Dom

Goranski odgoj izvornih pasa Šarplanine 4. deo

Recommended Posts

Prijatelju primetio sam da Meca kuja daje jako dobre pse.........ima isto moj komsija pas Bak i to je od Meca stvarno snazan pas ovaj tvoj jako potseca na njega.

Pozz svima

Prijatelju u pitanju je nesporazum ovo nije moj pas, nego pas Mikija Barjaktarovica :wink::wink:

U pitanju je muzijak od linije pasa Tonija Smita iz Makedonije (da spomenem) :wink:

Imao sam informaciju da je tvoj pas brat Mecu Mikijevom (thinking)

pa sam zbog toga postavio njegovu sliku!

Svako dobro (handshake)(handshake)

Prijatelju primetio sam da Meca kuja daje jako dobre pse.........ima isto moj komsija pas Bak i to je od Meca stvarno snazan pas ovaj tvoj jako potseca na njega.

Pozz svima

Prijatelju u pitanju je nesporazum ovo nije moj pas, nego pas Mikija Barjaktarovica :wink::wink:

U pitanju je muzijak od linije pasa Tonija Smita iz Makedonije (da spomenem) :wink:

Imao sam informaciju da je tvoj pas brat Mecu Mikijevom (thinking)

pa sam zbog toga postavio njegovu sliku!

Svako dobro (handshake)(handshake)

Da tako je ovi psi su Tonijev uzgoj veliki poznavac rase je Toni Smit.....

Svako Dobro i tebi (handshake)

Mislim da je nedostatak ove teme odsustvo Šela koji je i idejni tvorac ove iste. Počelo se svašta stavljati na ovu temu. Ovo je tema isključivo druženje dobronamernih ludi koji vole pase goranskog uzgoja izvornih pasa sa Šar planine. Karamani imaju svoju temu, mešanci imaju svoju temu,molio bih da se pridržavamo teme i da u skladu iste i družimo se i postavljamo slike pasa sa ove teme, a kada poželimo slike i razgovore pasa druge rase ićićemo na temu gde su ti psi.

Toni Smit je veliki poznavalc rase šarplaninac, čim je ukrstio karamana i šarplaninca.Dobio je svoju liniju mutant.
Mislim da je nedostatak ove teme odsustvo Šela koji je i idejni tvorac ove iste. Počelo se svašta stavljati na ovu temu. Ovo je tema isključivo druženje dobronamernih ludi koji vole pase goranskog uzgoja izvornih pasa sa Šar planine. Karamani imaju svoju temu, mešanci imaju svoju temu,molio bih da se pridržavamo teme i da u skladu iste i družimo se i postavljamo slike pasa sa ove teme, a kada poželimo slike i razgovore pasa druge rase ićićemo na temu gde su ti psi.

Prijatelju ja te nepoznajem i nezanima me sta imas protiv Toni Smit.Ja sam postavio ovaj pas jer ima odlican karakter i dobro izgleda i mogao sam uopste da ne spominjam da je mix ti sigurno to ne bi ni primetio i proslo bi glatko kada bi rekao da je sarac,a u prirodnim uslovima spored tebe sta mislis da se nedogadza ovakvo parenje da ovcar ima potpunu kontrola nad parenje svojih deset ili vise pasa?

Pozdrav

Nemam ništa protiv Karamana i Tigrija(Kaljoša) a po najmanje protiv Goranskih pasa.Nemam ništa ni protiv g-dina Šmita,ali volio bih viđeti fotografiju njegovog psa iz njegovog odgoja a da je anatomski ispravan i tipičan predstavnik rase u smislu: Izvornog i standardom prihvaćenog psa....

Slažem se da bi ružno bilo postavljati atipične pse na ovu kvalitetnu temu....

Toliko od mene

Veliki pozdrav svima

Vorene nije starsno kada se na bacilu u prirodnim uslovima upare Sarplaninac i Karaman dve srodne rase.Prirodni uslovi selekcije i uparuje najjaci muzijak.

Strasno je kada se ciljano pare Sarplaninac i Karaman sa Rotvajlerom i Njufaundlendom,sto je radio gospodin Šmit.

Strasno je jer je te proizvode ugurivao kao staru rasu.

A jos strasnije jer su ljudi verovali u pricu za malu decu.

100_3245-1.jpg

Mislim da ovaj stenac nema nikakve dodirne tacke sa rotom?Ako grijesim ispravite me!

Ne volim kada ljudi gunjdjaju i pricaju neistinu,cuju neke lazne price i prenose ko rdjave babe!

A u stvari od toga nema nista...

Ako ces ti da verujes Šmitu,veruj mu.Ima ko nece.

Ako ti ne vidis dodirne tacke s Rotom i Njufom.Ima ko vidi.

Ako ti neznas istinu.Ima ko zna.

Autohtonim rasama nazivaju s one rase pasa koje su tokom vremena doživljele najmanje promjena u odnosu na svoje izvorne pretke. Samim tim zadržale su karakter i osobine zbog kojih su ih ljudi i prihvatili kao pratioce kroz dugi vremenski period. Poslednjih godina u želji za većom zaradom, nestručnim ukrštanjem,dolazi do gubljenja mnogih od njih ili se dobijaju osobine koje ne odgovaraju onome čemu teže pravi kinolozi. To je posebno izraženo kod popularnih rasa radnih -ovčarskih pasa.......idr....idr..... (wait)

(y) Evo i danas imamo fenotipski i genotipski preslikane nasljednike i potomke,hvala Bogu... (y)

Dosta je pravilan JN Dritone,i sve u svemu mogu da kazem da je mozda i najpravilniji pas koji je usao u mom dvoristu!

Buca je takodje dobre gradje-format stavovi,uglovanost,zubalo,dlaka,rep i sl--ali noga je veliki problem,i dan danas hramlje na desnu nogu :cry:

Glava kod Buce je nesto veca ali MENI se Kardjova vise svigja Divljina je vise izrazita kod Juniora!!!

Inace i obojica su opravdali moja ocekivanja,Buca pogotovo jer u priplod mi je dao 7 stenaca koji su eksterierno odlicni!

A Kardja cemo videti,Dzina mi je uparena sa njim i uskoro joj je termin da se steni

Za Karakter su se i obojica pokazali vise nego odlicno

Bitno je da ti daju dobre pravilne potomke. Al stvarno meni Buceva glava mi se dopada jer deluje mi jaka i suva. Nema veze popravices greske u daljem radu kao sto moramo svi to da uradimo...