Sign in to follow this  
timon

English Bull Terrier - 14.deo

Recommended Posts

ja ne verujem cak ni tim nalazima i testovima. Vise puta se pokazalo da odgajivaci i to oni najskuplji-svetski a naravno i nasi, muljaju sa tim papirima. Ne verujem vise ni u rodovnike. Najbolji testovi i nalazi su tug of war, springpole, weight pull... Sto se rodovnika tice, vise volim da vidim fotografiju uparenih muzjaka i zenke nego sam papir.Narocito ako je iz uvoza.

Moze ostro oko odgajivaca da pogodi i koji je pas dobrog temperamenta i zdravlja i bez radnih disciplina ali ako je posmatrani priplodnjak od proverenih roditelja i ako mu iz ociju sevaju varnice..to je onda verovatno to. A cak se i u toj konzervativnoj kinologiji gresi. Ali mnogo manje. Treba samo pogledati pastirce po planinama koji spavaju u snegu i jedu poparu. Tamo nema gluvoce, patele, bubrega, demodexa, infarkta. Ti psi su srecniji u improvizovanom zaklonu nego nasi invalidi u toplim posteljinama.

Naravno, voditi racuna i o exterijeru, paralelno.

p.s. nikog ne prozivam i nisam ljut. Ja samo iznosim svojih 3 decenije iskustva i zakljucke koje sam nakon toliko vremena usvojio.

Nije problem u "krivim" glavama , ugibaju od nasljednih bolesti i "ravne " glave , problem su neodgovorni uzgajivaci koji skrivaju od javnosti da su njihovi psi bolesni i onda jos uz to kad laziraju testove , e onda dolazi do katastrofe (primjer su vam najnovija događanja u Njemackoj ) .

Bilo bi bolje za sve nas kad bi prestali predbacivati jedni drugima ovo ili ono i da se vec jednom pocne razgovarati o toj temi na jedan normalan i ljudski nacin.

Vani je problem jer muljaju sa tim testovima ( pojedinci), a muljaju jer zele zaraditi novac i briga ih sta ce sutra bit sa tim psima i sa pasminom uopce. O tome ne treba sutjeti nego ih treba javno prozvat jer nemoguce je da su psi testirani i da je na testovima sve OK , a stenci ugibaju od bubrega ili od srca i sl..

Kod nas je drugi problem , ne rade se testovi uopce , psi se ocjenjuju od oka ( ako moze potrcat onda je ok ) , pa cak i kad su psu braca , tete ili otac , majka uginuli , cak i onda se ne rade testovi (cast izuzecima) nego se ( istina vrlo rijetko) taj pas ili kuja normalno i dalje koriste u uzgoju , kao da se nista nije desilo.

Sigurno bi vecina i napravila testove kad bi oni bili vise dostupni , nazalost mnogi moraju napravit i 1000 km da bi napravili testove . To je nasa realnost ... Nazalost !!

Situacija ovakva kakva je , nije nimalo optimisticna za pasminu , a sta je najgore , kad god krene prica o zdravlju nasih ljubimaca , odmah lete strelice sa svih strana i pocinju svađe , koje uglavnom zavrsavaju intervencijom moderatora. Nije mi jasno zasto se stalno (od pojedinih clanova ovog foruma ) "minira" bilo kakva tema koja se tice zdravlja nasih ljubimaca.

Da se razumijemo nisam ni ja svetac , ni ja jos nisam napravio sve testove , napravio sam samo upc i dopler , ali zelim razgovarati o toj temi , razmjeniti iskustva sa clanovima ovog foruma i sudjelovat ( ako je to uopce moguce ) u jednoj normalnoj diskusiji .

R.I.P Warior's Viscount Valiant :cry::cry::cry::cry: pas nije imao niti 3 godine... otkazalo srce i bubrezi.. :(:cry: ako nekoga zanima pedigre postavit ću...

ja ne znam više što da radim, ljudima stalno pokušavam objasniti zašto je važno pitati za zdravlej roditelja, zašto bi to trebalo biti prvo pitanje kad kontaktiraju uzgajivača. mnogi kažu, uzgajamo toliko i toliko godina i nikad nismo imali nikakve probleme ne nasjedajte, tražite DOKAZE, crno na bijelo. da se razumijemo ja sam prva bila koja nisam tražila dokaze, i zato ispaštam i dan danas, neki imaju sreće ali većinu zakači bolestan pas, a živjeti s tim nije lako...

ajmo ukratko, sažetak, podsjetnik: ono što kod naše pasmine trebate tražiti na uvid je sljedeće:

BAER test (sluh) poražavajuća je činjenica da je svaki PETI bull terijer gluh na jedno ili oba uha!

UPC (Urea Creatinine Protein ratio) koji je po mogućnosti friško napravljen, ovaj test bi se trebao ponavljati svakih godinu dana.

PKD (Polycystic Kidney Disease) dovoljno samo jednom u životu, ultrazvučnom pretragom se gleda prisutnost cista na bubrezima

Patella, pas mora imati potvrdu da nema luxaciju

Auskultacija, UTZ, EKG i COLOR DOPLER srca (nešto od toga mora imati, s tim da naravno samu auskultaciju ja ne bi nikako uvažila, najbolji pokazatelj je color dopler, iako je dovoljan UTZ ako je sve čisto neki kardiolozi tvrde da u tom slučaju nije potreban dopler, ali ja opet kažem, najbolje tražiti dopler)

nikada ne bih uzeo psa ciji preci i cija rasa moraju biti pod tolikim medicinskim ispitivanjima. Katastrofa! Bulterijer je nekada bio zver. Treba izdvojiti one koji to jos uvek jesu a ostale sterilisati. Prosto je. I ne samo da je zdrav. Mora imati ovaj duh:

Sedamag , pogresno je razmisljati da je stari tip bulterijera bio bez zdravstvenih problema .

Ne zaboravi da je bulterijer nastao krizanjem buldoga i bijelog engleskog terijera koji je imao puno zdravstvenih problema : neplodnost , gluhoca , itd. zbog toga je i taj bijeli engleski terijer nakraju i izumro.

Zdravstveni problemi bulterijera sezu u daleku 1850 g.

pozzz

pozdrav svima! iako forum pratim redovno oglasavam se povremeno.imam pitanje za gosn.fajkovica:da li je u redu da neko ko soli pamet Balkanu o zdravlju pasa i na forum kaci obavestenja kako je najuspesniji odgajivac sa ovih prostora moze sebi da dozvoli da upari kuju sa Rafom koji je anatomski bolestan pas.iako naglasavas da je zdravlje psa na prvom mestu radis apsolutno suprotno zarad jakog profila.voleo bih da na moje pitanje odgovoris svima slikom a ne bespotrebnim kilometarskim tekstom koji verovatno vecina ne stigne da procita jer se na pola vec smori.takodje ako moze da se ne odgovori pitanjem nego konkretno.a sto se tice mog psa slobodno okaci sliku pa cemo svi zajedno da ga ispljujemo i uporedimo pravilnost sa Rafinom.(takodje ako mozes da ne uvlacis Paju,koji me je zamolio da ovo ne pisem, u diskusiju jer je ovo moje misljenje a ne njegovo)

Stojic Marko

Mene prvo interesuje ko si ti vicentije , Marko Stojić i koji je pas kojega treba da se pljuje?

Ja nemam pojma ko si ti ,a ni Pajo , mada pretpostavljam da se radi o Pavletu !

WEST BULLET BULLTERIERS

Sedamag , pogresno je razmisljati da je stari tip bulterijera bio bez zdravstvenih problema .

Ne zaboravi da je bulterijer nastao krizanjem buldoga i bijelog engleskog terijera koji je imao puno zdravstvenih problema : neplodnost , gluhoca , itd. zbog toga je i taj bijeli engleski terijer nakraju i izumro.

Zdravstveni problemi bulterijera sezu u daleku 1850 g.

pozzz

moram priznati da si u pravu.

http://i41.tinypic.com/16kpct1.jpg

evo i slikom da potvrdim ko sam.da li sada mozes da odgovoris na pitanje ili treba i broj licne karte

Ne treba broj lične karte jer sam tvoju facu dobro zapamtio, ti si onaj koji me je dodao pa izbrisao sa facebooka iz ko zna kojih razloga , mada nikad nismo niti jednu malu najmanju koverzaciju imali ! Kad vidim da si raspoložen da pričaš o tome ,i interesuju te sve te stvari oćeš i ti redoslijedom odgovarati na postavljena pitanja sa moje strane vicentije ???

WEST BULLET BULLTERIERS

sa zadovoljstvom sta god te zanima.ali prvo ako mozes da ne odgovaras na pitanje pitanjem,nego odgovorom.Dzentlmenski je da prvo ti das odgovor na moje pitanje i ako moze slika kao dokaz

Protiv zdravstvenih testiranja pasa nemam nista,zapravo podrzavam to.Medjutim to ocigledno nije nikakva garancija da potomci nece imati problema.

Protiv sve vise informacija i edukacije o zdravstvenim problemima pasa nemam nista,i to podrzavam.Medjutim i to ocigledno nije dovoljno.

Protiv sto zesce selekcije prilikom parenja nemam nista,eto i to podrzavam.Ali ni to nije garancija za zdravo potomstvo.

I dolazim do zakljucka da je u pitanju jedan nevidjeni paradoks.

Informacija ima sve vise i sve se brze i lakse razmenjuju.Nauka,tehnika,medicina,veterina,genetika sve napreduje iz dana u dan.Znanje i iskustvo su svakim danom sve veci.Metode testiranja i lecenja sve bolje.Svest ljudi o pitanju zdravlja pasa raste iz dana u dan.Psi generalno zive u sve boljim uslovima.I logican je zakljucak da bi trebalo da bude sve manje zdravstvenih problema pasa,jer na prvi pogled izgleda da se po tom pitanju napreduje na svakom polju...

Medjutim ispade da ima sve vise pasa za zdravstvenim problemima.I to ozbiljnim i cesto naslednim problemima.Nemam drugu rec da upotebim nego paradoks.Deluje neverovatno,a izgleda je moguce.

pozdrav svima! iako forum pratim redovno oglasavam se povremeno.imam pitanje za gosn.fajkovica:da li je u redu da neko ko soli pamet Balkanu o zdravlju pasa i na forum kaci obavestenja kako je najuspesniji odgajivac sa ovih prostora moze sebi da dozvoli da upari kuju sa Rafom koji je anatomski bolestan pas.iako naglasavas da je zdravlje psa na prvom mestu radis apsolutno suprotno zarad jakog profila.voleo bih da na moje pitanje odgovoris svima slikom a ne bespotrebnim kilometarskim tekstom koji verovatno vecina ne stigne da procita jer se na pola vec smori.takodje ako moze da se ne odgovori pitanjem nego konkretno.a sto se tice mog psa slobodno okaci sliku pa cemo svi zajedno da ga ispljujemo i uporedimo pravilnost sa Rafinom.(takodje ako mozes da ne uvlacis Paju,koji me je zamolio da ovo ne pisem, u diskusiju jer je ovo moje misljenje a ne njegovo)

Stojic Marko

Evo vrlo rado ću da ti odgovorim kada si obećao da ćemo se pitati kako treba vicentije !

Ali da ti podvučem da nećeš ti meni odredjivati koliki će tekst u mene biti i koliko ću da pišem nego ću ja da pišem onako kako znam i smatram da treba i kako ja to hoću a ne sa nekoliko slova kao ti da uputi neku sitnu provokaciju koja je produkt ko zna kakvih nemira i viših sila , a ako nemaš vremena da pročitaš nemoj da prozivaš ovdje ljude i ulaziš u neke monolog - diskusije iz kojih bi ti nešto pitao ali ne bi da tebi drugi piše nešto što tebe kao ne zanima ..

Ne trebaš ti mene gosn-ati sa bilo čime , ja sam mladji mislim od tebe koju godinu ili smo tu negdje ...To što ti smatraš da ja solim pamet sa time što pišem kako ne treba ćutati o tim stvarima nego treba glasno rapravljati jasno govori i kakav je tvoj stav o tome i kakav je stav po pitanju zdravlja bullterijera na balkanu ...

Pošto bih ja volio da nekada u budućnosti ne moram da putujem na parenje po 1000 i 1500 kilometara u jednom smjeru ( sa roškovima od najmanje 1100 ili 1200 eura)nego da dodjem i uparim sa neki psom domaćim kod nas okoćenim ili uveženim koji je zdrav i koji se nalazi kod nekog moga drugara koji je na možda 200 ili 400 kilometara od mene koji će me ugostiti kao prijatelja i ja njega , dati mi da prenoćim i pet dana da mu ne platim ništa ni hranu ni spavanje , a pri tome ću upariti kuju sa zdravim psom , neću gledati koliko imam para za spavanje u hotelu , koliko imam za vinjete i da li ću imati pare za drugo parenje na drugi kraj evrope kako mi se je to sada desilo prije par mjeseci kada sma napravio oko 5000 kilometara sa psima u gepeku ,onda ja imam pravo da pišem šta hoću ovdje i naravno da neću od tebe tražiti dozvolu za takvo nešto ...Jer po mome mišljenju , (ja bar tako ne radim), nikada ne bih prozivao i ponižavao nekoga kako ti radiš ako sam u tome nečemu ( a u ovom slučaju su to bullterijeri ) godinama iza njega kao što si ti iza mene i po izložbenim i uzgojnim rezultatima !Kada bih ga prozivao , onda bi to bilo sa razlogom , ako mi je nešto nažao učinio , pošto je tebe niti ne znam niti sam ikada sa tobom razmjenio jednu jedinu riječ a da ne kažem da sam ti sa nečim naudio onda moram da ti odgovorim na ovakav način jer takav i zaslužuješ !

Što se tiče obavještenja kako sam najuspješniji odgajivač na ovim prostorima , bilo bi lijepo sa obzirom da si odrastao ozbiljan čovijek da napišeš ili citiraš moj takav tekst i obavještenje kako bi i drugi vidjeli jeli ti sami pišeš da nekoga uvrijediš ili mu napraviš neku tobože štetu ili stvarno pričaš istinu vicentije !!'???? Dakle čekam ......

Pored toga , pitao bih te i sljedeće , da li sam ja nekome prodao štene od Raffe Maarshelsea Balze of Glori psa ???Ako jesam kome ???Pored toga takodjer bih te pitao i na osnovu čega ti tvrdiš da ja parim sve u cilju samo boljeg profila ??? Argumenti Vicentije ... čekam i to......naravno ...

Tako da da li je to u redu ili nije sa moje strane ,vidi ti pa mi reci , ovdje javno....takodjer odgovori mi i kada je utvrdjena luksacija patelle kod Rafe ???datum , sa obzirom da vidim da znaš i raspolažeš argumentima , doduše iz neke tamo 5-ruke ali ipak raspolažeš !

Pored toga , ti mene stavljaš u svoju poziciju i tražiš od mene da stajem u odbranu tudjeg psa isto kako ti staješ u odbranu drugih ljudi , a ja to ne volim da radim niti mislim , i veoma rado želim reći da je luksacija patelle itekako alarmantna ako se radi o onoj koja je alarmantna vicentije , ako pas ima problema sa hodanjem i kretanjem , ako daje takve štence i ako mu predci u pedigreu imaju takve probleme ...pa bio to i Raffa a nije jer on ne daje takve štence i roditelji mu nemaju takve osobine niti njihovi roditelji ...ja imam hrabrosti i progovoriti i o tome ...jer nemam šta da krijem ....za razliku od tebe i tvoje ekipe koja sjedi sa tobom kada pišeš te tekstove :giggle: !

Pitam se šta bi se desilo da sam ja neku kuju napario sa njime okotio i prodao štence !? Kako bi onda reagovao tek !? :wink: Ali nisam , i ne mislim jer je psu utvrdjena luksacija nakon što sam ja platio parenje otišao na parenje i kuja nije ostala skotna , pa ti ponavljam opet još jednom da nije iz moje odgajivačnice prodano štene niti jedno od toga psa i od luksacije se ne ugiba vicentije , može da se riješi i operativnim zahvatom ako je blaži stadij i ako su ligamenti u pitanju kao što su kod Raffe ..kod njemačkih ovčara se pojavi zbog fizičkog položaja kostiju pod odredjenim uglom mada im roditelji unazad 15 generacija nemaju luksaciju ...

A sada bih ja tebe još nešto upitao ...ako možeš da postaviš recimo pedigre svoga psa čisto da ga vidim jer nemam pojma o kakvom se psu radi pa da vidimo kakvo je tu stanje sa bolesnim psima ???

I da mi kažeš pošto vidim da recimo u dalekoj Italiji raspolažeš informacijama , onda sam siguran da kod nas znaš još bolje šta se radi pošto si tu u žiži zbivanja na području tvoje države i ideš sa prijateljima da kupuješ pse po inostranstvu , recimo da nam kažeš čiji su psi sve uginuli recimo u zadnjih pola godine sa područja srbije , a ako hoćeš vidim da si voljan da nam kažeš i za druge zemlje našeg govornog područja pa i u svijetu , sa uzrokom , prije prirodnog otkucavanja sata , a koji imaju pedigre identičan psima u tvojoj neposrednoj blizini, pa čak su polusestre i polubraća ?????

Evo ja sam na tvoja pitanja odgovorio , pa ti sad budi dostojan svojih riječi odgovori na moja (y) !Za početak ....da kažeš jer sam siguran da ti to itekako znaš....da ne bude da ja solim pamet , a neke se stvari opasne dešavaju , psi ugibaju masovno zadnjih pola godina ili godinu ,sve mladji i mladji i svi su neko ćebence žvakali ili pojeli štipaljkicu ....reci sada ti nama da li je u redu da tu u tvojoj državi ti i tebi bliski ljudi prešućujete stvari poput ugibanja pasa , polubraće polusestara , gluvih pasa i koječega sve ne ?????

P.S.

Ja tebe nisam ni dodao ni obrisao niti si mi smetao niti trebao , a ne ulazi mi niko drugi u profil, nije mi ni bitno na kraju krajeva !

WEST BULLET BULLTERIERS

pozdrav ljubiteljima ove pasmine, imam jedno pitanje, prijatelj mi je kupio mužjaka mini bull terijera preko oglasa s 5 mjeseci starosti bez papira. Pas je dva tjedna kod njega i odlucio ga je izmjerit, a on 43 cm i 15 kg, e sad nije siguran da je dobio što je kupio, iako pas ima izgled bul terijera.

pozdrav ljubiteljima ove pasmine, imam jedno pitanje, prijatelj mi je kupio mužjaka mini bull terijera preko oglasa s 5 mjeseci starosti bez papira. Pas je dva tjedna kod njega i odlucio ga je izmjerit, a on 43 cm i 15 kg, e sad nije siguran da je dobio što je kupio, iako pas ima izgled bul terijera.

Napisi gde ga je kupio i od koga,mozda mu je odg. prodao gremlina.

@matteo malo se salimo nadam se da se ne ljutis.Visina od oko 42cm je prosecna visina standardnog BT sa 5 meseci.

P.S.Mozda ga tvoj prijatelj nije dobro izmerio. Psi se mere po pravilu do vrha grebena.

@matteo nikad nisam cuvao minijature ,verovatno ce se vec javiti neko ko je bolje upucen u tematiku.Koliko ja znam tezina nije ogranicena kao visina.Ali 15kg sa 5 meseci je sigurno previse.

To bez papire je odmah sumnjivo ne znate mu poreklo osim, da ste videli majku i oca steneta... Ali ni to nije potvrda.... Ja sumnjam da vam je prodao minijaturu.... Verovatno je imao u leglu, standardnih bulova, jedno ili vise stenadi koji su bili manji od ostalih, "zakrzljali" pa mu je palo na pamet da moze da ih prodaje kao minijature.

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this