timon

Srpski Odbrambeni Pas 4.deo

1612 posts in this topic

Можеш ли да поставиш слику да видимо пса како изгледа? Каква искуства те интересују!? Везано за шта?

Edited by Стефан_88

14203130_1094569337326798_71382289243804

Није нас било дуго,али чисто једно обавештење да ће 9ог октобра у Панчеву бити организована трећа по реду смотра Српског одбрамбеног пса.Благовремено ће бити и обавештење о тачној локацији као и у колико сати сама смотра почиње.Позвани су сви,од власника до љубитеља радних паса.

Prijatelji, odgajivači, vlasnici, simpatizeri prošle su skoro tri godine od naše prve najave za smotru, sad je došlo vreme da najavimo i treću. 9.10. organizovaćemo treću po redu smotru "Srpski odbrambeni pas Pobednik " u Pančevu. Nećemo se opet ponavljati kao i predhodnih godina, da su svi pozvani i da su svi dobro došli. Bitno je da se okupimo i družimo u što većem broju. Sve dodatne informacije za vreme i tačnu lokaciju dodatno javiti.
Veliki pozdrav iz odg. Pobednik

Док чекамо на трећу,да се подсетимо прве две

Odgajivačnica "OD CARA DUŠANA" sa ponosom predstavlja Djuka koji je ulovio zeca u lokalnoj šumi .Pas se nalazi u Engleskoj.Pozdrav za sve dušmane koji su pričali kako su naši psi tromi.Pozdrav i svako dobro :)

Djuk%20i%20zec_zpsdpzx0sro.jpg

Boga mi.....ja skidam kapu psu ovakve mase ako je ulovio zeca u lovu. Svaka cast.

A rad na rukavu je savrsen....snaga x masa x volja ......genijalno.

2 hours ago, elmo said:

Boga mi.....ja skidam kapu psu ovakve mase ako je ulovio zeca u lovu. Svaka cast.

Hvala .Pre neki dan sam dobio obaveštenje od Djukovog gazde da je uhvatio vevericu ovoga puta.

Djuk%20sa%20vevericom_zpsrees7fkr.jpg

Ovo mi je čovek napisao:" Duke with a squirrel he just caught   Good little chase thru the trees and he had him still not killing in one bite but never let go when it bit him lol "

Hana je kuja stara dve godine ona je ćerka Argosa-Kapoa.Puna je energije ,ima izrazit nagon za hvatanjem plena (sve što mrda joj je interesantno).Nažaost neke mačke već su platile glavom.Na svojoj teritoriji je veoma oštra prema strancima i ujedljiva (nažalost provereno).Jako temperamentna kuja koja je non stop u pokretu.Dominantna sa drugim psima (ako joj prvi nameću dominaciju i to je nažalost provereno) .Vrlo inteligentna kuja a kod mene je jer prethodni vlasnik(moj drugar) nije imao strpljenja sa njom.Izuzetno sam zadovoljan njenom inteligencijom ali za takvog psa treba dosta rada,vremena i odricanja.Neke stvari su propuštene u početku i sada je potrebno vremena da je malo socijalizujem i pokušam da primirim taj temperament.

Odgajivačnica srpskih odbrambenih pasa "OD CARA DUŠANA" predstavlja Nea.

Edited by Staki

Odgajivačnica Srpskih odbrambenih pasa "OD CARA DUŠANA" predstavlja Dikana iz kombinacije Soko x Dona star 13 meseci.

Staki .........za sta su bolji tvoji psi tj koji je nagon vise prisutan ua cuvanje prostora ili kao zastitni psi, psi bodigarda  .....koje su mere tvojih pasa ....jel idu preko 70 kg ....kako ,,podnose,, skolovanje tj opstu obuku tj gde su kad se porede sa sluzbenjacima ,mastifima i pastirima nesto izmedju lli ......pozdrav....

Ne znam na koje koje pse misliš?NAprimer Djuk koji prodan u Englesku je vrlo zajeban pas na svojoj teritoriji što se čuvanja tiče a i pokazao je lovni nagon i uhvatio zeca pa vevericu u lokalnoj šumici.Soppodjednako  brani i gazdu i svoju teritoriju kada gazda nije prisutan.Napolju u šetnji pokazuju izuzetnu stabilnost i ne napadaju prvi (mada kako čujem ima sopova koji napadju i bez provokacije - pogrešan odgoj).Retko koji  sop ide preko 70kg ja bih takve  voleo da vidim .Ne merim svoje pse odokativnom metodom nego realnim merenjem na digitalnoj ili stočnoj vagi a visinu mozda neki put pogresim kada se pas meskolji. Primetio sam da ljudi često preteruju kada pričaju o kilaži svojih pasa a i visinama istih.

HAna kuja koja je došla kod mene je čudo od psa što se tiče temperamenta.Visoka je oko 63-64 cm mozda koji cm više .Zato što je previše temperamentna,moj drugar kod koga je bila nije imao vremena ni strpljenja sa njom pa je završila kod mene.Hana je teška 45 kg i već je ujela čoveka na svojoj teritoriji.Ima izrazito jak plenski nagon i veoma je hrabra kuja.Zadnje noge odavno nisam video bolje kod sopa.Kuja sa svojih 45kg skače metar u visinu iz mesta.Pretrči dnevno od 8-10 km pod opterećenjem i slobodnim hodom.Merio sam putanju i to je tačna kilometraža (neko bi reko 20-30 km ali opet su to prazne priče i bezpotrebno hvalisanje).Pričam realno i kako jeste.

Neo je ogroman pas koji jn dobijen od Sokola i Silve.Soko i Silva nisu ni veliki ni dopadljivi psi za oko a Neo je ispao veoma velik ,jak ,masivan i pokretan pas.Snažan i dobro upakovan,sa odličnim karakterom.Neo je stabilan i staložen pas sa izraženim odbrambenim nagonaom za čuvanje gazde i teritorije na kojoj zivi.Kompletan utisak je kada se pas vidi uživo.Sa njim nikakav vid obuke nije rađen a instinktivno brani teritoriju i gazdu i teritoriju bez prisustva gazde.Neo mozda i ima oko 70 kg ali nismo merili na digitalnoj vagi tako da ne znam tačno.

Generalno se malo radi sa psima ali brzo kapiraju i ne zaboravljaju komande.Veoma su inteligenti psi i treba biti pažljiv pri obuci.NAprimer Sop odvođenje na dresuru kod drugog čoveka doživljava kao izdaju.NAjbolji rad je kada sa psom radi njegov vlasnik svakodnevno.Naša odgajivačnica je stavila akcenat na odgoj pasa i 100% Gavrilovićeve krvne linije.NA tome smo se bazirali i uložili ogroman trud,rad i novac.NA hiljade pređenih kilometara i odabir najboljih pasa sada je urodio plodom.Nikoga nismo napadali u verbalnom smislu a drugi nisu štedeli reči kritike (neosnvane),zbog svoje kratkovidosti.

Pažljivo smo skupljali bazu podataka pasa sa njihovim poreklom i došli do nekih veoma zanimljivih otkrića,koja se ne mogu sagledati bez cele slike.Mnogi koji su bili najglasniji nisu ni znali koje pse imaju u precima svojih pasa.Ili su znali veoma oskudan broj jedinki.KAda se sve uzme u obzir naša odgajivačnica je uradila ogroman korak napred za rasu i pomerila stvari sa mrtve tačke.

Naš put je mnogo trnovit i dalje jer nas je malo iskrenih ljubitelja okupljenih oko ideje Nenada Gavrilovića.Radimo polako i temeljno.Mnogo problema postoji oko rase jer je Srpska nesloga prisutna u svim porama društva pa tako i u ovoj našoj rasi.

Pozdrav

Edited by Staki

Mislim na tvoje pse ,vi ili ti kako draze ste odgajivac ili gresim ....jednostavno tesko koji pas moze i da je po pitanju nagona  teritorije i nagona zastite isti ali to je vec teorija .mene to zanima jer je sop spoj i mastifa i pastira pa zato pitam .......najbolje bi bilo da imate svoj klub i da je akcenat na karakteru pasa tj na agresiji koja je kontrolisana tj stablinim jednikama koji mogu po potrebi biti i agresivne .........manji i suvlji psi bolje rade .....srecno u daljem radu i jos jedno pitanje sta je reper za selekciju tj proveru karaktera u tvom uzgoju .....jednostavno kako testiras pse na zastitu tj taj nagon i teritoriju ......jel pustas pse na kontrolisane ugrize , na rukave , odela , ako na rukav na koje rukave .....poz 

Nas ima vise u istoj odgajivacnici.Zbog velikog broja pasa ,samo za logistiku je potrebno mnogo ,vremena ,rada i ulaganja.naš primarni cilj su proverene krvne linije i rad na njima.Biramo kvalitetne jedinke koje su stabilnog karaktera i koje se ne plaše ničega.Ja sam psiao ono što je provereno.Naši psi pojednu mesečno tonu hrane a to je ogromna stavka da se ne ponavljam.Nedostatak vremena je glavi uzrok što ne radimo dovoljno sa našim psima.Psihičko stanje psa se najbolje vidi u teškim uslovima i situacijama.

Za klubom nema potebe jer živ i zdrav gospodin Nenad Gavrilovic i dovoljno je njega kontaktirati i pitati koju kuju pod kojeg psa.

Karater psa je širok pojam i razni ljudi ga različito tumače.Mi smo zadovoljni sa onim što imamo.Stabilan pas koji će reagovati kada postoji potreba.

Naravno da treba veliki trud i rad i to je za postovanje ,bravo za sve vas ali moram da dodam i ovo, zna se sta je karakter psa i koji je pozeljan za neku rasu ...da izvines nekako mi cudno to ,,zoves Gavrilovica pa on zna ,, pas je valjda testira zar ne ...sve u svemu super je da ima entuzijazma i da se se radi oko sopa ....znam da ste podeljeni oko pasmine bas i nadam se da ce se doci do zajed. jezika ........svako dobro kinloski pozdrav red ....A i pitanje sa vas na temi  ako neko zna ciji tj od kojih je pasa pas koji je pustan na rukav NA VELIKIM ZUBIMA ONAJ OD SIRKA ....ne zanima me zbog ocnjaka ono hehe nego gradja mi je ok skroz te jednike .

@Red Nousse

Данас у току дана ћу ти поставити слике ако се не варам сина тог пса о којем причаш.Пас је као сајла.

Што се ентузијазма тиче,тога нема одавно,људе ни пушком не можеш натерати да дођу на смотру.

Клуб је постојао,имао је чак одобрење од самог творца расе,али је то пропало,јер је овако боље,може да се муља.

Nenad Gavrilovic je sa 20 godina počeo da stvara SOpa a sa 30 godina života ga je zavrsio.Koliki je on genije govori i univerzalnost Sopa u to vreme.Rat i druge stranputice su odvele Sopa u neku drugu krajnost i sada ga mi vraćamo na pravi put uz veliku pomoć samog tvorca rase.Nenadu nisu trebali snimci da bi znao kojeg psa sa kojim da upari a sada sam Nenad moze samo za neke pse da zna poreklo (to je ono što on sam ima u vidu).

Slažem se da nek ljudi muljaju sa Sopom ,zato je i tu gde je.I zato Nenad preporučuje samo proverene pse njegovih linija za koje pouzdano zna od kojih su pasa.Da bi se stanje popravilo ,svi koji odgajaju sopa bi prvo trebalo da se obrate g-dinu Nenadu za savet i da od njega kupuju rodovnike a ne da kopiraju( home made :) ).

Smotre (te koju organizuju pojedinci) ne pokazuju nista drugo osim jednog  tabora koji se protive samom tvorcu i njegovom radu.Ti pojedinci su hteli da se stave iznad svih i svima da sole pamet.

Ko je veći stručnjak za Sopa od Nenada Gavrilovića??? 

Na kojim psima će ostati budućnost rase?

Na kojim odgajivačima?

Na kojim leglima? 

Na kom planskom radu i odgoju?

Ne bih nikoga da uvredim ali ko ozbiljnije radi na rasi osim odgajivačnice "OD CARA DUŠANA"? 

Ne vredi više ništa da  objašnjavam , sve što je trebalo da se napiše -napisano je  na ovom forumu.Pametnom dosta....

Ето колико се озбиљно бавиш кад си на протеклим смотрама више обратио пажњу на табор људи који тобоже неког руше,а не на псе које су били.Нит кога рушимо,нит кога од вас помињемо(ово кажем јер сам већ сврстан у табор).О препоуркама не бих,зна се принцип по којем се пси препоручују.Тако да и за мужјака са једва 60цм,дебелим подгризом се каже да је прави представник расе.Смотре су вид дружења где се размењују мишљења о исхрани,тренинзима,чувању и чуварским задацима.То не знаш јер је лакше овако.На којим ће псима да се заснива будућност сопа,не знам,јер и не планирам да учествујем у том циркусу.Док су ми пси живи,бићу у свету сопа,после тога нит ћемо се чути нит видети.

Naravno da pripadaš taboru koji je direktno ili indirektno učestvovao u "pljuvanju" mog rada,mojih pasa i pasa odgajivačnice "OD CARA DUŠANA"..Ali to je sasvim druga tema.

Taj pas sa predgrizom od 60cm koga pominješ ima itekako poželjne karakteristike zbog kojih je preporučen i zbog svoje krvne linije koju ima diretkno u svojim precima.

Drugo da se vi "stručnjaci" pitate niko od vas nikada ne bi upario svoju kuju pod Sokola (koji takođe ima predgriz) i time uskratili rasu za još nekoliko Nea.Ili pod tog malog muzjaka sa predgrizom o kom si govorio malopre.

Imali ste prilike da vidite kako se gen razbaca kada je jedan vaš mužjak pario jednu kuju pa ste onda malo ustuknuli sa kritikama na moj račun i račun mojih kolega.

Ja nikada javno ne bih pričao ništa loše  o tvojim psima i štencima koji su izašli iz parenja sa tvojim mužjacima ,ali eto ima nas raznih.

Da je odgoj SOp-a laka i bezazlena stvar svi bi se bavili odgojem .Nije to za svakoga zato treba to prepustiti pravom i jedinom stručnjaku-Nenadu Gavriloviću.Ima nade za SOpa i biće sve boljih i boljih pasa.Entuzijazam ostaje i naš rad će ostaviti sve više kvalitetnih pasa koji će sa ponosom nositi ime  SOP-a.

Živi bili ...

Лош пас је лош пас,од кога год да је.Ја сам први истако неке мане које моји пси имају,нисам их правдао које чиме.Немој ласкати сам себи,твој рад ме интересује као снег на Алпима.Кад смо код парења,не желиш да ти избацијем слике женке из ваше одгајивачнице која ми је малте не пред кућом.Штенци не вуку само гене оца,већ и мајке,ваљда би требало то да знаш :wink: .

А иначе нисмо устукнули,већ смо видели да ово није за нас,јер се не сналзимо добро у комбинацијама,немамо добре увлакачке способности тако да смо осуђени на пропаст.

Жив ти мени био,све најбоље и свко добро.

Loš pas,zavisi po čijem mišljenju je loš.Neo je vrh pas ako ne najbolji u rasi(ja mislim da jeste trenutno najbolji pas u rasi).Neo je dobijen od Sokola za kojeg bi ti rekao da je loš (pretpostavljam).ako ti odlučuješ koji je pas loš na osnovu samo izgleda onda još jako mnogo treba da učiš o odgoju .

Mi se nijednog psa koji je izašao od naših pasa ne stidimo. U svakom leglu može da ispadne neki lošiji pas ali celo leglo????

To oko uvalakčkih sposobnisti nisam najbolje razumeo jer znam ko je tvoj idol bio u Sopu a otkako se on ugasio vidim da se i ti polako gasiš.

Ako nekoga poštujem to ne znači da se uvlačim bilo kome,ja to ne poznajemm izgleda da je to tvoj fah :)

Imamo mi jednu ženku u Obrenovcu iz naše odgajivačnice a jedna ženka je od Sandre iz Leskovca čije je samo majka iz naše odgajivačnice ako na nju misliš.

A ovo što mi radimo je čist entuzijazam i da prodamo sve štence iz legla svaki put kada imamo leglo ne bi pokrili ni potrebe za hranu ,tako da je naš rad čist entuzijazam.

Svako dobro...

Zasto si se ti pronasao u uvlacenju?Nisam rekao da si ti uvlakac.Ja sam ti samo rekao razlog jedan od razloga zasto me slabo ima.Veruj mi nema sve veze sa tobom.Ta kerusa od Sandre vise nije ziva.Idol?Hahah koliko vi ljudi sebi dajete za pravo.Covek koga najvise postujem iz sveta sopa je Mida,to nije ni tesko zakljuciti jer sva tri psa su mi od njega.Tu ne racunam nekolicinu ljudi sa kojima se konstantno druzim,a koje sam upoznao bas na smotrama.

A ako pod uvlacenjem podrazumevas iznosenje misljenja onakvog kako zaista jeste,a ne onakvim kakvim bi taj neko zeleo da cuje,onda da,to je moj fah.