Skoči na sadržaj

Fotografija

Dresura haskija?

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
29 odgovora na ovu temu

#1 Katty

Katty

Newbie

• Members
  • 10 postova

Postovano 06 February 2012 12:34

Pre mesec dana dobila sam na poklon štene sibirskog haskija koji sada ima dva meseca. Bila sam oduševljena rasom međutim mnogi poznanici su mi rekli da je sibirski haski jako nezgodan za dresiranje, da je tvrdoglav, agresivan, neposlušan, da voli da ujeda i bezi od kuće. Između ostalog i da nije porodičan pas već da može da ima samo jednog gospodara. Ja sam do sada primetila da grize ljude pa čak i mene, ali mislim da je to zato što je mali i rastu mu zubi. Može li neko da mi pomogne i kaže da li je to sve tačno??? Inače, to mi je prvi rasni pas.
HELP

:( :cry:

#2 ...Dejan...

...Dejan...

Newbie

• Members
  • 20 postova

Postovano 06 February 2012 15:56

Jeste, malo su tvrdoglavi i svojeglavi tj. sto im zabranjujes to im je nasladje... :grin:
Ali daleko od toga da su agresivni i da grizu... :shock:
Sibirski haski je rasa koja voli sve da istrazuje i puni su energije,pa zato vole da beze od kuce,i uglavnom ako pobegnu nikad se ni ne vrate... Nazalost... :cry:
Sto se tice dresure brzo kapiraju komande,ali posle nekog vremena im ta komanda dosadi i ne zele da je ponove, jer zele neku novu da nauce...
Onaj ko ti je reko da nisu porodicni psi te je zestoko slagao...
Ono sto je mene odusevilo jeste koliko su pazljivi i mirni kada su mala deca oko njega...
Ovo sve ti kazem iz licnog iskustva...
Zaboravi te price i UZIVAJ sa njim,jer je vredan toga... :grin: :grin: :grin:

#3 Katty

Katty

Newbie

• Members
  • 10 postova

Postovano 06 February 2012 16:24

Hvala puno na odgovoru, poslušaću te (nod) (nod) :)

#4 Katty

Katty

Newbie

• Members
  • 10 postova

Postovano 07 February 2012 16:16

Ako još neko ima neki savet neka napiše :)

#5 siberian

siberian

Newbie

• Members
  • 27 postova

Postovano 12 February 2012 16:32

Ja imam Haskija starog sada vec 6 meseci i par dana.. dok je bio mali, sa onim njegovim ostrim zubicima mi je dushu vadio.. ne mora jako da zagrize, dovoljno da vi cimnete ruku, ili on vilicu, i eto velike ogrebotine..kao ludu macku da sam cuvao :) hehe i dan danas voli da grize dok se igra..ali nije da grize..nekako u igri stalno okrece glavu ka mojoj ruci, nozi, ili bilo cemo sa cime se igra, i obavezno su mu usta otvorena.. i onda naravno kad moja ruka zapadne u njegovu vilicu on malko gricne..ali se odlicno da primetiti da kontrolise svoj ugriz, odnosno da se samo igra..sada je promenio zube i nema nikakve boli tu niti ogrebotina.. jedino hoce da gricka nogavicu ili patiku (ali SAMO patiku dok je ja nosim, ovako obucu ignorise..) i onda se desi da gricne prednjim zubicima na sitno pa me ustipa i to zna da zaboli.. u svakom slucaju on to radi sa svima, ali jednostavno tako se igra! sto se tice dece ovaj moj bogami nije miran u blizini dece (dece od 5 godina ili vise npr) vec je tada najzivahniji..spusti se na prednje shape onako pa onda skoci, i tako trici okolo.. hoce cak i da skoci ponekad..ne direktno na dete, vec onako jednostavno da se spusti nisko pa da skoci..i onda se dete naravno uplasi.. ali racunam, ipak je jos uvek mali..smirice se.. inace je jako dobro izdresiran pas..sve komande izvrsava savresno, setam ga bez povodca (osim po parkovima koji su puni drugih pasa) i tu nema problema..dolazi na poziv u 100% slucajeva..nekad krene da trci od mene..kad viknem, u punom trku se zaustavlja (od siline cak i padne jadan) i okrece se i vraca nazad do mene momentalno.. jedino mu treba dati vremena kad krene da njuska neko drvo ili sl..tad ne odreaguje na poziv odmah.. ostavim ga da sedi na jednom kraju dvorista a onda odem na terasu na drugi sprat - on ce tako miran i dalje da sedi sve dok mu ja ne kazem! tako da ne brini, haskija mozes savrseno izdresirati, moze te taj slusati vise nego bilo koji pas! moras se postaviti kao gazda njegovog copora, ali i kao njegov najbolji prijatelj, i to je to! ih, kad podignem ruku ili viknem onako ljutito na Tora (mog psa)on odmah leze na zemlju i napravi onu uplasenu facu..nema tu cile mile..ali zato ja sa njim imam drugarski odnos zna da cu biti strog prema njemu samo kad nije dobar, a ovako cu prema njemu biti kao prema rodjenom bratu! :)
konkretno resenje za ugriz po kozi i sl. ti je da se prosto par puta (za redom) namackas u malo putera..ali malooooo znaci minimalno.. umasti malo ruke i onda ih do laktova utrljalj..ma minimalno, da se i ne vidi i nista..ali ce pas to da oseti i ima da krene da te lize umesto da grize..tako par puta za redom i to je to..prestace da gricka! :)

izvinjavam se za dugacak post, ali eto, par iskustva, saveta..nije na odmet ;)

#6 Mishka

Mishka

Newbie

• Members
  • 44 postova

Postovano 16 February 2012 19:00

Pre mesec dana dobila sam na poklon štene sibirskog haskija koji sada ima dva meseca. Bila sam oduševljena rasom međutim mnogi poznanici su mi rekli da je sibirski haski jako nezgodan za dresiranje, da je tvrdoglav, agresivan, neposlušan, da voli da ujeda i bezi od kuće. Između ostalog i da nije porodičan pas već da može da ima samo jednog gospodara. Ja sam do sada primetila da grize ljude pa čak i mene, ali mislim da je to zato što je mali i rastu mu zubi. Može li neko da mi pomogne i kaže da li je to sve tačno??? Inače, to mi je prvi rasni pas.
HELP

:( :cry:

A cemu to ocajavanje?!

Ni jedan pas na svetu se ne rodi poslusan bez obzira na rasu, naravno razlikuju se rase, imaju svoje odlike. Koliko ljudi toliko čudi, za to i imamo na svetu toliko rasa, jer se svakom svidja nesto drugo, razlicite su svrhe...itd. ali sustina je uvek ista, pas je uvek pas, i tvoja je uloga sagraditi sto bolji odnos sa njim i te ga obuciti, sve to predstavlja lepotu zivota sa psom (nod) Na vreme si se setila razmisliti o obuci, imas odgovoran pristup to je najbitnije.

Sto se rase tice po meni nisu toliko tvrdoglavi vec samostalni, nisu toliko vezani za vodica kao npr. ovcarski psi, ali ako si toga svestan ne vidim razlog za sto bi dresura haskija bila problematicna, kroz igru i ucenje novih stvari cete sagradjivati vas odnos, moras ga samo ubediti da ucenje je zabava. Evo pogledaj snimak, kako mali haski lepo saradjuje sa vodicem (nod) :

... re=related

#7 zzorica

zzorica

Newbie

• Members
  • 3 postova

Postovano 07 March 2012 13:16

Ma ne ujeda, hoće da se igra. Ja imam ženku Haskija, 7 meseci.
Sad smo krenuli na obuku u ''Policajac'' baš zato što je neposlušna.
Kad izađemo napolje, ona je jednostavno ODUŠEVLJENA svime što postoji na ovom svetu.
Nju da ne pustim da trči - pa to bi bilo najstrašnije.
Zato mora da se nauči da ne istrči na ulicu, da ne skače na ljude, da ne pođe za lutalicama i naravno da dođe čim je pozovem.

#8 Ruzicabg

Ruzicabg

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 504 postova

Postovano 09 March 2012 17:00

Ne budite lenji, na forumu ima dosta toga o radu sa štenetom, uostalom i radu sa odraslim psima. Vaš problem - ujedanje, da li mu rastu zubi? Da li se igra? Zašto i kako ga odviknuti i sl. već postoji i o njemu je u više navrata govoreno ovde. Većini ljudi ovde nije teško da Vam odgovori na pitanje, i hoće, ali prosto mislim da je lakše i brže naći i pročitati ono što Vas zanima, takođe, podelićete iskustva sa nekim ko je imao sličan problem, jer pretpostavljam da mislite da se to dešava samo Vama.

Veliki pozdrav.

#9 ZeRo

ZeRo

Newbie

• Members
  • 28 postova

Postovano 22 May 2014 20:42

Ja imam Haskija starog sada vec 6 meseci i par dana.. dok je bio mali, sa onim njegovim ostrim zubicima mi je dushu vadio.. ne mora jako da zagrize, dovoljno da vi cimnete ruku, ili on vilicu, i eto velike ogrebotine..kao ludu macku da sam cuvao :smile: hehe i dan danas voli da grize dok se igra..ali nije da grize..nekako u igri stalno okrece glavu ka mojoj ruci, nozi, ili bilo cemo sa cime se igra, i obavezno su mu usta otvorena.. i onda naravno kad moja ruka zapadne u njegovu vilicu on malko gricne..ali se odlicno da primetiti da kontrolise svoj ugriz, odnosno da se samo igra..sada je promenio zube i nema nikakve boli tu niti ogrebotina.. jedino hoce da gricka nogavicu ili patiku (ali SAMO patiku dok je ja nosim, ovako obucu ignorise..) i onda se desi da gricne prednjim zubicima na sitno pa me ustipa i to zna da zaboli.. u svakom slucaju on to radi sa svima, ali jednostavno tako se igra! sto se tice dece ovaj moj bogami nije miran u blizini dece (dece od 5 godina ili vise npr) vec je tada najzivahniji..spusti se na prednje shape onako pa onda skoci, i tako trici okolo.. hoce cak i da skoci ponekad..ne direktno na dete, vec onako jednostavno da se spusti nisko pa da skoci..i onda se dete naravno uplasi.. ali racunam, ipak je jos uvek mali..smirice se.. inace je jako dobro izdresiran pas..sve komande izvrsava savresno, setam ga bez povodca (osim po parkovima koji su puni drugih pasa) i tu nema problema..dolazi na poziv u 100% slucajeva..nekad krene da trci od mene..kad viknem, u punom trku se zaustavlja (od siline cak i padne jadan) i okrece se i vraca nazad do mene momentalno.. jedino mu treba dati vremena kad krene da njuska neko drvo ili sl..tad ne odreaguje na poziv odmah.. ostavim ga da sedi na jednom kraju dvorista a onda odem na terasu na drugi sprat - on ce tako miran i dalje da sedi sve dok mu ja ne kazem! tako da ne brini, haskija mozes savrseno izdresirati, moze te taj slusati vise nego bilo koji pas! moras se postaviti kao gazda njegovog copora, ali i kao njegov najbolji prijatelj, i to je to! ih, kad podignem ruku ili viknem onako ljutito na Tora (mog psa)on odmah leze na zemlju i napravi onu uplasenu facu..nema tu cile mile..ali zato ja sa njim imam drugarski odnos zna da cu biti strog prema njemu samo kad nije dobar, a ovako cu prema njemu biti kao prema rodjenom bratu! :smile:
konkretno resenje za ugriz po kozi i sl. ti je da se prosto par puta (za redom) namackas u malo putera..ali malooooo znaci minimalno.. umasti malo ruke i onda ih do laktova utrljalj..ma minimalno, da se i ne vidi i nista..ali ce pas to da oseti i ima da krene da te lize umesto da grize..tako par puta za redom i to je to..prestace da gricka! :smile:

izvinjavam se za dugacak post, ali eto, par iskustva, saveta..nije na odmet :wink:

Obnavljam temu koja je zastarela, ali ovo se isto desava i kod mene, sa svojih 2 i po meseca preterano pocinje da gricka, jeste da je u igri i sve ali opet.. Nadam se da ce se to promeniti posle par meseci kad mu dodju stalni zubici :) 

#10 Dejan Drašković

Dejan Drašković

Newbie

• Members
  • 2 postova

Postovano 28 May 2014 23:39

Pozdrav. Moj haskic je star 5 meseci, pa me intersuje da li mozemo da pocnemo sa nekim "ozbiljnijim" treningom, tipa sedi, lezi, donesi... Za sad jedino sto je uspela da savlada je setnja na povodcu, mada i dalje je to ono, ona tamo ja ovamo pa ko prvi padne :D Previse je hiperaktivna, mnogoo me vuce i  nikako nece da ide uz nogu o.O Pa me interesuje kako i to da je naucim :) E i ovo, svi su mi rekli za nju da je buca, s obzirom na to da ima 5 meseci a ima 10 kg O_O da li je to normalno za taj neki uzrast. Gricka me kao luda, pokusavam da joj tolerisem ali ona postaje sve gora i gora sto se grickanja tice, cak i dok sam u hodu ona me capne za nogu :D hoce li to prestati kada odraste ili cu imati jos vece probleme? Ovako je fina, druzeljubiva je, socijalizujem je sto vise, redovne setnje po 1-2h, igranje. I mislim da su joj opsesija tudji repici :D cim vidi repic ona bi da capne :D Inace nov sam u svemu sto se pasa tice, pa bi mi svaka pomoc dobro dosla. Unapred hvala.

#11 groznium

groznium

Newbie

• Members
  • 25 postova

Postovano 06 June 2014 01:22

Sa haskijem treba krenuti odmah a na čekati 6 7 mjesici ..  moja Noa ima godinu dana skoro :) u stvari imaće 20og ovog mjeseca poceli smo raditi vjezbati kad je imala tri .mozete ovdje vidjeti sa 3 sa 6 pa sa skoro godinu .. .

http://www.dailymoti...haskija_animals radimo jos ..

#12 Marko Pantic

Marko Pantic

Newbie

• Members
  • 97 postova

Postovano 06 June 2014 14:26

ovo je mislim '93 godine u beogradu, a pas je cini mi se star oko 2-3 godine, uz iskusnog i kvalitetnog dresera sve moze da se uradi...Priloženi fajl  1482994_10202082644459293_1945178996_n (Medium).jpg   37.68K   35 Broj preuzimanja

#13 groznium

groznium

Newbie

• Members
  • 25 postova

Postovano 06 June 2014 19:00

svako treba da se bavi svojim psom ili ga ne treba nabavljati .. pogotovo nekog tako aktivnog psa kao što je haski,  ..a ne da mu neko bezveze uzima pare za stvari koje moze nauciti psa. .uz literaturu i ostalo .. biće zanimljivije i njemu i psu .. , ne mali put sam iznenadio takve iskusne "dresere" koji su se prvo posrali po haskiju i onda ih ostavio bez teksta .. i to sa štenetom .  haskiji ne trebaju učiti agresivnosti .. niti primjenjivati metod prisiljenosti nego pozitivne motivacije ...Haski nije čuvar on je nomad on je ćuko koji ne trpi dosadu potrebno mu je dosta aktivnosti .. ili kroz bike joring ili kroz agiliti barem neke osnovne stvari ,.

#14 Marko Pantic

Marko Pantic

Newbie

• Members
  • 97 postova

Postovano 06 June 2014 20:44

ovaj covek sa slike se bavi obukom pasa preko 30 godina, medju prva tri dresera je dobio sertifikat u staroj SFRJ (valjda se zove sertifikat), i nasuprot drugima bas praktikuje da se obuka radi uz prisutnost vlasnika da bi i sam vlasnik savladao obuku, tj da pas posle obuke slusa vlasnika, i ne koristi metode kao sto su elektricne ogrlice, davilice sa bodljama i batine kao sto neki od nasih "dresera" to radi... a ovo na slici je haski od njegovog prijatelja, i kako on kaze bio mu je izazov da uradi nesto sto niko kod nas do tada nije uradio, nisam siguran za van nasih granica..

pozdrav

#15 groznium

groznium

Newbie

• Members
  • 25 postova

Postovano 07 June 2014 00:07

Uz dužno poštovanje nasi su ljudi skloni govoriti da su oni prvi u svemu samo ne znam čemu .. .. eto demantovati ću te sigurno si gledao film bijeli očnjak iz 1990  (doduše Jef je mješanac malamuta i vuk glumac pas )zn ili Eight Bellow to su sve izdresirani haskiji .. i ja sam mislio da radim jedini trikove sa haskijem na Balkanu ali to nije tako .znam još ljudi pa čak i za curicu koja to radi... i meni je haski bio izazov .. ali haski nije njemački ovčar ili belgijski , to je pas za vuču . .  Postujem to sto ne koristi davilice jer sam u slučaju haskija alergičan na njih kao metod obuke   .. ali izvini morao bi vidjeti puno vise .. jer ovakvu fotku mogu i ja snimiti sa haskijem koji nije naučen ničem živom . i agresivan je prema vlastitom vlasniku .. , svi koji imaju haskije znaju kakvi su kao štenci dok im rastu zubi i ne znam koliko je ovo uopće pametno  .., svako treba početi raditi sa njim čim ga uzme . a ne ono što vole reći oni koji psa drđe samo da ga hrane "pustiti psa da bude pas " .. i da svako moze naći 15 minuta vremena da se bavi psom . ako misli da nije u stanju obučiti psa za svrhu za koju mu treba ne treba ga uzimati 

#16 Red Nousse

Red Nousse

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1230 postova

Postovano 07 June 2014 00:41

Vezano za obuku pasa............obuka pasa je jako slozen proces i obuciti psa  moze samo lice koje to ume tj, zna  a za to nije dovoljno imati psa.............obucavati psa bez predhodnog dukogodisnjeg ucenja ,volontiranja i konslutacija sa dreserima je suludo.........uciti se obuci pasa na prvom psu je isto tako lose.........posebno stavljam akcenat na pse koji se koriste za zastitu ili cuvanje..........i uvek ako bilo ko ima ,,ozbiljnu pasminu,, a nije siguran u svoje kinolosko znanje pravac u skolu za pse ...........taj kurs je potereban pre svega vlasniku psa a onda i samom psu,a za ovo haski na rukavu .....ja sam misljenja da se kod pasa treba pratiti rasni konteks tj . namena pasmine .....apsolutno je nepotrebno menjati namenu pasmine a nadasve RIZICNO,.....

#17 Dejan Drašković

Dejan Drašković

Newbie

• Members
  • 2 postova

Postovano 10 June 2014 23:40

Sa haskijem treba krenuti odmah a na čekati 6 7 mjesici ..  moja Noa ima godinu dana skoro :smile: u stvari imaće 20og ovog mjeseca poceli smo raditi vjezbati kad je imala tri .mozete ovdje vidjeti sa 3 sa 6 pa sa skoro godinu .. .

http://www.dailymoti...haskija_animals radimo jos ..

Slazem se, ali ja sam psa dobio kada je vec imao 4 ipo meseci :) Pa se samo nadam da nije kasno, posto sad 21.og puni 6 meseci.

#18 groznium

groznium

Newbie

• Members
  • 25 postova

Postovano 11 June 2014 23:18

Nije kasno .. ali morate raditi svaki dan 10ak minuta .. uz nagradu naravno . a sad posto ste novi u ovom a nezahvalno je da vam haski bude bas prvi pas , NE  JU PUŠTATIT GDJE NIJE SIGURNO  odnosno ogradjeno ni u blizini cesta i slično .. .,, nabavite fleski od 5 metara , radni povodac od 20  i radni od 2 metra .. , i skiniti knjigu 101 pseći trik kira sundance posto vam je tu najjednostvnije opisano korak po korak dresura psa kakva kod haskija pali .. neki to zovu trikovima ali to su aktivnosti koji će vas zbliziti sa psom .. ako ne mozete naći knjiu posaljite mi poruku daću vam link .. 

#19 pandorica

pandorica

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 426 postova

Postovano 12 June 2014 07:40

Sa svakim psom se treba raditi od malih nogu, nikakvo čekanje da pas navrši 4-5-6-7-8mj... Svaki dan se radi... U startu je dovoljno što se odaziva na svoje ime i dođe na poziv, što vas prati u šetnji... Što ne ode za nekim biciklistom/trkačem/šetačem, a na kraju i za psom... Dakle, pokušajte mu biti u svakoj situaciji No1. Važniji od mnoštva zanimljivih stvari tamo vani... :D

S huskyjem je to teško, ali nije neizvedivo... To je radna pasmina, ali s potpuno drugačijom namjenom od onih koje kao narod zovemo "radnima"... Husky vas nikad neće gledati kao Boga, nikad neće dati sve od sebe da vam ugodi, uvijek će biti situacija u kojima će mu biti zanimljivije nešto drugo... A kad ga pozovete, vjerojatno će otići samo još na sekundu zapišati ono neko drvo i onda doći... Sve je polako, kao da vam govori "Evo, evo, sad ću, samo sekundu, moram još samo nešto učiniti i doći ću", nije da on vas neće poslušati, da vas ne voli, on nije zločest/a, kod njih SVE jednostavno drugačije funkcionira...

Morate otkriti što ga motivira, što mu je zanimljivo - nekom je to hrana, nekom igračka, nekom maženje... Kod mog ne pali nikakva hrana, loptu ili bilo koju igračku u svojih 11god života niti jednom nije pogledao... Njemu je lijepa riječ, tepanje i maženje najbolja motivacija...

Uvijek ga zovem nježno i na lijep način, bez nervoze... I uvijek dođe - nekad malo skrene do nekog drveta hehe, ali nakon obavljenog "posla" uredno dođe... :)

Zna sjesti na zapovijed, leći, dati šapu... Sve će on učiniti, ali ne s nekim pretjeranim oduševljenjem nego mu se u pogledu vidi "Jooooj, baš si dosadna, al ajde, učinit ću ti to kad te to tako veseli"... :D Učenje uvijek mora biti kroz igru i u pozitivnom okruženju, nikakvo kažnjavanje i zaplašivanje, sve na lijep način...

Uz njega imam i križanku BO i NJO i to je nešto sasvim drugo... Neusporedivo... Ona živi da bi meni ugodila, da bi pokazala što može, sva si je važna kad pokazuje kako nešto zna (u šetnji si sama otvara vrata od dvorišta npr. - inače je ograda uvijek zaključana i ona čeka da otključam da ona može stisnuti kvaku i povući vrata k sebi)... Nju mogu voditi samo ja, njega može svatko - bitno je da se negdje ide hehe... :D

Ukratko, Liam živi da bi lijepo živio uz svoje ukućane, poslušat će sve ako mora, bit će najbolji i najnježniji pas na svijetu, samo nemojte ništa forsirati... :) ... A ona, ona živi za to da za nas učini SVE što je u njenoj mogučnosti...

#20 groznium

groznium

Newbie

• Members
  • 25 postova

Postovano 12 June 2014 20:54

Apsolutno se slažem sa Pandoricom .. ne forsirati ništa Učenje uvijek mora biti kroz igru i u pozitivnom okruženju, nikakvo kažnjavanje i zaplašivanje, sve na lijep način. dodao bi samo dok je psu to zanimljivo .. , moja zna malo vise  trikova,  agiliti i slično što se može vidjeti iz klipa koji sam, priložio , ali ništa nije forsirano nekad vježbamo nekad što zavisi od objektivnih okolnosti .. dok je bila manja svaki obrok je bila vježba ..  ... haski nije pas koji trpi dosadu .. život na lancu i monotoniju  života u boxu .. jer postaju destruktivni ..