Sign in to follow this  
zoya-leona

jazavicar harlekin ili merle

Recommended Posts

Pozdrav svim ljubiteljima jazavicara. :)

Imam jedno pitanje. Kako bih mogla da nabavim musko stene kratkodlakog jazavicara sa papirima (volela bih da ima jako dobro poreklo), a da je harlekin ili merle? Surfala sam dosta po netu, ali nesto ne vidim da ih ima u ponudi, ovde u Srbiji.

Hvala unapred na odgovoru.

Ne moj odmah biti ljutita, nismo mi bas puno vredni po forumu :(

U Srbiji mislim da neces uspeti da nadjes harlekine, koliko je meni poznato bas nam se i ne svidjaju preterano( bar oni ljudi sa kojima sam ja u kontaktu i sa kojima se druzim) u Bosni imas jednog odgajivaca sa harlekinima ( i ovde na forumu se oglasava povremeno) A u Madjarskoj ili Hrvatskoj mislim da ces mnogo lakse naci.

Pozdrav

Vidim da niste vredni, a nisam ni ja ljuta, hehe...

Sto vam se ne svidjaju harlekini? Da li postoji neki odredjeni razlog?

Koliko kontam oni su priznati, gledala sam neke na netu koji su bas pokupili puno nagrada po izlozbama.

Posto sam na samom severu Vojvodine, Madjarska i nije tako losa solucija.

Nadam se da cu pronaci to sto zelim.

O ukusima ne vredi raspravljati... :wink:

Dobila si odgovor, mada sacekaj jos, sigurno ce ti jos neko pomoci. Ja se nikako ne razumem, tako da... :oops:

Pozdrav :wink:

Da razlog je iskljucivo u ukusima, meni se licno ne svidjaju prvenstveno zbog boje ociju :( , a i sama boja, nekako mi izgleda kao da je spaljen deo dlake.

Oni jesu priznata boja u okviru rase, kod jazavicara se sve boje zajedno ocenjuju, nema razdvajanja boja kao kod recimo dobermana, pincera pudli. . .

Kad pronadjes harlekina postavi neku slikicu . . .

I ja mislim da ovde kod nas nemozete naci stenca u tim bojama, al svakako u Nemackoj moze se lakse naci , al i cena nije bas kao kod nas tako prisupacna. Kad se budu pojavili na nasim iziozbama neznam koliko ce biti popularni jer mislim da vrhuske jedinke se kriju u bajma u kojim su i naj zastupljenijim. To narvno neznaci de vi netrebe da nabavite malog jazu bas hariekin boje ako vas to cini srecnom. Pozdrav iz Obrenovca (dog6)

Meni su harlekini fascinantno lepi. :)

Gledala sam njihove slike, i ne primecujem da im se boja ociju razlikuje u odnosu na jednobojne.

Jedino kod primeraka gde su se parila dva harlekina, ali, koliko znam to nije dozvoljeno.

Pokusacu da ga pronadjem, ne znam da li cu imati uspeha?

darkomaksimovic, ne znam sta bi znacilo "popularan na izlozbama"? Iskreno se nadam da su na izlozbama sudije koje se ponasaju profesionalno i ne mesaju prioritete, znaci da ocenjuju kvalitet psa onako kako bi trebalo.

Mada, meni licno izlozbe nisu prioritet. Jazavicare jednostavno obozavam, i to je prvi i najvazniji razlog zbog kojeg zelim da imam malog, sarenog lepotana.

Ako ga nabavim, postavicu slicicu.

A, ako neko od vas slucajno cuje gde ga mogu nabaviti, neka mi javi na pp. Bicu vam zahvalna.

I, da, znam da cene jazavicara u drugim zemljama nisu popularne, kao ovde, sto samo znaci da jazavicari nisu popularni ovde kao tamo, sto je zalosno! Najbolji su.

O ukusima se ne raspravlja :)

Oci im mogu biti razlicite boje, ali to nije pravilo.

Najcesce se na izlozbama vidjaju psi koji imaju normalne oci makar je kod harlekina plavo oko dozvoljeno (ili kombinacije).

Harlekini dolaze u 3 boje: crna sa palezom, crvena i cokoladna sa palezom >mozemo reci da je harlekin uzorak na podlogama tih boja (eh, sad sam zakomplicirala) :)

Prvi u Hr. su ih imali u COLONIA AURELIA CIBALE uzg. (Ivan Colaric), imali smo ih u Kan Trace-u (mislim da ih vise necemo imati jer smo se orijentirali vise na crvene pse i crveno tigraste) i uzg. Zarko Zver ih je imao (ne znam za njegove planove).

Pozdrav svima, ja se izvinjavam ako pitam nesto sto je vec objasnjeno, ali nisam bas razumela da li i braon (cokoladno) sa palezom spada u `normalnu` boju? Da li se moze naci u Srbiji, posto sam ja videla samo jednog do sada u Beogradu?

Najcesce se na izlozbama vidjaju psi koji imaju normalne oci makar je kod harlekina plavo oko dozvoljeno (ili kombinacije).

Harlekini dolaze u 3 boje: crna sa palezom, crvena i cokoladna sa palezom >mozemo reci da je harlekin uzorak na podlogama tih boja (eh, sad sam zakomplicirala) :)

Prvi u Hr. su ih imali u COLONIA AURELIA CIBALE uzg. (Ivan Colaric), imali smo ih u Kan Trace-u (mislim da ih vise necemo imati jer smo se orijentirali vise na crvene pse i crveno tigraste) i uzg. Zarko Zver ih je imao (ne znam za njegove planove).

ovo podvuceno me buni, zar nije crna sa palezom standardna boja?

jos jednom se izvinjavam ako je pitanje glupavo :)

Pozdrav svima, ja se izvinjavam ako pitam nesto sto je vec objasnjeno, ali nisam bas razumela da li i braon (cokoladno) sa palezom spada u `normalnu` boju? Da li se moze naci u Srbiji, posto sam ja videla samo jednog do sada u Beogradu?

ovo podvuceno me buni, zar nije crna sa palezom standardna boja?

jos jednom se izvinjavam ako je pitanje glupavo :)

Pitanje uopste nije glupo,a evo sta standard kaze po pitanju boja kod jazavicara:

Dvobojni - duboko crna ili braon, svaka sa rižasto braon ili žutim oznakama (palež) iznad očiju, sa strana njuške i gornjim usnama, na unutrašnjoj strani učiju, na predgrudima, na unutrašnjim i zadnjim stranama nogu, na šapama, oko anusa i odatle do 1/3-1/2 donje strane repa. Nos i nokti su kod crnih pasa crni, kod braon pasa su braon ili crni. Bela nije poželjna, ali u nekoliko manjih flekanije isključujuća. Nepoželjan je

jako raširen palež.

Tacno je da ih u Srbiji nema,barem onih pedigriranih primeraka koji bi se mogli videti na izlozbama.Dosta su zastupljeni u Rusiji pa i u Austriji ih ima u znacajnom broju.Mada se o ukusima ne raspravlja,meni licno,kod pasa ove boje,ne svidja se to sto je nosna pecurka svetle boje.

niste me shvatili :) (nije ni cudo...kas sve zbrda zdola pisem)

Dakle...ovo je crna sa palezom (klasika)

15937_213248746420_211311816420_4565611_4402890_n.jpg

Kan Trace Babette

ovo je harlekin crni sa palezom ( vide se sive mrlje koje uzrokuje gen za diletaciju boje)

282425_10150320883891421_211311816420_9762905_3396696_n.jpg

Kan Trace Crazy Erica

dakle. ovaj mrljasti pas je harlekin...harlekin gen djeluje kao "varikina", ali se vidi da je podloga crna sa palezom...eto

nadam se da je barem malo jasnije

Da li neko zna gde mogu da nadjem braon kratkodlakog jazavicara sa palezom, kod nas ,ili u nekoj od okolnih zemalja? Za sad sam nasla samo preko nekog coveka, a zahvaljujuci ovom forumu slucajno sam saznala da je u pitanju peprodavac i ne pada mi na pamet da uzimam od njega.

Smedji sa palezom su porilicno rijetki. U HR ih nema (osim jednog smedjeg harlekina). U Madjarskoj se tu i tamo mogu naci stenci kod boljih uzgajaca.