Anastasia

Kako nauciti psa da ne pravi stetu, cak i kada ostane sam?

164 posts in this topic

...i sve ostalo sto mu dodje pod zube :)?

Ova osobina je najizrazenija kod stenaca dok im izrastaju zubici, no nije rijetka ni kod starijih pasa, no tada se desava iz sasvim drugog razloga.

Kod stenca je to jasno - osjeca svrab radi rasta zubica i bas kao i mala beba ima neprekidnu potrebu da zvace sve oko sebe. Kod starijeg psa, razlog je najcesce - dosada. Pas ocekuje od covjeka da ga zabavi, da mu pronadje aktivnosti koje bi mu okupirale paznju.

Rjesenje je isto u oba slucaja. Nabavite svom psu mnostvo zvakalica, krenuvsi od onih vjestackih kostiju od susene govedje koze, raznih tvrdih biskvita za ciscenje zuba i igrackica od tvrde gume. Svaku od tih igracaka dajte njemu licno. Mozete ih staviti u njegov krevetic i on ce - vjerovali ili ne (takkvo je moje iskustvo) - vrlo dobro znati da je to bas njegova imovina i da s tim moze ciniti sta hoce. Moj pas nikada nije zagrizao bas nista sem njegovih igrackica i vjestackih kostiju koje sam mu davala. Nije bilo apsolutno nikakve potrebe dodatno se boriti s tim problemom i cak uvijek nepogresivo zna sta je njegovo. Kada krene da spava ili ne zeli vise da se igra, jednu po jednu stvarcicu kupi za sobom u svoj krevetac. Moja mama cesto zna da kaze da je Filip (nas mali Joksirac) pametniji od njene djece ;), jer je njih godinama trebala da uci da sklanjaju svoje stvari :p.

U ekstremnijim slucajevima, preporucila bih specijalne sprejeve protiv grickanja (gorki su) ili varijantu koja je jeftinija, a nista manje dobra - limunov sok, recimo. Namazite mjesta koja voli da gricka limunovim sokom i garantujem da ce se vrlo brzo odvici od toga.

No, nikada ne zaboravite da energiju svoga psa morate pravilno usmjeravati. Morate mu dati sansu da se vani dobro istrci, izmori sa drugim psima. On ce tada biti dosta smireniji kada je u kuci... Bas kao sa djecom :).

Imam francuskog buldoga starog 5 meseci i pre jedno nedelju dana je pocheo da grize stvari i da mi pravi nered po kuci ! to je otishlo predaleko chak mi je jogi izgrizao i napravio veliku rupu tako da vishe stvarno ne znam shta da radim ! svaki put kad napravi sranje ja ga prebijem al uzalud ... sledeceg dana kad dodjem sa posla opet zateknem istu situaciju! svo svoje slobodno vreme smo zajedno ... ne znam shta da radim vishe !

Probaj da mu das neku igracku (vestacku kost) ili sta vec voli da grize svaki put kad pokusa da grize stvari koje ne zelis. Ili neku vecu kost da se zanima. Nemoj da ga bijes, ja mislim da je to nepotrebno, jer on kad mu viknes FUUJ ili NEEE to dovoljno razume kao kaznu.

ima vishe igrachaka od prosechnog deteta iz YU znachi ne pravi on probleme kad sam ja tu , ali chim odem na posao nastane haos ! danas sam doshao kuci posle samo sat vremena shto sam ga ostavio (zaboravio sam neke diskove ) i imao sam shta da vidim ... izgrizen jogi sve shto je uspeo da nadje je izgrizao i to poshteno ... a ja ludim jer nikako ne mogu da ga pormenim!

pokusaj da ga zatvoris u jedan uzi dio stana dok si odsutan,.. sa nekoliko igracaka.

he, he... slatki problemi velike vecine vlastnika koji imaju pse te starosti.

Puno mladunaca u toj starosti odluci konacno pokazati svom vlastniku, kako je skroz pogresno sredio svoj stan :roll: pa treba vse preurediti

Dok te nima kuci neka bude pas u takvoj prostoriji, gdje ne moze rasturavati, sa nekoliko igracaka, mozda upajenim radiom i prostorom gdje moze spavati (mozda boks, naravno otvoren).

Takvo ponasanje obicno prestaje kako je i pocelo.

Da ga bijes nakon dolaska kuci, nema nikakve svrhe, jer psa treba kaznjavati (ako je to stvarno potrebno) odmah, ne nakon par sati. Sa takvim nacinom neces postici zeljeno ponasanje.

Najbolji nacin izbjegavanja takvog ponasanja je onemogucavanje dostupa do predmeta koje bi mogao rasturiti a ti to ne zelis.

Ciciban, ja pisem na drugom mjestu, a ti ovde - bas mi je milo.

Eto te Daniela uputila na topic koji smo pretresali na tu temu - mislim da ce pomoci -

javni kako pali :p

srecno

:D

:baby:

Hvala svima na odgovorima ... razmishljam josh gde da ga zatvorim jer taj bi i zid pojeo ... inache moj Pera (tako se zove ) voli da gleda diskaveri pa mu kad nismo zajendo upalim TV ali .... mora mi srediti stan naravno ...

Danijela hvala na link-u porchitacu pa se chujemo ako ishta uspem da uradim ... pozdrav od Nemanje

Ja sam imao slican problem sa svojim cezarom, do sada mi je nastradao sto i ugaona garnitura, medjutim prestao je sam od sebe nakon sto sam mu se nagovorio par puta!!! U svakom slucaju cezy voli da gleda tv to je dobra ideja da pokusas sa perom

Ja sam taj problem sredio sa senfom.Potrebno je premazati odreД‘ene dijelove namjeЕЎtaja i to je to :) .

e ova fora sa senfom kod mene nece ici ... kako da spavam na krevetu koji je premazan senfom ... ne znam kupio sam mu box i sad kad odem na posao ga tamo ubacim ... videcemo kako ce to ici ja se nadam da ce iscoolirati! inache pera je vrlo inteligentno stvorenje ! on tachno zna shta sme a shta ne, i naravno kad sam ja kod kuce tachno zna kako treba da se ponasha, ali kad odem eeeeeeeee onda je anarhija ! :D

Hvala svim a na odgovorima i pozdrav od Nemanje

E cao,

imala sam slicne probleme sa Blackyem, nije grizao namestaj i cipele ali mi je zato preturio citavu kantu za smece i sve novine koje je nasao istrgao na komade. Nije nikako voleo da ostaje sam kad idem na posao, ja sam onda pre nego sto krenem na posao ga vodila odredjenom rutom za setnju tako da ukapira kad idemo tim putem znaci ostace duze sam. Kad se vratimo iz setnje sednem na miru popijem kafu i neposredno pre nego sto krenem na posao dam mu kost ili tako nesto za grickanje tako da je on zaposljen i ne primeti kad ja odem. Ostalo veme dok sam na poslu ili spava ili grize svoje igracke a novine i smece je ostavio na miru:)))) Ukapirao je da se ja uvek sve jedno koliko dugo izasla iz kuce uvek vratim i nakon toga dobije jos koju poslasticu kao nagradu sto je bio dobar tako da se on kad se vratim kuci vise raduje poslastici nego meni:))) Salu u stranu:))) Probaj nekako da ga tim metodama smiris, a kaznjavanje nekoliko sati nakon ucinjene stete neznaci nista, jer pas onda nezna zbog cega je kaznjen, probaj da ga uhvatis na delu dok unistava stvari. Ja sam mog par puta zatekla dobio je novunu po dupetu i vise neradi te stvari za koje je kaznjen.

Pozdrav

Evo mene na kratko..mi smo u frci oko selidbe za Madrid....vec smo doduse u Madridu ali nismo se skroz sredili....Kao sto sam pomenuta ja sam imala izrazeno taj problem....

Batine i kaznjavanje ne pomazu....to je definitivno...

Bron isto ima milion igracaka i svaki put kada bi izlazila iz kuce ostavljala bi mu kosti i slicne gluposti za grickanje ...ni to mi nije pomoglo...nije bilo ni u pitanju vreme bas nista....

Jedino mi je pomoglo zatvaranje u kavez jer tada nije u prilici da ucini nista lose....ali kada ga zatvorim u kavez opet mu dam milion stvari za grickanje i hranu mu ne dajem u porcijama nego punim hranom one igracke kao sto je kocka ili gumene one sto imaju izgled sisarke....kazu tako se pas nauci sta je za grickanje a sta ne...naravno to ne radim samo kada ga ostavljam nego kada smo i mi u kuci...

Problem koji mi je posle iskrsnuo bio je kada je kavez u drugoj sobi u kojoj mi ne boravimo...kada je kavez bio gde smo bili i mi nije bilo problema...kada je bio u kavezu u drugoj sobi van nasih ociju nije bilo sanse da prestane da cvili....

Drugo...moj savet je da se pas nikako ne ostavlja zatvoren u prostorije stana, cak i da su potpuno prazne jer tada je vrlo verovatno da ce poceti da kopa rupe po zidovima...to se bar desilo jednoj mojoj poznanici....

Drugo do cega sam ja dosla do zakljucka....a ne mora da bude tacno je da nikako nije dobro posvecivati psu svu slobodno vreme jer na taj nacin mu bude gore kada ostane sam....pati usled ostavljanja....a moram dodati da je Bron prava dosada prati me svuda po stanu od kupatila do kuhinje....

I jos nesto....Usled selidbi morali smo Brona da damo prvo u smestaj a do sutra je na cuvanju kod jedne drugarice koja kaze da je isto tako prati svuda po stanu....i da sve vreme mora da mu se poklanja paznja.... i da je primetila da se jednom da bi skrenuo paznju na sebe ukakio i upiskio u stanu i da je to ponovio .....i kaze: sada svi troje, ona , njena sestra i cimer koji je inace veterinar setaju po stanu igrajuci se sa Bronom....jer drugog nema....

Sada kada stignemo u novi stan znam da me ceka mnogo toga iznova....

Nemanja nadam se da ce ti kavez pomoci...meni je bar znacilo da smirim svoje zivce...jer zaista vise nisam imala snage da kada dodjem kuci zaticem to sto zaticem a zaticem uzas...a on mi se tako obraduje...a i ja hocu da mu se obradujem, ali mi sve faca iskrivljena...krevet i svi jastuci i sve iz wc unisteno....i jos mnogo toga....mislim da smo uz kavez i jedno i drugo mnogo srecniji....dodjem kuci i jedno i drugo presrecni i pravac setnja.....i jos nesto.....nemoj da ga pustas iz kaveza cim udjes u kucu...nego ga drzi malo jos unutra....pas treba da nauci kako da bude sam...i kako da se zabavi sam...moj pas nazalost jos to ne ume...i da sa svojim igrackama se vrlo retko igra sam....samo trazi nas da se igramo sa njim....

Ja zaista sada kada bi uzimala stene mislim da bi pocela odmah sa njim da radim crate training...ja sam bas skoro procitala jednu jako dobru knjigu gde je sve tako dobro opisano kako uz pomoc tog treninga lepo vaspitati psa...i kako ga naucti da vrsi nuzdu ...i jos mnogo toga....

Eto...mi smo jos u fazi vaspitanja...ali nam ide bolje....

Pozdrav svima veliki..i svim kucama poljupci od nas...

Moja kerusa takodje ima 6 meseci i "od miloste" je zovemo Terminator. Da kopa samo zid bilo bi dobro, nego unistava sve sto je gumeno (kablovi svih vrsta i debljina), plasticno, drveno (namestaj), krpeno... Umem da kazem da sam pre nje imala lep i prostran stan. Sada je samo prostran. Cak sam narucila i kavez. Ali, doskocila sam nevaljalici. Sve sam premazala Heksoralom, tecnoscu za ispiranje grla. Sada ponekad primetim da zaobilazi stocic u dnevnoj sobi, bezi od komode kao djavo od krsta, a kada je cujem kako kija, trlja njusku o pod ili rezi, znam da je pokusala da grize divnu pletenu korpu koja je "natopljena" tom tecnoscu. Tesim se da ce je proci to grizenje a dotle... Heksoral zaista nije mnogo skup!

Moja Ema je poglodala sve stolce.....kad su se zubići zamijenili i izrasli novi glodanje je prestalo. Počela je komati jednom zid, ali je to napravila radi protesta jer je ostala sama doma. Slijedeći put kad je to opet pokušala napraviti i to pred nama....dobila je opasnu špotanciju i više joj to nije palo na pamet. Kada viši da pas to pred tobom radi....ukori ga...ali samo kad radi pred tobom. Spi se ne špotaju naknadno jer ne mogu povezati...zašto su sada kažnjeni, a recimo...stolac je izgrizao prije 5 sati. Treba ga naučiti što ne smije. Kad krene nešto gristi odmah ...NE =; ...FUJ TO .. [-X ili već kak ti to radiš.... O:)

Definitivno ne vole kada su sami.Buba spava u kuci,kao hladno joj napolju,a onda ja moram nocu da ustajem da je pustim jer sam zaboravio da zavrnem radijator i njoj je pretoplo ili hoce napolje da jurca,da vidi sta se sve desava.I sada sa godinu dana grickala je krevet i stolicu jer se nisam na vreme probudio,ma mnogo je to razmazeno moracu da tabam.

[-X

Prestati ce vremenom, moj je Baron to isto radio i to samo na mjestima gdje su uticnice za struju, oko njih sapom grebao. Par puta fuj i stvar je rijesena.

Moras ga jednostavno uhvatiti na djelu, ili se oprosti sa zidovima, mogu da izrove do materijala od kojeg je zidan stan ili kuca.

Pozdrav

Neznam sta da kazem, bolje nista da se to nebi i meni dogodilo, ali ja bi ga vrebala, a kad bi ga ulovila onda bi dobija po guzi i to dobro.

Tara je to radila a zatim lizala to sto je iskrunila. E onda sam joj kupila Cal-D-Phos po savetu veterinara i prestala je sama. Ocigledno joj je taj zid prijao, jer dok je to radila svojsi se trudila. A da ga ostavis negde u prostoruji gde su ti plocice i na zidu, tipa kuhinja ili kupatilo?

U krajnjem slucaju mozes da kupis kavez (o tome smo vec puno pisali na forumu) i da ga ostavljas zatvorenog, sa puno igracaka i kostima, dok niste kod kuce. Ako te interesuje ovaj metod, potrazicu topike na kojima smo pricali o "crate training-u".

SVi stenci vole da unistavaju.....to je povezano sa anksioznoscu kada su sami i sa dosadom....nas nije kopao po zidovima, ali zato nam je udesio jastuke, posteljinu, i citavu sofu i jos...sada vise to ne radi....mada ja koristim kavez i meni se pokazao kao jako dobro resenje....u kavezu mu ostavim kosti i slicne zezalice...tako da mu je samo to na dohvat usta,,,svejedno psi sa vremenom ostave te navike...ali ja da se ne bih nacekala i radi njegove bezbednosti koristim kavez...to da uhvatis na delu i kaznis moze da upali ali mozda i ne...jer pas ne kapira da je nesto lose ili dobro...vec opasno ili ne...tako da moze da se desi da ukapira da je opasno kopati po zidu kada je vlasnik tu...nekom srecom moze da ukapira da je opasno kopati rupe po zidu jer tada se pojavi vlasnik i sledi kazna..ne bi bilo lose da probas sa kavezom....tako pas stiekne naviku da gricka samo svoje objekte

Srecno!!!!

Pogledaaj daali kopa iz dosade ili zbog nedostataka mineralnih materijaa u ishrani. Ako on i liЕѕe ili jede to ЕЎto kopa, probaj mu nabaviti neki preparat sa mineralnim materijama i oligoelemenima, pa bvi trebalo da prestane.

IMAM ROTA STAROG 3 MESECA. GRIZE SVE STO STIGNE , PA ME INTERESUJE DA LI JE TO LOSA NAVIKA I KAKO GA ODVIKAVATI OD TOGA ! :lol:

Ajax je krsio sve redom, od igracaka, kutija, cipela/patika, svojih zdjelica do gume od bicikla i svega sto mu dodje pod zube...to je period rasta i mjenjanja zuba, i moras se na to navici...moj ti je savjet da mu u nekom pet shopu kupis gumenu igracku, ili pak da mu ubacis po neku kost svaki dan, time se zabavlja, a ujedno mu pomaze da mijenja zubice...Ejmi je jucer uzela i polupala sve saksije sa cvijecem u dvoristu, a prekjuce je slupala 2 svoje zdjelice od tvrde plastike, pa sam danas kupio limene posude za vodu i hranu! Jednostavno su takvi, kada zeli da skrene na sebe paznju istrese vodu i lupa 1-2h neprestano sa tom zdjelom!