Anastasia

Kako nauciti psa da ne pravi stetu, cak i kada ostane sam?

Recommended Posts

Pozdrav svima.

Imam samojeda, starog 4 meseca i poceo je da kopa zid. A kako mi je izolacija uradjena sa unutrasnje strane, napravi ogromnu rupu. Da li postoji nesto sta bih mogao da isprskam, namazem na zid da to prestane da radi? Unapred hvala. Evo slike kako izgleda njegov rucnu rad 

22155068_1615356908496438_602603577_n.jpg

Postoje u pet shopovima sprejevi protiv grizenja namestaja , postoji i biber sprej , ali ovo je rucni rad, upotrebljavao je sape. Tako malo stene ostavljati samo ? sta bi se drugo moglo ocekivati ? moj pas iako je skoro odrastao , pre mesec dana je kada je prvi put prenocio pod otvorenim nebom , iskopao rupu skoro pola metra. Mora se pas postepeno navikavati na samocu. Moj je kada je ostavljan sam u stanu (mada nije bio sam, bile su tu i macke) lajao kao lud. Malo pomalo, naucio je , navikao.

Nije njemu ovo prvi ili drugi put da je sam, ja sam ga uzeo kada je imao 35 dana i vec je naviknut da bude sam. Uglavnom se igra kad je sam sa igrackicama, spava. Ali su ovo neki novi momenti, do sada nije radio to i zato mi treba neki savet kako da sprecim da to nastavi da radi.

Moraš da improvizuješ ili nabaviš neku ogradicu dok mu ne prođe pubertet.  Kažnjavanje posle učinjene štet nema nikakav efekat.

Tek će da ga nervira kad počne da menja zube, i kad počnu hormoni da mu se mućkaju po glavi. 

23 hours ago, zmanic said:

Moraš da improvizuješ ili nabaviš neku ogradicu dok mu ne prođe pubertet.  Kažnjavanje posle učinjene štet nema nikakav efekat.

Tek će da ga nervira kad počne da menja zube, i kad počnu hormoni da mu se mućkaju po glavi. 

Kada im prolazi pubertet? Kada cu moci da budem miran kada ga ostavim? :)

Kako koji, oko 9-12 meseci. Do tada mora da se navikne da ostaje i da ima neku zanimaciju - igracku ili kosku, ne namestaj i zidove.

On 10/3/2017 at 8:26 AM, Marko90o said:

За наше сорте, кажу искусни власници примитиваца, пубертет траје до 3 године (и још коју деценију). Самог никад! :D 

Шалу на страну. Мој размаженковић кад је сам до сад никад није копао, али је почео да завија и без месечине. Недавно сам морала да га оставим самог 5-6 сати, пола зграде ме звало да ме пита да ми се није нешто десило, кад он толико кука. "Против" грижења му оставим пластичну флашу напуњену гранулицама са малом рупом да испада по једна. Није глуп, растури флашу, али ипак треба времена, а и копа флашу, а не врата (бетон, бетон, само бетон, па зидове не може). Купила сам у Џамбу јефтину неку куглу, прави звук смешан до бола и има неку рупу где исто ставим грануле, па котрља то по ходнику и скупља растурене грануле. Ти, ако можеш да приуштиш, купи  неку од "правих" играака за "менталну стимулацију" да не може лако да је растури. Кад баш дуго мора да остане сам онда му дам и ону веееелику као коску (пресовану говеђу кожу). То ми је страховито скупо, али сам добила од сестре споља, па му дајем у баш, баш специјалним приликама. И наравно играчке његове.   

Edited by Aris - sibirski haski

On 10/3/2017 at 8:26 AM, Marko90o said:

To sto pubertet prodje ne znaci da ce pas odustati od toga da se igra štetočine, ako mu to predje u zlu naviku, da tako resava dosadu. 

Uz sve ove korisne savete jos jedna stvar je od pomoci, da se nasimulira i stvori situacija takva da malisa bude nahvatan u trenutku kada to radi e da bi mogao da bude opomenut i popije grdnju da se to ne radi a pohvaljen cim prestane.  Naravno, ako nije uhvacen na delu grdnja smisla nema ali u svakom problematicnom ponasanju dobro je kada covek uspe da uprilici tako da psa nahvata  kada radi to sto ne treba ili ne sme da radi. 

Moji su nauceni da ne prave stetu i ne prave stetu, nista se tu ne glocka, osim jednog jedinog izuzetka, kada je jedna moja mlada kujica resila da oprobava sistematski zube na nogama namestaja, samo jednog u spavacoj sobi. Zasto ne znam, psa su bila cetiri, nema sanse da im bas bude dosadno, nalazila sam samo tragove, oglodan namestaj a nema svrhe da ih pitam post festum ili koga da grdim kad je cetvoro, pa i kada pretpostavljam ko bi to mogao da bude a minimalno za psa i najstariju kuju mogu ruku u vatru da stavim da nisu, opet ne smem, sta ako je druga kujkica, sestrica iz legla. 

E, pa sam onda vrebala, pravila se da u dnevnoj sobi spavam a psi neizmoreni, dosadno im i cekala ko ce otici u spavacu sobu da ostri zube. I nahvatala na delu, onu za koju sam i mislila da to radi, izgrdila i vise se nije ponovilo. 

Edited by Tuncay

Pokusao sam i sa tim da ga ostavim tamo i nahvatam na delu, ali nista kd toga. Kada zna da nije sam, ne pravi probleme. On inace spava tamo ali je dobar kada zna da smo u kuci. Planirao sam da na zidove namazem kulir plast (to je ona plastika kao simulacija kamencica koja), da li neko ima iskustva sa njom? Da li je dovoljno jaka da ne moze da je oguli?

On 10/8/2017 at 10:33 PM, Marko90o said:

Pokusao sam i sa tim da ga ostavim tamo i nahvatam na delu, ali nista kd toga. Kada zna da nije sam, ne pravi probleme. On inace spava tamo ali je dobar kada zna da smo u kuci. Planirao sam da na zidove namazem kulir plast (to je ona plastika kao simulacija kamencica koja), da li neko ima iskustva sa njom? Da li je dovoljno jaka da ne moze da je oguli?

Pa onda budite kreativniji, pa izadjite ciljano, namenski iz kuce, pritajite se negde pa upadnite.  I to se nekad radi kada se uci stene da ne bude stetocina. Ima sada i opreme koje nije bilo, tipa kamera, onih elektronskih dadilja za decu, da roditelji znaju sta beba radi i kada nisu u prostoriji. Svasta nesto od tehnike, nisu vremena Agate Kristi. 

Mislim za sva ponasanja pasa gde je potrebna zabrana necega sto pas prirodno radi, zgodno je namestiti situaciju tako da covek moze da opomene, jer je to daleko efikasnije kombinovano tako od samo pozitivnog pristupa pohvala, mislim cisto pozitivno nagrada ne moze da se odradi bas sve u vaspitavanju pasa. Treba mu objasniti, jer on ne zna, misli da je to eto u redu da krati dosadu. 

Edited by Tuncay