i to jos po kuci raznosi...jao uf,...tako sam ga lepo za kozu na vratu prodrmala....jao uzassssss

#3 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 4490 postova

Postovano 03 October 2004 09:18

Pozdrav Vanja!

O koprofagiji smo mnogo vise pisali ovde:
http://www.balkancin...opic.php?t=1484
Uglavnom smo se slozili da psi to rade jer im se svidja, te da nikakav nedostatak nekog elementa u ishrani nije u pitanju.

#4 Guest_vanja_*

Guest_vanja_*
  • Guests

Postovano 03 October 2004 16:11

Danijela, znam ,pratila sam ovu temu, nego kada sam htela da napisem komentar nisam mogla da nadjem taj topic pa sam napisala ovde...Mozes slobodno moj komentar tamo da prebacis, cak bi te to i zamolila..

#5 JOVANA PUSAC

JOVANA PUSAC

Newbie

• Members
  • 5 postova

Postovano 08 March 2005 21:04

Moja mala Djina ima 3,5 meseci i par sam je puta uhvatila kako jede svoj izmet kad kaki na terasi,al'kad izadjemo u setnju nikad nije krenula za tudjim izmetom,a ni za svojim,verovatno nema vremena od zelje za igrom.Jednom sam joj na njenu kaku stavila biber i ljutu alevu papriku,pa kad je krenula da je proba,nastao je pravi haos pocela je da bezi i vrti se u krug,bila je slatka,a ja sam se ponadala da je naucila lekciju,medjuti posle sam je opet uhvatila u toj ruznoj navici i zgrozila se.Ne znam sta da radim,redovno joj dajemo vitamine,a mislim i da joj je ishrana prilicno raznovrsna! :roll:

#6 Tia

Tia

Hero Member

• Members
  • 1333 postova

Postovano 19 June 2006 07:37

Ne znam koliko je ovo normalno a i ne znam sta da radim. Veoma retko, nase prase Skubisa voli da, kada nadje na ulici smaze govance drugog psa ili macke. Mi naravno poludimo, ne dodirujemo ga dok mu ne isperemo usta kod kuce i ne damo da nam se priblizi narednih 3 sata. E sada, 2 pitanja: Koliko je to opasno za njega a i nas, i 2. zasto on to radi? Stvarno se retko desava, nije sada da nalece na svaki izmet koje vidimo na ulici ali kada se desi......... I to sam primetila da mu nisu sva isto primamljiva?....
Pomoc!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :?:

#7 Oljica

Oljica

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 166 postova

Postovano 19 June 2006 08:39

Tia, pogledaj ovaj link, tu imas objasnjenja.
http://www.balkankin...topic.php?t=157

#8 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 19 June 2006 18:51

Moja Luna uЕѕiva u ljudskom izmetu, fuuuuuuuuuuj :shock:
Znam da uЕѕasno zvuДЌi, ali ima takvih ljudi koji to obavljaju u grmlju, skrivenim uliДЌicama, a moja Luna kao najbolji pas tragaДЌ svako detektira. Najgadljivije je ЕЎto se nakon toga oblizuje kao da je pojela najfiniji odrezak ili ДЌokoladu.
TakoД‘er je to rijetko, ali dovoljno da ti zgadi i psa i Еѕivot!

Pitala sam vetrinara koji mi je odgovorio da to nije problem. Mislim, problem je nama koji imamo pse ЕѕderaДЌe govana jer je to degutantno, ali nije neki medicinski problem. Razlika je kada pas jede svoj izmet, onda to znaДЌi da mu fale neki vitamini i da je vjerojatno bolestan.

Što reći, ja sam se prepustila situaciji, Nije bilo korekcije ili reakcije koja ju je odgovorila da idući puta to napravi. Jedino što mi preostaje je ne davati joj da se zavlači u grmlje, jer me toliko sluša.

#9 Tia

Tia

Hero Member

• Members
  • 1333 postova

Postovano 20 June 2006 02:54

Pa nikada ne jede svoj, to znam za sigurno. Ne jede ni tudje skoro nikada, cesto nam se desi da na ulici prodjemo pored drugih psecih ili macijih, ali neki mu se svide zbog ko zna kog razloga. Nadam se samo da kaladont kojim sam mu isprala usta (nije progutao, mozda malo) nije skodio. Uzas, stvarno on je sada nekih 10 meseci, desilo nam se mozda 2-3 puta kada idemo u setnju (zadnji put prekjuce) i to ne moze da se ne primeti, stvarno oblizuje se kao da mu je najlepsi slatkis sto mene jos vise zgrozi, a zanima me bas zasto su mu bas neka tako primamljiva. E, pa sta me briga, on jede pseci izmet, a ja cu njemu usta sa kaladontom, stvarno gadno mi je da uposte udje u kucu posle toga, plus obavezno dobija kupanje (koje ne voli) i pranje zuba..... pa neka izvoli. Jao sto sam grozna, ali brate pa stvarno je uzasno.

#10 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 21 June 2006 20:14

Ma ne znam.
Neki ljudi mi kaЕѕu da joj dozvolim to jer je normalno da psi jedu izmet. Meni je to nezamislivo i ogavno pa vrebam u ЕЎetnji da se to ne dogodi.
Kako kaЕѕeЕЎ, ne mogu si zamisliti da me okrzne ili bilo kakav fiziДЌki kontakt dok ju ne dezinficiram.
Fuuuuj

#11 George

George

Newbie

• Members
  • 35 postova

Postovano 22 June 2006 13:15

Sve sto mogu reci je FUUUUUUJ

George je to uradio u ponedeljak i to mojoj mami. Prvo smo ga morali okupati jer se malo i valjao po travi blizu izmeta a onda sam mu morala oprati usta i usne zbog nedaj boze nekakvih zaliha... bljak... Mama je bila toliko ljuta da ispocetka nije htjela da mu da dorucak, al se smirila nakon nekog vremena. Sada je za kaznu iskljucivo na Eukanubi a gospodin je navikao i na koje parce mesa pa se duri po kuci. Jutros kad je onjusio svoju zdjelicu sa doruckom samo se demontrativno okrenuo i otisao, jos nista nije pojeo!

#12 George

George

Newbie

• Members
  • 35 postova

Postovano 22 June 2006 13:19

Bas sad gledam link koji je Oljica postavila, i pise da ga treba ocistiti od parazita?! George treba tek 8 jula da se ocisti opet od parazita. Jel rano da mu opet damo tabletice? Pliz savjetujte, ionako su boxeri jako osjetljivi, ovo nam bas i ne treba u zivotu!

#13 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 22 June 2006 20:20

Mama je bila toliko ljuta da ispocetka nije htjela da mu da dorucak, al se smirila nakon nekog vremena. / Jutros kad je onjusio svoju zdjelicu sa doruckom samo se demontrativno okrenuo i otisao, jos nista nije pojeo!

hahaha, koliko god odvratno zvuДЌilo, ali on se najeo vani pa mu doruДЌak nije ni potreban! Uh, uЕѕas od mene ЕЎto tako govorim, ali to uvijek pomislim za Lunu kad to napravi.

Е to se glista tiДЌe, mislim da nije hitno i da moЕѕeЕЎ slobodno ДЌekati 8.7. da ga oДЌistiЕЎ. Ja vjerujem da je to njihova poslastica iz drugih razloga, a ne zbog takvih stvari.

#14 Tia

Tia

Hero Member

• Members
  • 1333 postova

Postovano 23 June 2006 07:53

Bas sad gledam link koji je Oljica postavila, i pise da ga treba ocistiti od parazita?! George treba tek 8 jula da se ocisti opet od parazita. Jel rano da mu opet damo tabletice? Pliz savjetujte, ionako su boxeri jako osjetljivi, ovo nam bas i ne treba u zivotu!

Ako tabletu treba dati tek 8 jula, onda je on i sada zasticen sa tabletom koju ste mu dali prosli put, nema potrebe da dajete drugu (cak mislim da i ne treba, jer za heartworms se koliko znam ne sme udupliti doza).

#15 George

George

Newbie

• Members
  • 35 postova

Postovano 23 June 2006 14:43

Hvala za savjet za tabletice. Mi ovdje imamo male koje se mogu raspoloviti na 4 dijela, a svaka ide na 10 kg. George ima 30 kg i to je prava patnja dok ga se prevari da pojede. Prosli put mu je tata zamotao u malo slanine jednu cetvrtinu, slaninu je pojeo a tableticu "uljudno" ispljunuo na kuhinjski stol, u fazonu: "Pa sta vam je nisam bolestan, evo kome treba nek se posluzi!" Magare malo! :D

#16 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 23 June 2006 14:58

Hvala za savjet za tabletice. Mi ovdje imamo male koje se mogu raspoloviti na 4 dijela, a svaka ide na 10 kg. George ima 30 kg i to je prava patnja dok ga se prevari da pojede. Prosli put mu je tata zamotao u malo slanine jednu cetvrtinu, slaninu je pojeo a tableticu "uljudno" ispljunuo na kuhinjski stol, u fazonu: "Pa sta vam je nisam bolestan, evo kome treba nek se posluzi!" Magare malo! :D

offtopic
George, ja Luni otvorim usta i utisnem tabletu u grlo. Nema izbacivanja, nema sakrivanja.
Onako kao da nešto rukom izlijevam u njeno grlo i svaki puta upadne i ne čini joj muku na povraćanje. Dok sam joj sakrivala u komad mesa i ona je izbacivala, ovako je puno bolje.
Svakodnevno joj uveДЌe stavljam u grlo tabletu VMP (vitamin/minaral/protein) i tako to odraД‘ujemo bez problema.

#17 Laza

Laza

Newbie

• Members
  • 10 postova

Postovano 26 June 2006 15:33

Astonu je veterinar davao neku pastu protiv parazita. a nisu mi spominajali tabletice.Aston sada ima 6 meseci, poslednji put je pre 2 meseca dobio tu pastu.kakve su to "tabletice" i koliko cesto bo trebalo da ih uyima i gde se nabavljaju? :?:

#18 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 26 June 2006 15:41

pasta, tabletice...sve je to isto. misli se samo da je pastu lakЕЎe dati psu nego tabletice, ali sve je to stvar navike.
ja Lunu ДЌistim svaka tri mjeseca.

#19 Laza

Laza

Newbie

• Members
  • 10 postova

Postovano 27 June 2006 15:50

pasta, tabletice...sve je to isto. misli se samo da je pastu lakЕЎe dati psu nego tabletice, ali sve je to stvar navike.
ja Lunu ДЌistim svaka tri mjeseca.

koje tabletice koristis :?:

#20 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 27 June 2006 20:32

koje tabletice koristis :?:

Prazinon "veterina" ili Pratel "leu". Daje se po kilaЕѕi psa. Jedna tableta na deset kila.
Eto, to sam prepisala iz Lunine veterinarske knjiЕѕice, jer napamet ne znam nazive.
Kako sam već napisala, čistim ju svaka tri mjeseca s tim tabletama.
Meni, osobno, je lakše dati joj tabletu jer sam ju tako naučila. Kada je bila mala svaki puta kad bih joj davala neki pseći slatkiš bi zatresla i zašuškala bočicom u kojoj stoje tablete. Tako je s nekim vremenom naučila otvoriti usta kada čuje taj šušanj (Pavlovljev refleks), jer očekuje da će dobiti nešto oralno. Sada je taj problem tableta time riješen. Mogu joj tisnuti u grlo koju tabletu želim, bio to vitamin, lijek ili slastica.