jasmina

Erdel terijer (Airedale Terrier FCI:3.1-7)

548 posts in this topic

may26three2.jpg

Erdel terijer spada u grupu terijera. Kroz posed Jorksirske grofovije protice reka Er, a dolina koju ta reka stvara zovu Erdel, odakle i potice ime nejveceg terijera u psecem carstvu. Domaci pas erdelske doline bio je neodredjene boje i niskih nogu, a imao je ostru i tvrdu dlaku. Upotrebljavali su ga za lov na ribe, patke, zeceve, lisice, jazavce i pacove. On je postepeno selekcionisan da bi na kraju postao cuvar. U nastanku erdel terijera ucestvovale su sledece rase pasa: Otter-hund, velsterijer i engleski buldog. Ove tri rase cine osnovu erdel terijera. Neki tvrde da je u njegovom konacnom formiranju dodata i krv blek-en-ten terijera i kolija.

To je zivahan pas, brzih pokreta, uvek spreman na bilo kakav pokret. Izraz ociju i nacin nosenja usiju i repa ukazuju na karakter psa. Pojedini delovi tela treba da su u skladu sa drugim, stvarajuci simetrican izgled. Pri pokretu noge treba da nosi pravo napred, tako da prednje noge budu okomite i paralelne sa trupom. Snagu pokreta daju zadnje noge, a savrsenstvo akcije zasniva se na tome sto terijer ima dugacke butine, a muskulozna golenica je povijena u kolenu, sto dopusta snazno izbacivanje skocnih zglobova. Prednje noge-posmatrane spreda-treba da se nalaze u produzetku linije, paralelne su, tako da je razmak izmedju laktova i izmedju sapa isti. Tesko je, kad pas nije u pokretu, odrediti da li ima neznatno isturene plecke, ali kada se krece, nedostatak se, ukoliko postoji, lako uocava jer prednje noge pokazuju tendenciju da se preplicu. Nasuprot tome, ako je pas uskih pleca, sape prilikom kretanja idu u stranu. Ako su skocni zglobovi okrenuti unutra (kravlji stav), kolena su okrenuta ka spoljnoj strani, sto ima za posledicu ozbiljan nedostatak u snazi pokreta. Ako su skocni zglobovi istureni, zadnje noge pokazuju tendenciju preplitanja. Lobanja treba da bude dugacke i ravna, ne preterano siroka izmedju usiju, i da se blago suzava prema ocima. Glava trebe da bude proporcionalno gradjena, sa jedva vidljivom razlikom u duzini izmedju lobanje i njuske. Lobanja treba da je bez nabora, sa jedva vidljivim stopom i suvim, ravnim obrazima. Njuska treba da je dobro ispunjena ispred ociju, ne prcasta ili da se naglo spusta ispod ociju, ali sa druge strane, fino gradjena glava ne treba da bude klinasta i gruba. Vilice treba da su duboke, snazne i misicave, jer vrlo je pozeljno da erdel terijer ima snaznu njusku, ali to ne znaci da vilice treba da budu preterano razvijene, da obrazi izgledaju obli i puni, posto puni obrazi nisu pozeljni. Usne treba da su cvrsto priljubljene, a nos treba da je crn. Oci su tamne boje, male i neizbuljene, za terijera specificno izrazajne, pronicljive i inteligentne. Usi su u obliku slova V, nosene sa strane, male ali u srazmeri sa velicinom psa. Gornja linija povijenog uva treba da se nalazi iznad lobanje. Vrat je prav, muskulozan, umerene duzine i debljine, postepeno se siri ka pleckama, ne sme da ima podgusnjak. Zubi su snazni, pravi i makazasti. Visoko postavljen rep nosi veselo.

Dlaka je ostra i gusta, ojacana kratkom i mekom poddlakom. Dlaka je crveno-smedje boje sa velikim crnim ili tamnosivim plastom. Vunasta dlaka, lose drzanje repa ili usiju, crne oznake na usima ili plast koji se suvise siri po nogama, smatraju se ozbiljnim nedostatcima.

Visina muzjaka je od 58-64cm,a zenke od 56-61cm.Tezina je oko 20 kg.

airedale.jpg

Ulepsavanje erdel terijera pozeljno je obaviti u 4-5 mescu zivota. Trimovati celu povrsinu tela, a narocito iscupati dlaku po glavi i nogama. Prvo trimovanje ne ulepsava psa, vec pas izgleda losije nego sto je standardom predvidjeno. Ovo trimovanje ima za cilj poboljsanje ostrine dlake. Naredno trimovanje se obavlja po standardu predvidjenom za ovu rasu. Glavu treba istrimovati sasvim kratko, ostavljajuci dlaku nad ocima i gornjoj vilici. Ostaviti bradu, koju treba ocesljati i po potrebi skratiti. Psa ocesljati cesljom i cetkom, a zatim trimerom izvuci svu mrtvu dlaku. Jednako kratko trimovati psa po vratu, ledjima, rebrima i slabinskom delu sve do lakata na prednjim nogama, a nesto krace na lopaticama i grudima. Na donjem delu grudi ostaje nesto duza dlaka, kako bi izgledalo da pas ima sirok i dubok grudni kos. Rep mora biti iste debljine od korena do vrha.

Noge se posebno uredjuju tako da daju stabilan izgled celog psa. Prednje i zadnje noge se izravnjavaju sve dotle dok ne dobiju jednaku debljinu. Sape moraju imati okrugli oblik. Dozvoljeno je da se nokti vide, i to samo vrhovi noktiju. Donje delove sapa treba dobro ocistiti izmedju jastucica. Posle trimovanja erdel terijera nije preporucljivo kupati ga 4-5 dana, jer koza moze biti nadrazena. Erdel terijera treba trimovati 10-15 dana pre izlozbe. Ovo je neophodno radi poboljsanja i poravnjanja dlake.

Hvala!!!!! :D :D FantastiДЌne slike i opis pasmine. Pored toga ЕЎto je opseЕѕan, prepun je korisnih savjeta. Slike su baЕЎ ДЌista petica. =D> Pogotovo ova tri preljepa erdela. Uvijek naД‘eЕЎ preljepe fotografije. Ne mogu biti slaД‘i. :D :D :D

Mene oduЕЎevljava kad god vidim nekog Erdela, koliko su ti psi prijateljski raspoloЕѕeni i prema ljudima i prema Еѕivotinjama. ДЊini mi se da su oni uvijek inicijatori igre i bilo kakvog kontakta, i u poznatom i u nepoznatom okruЕѕenju.

Predivna pasmina i hvala ti joЕЎ jednom ЕЎto si je ovako ljepo predstavila.

Nije kod njih u pitanju neka posebna njegovana ljepota, već taj pas jednostavno na prvi pogled odaje dojam da ima svoju ličnost. :wink: Jedan njihov vlasnik (Dragutin P. Gregorić) je napisao (to sam našla na internetu i jako mi se dopalo. ):

"Moj pas i ja gledamo se nemo. Uvek je tako kada se ljudi razumeju. Erdeli su za ljude koji vole izazove, koji su spremni da priznaju psu njegovu ličnost, oni umeju da pruže ljubav i razumevanje za njegov karakter i temperament. Zauzvrat dobiće najboljeg prijatelja koga čovek može zamisliti, inteligentnog, inventivnog, srčanog, beskrajno hrabrog, beskompromisnog, veselog saputnika, odanog pratioca. Terijer je srčan, nepodmitljiv branilac, pas stabilnog i staloženog karaktera, ponosan, poverljiv, bez straha od bilo kakve opasnosti. Vort je pas, reći će neko. Slažem se, ali se s tim mojim psom razumem bolje nego s ljudima, posebno onima za koje sam verovao da su mi iskreni prijatelji..."

Jsmina hvala ti na ovom tekstu,meni su sad oci pune suza jer je moj prvi pas bio erdel i mogu s ponosom,neka se i fredano naljuti ak oce,da je ovo NAJBOLJA I NAJLJEPSA PASMINA NA SVIJETU.zao mi je sto ne mogu trenutno vise i nesto ljepse napisem jer placem,ali ce uskoro staviti tekst o psu koji mi je uljepsao zivot...

Pozdrav i iz Slovenije!

Sama uzgajam erdejle vise od 12 godina, katkad posjetim i vase izlozbe, u nedelju je moj muzjak na Bg izlozbi pobjedio teriersku grupu.

Sandra je vec sve ljepo napisala o ovoj prekrasnoj pasmini, zelim je samo popraviti sto se tice cjene stenaca, jer je i u Hrvatskoj i u Sloveniji cjena 500 Eur.

Kasnije vam posaljem i koje fotografije

Mirja

Hello druЕЎtvo!!! Pozdrav iz Zagreba! BaЕЎ mi je drago da sam naiЕЎla na vas! Ljubiteljica sam (i vlasnica) airedala; jako mi se dopada vaЕЎ site! TipiДЌan sam primjer vlasnika airedala: jednom airedale-uvijek airedale (e, sad bih rado ubacila emoticon, ali joЕЎ ne znam kako, zato samo ;))))

Rado bih ubacila i sliku svoje ljubimice, ali morat Д‡u joЕЎ prouДЌiti tehnologiju...

Hej, otkrila sam emoticone :lol: :lol: :lol:

Joooj, napisala sam tri kartice priče, a zatim sam nešto krivo stisnula i sve je nestalo :evil: :evil: :evil: Dakle...naša curica...Sitne je građe (jedva 56 cm i 20 kg), ali je živa...što živa...DIVLJA!!! Najbrži pas u kvartu, u stanju je aportirati granu, flašu, loptu, kong, dok mi rame ne otpadne (isprobano) ili dok ne padne mrtva (to nismo probali :hehe: ). Operirana je od ikakve agresivnosti, kad je frka - povlači se, ali nema ništa od onog erdelskog aristokratskog držanja...divljakuša :))) Povremeno trči uz bicikl (to kad svi ukućani imaju upalu ramenog zgloba, i ne mogu ništa bacati), ali to joj je dosadno, pa mora usput skupljati grane, flaše, krpe i tresti njima, skakati po joggerima (posebno kad je blato)...To je ukratko opisano ono što je bilo na tri kartice...bok, čitamo se...

Mene interesuje kolika koja je cijena erdela?!

U Hrvatskoj su dok je aktualna bila njemačka marka koštali oko 1000 DEM, a sad su oko 1000 EUR-a. To je nekako prosječna cijena svih pasmina kod uzgajivača (osim onih popularnijih, pa i skupljih). Moram priznati da ipak nije sve u cijeni, jer po mnogim ( na sreću tuđim)iskustvima znam da se NIKAKO ne isplati kupiti nešto jeftino (kao ne treba ti za uzgoj), jer često naletiš na švercera koji psa nabavlja tko zna gdje i tko zna kako... Ipak sa psom trebaš živjeti slijedećih desetak i ohoho godina, pa bolje da je iz provjerenog uzgoja; ozbiljan uzgajivač daje i nekakve garancije. U Hrvatskoj je posljednjih godina ogroman biznis švercanje kojekakvog škarta iz susjedstva (obično iz Mađarske). Tamo imaju "komitente" koji poput brojlera drže psiće, sretan si ako imaju samo šugu ili neku gljivičnu infekciju,a često su i teške genetske greške. Mađari inače imaju dobre pse, ali ova ekipa se ne može nazvati uzgajivačima. Baš me zanima kako će ta švera funkcionirati sad kad je Mađarska ušla u EU (protokoli na granici se značajno mijenjaju... :twisted: :twisted: :twisted:

Prvo hvala na informaciji:-)

Shvatm ja da nije sve u novcu i da psa ipak treba platiti ako hoces da je zdrav i kvalitetan i te stvari...

Ja sam nekad prije imala erdela, ali na zalosta vise nije sa mnom, i jednostavno sam pozeljela da ga imam ponovo,ali nisam bas u mogucnosti da ga si priustim jer su mi roditelji rekli da to moram sam finansirati...

ali se ipak nadam da cu ga jednoga dana imati , jer mislim da je to najljepsi pas na svijetu:-)

Cao! Dugo se nisam javljala, ali veliki erdelski pozdrav- jednom erdel, uvek erdel! :lol:

Andrea, ovo ce mozda izgledati glupo , ali idi na google i ukucaj airedale terriers- ima nekih site-ova na kojima poklanjaju erdele (napushtene). Nashla sam ih u Americi, ali ih mozda ima i u blizini... :idea:

Slobodanka mi uze rijeДЌ iz usta :D :D :D Ostalo su psi, ali erdel nije pas, on je jednostavno...erdel :lol: :lol:

Ako nije erdel, onda je samo pas :)))

Ovo je slogan skinut sa sajta odgajivacnice crnih ruskih terijera "Villa Taira" If it is not a brt, it is only a dog. Ali, posto ste ga skinuli sa pravog mesta, oprosteno je.

Pozdrav ljubiteljima i odgajivacima izuzetne rase kao sto je erdel terijer.

pa, sad, iskreno, nije slogan sa sajta "Villa Taira" (nisam ni znala da tako neshto postoji- svaka chast! ) ali jeste sa nekog britanskog sajta o erdelima "if it's not an Airedale, it is only dog"... svejedno ko koga plagira, lepo su izrazili moje mishljenje :))) :)))

Pozdrav svim erdelasima, da se i ja upisem ovde kao ljubitelj erdela. Prvi moj pas je bio upravo erdel, to je bilo davne '84 godine, a tad su erdeli u Rusiji bili veoma popularne, cak da bi se dobilo stene morali smo da se upisemo u red u klubu, i bili smo 100-ti na listi... Al eto, imali smo srece pa uskoro dobili stene - predivnu erdelterjerku finsko-francuske krvi, u cijem rodovniku bilo cak 30 sampiona razlicitih zemalja... (Kad uspem da odskaniram tu fotku, dodacu i nju ovde).

Na izlozbam tad znalo biti i po 30-tak pasa u klasi, a prosli smo i svemoguce vrste dresura sa nasom erdelkom, pa i nastupali na izlozbima u takozvanoj "agitbrigadi" - disciplina najslicnija danasnjem agiliti.

Toliko za sad, pozdrav!

hej, ruski izvor, izvini na znatiЕѕeljnosti.....a zaЕЎto se promenila rasu....ЕЎta je sa "jednom erdel - uvek erdel"

Pa u svakom trenutku i u svakom zivotnom dobu biramo saputnika koji je nam najvise odgovara...

Dok smo u Rusiji ziveli u stanu, erdel (a i nije bilo nekog izbora tad, sto se rasa tice) je bio idealan. Inteligentan, zivahan, sportski pas i pas za dresuru, tad ta rasa pripadala Klubu radnih pasa.

Kad sam se preselila u Srbiju moj suprug vise se nije slagao da drzimo pse u kuci, pogotovo pored dvorista u 40 ari... Tu smo odlucili da uzmemo "ozbiljnijeg" psa sto se cuvanja kuce i tog dvorista tice, pa pojavio se "crni rus" - radni pas, pravljen za potrebe KGB... Ali ta nasa terjerka bila toliko umiljata, zivot u dvoristu njoj nije odgovarao. Sa njom sam donela jedno stene kavkasca - belog, kao polarni medved. Taj malisa nas je toliko ocarao, pokazao svoju rasu u najboljem svetlu - pametan, odan, odlican cuvar, neprobirljiv... Posle se pojavio jos jedan kavkazac, pa jos jedan...I eto, danas njih ima sest u nasem dvoristu, a nisam bas sigurna da je to konacan broj.

Mada i erdeli i crni rusi ipak bi se nasli na vrhu liste, kad bi opet birala psa :D .

Ih, pa za svaku rasu cete pronaci tako neku dubokoumnu misao : )

Na primer, za dobermana kazu: "This is the "Rolls Royce" of dogs" ili "This is the perfect combination of elegance, power, remarkable beauty, working capability and strong character", ili "The only dog which can be compared to the horse"... samo pitajte odgajivace pojedine rase i saznacete da je bas njihova "ta najbolja i najlepsa" :)))

Pozdravcici!

Meni, doduse, za erdela najvise se svidjalo - "lavlje srce u pljisanom pakovanju", ili tako nekako...(ako sam dobro prevela) 8)

Jeste Polina, mislim da si dobro prevela, lepo je receno i mislim da na pravi nacin oslikava karakter erdela.