timon

Srpski Odbrambeni Pas 4.deo

1616 posts in this topic

2822jvd.jpg

Ovaj standard je ideal kako bi Srpski Odbrambeni Pas trebao da izgleda. U standardu su zapisane sve osobine koje bi S.O.P. trebao da ima.[

To je savršenstvo koje u realnom životu ne postoji, jer svaki pas, pa i najveci šampion ima neku manu.

Ovaj standard treba da bude putokaz odgajivacima kako da odgajaju boljeg i lepšeg S.O.P-a.

OPŠTI IZGLED : Srpski Odbrambeni Pas je snažan pas, ni zdepast ni lak, krupne pojave, snažnih kostiju. To je visoko upotrebljiv pas.Srpski Odbrambeni Pas je izdržljiv pas kome ne smetaju atmosverske prilike. Veoma su hrabri.

KARAKTER : Srpski Odbrambeni Pas je nenadmašan cuvar lica i imovine ali i dobar porodicni pas. Mora biti jako privržen gospodaru ali i nepoverljiv prema strancima (nepoznatim osobama). Njegova figura pored izuzetne snage pokazuje i visoku inteligenciju. Narav mu je stabilna i svakog trenutka donosi odluke koje su u datoj situaciji najprihvatljivije.

GLAVA : Snažna, široka izmedu užiju, sa solidnim stopom ni previše ni premalo izraženim, njuška umereno duga,veoma snažna i jaka nikad špicasta, sa izuzetno jakim celjustima. Nosna pecurka je crna sa srazmerno velikim otvorima. Usne mesnate ali ne previše opuštene.

ZUBALO : Veoma snažno, jako, sa velikim zdravim zubima. Najpoželjnije je makazasto zubalo.

OCI : Srednje velike, tamnije bije ali i nešto svetlije oko u koliko je u skladu sa bojom dlake.

UŠI : Viseće, trouglaste, srednje velicine, dobro priležu uz glavu.

VRAT : Umereno dug, veoma mišicav i snažan.

LEÐA : Ravna, prava, nešto duža od visine psa, veoma snažna i jaka .

GRUDNI KOŠ : Širok i dubok, sa dobro razvijenim predprsjem i dobro zaobljenim rebrima. Grudni koš mora biti prostran.

PREDNJE NOGE : Prave i nisu usko postavljene, kosti nogu veoma snažne.

ŠAPE : Okrugle, umereno velike, dobro zatvorene.

ZADNJE NOGE : Gledano otpozadi zadnje noge su prave i nisu usko postavljene, butine veoma snažne i jake.

DLAKA : Veoma gusta i štiti pas od svih atmosverskih prilika, umerene dužine, poddlaka ne bi smela da izlazi kroz pokrovnu dlaku.

SAPI : Su srednje dužine,nisu suviše oborene.

BOJA : Srpski Odbrambeni pas se javlja u više boja : crni, žuti, sivi, crno-tigrasti, sivo-tigrasti, boje meda. Beline su dozvoljene do 30% na glavi i šapama . Plašt psa ne sme biti sa belinama .

STOMAK : Stomak se ne istice,zatvara donju liniju psa. Okrugli i viseci stomaci su znak nepravilne ishrane.

VELICINA : Velicina grebena mužjaka je od 65cm do 75cm, a šenke od60cm do 70cm.

LAKAT : Lakat je slobodan, nije priklješten a ni previše odmaknut. Treba da je pokretan i da omoguci izdašan i dug korak.

TEŽINA : Mužjaci od 55kg do 70kg, ženke od 45kg do 60kg.

SLABINE : Slabine su prave, snažne i mišicave.

MANE : Hrtasti psi, lagani, bez snage, glava nedovoljno snažna, špicasta njuška, podgrizajuce i predgrizajuce zubalo, ocnjaci koji udaraju u desni, uspravne uši, slabo mišicav, prekratak vrat, uske grudi, ulegnuta ledja, zaperci na nogama, više od 30% bele boje, belina na ledjima, preduga i prekratka dlaka, strašljivost, cakaraste oci.

:arrow: Krajem 20-tog veka,negde sa pocetkom krize bivse SFRJ i tokom njenog raspada,u Srbiji se pojavila nova rasa pod nazivom srpski odbrambeni pas tj.SOP.Njen tvorac je Nenad Gavrilovic.On je na Romaniji od svojih prijatelja lovaca dobio nekoliko stenadi vukova na poklon,koje je on licno othranio na cuclu.Te svoje vukove on je kasnije pario sa lokalnim pastirskim psima-tornjacima.Te mesance vuka i tornjaka,on je kasnije pario sa rotvajlerom.Druga linija njegovog odgoja je isla tako sto je svoje pitome vukove pario sa napuljskim mastifom.Te mesance je kasnije pario sa mesancima iz kombinacije vuk-tornjak-rotvajler.Psi dobijeni iz kombinacije vuk-napuljski mastif su bili veoma agresivni i prema ljudima i prema zivotinjama.N.Gavrilovic je uvek radio duple kombinacije(otac vuk,majka tornjak,ali i otac tornjak a majka vuk)Kasnije je u odgoj ubacio i AST i te 4 rase pasa(ast,tornjak,rotvajler i napuljski mastif)plus vuk,su genetska osnova za rasu SOP.Po njemu u SOP-u ima 5%vucje krvi,5%AST,a po 30% krvi tornjaka,rota i mastifa.1981.g.uspeo je da dodje do cifre od oko 100 pasa sa identicnim rasnim ososbinama.1991.g.se uzima za godinu kada je rasa nastala.

SOP je rekonstrukcija starog srpskog mastifa iz srednjeg veka,psa bogatasa,velmoza,knezova i plemstva.Trenutno se procenjuje da u Srbiji ima oko 500 ovih pasa.

SOP je nenadmasan cuvar lica i imovine i dobar porodican pas.Odlikuje se brzinom,snagom i prilagodljiv je na sve vremenske uslove.Izuzetno je zdrav pas i retko se razboleva.Priznaje samo vlasnika i njegovu porodicu i u stanju je da za njih zrtvuje svoj zivot.Stabilne je naravi,tolerantan prema deci iz porodice vlasnika i njima ce dozvoliti neke stvari koje vlasniku ne bi dozvolio.Za odgoj steneta najvaznija je socijalizacija.SOP je visok 70-75cm u grebenu,tezak od 50-70kg.Dlaka mu je srednje duzine sa gustom poddlakom,obicno je sive,crne ili zute boje.Zubalo je makazasto,telo naglaseno misicavo,glava masivna.

Ako si citao tekst na onom klipu procito bi i da je zabranjeno odrzavanje smotri jer je to ugrozavanje autorskih prava , jedino ako je to odobreno od Gavrilovica. Ako si citao prethodne postove video bi da se ja uopste nisam zalagao za priznanje jer mi nije ni bitno to razumes!!! KUpiranje usiju se radi kada pas ima visoko postavljenje usi i ne prijanjaju lepo uz glavu , kao sto rece visnjic i ringu su bile kupirane od strane Nenada G. licno .Sop je cuvar mog dvorista on ce imati instinkt da napadne kad neko udje ali sa tim psom se mora raditi na tome jer mu je to namena radni pas , i ne znam sto si protiv rukava. Mima je rekla svoje misljenje i vecinom se i slazem sa njom. Takodje necu vise da se raspravljam bolje da nisam nista ni pisao ali kad vidim tako nesto moram.

Uf,mnogo se pisalo,ne mogu sve da pohvatam,ali drago mi je,i treba da se pise.Mima,ne slazem se sa tobom u vezi standarda,mislim da on ne bi ni postojao da nije bitan.I ne mislim da neko treba da kupuje neku drugu standardizovanu rasu vec mislim da na Sop-u treba da se radi u smislu da se psi tipski sto vise priblize.Kazem tipski,ne moraju da budu preslikani,ali tip je jako bitan,bez toga nema nista i nista se nece znati sta je sta.Tako je,Gavrilovic jeste najzasluzniji i postavio je temelj ovoj prici,ali mislim da se izgubio u medjuvremenu i cini mi se da je trenutno najveci krivac sto rasa ne napreduje onako kako bi trebalo.I posle si napisala da imaju predivnu narav i visoku inteligenciju sto je apsolutno tacno,za mene je Sop najbolja rasa u svakom pogledu i zato mi je mnogo krivo kada vidim sta se desava a i sta se ne desava.

Miroslave,sto se tice Gavrilovica,njegovih "krstova" i drugih gluposti mislim da kazuje sa kakvom osobom se ima posla i to ne moze da se previdi.To pokazuje zelju da se prevarom i to kakvom naprave pare i kako posle neko da ima poverenja u takvu osobu sto se tice bilo cega drugog pa i pasa,nemoguce je.A te price da je sop pas za elitu i da treba da ima ne znam kakvu cenu su stvarno uzasne,slazem se skroz.I slazem sa onim sto si rekao na poslednjoj stranici,da moze da se sacuva karakter a da se u isto vreme dobije tip,to svakako moze,samo je pitanje da li se to zeli.I to ubacivanje drugih rasa je nebuloza i mislim da je to najvise dovelo do toga da sada postoje 5-6 tipova Sop-a sto je nastetilo rasi samo tako.

Staki,tako je,svako ima neki razlog zasto kupuje Sopa,neko ga uzima da mu bude ljubimac,neko hoce neke ozbiljnije planove da pravi i to je sve ok,dokle god psi i rasa ne ispastaju.Eto ti si po nalogu Gavrilovica pario Sopa sa Buldogom,nazvao to Srpski Bandog i prodavao stence po 500 eura,jel tako bilo?.Ja se nisam slagao sa tim jer mislim da je Sop kao jedinka bolji i od Buldoga i od mesavine te dve rase,to i dalje mislim.Kao sto mislim da je cena koju si trazio bila prevelika,ali to je tvoja stvar i ti imas pravo da trazis koliko mislis da treba.Drago mi je da drzis pse zbog ljubavi,to jeste najvaznije.

Eto i Jevdja je postavio klip gde Balanac prica kako je Gavrilovic pozvan,ali nije mogao da dodje,dovoljno.Burek,ako je stvarno tako bilo kao sto kazes,da te je Gavrilovic slao da paris Sopa sa drugim rasama,onda nesto nije u redu sa tim covekom.Dal on to namerno radi ili je samo izlapeo ili su neki interesi ko zna kakvi u pitanju ja ne znam,ali zbog takvih stvari nema napretka nego konstantno nazadovanje.Lazare,skapirao si skroz o cemu sam pricao,takodje se slazem sa tobom u mnogo cemu sto si napisao.Gate 4,tako je!Vodeci da sednu i da se dogovore i to sto pre ili ce cela prica da propadne i ode niz vodu.A ako Gavrilovic ne zeli da se dogovara i ne zeli da radi u interesu rase koju je on napravio neka ostali nastave bez njega,to je jedino sledece moguce resenje.Ako treba neka i nazovu rasu drugacije,pa nek Gavrilovic pravi 76-otipske sopove gde ce jedan izgledati kao rotvajler,drugi kao bulmastif,treci kao buldog... a ostali neka rade po pisanom standardu i kraj price.Pozdrav svima!

KUpiranje usiju se radi kada pas ima visoko postavljenje usi i ne prijanjaju lepo uz glavu , kao sto rece visnjic i ringu su bile kupirane od strane Nenada G. licno .

Разлог који ти наводиш није онај прави због кога то чини Гавриловић на пример... Прикривање мана не треба бити циљ купирања!!

Ненад Гавриловић је у једном саопштењу лепо написао да се СОП-у купирају уши да га током борбе са човеком противник не би ухватио за уши и самим тим лакше контролисао.

анаравно, многи секу уши својим псима јер таквог су укуса.

Uši su, verujem, sporedna stvar.

Baš ne mora da se kupira po svaku cenu, ali volim i te kupirane, za inat.

Možeš dobrom psu i nogu da odsečeš.

Ako je dobar ostaće dobar, a ako nije bio dobar ni uši ga neće popraviti.

Treba spremati SOP-ove za međunarodna takmičenja u radu.

Tu ko se dokaže, svi će morati da mu skinu kapu i poštuju kao nekog ko je učinio mnogo.

Pisati po forumima i organizovati druženja i smotre, to može svako.

Raditi sa psima i postići rezultate, za to ipak treba malo više.

Pozdrav svima u ovom četvrtom delu.

Jedva cekam da vidim te SOPove bez nogu, jedne s usima druge bez usiju, jedne crne druge crvene kako osvajaju sampionate u radu. (wasntme)

Dobermani su uspevali i sa ušima i bez ušiju.

I sa crnim nosevima i sa braon nosevima.

Youtube spotove može da pravi svako.

Keruše da upari i priča kako ima najbolje isto može svako.

Da se proglasi vodećim uzgajivačem zato što ima vremena da piše po internetu i postavlja slike i spotove isto može svako.

A Mima mozemo li da vidimo bilo kakav tvoj rad osim ovaj sto ovde pises????

Ne možete.

Al lepo bi bilo da neko od vas koji imate SOP a može da se pohvali nekim rezultatom.

Učešće i lepo bi bilo neko od pobedničkih mesta u takmičenju u dresuri IPO 1 IPO2 IPO3

Tamo mogu da se takmiče i nepriznate rase i mešanci.

Vodiči slepih.

Tako nešto.

Učešće i lepo bi bilo neko od pobedničkih mesta u takmičenju u dresuri IPO 1 IPO2 IPO3

Tamo mogu da se takmiče i nepriznate rase i mešanci.

Vodiči slepih.

Tako nešto.

Reci mi gdje se kod nas odrzavaju ta takmicenja (Srbija,RS,CG,HR....)

Ne znam , al mogu da se raspitam.

Ima sigurno na internetu.

Ajde rasitaj pa javi, da ucestvujemo.

Ali kako sam ja upoznat toga na nasim prostorima nema.

Samo po nekim cacevima imaju testovi karaktera ali tu su pretezno policijski psi tipa malinoa, NJO i po neki Rot.

Ja sam jedanput pitao da li mogu ucestvovati ali mi nisu dali jer su se prepali da se ne obrukaju (rofl)

Лако је њима преко да организују шта хоће.Код нас држава не жели да помогне ништа!

Ево ја држим карате клуб,за 8 година постојања нисам добио ни динара,а био сам првак државе и репрзентативац у каратеу.У србији радници секу прсте,јер их је држава покрала,и људи се убијају зато што немају шта да једу!А да не причамо о томе,да дође неко и да тражи паре за организовање такмичења Ипо 1 :grin::grin:

А то да свако може да прави смотре,ту грешиш,ко год је нешто организовао,плаћао је из свог џепа,чист ентузијазам и мађионичарски трикови (lmao) .Када кажем трикови,мислим да у земљи где има преко милион не запослених а они који раде,раде за 250 еура и мање,морају добро да се намуче,да би исфинансирали било какав скуп!И то је за сваку похвалу!

http://www.singidunum-bg.info/
Medjunarodno takmicenje u radu sluzbenih pasa CACT

"13. Kup Policajac" Beograd

24.mart 2012.

Sudije: Miran Mars (SLO)

Nenad Novak (CRO)

Andras Benke (HUN)

Markeri: Petar Mitrovic (SRB)

Moric Macas (HUN)

Jovan Vukobrat (SRB) - rezerva

Vodja: Slavko Misic

Ma Mima to je sve daleko za SOP-a, a kada ga imadnes i kada se upoznas sa vecinom vlasnika istog sve ce ti biti mnogo jasnije zasto je to tako. :wink:

Da zaboravio sam da spomenem,da policija ima sluzbene pse,koji su obuceni da ujedaju gladne demonstrante,oni mogu da organizuju.I ko je jos rekao da sirotinju nema pas za sta da ujede (lmao)

Naravno, i blo bi lijepo kada bi se mi odgajivaci malo cesce sastajali i raspravlaji, ali u pozitivnom smislu i da niko kritiku ne shvata licno.

Naravno, i blo bi lijepo kada bi se mi odgajivaci malo cesce sastajali i raspravlaji, ali u pozitivnom smislu i da niko kritiku ne shvata licno.

Наша слога је надалеко позната :grin:

Има пар људи са којима је могућа сарадња,тако да би се њих требало држати,а остали далеко им лепа кућа.Ја сам пробао са многима,али већина нема исте мотиве као ја када је у питању Соп.Право да ти кажем Огњене,дражи су ми они људи из Хрватске са Бандог теме,него ови наши из приче Соп.Пратим овде неколико тема,али ни у једној нема оволико негативне енергије као код нас!То све говори колико је могућа сарадња са неким људима овде.