BugA

TITULE i POJMOVI (hijerarhija, nazivi i objasnjenja)

164 posts in this topic

Zdravo, ja sam novi clan i foruma, a i u kinologiji. Zanimale su me ove skracenice i skontao sam sve, ali i dalje bas najbolje ne razumem CAC, kako se dobija?

Pa ako moze da mi bolje objasni? Hvala unapred! :smile:

Evo na brzinu:

PRM - Prima Junior / Prvak Razreda Mladih.

CAC - (Certificat d'Aptitude au Championnat (national)) - sertifikat državnog (nacionalnog) šampiona (šampionata), tj. potvrda osvojene kandidature za nacionalnog šampiona.

CACIB - (Certificat d'Aptitude au Championnat International de Beaute) - internacionalni sertifikat prvaka u lepoti, tj. potvrda osvojene kandidature za internacionalnog šampiona u lepoti.

BOB - (Best Of Breed) - prvak rase (najlepši pas rase, nevezano za pol).

BOS - (Best of Oposite Sex) - najlepsi pas rase suprotnog pola psa koji je dobio titulu

BOG / BIG - (Best Of/In Group) - najlepši pas svoje FCI grupe, prvak grupe.

BIS - (Best In Show) - najlepši pas na izložbi.

R - (Reserve) - rezerva, drugoplasirani.

Apsolutni sam pocetnik.Krenuo sam na izlozbu i moja kuca je osvojila ocenu odlican,prvak razreda mladih i prvak rase.Kuca je stara godinu dana.Sada kada ja prevedem na oznake iz ovog teksta jasno mi je da je  prvak razreda mladih -PRM,i ako u eksternoj radnoj knjižici ima pečat na kome piše  PRVAK RAZREDA MLADIH.Šta je sa nazivom ,odnosno pečatom PRVAK RASE , da li je to isto što i BOB ili se ovaj pečat posebno zaslužuje ili zavisi od starosti psa. ili nečeg drugog.Napominjem da su iste oznake i na listu gde je ocena oblika psa.

Hvala na odgovoru 

Pozdrav!

Bitno je šta ti piše u ocenskoj listi, radna knjižica je neobavezan dokument (više informacija za vlasnika).

Kod podnošenja zahteva za priznavanje titule šampiona dostavlja se KOPIJA ocenske liste (original se ne daje nikome!), a za knjižicu te niko i ne pita. 

Imam pitanje jedno, cuo sam da je ranije pas mogao da postane sampion sa 3 xcac I jednim rcac-om pod uslovom da je na izlozbi na kojoj je osvojio rcac, pas koji je dobio cac u tom razredu vec sampion od ranije (ocigledno prijavljen u neki drugi razred, a ne razred sampiona). Posto na sajtu kss-a nisam nigde naisao na taj podatak, interesuje me da li to vise ne vazi (ili sam ja bio pogresno obavesten I nije nikad ni vazilo),

Pa da, to je dovoljno za zreli sampionat Srbije. Sad mozes da podneses zahtev za sampionsu povelju u KSS-u.

Da li je neko skoro vadio sampionsku povelju za labradora? Vidim da svuda pise da je potrebno 3x CAC kod dvojice sudija i polozen ispit u radu,da ki je pored toga potrebna i utakmica tj CACT?

Dovoljno je polozen ispit u radu, ne mora pas da ima i CACT. CACT-ovi mu trebaju za sampionsku povelju u radu.

Zvao Kinološki i kazu mi da je potrebna utakmica, i ako na njihovom sajtu pise ispit. Nije mi jasno čemu onda sluzi ispit urodjenih osobina?

Ispit urodjenih osobina sluzi da bi pas mogao da dobije identifikacionu lovnu karticu (za iD karticu potrebno je jos da je pozitivno ocenjen u eksterijeru). Sa karticom po novom zakonu pas moze da lovi.

A sto se tice ispita u radu mislim da se podrazumeva polozena utakmica. Znaci ne mora da se osvoji cact ili cacti vec je dovoljno da pas polozi na nekoj utakmici.

Mozda ce ti odgovor koji sam ja dobio u drugoj temi:

sad sam pročitao ovu temu pa ako Vam nešto znači da Vam pomognem,psi rase bigl su goniči i podležu radnom ispitu kao i svi lovački psi goniči,znači da moraju polagati ispit urodjenih osobina i utakmicu pasa goničao kao i svi psi goniči.Nepostoji posebno za njih ispit.Kod nas u Srbiji trenutno su zabranjene utakmice i ispiti na divlju svinju u gataru pa se jedino može polagati ispit urodjenih osobina i utakmica na zeca na otvorenom.Prilikom ocenjivanja koristi se pravilnik KSS o radu goniča gde postoje sve discipline i način rada koje treba pas da ispuni da bi položio .Da Vam najednostavije objasnim potrebno je da pas i za utakmicu i za ispit u  odredjenom vremenu pronadje zeca i da ga odredjeno vreme goni,naravno postoje još dosta uslova u načinu rada koji doprinose psu da dobije što veći plasman.Da bi izašao na utakmicu pas mora da ima položen ispit urodjenih osobina ,a da bi imao ispit mora da ima odredjenu starost i obavezno ocenu u eksterijeru.Nadam se da sam Vam bar malo pomogao što se tiče rada pasa rase bigl,pozdrav

Takodj sam saznao da je ovo vezano za lokalna lovacka drustva,samo mi je ostalo jos nejasno da li ima negde detaljnije o izlozbama CACT,gde se odrzavaju, u koje vreme,mesto, kotizacija,osim  onih koje se pojavljuju na ovom nasem sajtu,jer se ne pojavljuju sve izlozbe CACT ovde.

Pozdrav!

Edited by Nika bigl

Na sajtu kinoloskog saveza ima plan utakmica za ovu godinu, ali to je plan objavljen prosle godine i tu postoje samo podaci o datumu i mestu odrzavanja. Ostali podaci ne znam gde se mogu naci, mozda facebook i neki lovacki forumi.

Nisam nasao i ne znam internacionalni ch postaje pas sa 3 pobede u drugim zemljma,ok a kako postaje svetski sapion ili koji je uslov da odvedes psa za WC ako je to odvojeno i posebno takmichenje ..?

Upravo sam poslala kopije svih dokumenata da bih dobila povelju sampiona Srbije. Posto planiram vec druge izlozbe u inostranstvu i neznam da li ce povelja stici na vreme da se registrujem u razredu sampiona - 

koliko dugo traje dok stigne povelja kuci po vasem iskustvu?

Hvala unapred za odgovor