Sign in to follow this  
Njorka

ODG.Alpskih brak jazavičara NJORKA

Recommended Posts

Trenutno posedujemo par brak jazavičara i to mužjaka jelenje boje MIĆA NJORKA i ženku boje divlje svinje RUBI NJORKA psi su stari trenutno po osam meseci. Plan za 2012 nabavka još jedne ženke iz vrhunske radno ekesterijerne linije. U koliko neko ima takvu liniju neka se javi pošto trenutno vršimo uži izbor.

Evo njihovih slika i molim za komentare u eksterijeru, što se tiče rada videćemo kakvi će biti nadamo se da bi trebali da budu odlični u radu. O tome ćemo postaviti i slike kad bude.

14smvxi.jpg

nl35ma.jpg

hvxcmv.jpg

e67xi0.jpg

347a6fo.jpg

2mwgl6w.jpg

beh94p.jpg

2bv3ab.jpg

Pojačanje u vidu jedne mlade ženke starosti pet meseci stiže u subotu, 10.03.2012. godine a možda i mužjaka od 2,5 meseca videćemo. postavi će mo slike nove ili novih nada odgajivačnice.

Šo se tiče Mićka i Rubi dočekali su da se sneg dovoljno istopi da mogu da nastave sa obukom. Dosta obećavaju pošto im je radijus kretanja za štenad od nepunih devet meseci zadovoljavajući da nekažem odličan (uvek može bolje) inače dosta su oštri. Iz zime su izašli deblji nego što su bili jesenas. Mićko je zbog debljine imao malo problema sa desnom prednjom nogom, pod težinom je nešto moralo da popusti. Sad smo to sredili i sve je uredu.

I stigli su i mlada ženka starosti šest meseci i mužjačić od dva ipo meseca, upoznavanje sa Mićkom i Rubi i mladom terijerkom u boksu prošlo je bez čarki. Ženkica je ipak malo nepoverljiva i nije bila raspoložena za slikanje zbog transporta i promene sredine (wasntme) sačeka ćemo malo da se oslobodi. Kad je uhvatimo u "raspoloženu" za slikanje postavićemo slike. Mužjačića smo odvojili za svaki slučaj.

Evo slike nove ženkice pošto je skoro identična sa ženkom rubi njorka slikali smo je u ležećem položaju i u boksu sa mužjakom Mićkom, rubi i terijerkom. Molim za komentar u eksterijeru.

okacgo.jpg

33w9smd.jpg

ejy3ch.jpg

i1h2kx.jpg

Prvo da Vas pozdravim i da pohvalim vaš entuzijazam. Alpski brak jazavičari su predivna rasa i drago mi je da ima što više odgaivača. Iz mog skromnog iskustva mislim da nepriprepljeni ulazimo u odgoj pasa i da ne znamo šta su nam preoriteti u odgaju rad ili eksterijer jako je teško ukombinovati vrhunski eksterijer i rad, a mislim da svi mi težimo sveobuhvatnoj celini.

Što se tiče kuje i eksterijera na osnovu slika koje su iz jako loših pozicija sledeće:

- Glava plemenita dobro uglovana sa dobrim ušima

- Leđa dobra

- Dlaka solidna, dobro obojena ( Potrebno je punoće dlake i repa )

- Keruša ima loše zadnje noge odnoso stav tako zvani kravlji stav ( bar sa slike )

- Viđeno sa slike ima loše uglovane prednje lopatice što joj daje viziju nadgradjenog zadnjeg dela .

Ovo je a slike i što neznači da neće dati neko vrhunsko štene. Pozdrav.

Moguće da na slikama pogotovo slikana na snegu gde jednostavno nije hteka da stane kuja "Rubi" (odnosno polu štene ima skoro devet meseci) izgleda da ima kravlji stav. Radi se o neverovatno temperamentnoj kuji s kojom izložbeni stav treba debelo da se vežba, inače i uglovi prednjih nogu laktovi su kod nje perfektni ja na to obraćam dosta pažnje. Ova sva tri psa su krupniji tip brakova-izuzetno snažan, ne onaj vižljasti sa tankim nogama (koji mi se ne sviđa). Imam nameru da forsiram tip brakova snažne konstitucije na gornjoj granici standarda 40-42 cm, sa snažnim kosturom, jakim prednjim i zadnjim nogama, snažnom glavom i kod mužjaka i kod ženke (normalno glavom u tipu pola) i usto dosta temperamentan tip. Iz tog razloga sam i izabrao ove linije pasa sva tri potiču iz radno ekesterijerne kombinacije od pasa snažne konstitucije. Poslednjih 3-4 meseca sam video dosta pasa slabog kostura koji me nisu privlačili i pse mahom po centralnoj i zapadnoj Srbiji (hrvatsko-Slovenačkog daljeg porekla) izuzetno snažne konstrukcije u tipu rase za čije potomstvo sam se odlučio pa videće mo šta će od svega ovoga biti. Inače žuti mužjak i ova veća (za nijansu) ženka su već krenuli. Aktivno ih izvodim bar dva puta nedeljno. Pozdrav svima

Na prvoj slici su Rubi i Micko njihovo prvo upoznavanje sa zecom, da se zna sta ih ceka. U uzrastu od 4 meseca.

Na drugoj slici Micko na izlozbi u bebi klasi.

Na trecoj i cetvrtoj mladi muzjak Tango starosti 3,5 meseci. Za pocetak je umesto cucle dobio rep od divlje svinje da zna sta treba da goni kad poraste.

16lfzud.jpg

wcg107.jpg

16lfzud.jpg

xqml3d.jpg

23ij8r7.jpg

Mlađi par su na slikama od 11.03.2012 ženka i 18.03.2012 mužjačić u srodstvu su isti im je otac. Ženka sad ima 6,5 meseci a mužjačić 4,5 meseca- Njih slabo izvodim zato što je stariji par krenuo pa njih intenzivno forsiram na svu moguću divljač osim srne. To još jedno mesec dana najviše a onda krećem sa obukom i vođenjem samo na svinju sa starijim parom. Mlađi mužjak na slici od 18.03. nije kod mene dao sam ga na čuvanje drugaru od mog sina inače strastvenom mladom lovcu na divlje svinje. Moram da popalim decu za brakove. Pozdrav Danko.

5jtu1g.jpg

346szmf.jpg

3wqvk.jpg

Na prvoj slici mužjak MIĆA NJORKA mlad mužjak nepuna godina dana starosti pokazuje neverovatnu volju za rad ima odličan nos, malo sporiji u pretraživanju čak aportira iz vode što nije svojstveno brakovima.

Na drugoj slici kujica RUBI NJORKA u skotnosti od 45 dana, kuja je izuzetno radna, informacije o štenadima na 061/112 47 58 ili 069/ 848 10 42

Na trćoj slici roditeljski par Mića i Rubi

Mlada ženka Asi je otišla iz naše odgajivačnice ZBOG SLABE VOLJE ZA RAD i neka joj je sa srećom.

Tredutno imaomo u ponudi dve ženkice (jelenje crvene boje)starosti 3 i 2 meseca. Kupcu obezbeđeno parenje sa uveženim mužjakom Reks-om od Kuhade (crn sa paležom) za štene.

Pojačali smo odgajivačnicu jednom crnom ženkom starosti 7 meseci i uveženim mužjakom starosti 3 meseca.

Ako bi bili u mogucnosti da postavite neku fotku od tog Reks od Kuhade i te crne kuje.Ne bi bilo lose i rodovnike od tih pasa da postavite da vidimo.DOBAR POGLED!!!

Ivane izvini ja ne posećujem baš previše često sajt "balkanska kinologija" zbog poslovnih obaveza. Postavićemo slike u petak ili subotu kad mi sin dođe ja neznam da ih umanjim. Ako hoćeš možeš te slike videti da mom fejsbuk profilu Goran Radojković Njorka. Iz kombinacije Deny i Rex očekujem baš vrhunske štence prvenstveno radne a i eksterijerno, mada vreme će pokazati dali sam u pravu, nameravam da za sebe ostavim jednog mužjačića kad bude to leglo. Rex-a ne nameravam da puštam u priplod pre jula-avgusta 2013. godine mora prvo radno da pokaže očekivane kvalitete. Za sada je radno kao štene izvrstan i mislim da sam s njim pogodio kombinaciju i da će opravdati moja očekivanja. Kujica Deny je, po majci, od žalčevih pasa direktno a po ocu ćerka od psa nekog Duleta-subotara (izvinjavam se neznam kako se čovek preziva osm tog nadimka svi ga tako zovu) taj pas je od Giy-a sin.

Dobro kolega njorka,ocekujemo da vidimo slike vasih novih brakyra.Mozda ne bi bilo lose da ih postavite na temi,da malo ozivimo temu koja bas nekako tapka u mestu a nasa rasa nikako to ne zasluzuje.Na 12-oj strani na temi brakyra pogledaj na slikama koje je postavio srdjan 01 videces lepog snaznog brakyra koji je ostenjen kod pomenutog Dusana Cetine u Borci,taj pas je od Amora sina Gyja Nedzadovog.

DSC05222.jpg

Kuja Deny sada starosti skoro 9 meseci u vreme slikanja imala 6,5 meseci

DSC05512.jpg

Deny i Rex od kuhade dan nakon što smo uvezli Rexa

DSC05567.jpg

Rex od Kuhade prati gde je otišla mačka njegov omiljeni trening da glasno godi mačku.

DSC05578.jpg

Mića Njorka u lovištu, izuzetno lovan pas iako je star tek 18 meseci

DSC05218.jpg

Kujica Deny u krupnom planu. Plan za narednu godinu 2013. maksimalni rad na obuci Rex-a u gater tokom proleća i na terenu, ukoliko opravda svoje poreklo i pokaže dobre radne karakteristike, jedno leglo krajem godine iz kombinacije Rex-Deny.

Hvala kolega njorka na fotkama.Imate sada mlad par crnih brakyra,ostaje samo da se radi sa njima.Ako ste u mogucnosti da postavite rodovnike od crnih brakyra da vidimo.Sve najbolje u daljem uzgoju i DOBAR POGLED u svakom lovu!

Neznam po skeniranju da umanjim sliku i postavim ali ispisaću ti rodovnik od mužjaka, ženkin rodovnik mi je u kolima, OČEVA LINIJA Otrac: Rambo od lacine (crn sa paležom), O.o Bor iz Treglave (crn sa paležom) O.m.Astra (crna sa paležom)Ben, Biba, Ara od Lacine.. Majka ALKA (crna sa paležom) M.o. Boj-Brik i Belinda M.m. Džesika-Boj iz Treglave i Bojka

Kod moje crne ženkice znam da je otac duletov ker on je jelenje boje majka je crna sa paležom toj kuja od Dragana Taksija a vodi poreklo od Hrvatskih pasa 100%. Ja trenutno lovim svinje sa Mićom to je onaj pas jelenje boje on je do sad iz tri legla dao isključivo štenad jelenje boje i to izuzetno radne bar prvo leglo psići su po 6 meseci. Njega ne nameravam naredne godine da puštam na ovu crnu ženku prvo ću videti šta će ovaj mali crni dati pošto on ima dosta pasa crnih sa paležom u svom poreklu i to izuzetno radnih pasa. I to će mi leglo biti jedino iduće godine ostavi ću iz njega jedno mužjače kad bude bilo. Tu očekujem vrhunske radno eksterijerne pse, ali videćemo šta će dati.

Bravo,bravo njorka imas odlicnu krv kod oba mlada brakyra a imas i iskusnog Miću.Znaci kuja je od Taxijeve crne kuje,ta krv po majci a i po Duletovom Amoru(ako je taj pas u pitanju) mi se jako svidja.U rodovniku mlade crne kuje pise baba Keti Ceranska i da znas da je to jedna legendarna kuja koja je dala dosta odlicnih pasa a o tome bi ovde mogao da besedi jedan nas kolega sa foruma koji je i bio vlasnik Keti.Mozda bi i bilo najbolje da ja i taj kolega sa foruma dodjemo kod tebe u lov na DS (rofl) (normalno da platimo gostovanje ako je moguce)da povedemo po jednog naseg brakyra pa na tenane razgovaramo o nasim dvobrzincima.

Da u pitanju je Amor to je otac kujice. Na žalost Mića se u subotu izgubio u lov na divlje svinje na planini Devici, to je nepregledno planinsko prostranstvo između Svrljiške, Knjaževačke i Sokobanjske opštine. Teren je pun vukova pa se plašim da ga više neću videti do danas nemam nikavih informacija. Svinje su nam pobegle na 150 metara nismo bili u prilici da gađamo čuo sam ga sa ostalim kerovima još jedno 10 minuta a onda su po ovom snegu od 30 cm prebacili preko planinskog venca i tu mu se gubi svaki trag. Taj teren je jako težak i za ozbiljnije dugonoge goniče a kamo li za brak jazavičare ali JOŠ UVEK SE NADAM da ću ga naći. Što se tiče lova na divlje svinje ta mogućnost uvek postoji ali moj ti je savet ako ti brakovi nisu iskusni u planinskom lovu ne vodi ih. Jedino ako se malo odvajaju tu do 500 metara onda i možeš da ih dozoveš mada je i to na našem terenu ponekad nemoguće.Pozdrav

Za "Ivanfox" Ivane ja sam na ovom forumu  veoma retko, Miću sam našao posle 7 dana izgledao je kao živi kostur posle toga sam s njim ubio 4 svinje izrastao je u odličnog radnika mali "hrvat" Rex  sada ima 8 meseci imao je vatreno krštenje u gateru od 5 hektara gdre je sa Mićom i kujom Rubi terao vepra ravno 98 minuta posle sam ih pokhatao. Odi na fejs Goran Radojković njorka i pogledaj deo snimka ovde mi to nebi dali da postavim. Na jesen te očekujem ako hoćeš u lov. Štence ne planiram pre jeseni

Super za Miću kolega! Dobro se zavrsilo kad ga vuci nisu skembali.Znaci 4 odstreljane pred Micom,odlicno,moze se reci da je Mićko stasao u pravog svinjara.Imas dobar genetski materjal,ostaje samo da utvrdis mladima gradivo a za priplod po meni nemoj da zuris,nema bate to kome da se proda danas u Srbiji,najbolje ce biti da sacekas sledece prolece,odnosno posle sledece sezone,neko moje misljenje. Hvala za poziv u lov! Nadam se da cemo se dogovoriti pa da dodjem u Svrljiske terene. Svakako ce mi biti zanimljivo da cujem iskustva vlasnika jednog vrhunskog ostrodlakog jazavicara kao i kopova a ipak se covek opredelio za brakyra. POZDRAV! 

Ivane ne nameravam ove godine uopšte da pustam kuje ako se nešto ne izdešava mada ima pritisak od mojih drugara sa kojima idem u lov da pustim Miću na moju kuju Rubi. Reksa  tek oktobra nameravam da pustim ali samo na radne kuje. Pun je pogodak mada sad sam gledao gde sam pisao da sam nekad čuvao i uvozio kopove( s kojima nisam baš oduševljen-čuvao sam ih  šest godina) i bio vlasnik legende među oštrodlakim jazavičarima Igora Luksemburgi Grof-a, koga se vrlo rado sećam, skojim sam imao stvarno dobrih lovova i lepih štenadi i radnih (ali ne sa mojom kujom koju sam u to vreme čuvao). Na Brak jazavičare sam prešao, tačnije  vratio se, (pošto sam 1989. kupio jednu kuju u Slavonskom Brodu s kojom nisam bio zadovoljan) zbog toga što me radne karakteristike ove rase neverovatno privlače. Kod nas je teren izuzetno težak za brakove ali ovaj moj par nekako "pliva" pogotovu Mića koji je zimus išao u lov samnom svake subote i nedelje.

Igor l.Grof je pas o kome se tada pricalo ihhaha ,nema sta! Znas i sam verovatno da ima u Jagodini pasa iz te linije,nisam skoro video profesora Tasu ali njegov Trag je kazu odlican radnik,mada ga on samo koristi za krvni trag koliko sam ja skontao dosada. Otprilike mnogi koji cuvaju brakyre danas,smatraju kako je to jedna krajnje alternativna rasa izmedju visljih i nizih pasa pa i po meni je to tako posle 17 godina gajenja te rase i usput po kog NLT  i gonica domacih. Ako budes u prilici bez obaveza postavi u toku proleca,leta neku fotku crne kuje i muzjaka od Kuhade voleo bih da vidim.Pozdrav za Radojkoviće!

Da znam da u Jagodini  ima Igorev sin ali to je verovatno pas od Vlatka Stanojevića (od njegove kuje i Igora) kažem ti moja kuja iako je bila odlična eksterijerno i radno sa Igorem nije davala ni približno dobre štence a Igor sa svim ostalim kujama a imao je baš dosta parenja davao je odlične i eksterijerno i radno potomstvo. Mića mi je isključivo radni pas ima krivu desnu nogu i za sad je pario samo dve lovne kuje nismo prijavljivali legla mada ni jedno štene nema krive noge od 11 štenadi prati ću to zasad ga ne puštam u priplod dok ne vidim šta će štenci njegovi koji sad imaju 10 meseci dati. Reksa i Deni nameravam da parim tek 2014 godine i tu nameravam za sebe da ostavim mužjaka..