Skoči na sadržaj

Fotografija

Pas napao coveka

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
82 odgovora na ovu temu

#1 Maja23

Maja23

Newbie

• Members
  • 28 postova

Postovano 17 June 2006 23:44

Imam zlatnog rerivera od 4 meseca i vucijaka od 8 godina..Pre tri dana,dosao nam je u posetu neki daleki rodjak koji nije bio 20 godina...Usao je pas ga je onjusio(vucijak)маhao repom i skocio i odgrizao mu deo nadlaktice,zatim ga oborio i za vrat uhvatio..da ga nisam razdvojila...svasta bi bilo..Uglavnom coveka sam zbrinula na hirurgiji,infektologiji i u hitnoj..nece podignuti tuzbu..ali zato doktor i veterinar zele da se pas uspava...ja to ne mogu i ne zelim da uradim,odlucila sam da psa dam prijatelju koji zivi u drugom gradu..ali srce mi se slama..znam da ga nije napao bezveze..mozda je imao kod sebe oruzje ili nesto..ali opet se bojim da opet ne napadne..jer moj brat ima dve bebe ,zive pored mene a pas nikad nije bio zatvoren..ima maximalne uslove..uglavnom odlucila sam da ga poklonim prijatelju koji takodje ima dvoriste i brinuce o njemu..Ostaje mi retriver odnosno mala cica maca za koju sma sigurna da nece da ugrize nekog..Ali bila sam sigurna i za vucka ali eto...Umrecu od tuge za mojim psom...osam godina je kod mene......sta vi mislite zasto pas kad ostari postaje agresivan..inace prema retriveru je super a i prema deci..pozdrav svima :roll:

#2 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 18 June 2006 11:34

Iskreno, ne znam ЕЎto da ti kaЕѕem.

Gdje ste vi bili u trenutku napada? Jeli vaЕЎ pas ikada tako reagirao?
Kako je odgojen, kao ДЌuvar ili kao ljubimac?
Odakle tvoje pretpostavke da je roД‘ak imao oruЕѕje ili "neЕЎto sliДЌno"?

Kako god bilo, u zadnje vrijeme ДЌitamo kako je devetogodiЕЎnji pas nasmrt izgrizao dvogodiЕЎnje dijete, oa nekoliko mjeseci staru bebu....
U svakom sluДЌaju smo se skoro svi sloЕѕili da je za to kriv gazda jer je drЕѕao psa bez dovoljnog nadzora autoritetne osobe. Uvijek se treba pretpostaviti najgore da bi se to upravo sprijeДЌilo. Pas ne zna priДЌati, a mi smo ti koji moramo po njegovom ponaЕЎanju prepoznati neku promjenu ponaЕЎanja. Vjerojatno je vaЕЎ pas odaЕЎiljao neke "signale", ali se ДЌini da ih nitko nije prepoznao.
Inače, u takvim situacijama je procedura upravo takva, psa se vodi na sedmodnevno promatranje, zbog mogućnosti bjesnoće i onda ga se uspava.

Slična situacija, možda čak i gora, se dogodila mome rođaku prije tri godine. Njegov njem ovčar, star 4 godine ga je ugrizao. Što tada reći? Rođak tvrdi da je do tada sve bilo normalno. Taj dan ga je krenuo pomaziti, a pas mu je skočio za vrat. Sreća njegova što je brzo reagirao, pomaknuo se pa mu je "samo" otkinuo pola uha i razderao gornju čeljust.
Uspavali su ga jer je Toni rekao da viЕЎe nikada ne moЕѕe vjerovati tom psu.
Tragedije se dogaД‘aju svakodnevno. Na nama je da budemo dobri gazde i vlasnici, da ne nabavljamo psa zbog prestiЕѕa nego da se bavimo njime, svakodnevno ga uДЌimo i da ga upoznamo dovoljno da prepoznajemo njegove "signale". I nikada, nikada ga ne ostavljati u takvim situacijama bez nadzora!

#3 Maja23

Maja23

Newbie

• Members
  • 28 postova

Postovano 18 June 2006 14:41

E Caos,drago mi je da se neko javio da mi da savet..Pa odgojen je kao ljubimac.Ima 8 godina,za tig osam godina nikad nije bio vezan zatvoren,kaznjavan..Trci slobodno u dvoristu koje je ogradjeno i ogromno..Mazen,pazen..Nije ljude nikad napadao,par puta je od komsija koku znao da ulovi i da pojede ali to smo pravdali da stiti svoju teritoriju i da su koke krive jer su usle na njegov posed...Neznam iskreno,pocela sam i ja da ga se plasim,kad krenem da ga pomilujem nije to vise to...A sto se tice rodjaka..covek radi i zivi u inostranstvu i ovamo nije bio od rata.Da napomenem da je druge nacionalnosti i verovatno jer je prvi put dosao..moja predpostavka da je imao mozda neko oruzje..jer nije isao samo nas da poseti ,to je bilo usput...isao je da proseta i da obidje svoje vocnjake itd..Kako bilo steta je napravljena..A moj Mark neprijateljski se ponasa prema ljudima koji se osete na alkohol,naoruzanim licima...itd..Ja sam za vreme napada bila u kuci,a covek je usao naocigled table opasan pas i tek kad sam cula .kako covek zapomaze izasla sam..ne krivim sebe,pogotovo ne psa..Mislim da svako ulazi na svoju odgovornost negde gde postoji tabla opasan pas.ali ja psa definitivno necu da uspavam..Kad vidim uslove u kojima ce moj prijatelj da ga drzi..bicu spremna da ga dam...Pozdrav

#4 Oljica

Oljica

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 166 postova

Postovano 18 June 2006 14:49

Mislim da je opasno dati ga nekome, iako mozda taj pas vise nece napasti,ali ja licno takav rizik ne bih smela da preduzmem...U potpunosti se slazem sa onim sto je napisala Luna.

#5 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 18 June 2006 15:34

[quote name="Oljica"]Mislim da je opasno dati ga nekome, iako mozda taj pas vise nece napasti,ali ja licno takav rizik ne bih smela da preduzmem... quote]

slažem se s Oljicom. To je rizik koji ja ne bih preuzela na sebe. Vi ste se šokirali njegovim ponašanjem, a kod vas je živio osam godina. Kako možete pretpostaviti da će biti tom tvom prijatelju koji mu nije gazda, a vaš pas je već jednom napao?!

Znam da je to teЕЎka situacija, ne moЕѕeЕЎ a ne zapitat se stotinu pitanja, ali... to je veliki pas, nekim ДЌudom je pokazao svoje drugo lice koje nitko prije nije vidio. Naravno, vaЕЎ roД‘ak se neodgovorno ponio uЕЎavЕЎi u dvoriЕЎte velikog psa joЕЎ proЕЎavЕЎi pokraj natpisa "oЕЎtar pas".

Promislite dobro prije nego ga udomite drugome. Čemu ga udomljavati, zar mislite da će biti drukčiji ili bolji kod vašeg prijatelja nego kod vas? Pitate li se kako će on psihički podnijeti to udomljavanje nakon 8 godina provedenih kod vas, hoće li to iznijeti još koju njegovu lošu stranu na površinu.
Promislite dobro!

#6 Knezevic

Knezevic

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 152 postova

Postovano 18 June 2006 21:36

..ali zato doktor i veterinar zele da se pas uspava...ja to ne mogu i ne zelim da uradim,odlucila sam da psa dam prijatelju koji zivi u drugom gradu..

Vecina nasih veterinra pojma nema o ponasanju pasa i njima je najmanji problem uspavati psa.
Ja bih ga ostavio kod sebe bez obzira sta drugi misle o tome.
Taj tvoj rodjak je usao na svoju odgovornost jer je sigurno vidjeo tablu sa upozorenjem .

Ljudi nabavljaju rotove,sarce,ruske terijere,dobermane itd da im cuvaju porodicu i imovinu i onda kukaju jer psi ne laju na strance , uopste ne reaguju ili cak trce da se igraju.
U ovom slucaju imamo psa koji je reagovao napadom na stranca i onda su svi u glas:ajmo uspavati psa!
Kako god okrenemo ,ljudima nesto ne valja a najlakse je se rijesiti se jednoga psa a nabaviti drugoga.
Ne vidim tvoju krivicu u citavoj prici,postavila si tablu a pas za osam godina zivota ,ako je tacno ,nikad nije napadao nikoga.
Nesrecan slucaj.
Dobar pas cuvar u svome dvoristu i treba da reaguje neprijateljski prem strancima i to prije svega lajanjem .U tvom slucaju mi je malo cudno kako se to sve desilo ali tvoj rodjak ,kao svaki razuman covjek ,nije trebao da ulazi u dvoriste i tacka.

p.s<.Pas sa godinama ne postaje agresivniji ,osim ako nema bolove tj nije bolestan!

#7 vilenjak

vilenjak

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 860 postova

Postovano 18 June 2006 21:49

Cekaj, ako sam dobro razumela tvoj rodjak je sam usao u dvoriste pored table ~opasan pas~ a ti nisi bila tamo? Pa sto je onda tu kriv pas sto je vrsio svoju funkciju cuvara?
Knezevicu u potpunosti se slazem sa tobom!

#8 bojan

bojan

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 515 postova

Postovano 18 June 2006 22:13

Mislim da nista ne bi resili ako bi dali tog psa nekome.Znam kako je moj komsija prodao problematicnog snaucera jednom tipu iz panceva i snaucer je dohvatio njegovog oca dok je pokusavao da mu sipa vode i slomio mu kljucnu kost.Po meni to nije realno resenje.

#9 r.stankovic

r.stankovic

Newbie

• Members
  • 59 postova

Postovano 18 June 2006 23:05

Moje je misljenje da covek jednostavno nije trebao da ulazi u dvoriste. Postoji tabla, on ga nije napao van dvorista... Mozda zvuci malo surovo (sa neke ljudske strane), ali je to moje misljenje. Pas je bio sasvim normalan osam godina, logicno je da cuva teritoriju (pogotovo posto je NO, odlican cuvar).
Reagovao bih ako je pas napao na ulici ili tako nesto.
Mislim da treba da pitas one koji hoce da ga uspavaju da li bi usli u dvoriste, NA KOME JE TABLA UPOZORENJA, a da pritom uopste ne poznaju psa? Uostalom ta tabla sluzi da upozori...
NEMOJ USPAVLJIVATI PSA :cry:

#10 ~meda~

~meda~

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 478 postova

Postovano 19 June 2006 17:13

Stranac je usao u dvoriste i pas ga je onesposobio i vi zelite da se resite psa??? Pa on bi zivot dao za vas! Upravo vam je to pokazao.
Imate odanog cuvara koji vas zivotom brani. On je samo radio svoj posao. Ako neko vidi tablu za psa, nikako ne sme da ulazi na svoju ruku. Inace je sam odgovoran za posledice. To nije nigde ni zakonom kaznjivo. Cak i ovde u Kanadi (gde me provalnik moze tuziti ako padne u mom dvoristu i slomi nogu ) napad psa cuvara se ne kaznjava ukoliko postoji tabla na vidljivom mestu i neko udje na svoju ruku u dvoriste.

Tvoj pas uopste nije postao agresivan nego je pravilno reagovao u situaciji. Ne samo da se ne bi resila psa nego bi ga dobro pohvalila i ubuduce znala da sam sigurna pod njegovim nadzorom.

#11 Oljica

Oljica

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 166 postova

Postovano 19 June 2006 18:03

Mo ovako mozemo pisati i savetovati do sutra, ali samo Maja zna sta se tacno dogodilo i kako.Ovo su samo misljenja ako je covek usao u dvoriste sam uprkos upozorenju...Treba dobro vratiti film i rekonstruisati celu stvar i tek onda doneti odluku...

#12 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 19 June 2006 18:30

Mo ovako mozemo pisati i savetovati do sutra, ali samo Maja zna sta se tacno dogodilo i kako.Ovo su samo misljenja ako je covek usao u dvoriste sam uprkos upozorenju...Treba dobro vratiti film i rekonstruisati celu stvar i tek onda doneti odluku...

U pravu si Oljice. Meni je to sve nekako mutna priДЌa.

Usao je pas ga je onjusio(vucijak)маhao repom i skocio i odgrizao mu deo nadlaktice,zatim ga oborio i za vrat uhvatio..da ga nisam razdvojila...svasta bi bilo

Kako ti sve znaju kada su bili u kući i kako su uspjeli izletiti iz kuće i razdvajati ga?

znam da ga nije napao bezveze..mozda je imao kod sebe oruzje ili nesto

MoЕѕda? Pa zar s tim ДЌovjekom nitko nije priДЌao?

#13 ~meda~

~meda~

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 478 postova

Postovano 19 June 2006 18:41

Oljice u pravu si da samo Maja zna citav dogadjaj ali mi ovde mozemo komentarisati samo na osnovu napisanog. A ova recenica je mene navela na pomisao da je covek sam usao i da nikog nije bilo pored psa.

..Ja sam za vreme napada bila u kuci,a covek je usao naocigled table opasan pas i tek kad sam cula .kako covek zapomaze izasla sam..ne krivim sebe,pogotovo ne psa..Mislim da svako ulazi na svoju odgovornost negde gde postoji tabla opasan pas...

Nadam se da ce se Maja javiti i ispraviti me ako sam krivo zakljucila i takodje se nadam da ce nas obavestiti sta je bilo sa psom.

Pozdrav

#14 Oljica

Oljica

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 166 postova

Postovano 19 June 2006 18:53

Meda, slazem se, ta recenica govori da je da je on tako usao. Ja ne zelim nista da prejudiciram, ali ima i druga recenica koju je navela Luna gde je opisano da je pas prvo onjusio pa tek onda napao. Dakle, to mora de je neko video. Ne bi bilo bas dobro da je napao u prisustvu gazde ili bilo koga iz kuce, to onda nisu vise cuvarske sposobnosti...

#15 ~meda~

~meda~

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 478 postova

Postovano 19 June 2006 19:01

Za to sam pretpostavila da je nesrecni covek ispricao sta se dogodilo. Necemo znati dok se Maja ne javi i pojasni.

#16 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 19 June 2006 19:04

da, ДЌekamo Maju!

#17 Maja23

Maja23

Newbie

• Members
  • 28 postova

Postovano 19 June 2006 20:15

E Caos..prvo da se zahvalim na sugestijama...Ja sam bila u kuci kad je pas napao,napad je gledao komsija a rodjak je ispricao kako se odigralo dok sam vozila prema bolnici a kasnije je komsija svoju verziju..Ja sam bila u kuci i mogu samo da nagadjam..steta je ucinjena..Ja svog psa volim i isto mislim da je ispravno postupio..jedini strah je bio sta ako se ponovi ..sa nekim od ukucana...Ipak cu psa da zadrzim,jer mislim da je suvise vezan za mene i da bi uginuo od tuge kad bi ga dala prijatelju..:)Hvala vam svima..izvestavacu sta se i ako se sta dogodi.. :wink:

#18 elf

elf

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 314 postova

Postovano 19 June 2006 20:25

Znam da će moje razmišljanje naići na osudu, ali neka.. Mislim da to netko treba reći.

Vi koji mislite da je pas odliДЌno ispunio svoju ДЌuvarsku funkciju, proДЌitajte ovaj citat iz prvog posta Maje23:

Usao je pas ga je onjusio(vucijak)маhao repom i skocio i odgrizao mu deo nadlaktice,zatim ga oborio i za vrat uhvatio..da ga nisam razdvojila...svasta bi bilo..

To je vama tipiДЌno ponaЕЎanje psa ДЌuvara??
Vi bi ga za takvo ponaЕЎanje joЕЎ nahvalili?
Bravo. MoЕѕda bi bilo dobro ostaviti mu i djecu na ДЌuvanje..

Najlakše je pružiti podršku vlasniku, reći da dobri peso nije kriv i idemo dalje.. do drugog puta..

Potpuno neodgovorno, ЕЎto se mene tiДЌe!

Maja23, dan kada sam zbog bolesti i starosti uspavao moga psa, bio mi je jedan od najtuЕѕnijih u Еѕivotu, pa ipak Д‡u ti savjetovati da uДЌiniЕЎ isto, jer takvo ponaЕЎanje psa NIJE NORMALNO..

ЕЅao mi je ЕЎto se to desilo, ali trebaЕЎ reagirati dok se ne desi neЕЎto joЕЎ gore.

Nemojte se ljutiti, ali samo sam iznio svoje iskreno miЕЎljenje, bez uljepЕЎavanja.

#19 Luna

Luna

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 304 postova

Postovano 19 June 2006 20:30

Ne vjerujem da Д‡e se itko naljutiti. Tu smo da dajemo svoja miЕЎljenja, a bilo bi ludo da su nam miЕЎljenja svima ista.

I ja sam nekoliko puta pokuЕЎala referirati na taj dio, nisam htjela donositi "presude" jer Majino izvjeЕЎД‡e smatram vrlo ЕЎturim.
Ne bih htjela nikome savjetovati uspavljivanje jer tu bolnu situaciju ne mogu ni zamisliti.

#20 mitzi

mitzi

Newbie

• Members
  • 3 postova

Postovano 19 June 2006 20:35

Ne znam sta da kazem na sve ovo......Mozda bi ga trebalo neko vrijeme promatrati i drzati na oku....Olakotne okolnosti za psa su te sto je taj covjek ipak sam usao u ogradjeno dvoriste i sto je psu bio potpuni stranac.
Ja bih ipak psu dala jos jednu sansu. Ipak nije napao nekoga koga je poznavao.