timon

Dogo Argentino 5.deo

Recommended Posts

Veliki pozdrav svim forumasima

Prateci ovaj forum, polako sam se zaljubio u rasu dogo argentino... Za pocetak sam nabavio jednu zenkicu. Stari smo 13 meseci, i molim sve forumase, da mi kazu svoje misljenje o mojoj mazi.

Unapred se izvinjavam na losem kvalitetu slika...

post-32169-0-92089200-1425585579_thumb.j

post-32169-0-13099900-1425585594_thumb.j

post-32169-0-24785100-1425585621_thumb.j

post-32169-0-73757800-1425585644_thumb.j

Imam mogucnost da dobijem na poklon stene dogo argentino. E sad, o ovoj rasi znam vrlo malo, da ne kazem nista. Svidja mi se, pogotovo mojoj cerki (ima 14 godina) Interesuje me najvise narav. Koliko brzo uci, da li trazi iskusnog vlasnika, da li je dominantan (znam da to nekad zavisi od jedine do jedinke, ali generallno) da li se moze dozvoliti djeci da ga setaju, pod uslovom da se nauci da slusa osnovne stvari... Nadjoh jedan tekst, pa me takodje interesuje koliko ima istine u njemu: http://www.b92.net/ljubimac/psi.php?nav_id=743999

Kako vas zatrpah na brzinu sa milion pitanja :) Ne zamjerite.

7 hours ago, mexiko said:

da li se moze dozvoliti djeci da ga setaju, pod uslovom da se nauci da slusa osnovne stvari...

Suvise je snazan i ostar da se da deci u ruke da ga setaju, cak i vrlo vaspitanog. Posebno u javnom prostoru gde ima puno drugih pasa.  Ja ga u ruke 14-godisnjoj devojcici sigurno ne bih dala, bez pratnje odraslog. 

Po mom dubokom uverenju neiskustvo vlasnika i kod zahtevnijih po naravi rasa od DA moze da nadoknadi veliki trud vlasnika da nauci sta ima u rukama, spremnost da se savetuje i ako treba potrazi blagovremeno pomoc strucnih, veliko ulozeno vreme da psa vaspita i socijalizuje, velika posvecenost i zrtvovanje vlastite komocije da psu na optimalan zdravi nacin izbije energiju. I naravno ako on ima predispozicije, vlasnik, da nauci kako biti prirodni autoritet za psa, jer ima nekih ljudi kojima to ne polazi za rukom, sto ne govori naravno nista lose o njima kao ljudima. 

Iz clanka samo da ne bude zabune, pozitivna metoda ne znaci da sve ide iskljucivo preko pohvale i nagrade, ne, od prvog dana se moraju stenetu postavljati dosledno pravila i granice. Neke stvari pozitivna metoda ne resava. 

Kad odgajivac ili iskusni vlasnik cuje ,,argentinska doga ,, popizdi u startu.Argentinac je opak pas ,dominantan i agresivan pas u rasnom smislu ,mislim da nije pametno da bez vece edukacije kupujete bilio koju rasu a ne ,,jake,, pasmine.Edukujte se i onda je sve dostupono i onda je dogos divan ...nadam se da se ko je vise sto se kaze u rasi da se javi .Srecno.....link nisam citao jer nisu uboli ime pasmine.

Edited by Red Army