Andjela

Papagaji tigrice

28 posts in this topic

Pozdrav. Imam muzijaka, tigrice. Mnogo je simpatican. :inlove: Zanima me sta od voca, povrca smeju da jedu, a sta treba izbegavati.?

Hvala.

Ja sam imala dugo tigrice od voca i povrca ja mislim mogu sve moji su jeli a obozavali su salatu jabuku,i kupus...

Voće

Ananas -- Banane -- Borovnice -- Breskva -- Dinje -- Guava -- Grožđe -- Jabuke -- Jagode -- Kruške -- Kupine -- Klementine -- Kivi -- Liči -- Lubenica -- Limun -- Maline -- Mandarine -- Marelice -- Mango -- Nektarine -- Naranče -- -- Papaja -- Ribiz -- Smokve (svježe) -- Šljive -- Trešnje -- Višnje..

Povrće

Blitva -- Brokula -- Cikorija -- Cikla (svježa) -- Celer (šibljikasti) -- Divlji hren (Dragušac) -- Feferoni (sušeni) -- Grašak (kuhani) -- Komorač -- Korabica -- Kukuruz -- Krastavac -- Mrkva -- Mungo grah (kuhani) -- Patliđan -- Paprika -- Rajčica -- Salata (radič, endivija) -- Špinat -- Šampinjoni -- Tikvice

Začinsko bilje i trave

Bosiljak -- Bazga (svježe i sušene bobice) -- Kopar -Krasuljica/Krbuljica -- Maslačak (listovi, cvjetovi) -- Neven (listovi, cvjetovi, sjemenke) -- Peršin -- Timijan -- Tratinčica (listovi, cvjetovi) -- Vlasac

Svo voće, povrće i bilje što nudite svojim pticama mora biti svježe (ako nije drugačije navedeno), dobro oprano, ne špricano (ako niste sigurni, radije ogulite), posušeno i ne smije biti u kavezu dulje od nekoliko sati (ako je jako vruće, ne dulje od 3 sata).

Povremeno smijete ponuditi i male količine kuhane tjestenine, riže i krumpira (obavezno kuhati bez soli!), količinski maksimalno jednu čajnu žličicu po ptici.

Kada uvodite novu hranu, budite pažljivi - počnite s manjim količinama, pa tek postepeno povećavajte ako vidite da ptici prija i da nema problema. Od vodenastog povrća i voća (krastavci, lubenice, salata) mogu dobiti vodenasti izmet - to je normalno ako se povuće u sljedećih nekoliko sati, kada papiga pojede i drugu hranu. Moguće je i da se promijeni boja kakice, ako je hrana jako obojana (višnje, cikla i slično) - to se također kroz nekoliko sati povuče i opet normalizira.

PS: dajte neke slikice ;)

Treba mi pomoc!

Imam dva papagaja!Imam ih oko godinu dana!Ali mi nije jasno kako da razlikujem pol kod belih tigrica?Da li neko zna? (nerd)

Al, ajd probacu da odgovorim.

Iznad kljunica, imaju onaj kako ja zovem nosic...

ako je ruzicaste boje, boje koze, onda je zenka...

ako je plavkasto, tamno ljubicasto, onda je muzijak...

pozdrav

to su ti ove male sto sreces kod svakog drugog coveka,a standard je izlozbena ptica i dosta veca od ove obicne.

Jovana.K Odgovor samo na tvoj post,odgajivac sam,tako da se nadam da cu ti bolje pomoci:Pol kod tigrice se razlikuje po vostanici kao sto su te vec uputili.ALi i ta vostanica se razlikuje da li je mlada ili zrela ptica(tj.boja vostanica).Kod mladih ptica koje su odvojene iz gnezda mesec dana kod svih je vostanica rozikaste boje(retko kada ima izuzetak) Samo sto god muzjaka je vostanica jake rozikaste boje i samo roze boja,a kod zenke oko ivica tih roze boja pocinje malo bela ili sivo bela boja tako da ti je to neko pravilo za jako mlade ptice.A za zrele ptice muzjak obicno ima jaku plavu boju a zenka ili rozikasto ili tamno braon boja koju dobijaju zrele zenke koje su spremne za parenje. Ako ti nesto nije jasno pitaj slobodno :)

Zoran Kiza: Retko ko u danasnje vreme izlaze standard tigricu,masa odgajivaca ima koja ih drzi iz tog razloga sto im se svidja,a ne zbog izlozbe.A u pet shopovima se jako retko srece iz tog razloga sto je 2x skuplja od obicne tigrice pa se ljudi pre opredeljuju za jeftiniju varijantu.Pozdrav

Nasa ptica tigrica Cipi nece da kljucka ni voce ni povrce, iako smo mu isto stavljale u kavez. :( Ja volim maline, a posto sam procitala da tigrice mogu da ih jedu, stavila sam mu u kavez, za pocetak, jednu, ali, nije hteo ni da je pogleda. Zabrinjava nas sto nema nikakvu zelju za vocem, ni povrcem, jer je za dobro zdravlje ptice potrebna raznovrsna ishrana. Ako neko ima neki savet kako podstaci pticu da kljuca i voce i povrce, osim industrijskog zrnevlja, i bar- klas- a, neka pise, znacice nam. :) Unapred hvala :)

Предлажем ти да прво кренеш са лишћем, тигрице се тога најмање плаше. Значи, лист першуна, целера, блитве, спанаћа, броколија,... дајеш из руке ако је припитомљен, или окачиш о кавез. Веруј, неће им требати дуго да пробају, радознале су оне. Воће и поврће можеш да пробаш да исецкаш ситно, ситно, ситно, величине зрна баркласа и понудиш му тако из руке или ставиш у хранилицу уместо зрневља. После само добро очисти и осуши хранилицу. Ја имам две, за зрневље и воће-поврће. Немој да им стављаш у исто време и зрна и воће-поврће, бар у прво време док се не навикну. Немој само да заборавиш да увече вратиш зрна, јер је то ипак основна храна и без ње не могу. Ако имаш времена и воље, и момак те се не плаши, можеш да имитираш кљуцање ноктима палца и кажипрста. Тигрице су животиње јата, тако да ће убрзо опонашати свога "друга" и пожелети да пробају шта он то тако укусно кљуцка. 

Немој да претерујеш да воћем, два пута недељно је довољно. Лишће може увек и свеже и суво. Моје обожавају и босиљак, оригано, мајчину душицу,.... 

20 hours ago, Aris - sibirski haski said:

Предлажем ти да прво кренеш са лишћем, тигрице се тога најмање плаше. Значи, лист першуна, целера, блитве, спанаћа, броколија,... дајеш из руке ако је припитомљен, или окачиш о кавез. Веруј, неће им требати дуго да пробају, радознале су оне. Воће и поврће можеш да пробаш да исецкаш ситно, ситно, ситно, величине зрна баркласа и понудиш му тако из руке или ставиш у хранилицу уместо зрневља. После само добро очисти и осуши хранилицу. Ја имам две, за зрневље и воће-поврће. Немој да им стављаш у исто време и зрна и воће-поврће, бар у прво време док се не навикну. Немој само да заборавиш да увече вратиш зрна, јер је то ипак основна храна и без ње не могу. Ако имаш времена и воље, и момак те се не плаши, можеш да имитираш кљуцање ноктима палца и кажипрста. Тигрице су животиње јата, тако да ће убрзо опонашати свога "друга" и пожелети да пробају шта он то тако укусно кљуцка. 

Немој да претерујеш да воћем, два пута недељно је довољно. Лишће може увек и свеже и суво. Моје обожавају и босиљак, оригано, мајчину душицу,.... 

Hvala puno na savetima :) Upravo smo mu ubacile u hranilicu malo voca, pa sada obe cekamo, i pomno pratimo sta ce uraditi, i nadamo se da ce poceti da kljucka. :) Ako ne pocne sa kljuckanjem u neko skorije vreme, primenicemo i savet u vezi oponasanja kljuckanja. Svakako javljamo rezultate. :):)

Posted (edited)

On 24.2.2012. at 11:36, zoran kiza said:

to su ti ove male sto sreces kod svakog drugog coveka,a standard je izlozbena ptica i dosta veca od ove obicne.

Nijedna ptica nije obicna. Zahtevi za izlozbene ptice su jedno, a obicnost/neobicnost ptice nesto sasvim drugo. Ispade da su ,,standard" tigrice vrednije od tigrica koje to nisu. Ja, konkretno, nemam ,,standard" tigricu, ne zbog cene (u periodu kada sam odlucila da kupim pticu, imala sam dovoljno novca da priustim i ,,standard" tigricu, ali, jednostavno, odabrala sam pticu koja mi se svidela, zvala se ona ,,standard" ili ne, i uzivam u svakom momentu provedenom sa njom). Mislim da to potcenjivanje ptica koje nisu izlozbene, nije ni malo u redu. Ovo je forum ljubitelja ptica, a ne forum za vrednovanje ptica, jer, svaka je na svoj nacin posebna, i bilo kakvo vrednovanje bio bi totalan apsurd. A informacije i objasnjenja u vezi ptica, uvek se mogu izneti na nacin kojim se nece vredjati one ptice koje nisu izlozbene, jer, ne kupujemo svi ptice radi izlozbi. Pozdrav.

Edited by Ptica dosadnica

Nego, zna li neko kako se moze postaviti slika ptice ovde? :) Meni nesto nece da funkcionise, iako je slika manja od ogranicenja koje iznosi 0,49MB. :(

4 minutes ago, Aris - sibirski haski said:

:)

Ne razumem... Opet nije uspelo da se posalje, iako je slika velicine 802kb...

Mora da bude do 500kb

Ti termine "izložbene" i "obične" tigrice su američki. Mi ih još zovemo "prave, australijske" i "američke" (te gmo velike). Iskreno, ja te velike kod nas nigde nisam ni videla.

Meni su sve tigrice prelepe. I prepametne. I nikad ih dosta :giggle:

slike najbolje da stavite na imgur (ili neki slicna servis), pa onda dole ubacite kao url

u tom slucaju nema problema sa ogranicenjem velicine

Posted (edited)

2 hours ago, Aris - sibirski haski said:

Mora da bude do 500kb

Ti termine "izložbene" i "obične" tigrice su američki. Mi ih još zovemo "prave, australijske" i "američke" (te gmo velike). Iskreno, ja te velike kod nas nigde nisam ni videla.

Meni su sve tigrice prelepe. I prepametne. I nikad ih dosta :giggle:

Jao, jeste, nego sam se ja nesto pobrkala u odnosu MB i kb. :-/

Ja sam videla u jednoj odgajivacnici, ima zaista lepih ptica, ali, isto tako lepih ptica ima i u, da tako kazem, kategoriji, koja nije izlozbena, tako da mi se vise svidja nasa terminologija, jer, ne vredja nijednu pticu. :)

Potpuno se slazem, tigrice su u svakom smislu najposebnije ptice :)

Edited by Ptica dosadnica