Skoči na sadržaj

Kako nauciti psa da dodje?

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
94 odgovora na ovu temu

#1 Guest_tonka_*

Guest_tonka_*
  • Guests

Postovano 29 November 2004 14:13

Petite interesira me: Kako si naucila ili gdje si procitala kako da naucis psa da dodje? Voljela bi nauciti takodje svog pulija te razlicite nacine dolaska.
Hvala

#2 Petite

Petite

Guru

• Administrators
  • 16640 postova

Postovano 29 November 2004 14:32

Petite interesira me: Kako si naucila ili gdje si procitala kako da naucis psa da dodje? Voljela bi nauciti takodje svog pulija te razlicite nacine dolaska.
Hvala

:D
tonka, ja se vise ne sjecam vjeruj mi :00 kada sam pocela da ucim pse da dolaze na poziv.
Od kada znam za sebe, uvijek smo imali psa, koji su bili uz nas, i dolazili su kada bismo ih mi kao djeca pozivali (a djeca, kao i svaka djeca dosadni kao krpelji pa smo ih pozivali po bezbroj puta, no oni su sve to stoicki podnosili - to su bili sharplaninci i njemacki ovcari). Sada znam, da ih je tata prije toga naucio tome - a sjecam se da je znao da kaze - kada ides negdje s psom, uvijek imaj par komadica slanine pa mu s vremena na vrijeme daj nakon sto ti dodje na poziv.

Kada sam pocela da sama radim s psima (prije nekih 15-tak godina) - kod mene se to njegovo pravilo pokazalo kao zlatno - znaci uvijek psu KOJI UCI imaj nesto cime ces ga potaknuti da ti dodje - dok ne nauci.
Ja nerijetko i sa nauchenim psima koristim taj metod.

Sada ove mlade nekako lakse naucimo na to, jer oni to prihvate od ovih starijih - pa im ga dodje kao prirodno.
Cak i kada ih pustamo vani - uvijek vodimo mladog i starijeg (obuchenog) psa zajedno, jer skoro uvijek ovaj mladi prati ovog starijeg, tako da uz njega uci - to nam se pokazalo najlakse sto se tice toga (neudaljavanja, uzimanja raznih predmeta uz put, drzanja nosa stalno na zemlji, trazenja hrane i slicno).

Kada ucis psa da dolazi na poziv, nemoj to da prihvatis kao ono 'moram da ga naucim danas' - nema od toga nista - to ide polako, nekako spontano - pozoves psa imenom svaki put kada hoces da ga hranis - ako primjetis da se pas 'razmislja' - uzmi chiniju u ruku i zasigurno ce pas doci. To ponovi danas onoliko puta koliko ga hranis. Za dan-dva prvi obrok ga pozovi s cinijom u ruci, drugi put bez - pa vidi kako reaguje.
Nakon 2-3 dana, pozovi ga da se igrate i nakon sto ga malkice izmilujes, izvadi par kroketa iz dzepa i daj mu iz ruke - i to ponovi nekoliko puta u toku dana. Ja vjerujem da za nedelju dana ce pas dolaziti bez problema.

Ukoliko je pas jako neovisan/dominanatan zna se pojaviti problem sa uchenjem da dolazi kada je vani, ali i tu uvijek ima rjesenje. Psa prije no sto pustite da slobodno trci vani, jos u kuci naviknete da se igra -lopticom npr. I onda kada izadjete vani, kada se pas olaksa (a to je obicno ono sto prvo uradi nakon izlaska iz zatvorenog prostora0, pokazite mu lopticu i igrajte se s njim uz povremenu nagradu hranom. Tada pas nece mnogo obracati paznju na okolinu, no na vas i lopticu, tj na vas kao partnera u igri, na hranu koju cete mu povremeno dati i na lopticu kao zanimaciju. - Nemojte ga previse hraniti prije izlaska tj prije igre, bolje da nije sit, tada ce uvijek dolaziti na hranu i radovat ce se povratku kuci iz prostog razloga sto ce to povezati sa obrokom koji cete mu dati nakon povratka kuci.
Nakon povratka s vana u kucu, meni se najbolje pokazalo davanje gosti za glockanje (u medjuobroku) - tada pas jedva ceka da dodje kuci (znaci ne povezuje dolazak kuci s necim negativnim i ne bjezi od toga) - zabavi se sa svojom koskom u svom kavezu i miran je bar 2-3 sata.

najvaznije pri ucenju na komandu 'dodji' je da to pas pri ucenju ne poveze s necim negativnim - ako ga samo jednom kaznite 9cak i ako je zasluzio), a josnije naucen da uvijek dolazi na komandu - trebat ce vam poprilicno vremena da to ispravite, i uvijek cete primjetiti da pas ima dozu nepovjerenja pri dolasku.

srecno
:D
:baby:

#3 Guest_miloske2002_*

Guest_miloske2002_*
  • Guests

Postovano 07 December 2004 21:22

Hvala

Najbolji nacin da naucis psa da dodje na komandu je pomocu hrane,na pocetku uvek kada ga pozoves i dodje daj mu neku poslasticu koju obozava.Kasnije moras kombinovati (dva puta mu das,jednom nedas hranu vec ga pomazis...)

#4 Guest_KatPaws_*

Guest_KatPaws_*
  • Guests

Postovano 15 January 2005 18:47

Jao.. moram nekom da se izjadam. Ovo moje novo stene me naprosto izludjuje! Ja sam inace jako strpljiva i znam sve te tehnike dresure vezano za dolazak psa na komandu ali kod nje naprosto to ne pali!?!?! Mozda je jos previse mala (3.5 meseca)? Mozda ja ocekujem previse od nje? Uglavnom je vodim na Flexi-ji od 5 metara jer me jos uvek nista ne slusa. Hoce ona da dodje kad je ja zovem (i ja je naravno nagradim kad dodje) ALI, kada se pojavi neku drugi pas naprosto otrci za njim i nikakva dozivanja ne pomazu. Ili uzme neko drvce i opet otrci sama. Ja probala da ne trcim za njom.. da se sakrijem (kao da se ona uplasi sto me nema, al nista ne pomaze... ona ili legne i igra se sa stapicem ili otrci za nekim psom.... najgore kad je neka lutalica koja nema vlasnika i ide svojim putem. Ja onda sta cu, trcim za njom. Stvarno vise ne znam sta da isprobam. Ima jedna komsinica ovde koja i dan danas nikako ne moze da dozove svog psa, nista je ne slusa. E vala tako kod mene nece moci! Danas je dobila batine, sto ja inace jako retko praktikujem, i posle toga je sve lepo slusala i dolazila na komandu. Lepo nisam vise pametna sta da radim. :(

#5 Ivan!

Ivan!

Newbie

• Members
  • 92 postova

Postovano 15 January 2005 19:35

Isti problem sam ja imao sa patuljastim pinГЁom. Sve dok nisam (posle 4.meseca) poГЁeo da izvodim u ЕЎetnju pulija bez povodca a pinГЁa na kratkom povodcu, pa tek kad nema nikog da ih istovremeno zovem i dajem poslastice obome istovremeno nisam imao uspeha.
NaЕѕalost nisam se dugo radovao, jer je ubrzo uginuo.

#6 Nina&Kali

Nina&Kali

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 175 postova

Postovano 15 January 2005 19:41

KP, moЕѕda ti ovo pomogne, tako sam Kali nauГЁila da stane kad joj kaЕѕem (sluГЁajno je tako ispalo u stvari). Dakle, nije baЕЎ odazivanje na poziv, ali mislim da moЕѕe da pomogne da se mala ne zagubi negde.

Pusti je slobodnu, ali sa sve povodcem oko vrata, neka ga vuèe za sobom. Kad krene za neèim, reci joj da stane. Ako ne posluša, potrèi za njom i nagazi povodac. To bi trebalo da je uplaši i da staje ubuduæe.

Eh, sad, ovo deluje priliГЁno surovo, ali bolje je da je ti dvaput uplaЕЎiЕЎ nego da joj se neЕЎto desi. Meni se puno puta isplatilo dok je bila joЕЎ mala i nije znala skoro niЕЎta!

#7 Ivan!

Ivan!

Newbie

• Members
  • 92 postova

Postovano 15 January 2005 20:08

Ima joЕЎ jedan naГЁin. PreporuГЁili su mi ga za pinГЁa, mada ga nisam probao.
PozoveЕЎ nekog prijatelja, da stane tako da ga pas nevidi. Kada se pas zaigra, ti ga pozovi. Ako se pas ne odazove za par sekundi, taj koga pas nevidi, treba da ga gaГ°a gumenom lopticom ili sliГЁnim stvarima. Eventualno da ga poprska sa vodom. Na taj naГЁin, pas neodazivanje povezuje sa neprijatnim doЕѕivljajem, a poЕЎto ga ГЁastiЕЎ ako se odazove, to povezuje sa prijatnim. Naravno ovo je potrebno raditi samo sa tvrdoglavcima.
Znam par njih koji su na ovaj naГЁin uspeli.

#8 Rada

Rada

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 656 postova

Postovano 16 January 2005 14:24

Probajte sa dugackim povodcem (10m) ili obicnim uzetom. Kad se pas odmakne, pozoves ga, povuces da dodje do tebe i tad ga nagradis. Isto tako i za komandu "stani" - zaustavis ga sam cimanjem povodca. Nije dobro uvek psa nagradjivati hranom, jer mu to predje u naviku. Nekad ga samo pomazis i potapses.

#9 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 4490 postova

Postovano 16 January 2005 15:30

Mi sa mladim psima cesto koristimo nacin slican Ivanovom. Kada je pas udaljen, pa zeli da pojede nesto zabranjeno, ili nece da dodje na komandu, gadjamo ga komadom lanca (moze da posluzi i ogrlica-davilica), ili npr. sveznjem kljuceva. Nista preterano veliko sto bi psa povredilo, ali dovoljno tesko da mozete da ga bacite na potrebnu udaljenost. Psa vise iznenadi sam zvuk i udarac nego bol. Kasnije (kada mu se stvori refleks) dovoljno je samo zveckati lancem ili kljucevima, pa da pas poslusa komandu.

Ova tehnika ipak ne vazi za patuljaste pse ili veoma male stence, koje bi mogli da povredite ili trajno zaplasite.

Pre nego sto psa gadjate (ako njusi ili jede nesto zabranjeno) ostro viknite FUJ! Kada uplasen dotrci do vas obilno ga nagradite, bilo pohvalom i mazenjem, bilo poslasticom.

#10 Guest_vanja_*

Guest_vanja_*
  • Guests

Postovano 16 January 2005 20:30

Negde sam procitala da to sto se pas nekoliko puta odazove na ime ne znaci da je skapirao naredbu dodji, odnosno da odmah treba da dodje do vas kada ga pozovete...I ima kao vise nivoa vezanih za ovu naredbu...znaci kako ja kapiram nije dovoljno da psa pustite sa lanca i da ga zovete, morate mu isto kao i svaku drugu naredbu pokazati i morate je vezbati...Znaci morate biti sigurni da dodji pas shvata da treba da dodje do vas automatski...
Kat ja mislim da je tvoj stene jos sasvim malo i da trazis previse....jos je to beba, njoj je samo do igre....Sasvim normalno da trci sa drugim psom..
Ovo je jedna fora koja je meni pomagala....Sa flexijem je....Pas je na flexiju...I kada ga zovnem ako se ne odazove, ja skratim povodac..A kada se odazove , ja ga nagradim....I sve sam ovo primenjivala u parku gde ima dosta pasa....Pa posle nekoliko puta kada poslusa ja ga nagradim time sto ga pustim sa povodca da se igra sa drugim psima... Draganica mi je isto nesto rekla sto mislim da je odlicno...umesto flexiaj koristiti kanap mnogo dug tako da pas misli da je slobodan, ali se vara :lol: Znaci kanap bas dug...
A evo ovo sam videla na jednom kursu, jedna norveska dreserka nam je pokazala ovako...ja nisam probala, ali mi deluje ok pa mozda nekome pomogne...
Potreban vam je pomagac....Pomagac drzi vaseg psa na povodcu nekoliko metara od vas...Vi zovente vaseg psa: IME PSA, DODJI!
Pomagac pomogne psu da dodje , tj. dovede vam psa, i kada dodje do vas, vi ga nagradite sa poslasticama, malo se poigrate sa lopticama, onom igrom koju bih ja nazvala vucenje, vi i vas pas u duetu vucete igarcku od materijala, nadam se da znate sta mislim, ili vec neka igar koju vas pas voli, ali to en treba da tarje dugo...Potom se pomagac opet udalji...opet sveovo ponovite jedno tri puta i cetvrti put vec kada se pomagac udalji sa psom, pusti ga sa povodca ...eto i to vezbati prvo gde nema nikoga, potom sa ometajucim faktorima i sl.
Videcu za jos neku foru...

#11 Ivan!

Ivan!

Newbie

• Members
  • 92 postova

Postovano 16 January 2005 20:58

Ima jedna fora koju koriste za odvikavanje ЕЎteneta da trГЁi za svim i svaГЁim. Malo moЕѕda deeluje neprihvatljivo ali uspeva.
Kad ideš u šetnju na takva mesta, gde ima pono ometajuæih faktora za kojima štene trèi, oko ogrlice mu okaèi dva- tri kanapa, tako da mu vise ispred nogu. Kanapi treba da vise do zemlje. na krajeve kanapa, možeš okaèiti neko drvce. Kad štene krene da trèi za nekim drugim psom, ili biciklom,saplešæe se.
Naravno ovo samo kao krajnje sredstvo, ali sigurno uspeva.

#12 arnela

arnela

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 266 postova

Postovano 17 January 2005 12:17

PozoveЕЎ nekog prijatelja, da stane tako da ga pas nevidi. Kada se pas zaigra, ti ga pozovi. Ako se pas ne odazove za par sekundi, taj koga pas nevidi, treba da ga gaД‘a gumenom lopticom ili sliДЌnim stvarima. Eventualno da ga poprska sa vodom. Na taj naДЌin, pas neodazivanje povezuje sa neprijatnim doЕѕivljajem, a poЕЎto ga ДЌastiЕЎ ako se odazove, to povezuje sa prijatnim. Naravno ovo je potrebno raditi samo sa tvrdoglavcima.

Mislim da je moje jedno od takvih! Doduše ona će doći, ali ako je našla nešto da pojede tada ne dolazi pa i kada imam pooslasticu u ruci, sve dok ne pojede. Kada bih ja išla za njom u stopu i govorila NE FUJ, ona nebi ništa jela, a inače čeka svaku priliku da nešto zgrabi sa zemlje.

#13 stefica

stefica

Newbie

• Members
  • 18 postova

Postovano 17 January 2005 17:19

Ima joЕЎ jedan naДЌin. PreporuДЌili su mi ga za pinДЌa, mada ga nisam probao.
PozoveЕЎ nekog prijatelja, da stane tako da ga pas nevidi. Kada se pas zaigranevidi, treba da ga gaД‘a gumenom, ti ga pozovi. Ako se pas ne odazove za par sekundi, taj koga pas lopticom ili sliДЌnim stvarima. Eventualno da ga poprska sa vodom. Na taj naДЌin, pas neodazivanje povezuje sa neprijatnim doЕѕivljajem, a poЕЎto ga ДЌastiЕЎ ako se odazove, to povezuje sa prijatnim. Naravno ovo je potrebno raditi samo sa tvrdoglavcima.
Znam par njih koji su na ovaj naДЌin uspeli.

Ivane otkuda ti tako luda ideja da sokiras psa,za mladog psa treba skola za pse.Treba da i mi prisustvujemo da naucimo kako sa psom da postupamo.U skoli za pse su strucne osobe koje rade i tada mozemo reci da cemo dobiti dobrog psa.To skivanje ,gadjanje itd.samo ces dobiti agresivnog psa.Puno pozdrava

#14 Ivan!

Ivan!

Newbie

• Members
  • 92 postova

Postovano 17 January 2005 18:16

Е tefice. donekle si u pravu. Najbolje bi bilo psa nositi u neku ЕЎkolu. Meni najbliЕѕa ЕЎkola je 100 km udaljena (ima ih i bliЕѕe ali sa tima nemam baЕЎ dobro iskustvo). Cena korsa je negde oko 10 EU/sat preporuГЁuje se najmanje 2X1 sat nedeljno, ЕЎto sve zajedno iznosi oko 150EUR-a meseГЁnu. uz platu od dvesto eura, dvoje dece i ostalag, nemogu da dopustim sebi ЕЎkolu za pse.
Inaèe metod je pozajmljen baš iz jedne škole za pse, gde instruktor vrši obuku. Netreba psa šokirati, nego mu smo stvoriti neprijatna seæanja na neodazivanje. Napomenuo sam i to da to treba primenjivati samo kod tvrdoglavaca.

#15 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 17 January 2005 18:17

Stefice, lako je vama u Nemackoj, kada svako manje mesto ima svoj HundPlatze ili kako se vec kaze. Mi ovde mozemo samo da sanjamo o skolicama za pse. Privatni dreseri su precenili svoje casove (1 sat kosta 1.000 dinara!), a neke organizovane grupne obuke, koliko ja znam, i nema. U "Policajcu" obuku drze dva puta godisnje po 3 meseca, a i oni su dosta daleko za vecinu nas iz Beograda i okoline. O manjim mestima po Srbiji da i ne pricamo.

#16 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 17 January 2005 18:19

Eto, ziva istina, kako smo se Ivan i ja istovremeno pozalili : )

#17 Guest_vanja_*

Guest_vanja_*
  • Guests

Postovano 17 January 2005 19:23

Sve je to u redu sto se skola tice....Ali ja bih se slozila da ne treba gadjati psa i da se time samo podstice agresivnost kod pasa....Treba traziti druge metode ....Proces ucenja ove naredbe je isti kao i kdo drugih...Prvo bez ometajucih faktora, pa onda sa njima...Pogresno je misliti da ce pas sam skapirati da treba da dodje kada se zove...Uopste mislim da je ova jedna od tezih naredbi, posebno kada je drugi pas u blizini...Sto je sasvim normalno...zamislite da ste vi kucni ljubimci nekim Marsovcima i da vas oni izvode u setnju....puste vas sa povodca....i kako biste reagovali da vidite drugo zivo bice???
Ja bih preporucila i ovo...Odvedete psa u neki ogradjeni prostor napolju , takav da ako se ne odazove mozete lako da ga uhvatite, ....u enko dvorsite ili tako nesto...Pozovete psa i ako se ne odazove vi ga uhvatite, na povodac i pravac u kucu. Kada pas shvati da kada se odazove moze da dobije poslasticu ili lopticu ili vec nesto sto voli, a ako se ne odazove da je svako uzivanje gotovo, pa sigurno da ce vise da slusa....isto se moze primeniti i sa konopcem dugim 10 metara....drzite konopac, pas dobije iluziju daje pusten, vi ga zovnete on ne dodje, a vi pravac kuci....Ali naravno pre svega ovoga morate biti sigurni da pas zna naredbu, a to znaci prvo je bezbroj puta vezbajte u kuci, pa tek onda predjite i na generalizovanje napolju..Sto se tice hrane kao nagrade....Psu ne treba da pokazete da imate hranu dok ne izvrsi naredbu...Znaci ne treba da ga zovete pokazivanjem hrane...tek kada dodje vi izvadite hranu....time se sprecava situacija da nece da dodje kada nemate hranu....Kada se pas odaziva 100 posto , onda pocnite da smanjujete nagradjivanje za 50 % i tako dalje....
Gadjanje i slicno me podseca na one elektricne ogrlice koje fukcionisu tako da kada se pas ne odazove vi stisnete tamo neki prekidac pas dobije nepriajtan osecaj nesto ako strujni udar blag, i tako kapira da ako se odmah odazove moze da izbegne taj udarac....ali koliko je to stetno za psa....Pas sve vreme ima stres kada je napolju, da moze da primi taj udar....Stres neminovno je jedan od bitnih faktora agresivnosti kod pasa...

#18 stefica

stefica

Newbie

• Members
  • 18 postova

Postovano 17 January 2005 19:59

Razumijem to je u redu ako naprimjer stene svaki dan vozis u autu avtomatski cim otvaras vrata skace.Ako ga stavis pored ulice da slusa prolaz auta ili gdje rade za policiju pucas petarde,da nema strah od pucanja.Mozes i ti sam svog psa trenirat treba odvoiti vremena svaki dan naravno da nisam u momentu razmisljala koliko je skola udaljena.Koliko je 1.000din. u euro korventilne dm znam.Jako interesantno za Policajce obuku da li Policija pravi ili privatna skola znaci kada bi ja otvorila skolu imala bi posla interesantno za razmisliti.Moram napomenuti da mi se ova pomisao vrti 3 mjeseca samo nisam sigurna da li bi imala skolarce.

#19 stefica

stefica

Newbie

• Members
  • 18 postova

Postovano 17 January 2005 21:05

Ja sam ovo ozbiljno mislila jer nemam veliku pretpostavku,postavila sam pitanje o skoli gdje ne spada,za mene je to interesantno o skoli i koja je mogucnost.Ja se nisam zezala ja pitam jer me interesuje kada ste spomenuli skolu i ovo je tema o dresuri pa me zanima mogucnosti,i vasa licna iskustva.Sto se mene tice ja vama mogu pisati gdje ja zivim i to vrlo dobro,sto se tice kod vas e tu sam na 0 informacija.Moje licno razmisljanje je da dresura treba biti pristupacna po cjeni za svakog gradjanina.

#20 Ivan!

Ivan!

Newbie

• Members
  • 92 postova

Postovano 17 January 2005 22:02

Prvo da se izvinem ako nisam neЕЎto dobro razumeo KatPaws-a
Koliko sam ja razumeo pas veæ razume komandu doði i izvršava je. Problem je kad se pojave ometajuæi faktori. Znaèi nije problem u razumevanju i odazivanju na komandu, nego pas ne reaguje na komandu nego mu pažnju privuèe drugi pas, igra i sl. Bacanje gumene loptice, priveska sa kljuèevima ili prskanje, nema svrhu da psu nanese bol, veæ da mu kao novi (neprijatan) nadražaj, skrene pažnju sa stvari za koju se zainteresovao na novi zvuk a zatim za nas. To psu nije uopšte šokantno, veæ deluje iznenaðujuæe i za psa neugodno.

Što se šteficinog pitanja tièe, u Beogradu ili nekom veæem gradu (uz pristupaènu cenu i dobar kvalitet) sigurno bi imala školaraca. U manjim mestima (a zbog naše kinološke "kulture") nebih preporuèio, jer su ljudi "previše"pametni. Znaju sve i niko im netreba. Èast izuzetcima, ali takvi smo.