Skoči na sadržaj

Fotografija

Šarplaninac-odgoj nega i ishrana štenaca

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
20 odgovora na ovu temu

#1 Orlov KrЕЎ

Orlov KrЕЎ

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1117 postova

Postovano 02 May 2006 21:55

Ajde odgajivaci i ljubitelji Sarplaninaca da vidimo kakva su vam iskustva po ovom pitanju. Pozdrav

#2 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 5430 postova

Postovano 04 May 2006 22:19

Gospodine ja ne znam kako da shvatim ovaj Vas poziv koji je pisan velikim slovima.Na ovom forumu pisanje velikim slovima se smatra kao vikanje i provociranje tako da ako ste zbog toga dosli na ovaj forum tesko da cete naci sagovornika.
Ako ste dosli iz suprotnih namera(a nadam se da jeste) evo ja cu Vam biti sagovornik.Mozemo da pricamo o cemu hocete u vez i odgoja i nege sarplaninaca samo Vi prvi zapocnite.

POZDRAV

#3 Orlov KrЕЎ

Orlov KrЕЎ

Hero Member

• Members
  • 1117 postova

Postovano 05 May 2006 07:28

Dragane, moram da vam priznam da sam prijatno iznenadjen. Sto se tice "pravila" da velika slova znace provokaciju i vikanje, iskren da budem, nisam znao i nadam se da mi zbog ne znanja niko nece zameriti. Nas ljubitelja Sarplaninaca ima mnogo i hvala Bogu sto je tako, ali sam primetio da nas je jako malo aktivnih na internetu. Ovo je bilo samo objasnjenje, a diskusija sledi. Hvala

#4 Orlov KrЕЎ

Orlov KrЕЎ

Hero Member

• Members
  • 1117 postova

Postovano 05 May 2006 07:34

Zanima me kakva su Vasa iskustva po pitanju ishrane, prvenstveno. Koju hranu dajete stencima, domacu-spremanu ili gotovu-fabricku. Ako dajete granule, koje Vam najradije jedu i koja se pokazala kao najbolja od gotovih hrana? Pozdrav

#5 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • 5430 postova

Postovano 05 May 2006 13:20

Ja bih prvo da predjemo na Ti jer svi smo mi ovde jednaki i nema potrebe za persiranjem.
Evo ovako sto se tice ishrane stenadi sarplaninca(pod ovim podrazumevam ishranu od 21.dana pa na dalje).
Prvo i osnovno kad krenes da hranis malu stenad je da ih ocistis od glista.To pocinjes sa 21 dan starosti i iz iskustva mi se najbolje pokazao SOLTRIK sirup koji se koristi za decu.Njega dajes 3 dana ujutru i uvece po 2ml(jedna kafena kasicica).Uz stence cistih i zenku(drontal,pratel i sl).Kontrolises izmet i vidis da li izbacuju gliste.Ako izbace uglavnom su to bele tzv.mlecne gliste i ako je inficiranost veca dajes soltrik jos dva dana.
Kad krenes da ih cistis polako pocinjes da ih ucis da jedu iz cinije.Moje zenke su dosta mlecne tako da stenci projedu tek sa 26-27 dana ali ih ja nudim od 21.Najbolje ti je da uzmes neku plitku ciniju ili nesto slicno i prvo im sipas malo mleka(prokuvano kravlje temperatura da bude kao ljudskog tela) i oni ce polako da pridju.Kad stenci krenu sve vise i vise da jedu mleko pocinjes u obrok da im dodajes po malo mlevene Plazme.Ja u sustini plazmu i mleko dajem do 30 dana.E onda krece malo ozbiljnija ishrana.Tada im u obrok dodajem mlevenu govedinu i granule.
Vec tada im dajem po 2-3 obroka.Jedan obrok bude sa govedinom i mlekom a drugi sa granulama.Ja kupujem Friskis granule za stence do 6 nedelja i pokazale su mi se super.Sarplanincima ne treba neka jaka hrana vec da je dobro izbalansirana.
Do 40. dana jedu 2-3 obroka i doje i tada ih odvajam od majke i krece ponovo ciscenje.Ovaj put ih opet cistim soltrikom ali 3ml ujutru i uvece 5 dana uzastopno.Tada pocinjem da im uvodim i 4.obrok a ako je potrebno i 5.Bolje je da jedu vise puta po manje nego da im se trpa hrana.U tom periodu pocinjem da im dajem raznovrsnu hranu ali ne u jednom obroku i ne u jednom danu.Ja stencima praktikujem da dajem kacamak pomesan sa mesom.Mleko im izbacujem iz obroka cim ih ocistim od glista.Dobro je davati povrce,pirinac i sl.
Vakcinisem stence prvi put sa 50. dana a sa 56. dana su spremni za nove vlasnike.
Stene koje ostavim za sebe hranim do 3 meseca 4. puta na dan.U tom periodu mu dajem granule isto Friskis ali za stenad stariju od 6 nedelja,meso,zumance(do 3 meseca mozes da dajes svaki dan posle toga 2 puta nedeljno),girice itd.
Od 3 meseca polako pocinjem da izbacujem granule i pocinjem da dajem kuvanu hranu i 3 obroka.Uz hranu dajem i vitamine najcese Kafortan i kalcijum i tako sve dok ne promeni zube.Od 6 meseci prelazim na dva obroka a od godinu dana na 1 i to je to.

#6 DeeDee

DeeDee

Hero Member

• Members
  • 1430 postova

Postovano 06 May 2006 20:00

bravo,vrlo lepo i detaljno objashnjenje!!!

#7 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • 5430 postova

Postovano 06 May 2006 22:55

bravo,vrlo lepo i detaljno objashnjenje!!!

Hvala :lol:

#8 Orlov KrЕЎ

Orlov KrЕЎ

Hero Member

• Members
  • 1117 postova

Postovano 09 May 2006 13:14

Ok prihvatam, prelazimo na ti, a i meni je tako bolje. Dragane, po tekstu koji si napisao vidi se da si pitanje koje sam postavio prihvatio jako ozbiljno, da si ozbiljan odgajivac i da volis to sto radis. Voleo bih kada bi se i drugi odgajivaci oglasili i sa nama podelili svoja iskustva po pitanju nege i ishrane sarplaninaca. Ja sam bio u nekoj guzvi pa me zato nije bilo ovih dana, ali sad sam tu. Pozdrav svim iskrenim ljubiteljima najplemenitijih pasa SARPLANINACA.

#9 Ajtra

Ajtra

Newbie

• Members
  • 146 postova

Postovano 10 May 2006 09:33

Veliki pozdrav za novog clana! Uvek mi je drago kada vidim nekog ljubitelja pravih saraca. U delu "Razgovori o rasama" postoji topic pod nazivom "Sarplaninac-trening, obuka i mnogo korisnih saveta", ja sam pisala moja iskustva sa mojom zenkom, znaci samo ono sto sam ja prosla i proverila u praksi pa mozes procitati ako te zanima.

POZDRAV!!!

#10 Orlov KrЕЎ

Orlov KrЕЎ

Hero Member

• Members
  • 1117 postova

Postovano 10 May 2006 14:16

Veliki pozdrav za novog clana! Uvek mi je drago kada vidim nekog ljubitelja pravih saraca. U delu "Razgovori o rasama" postoji topic pod nazivom "Sarplaninac-trening, obuka i mnogo korisnih saveta", ja sam pisala moja iskustva sa mojom zenkom, znaci samo ono sto sam ja prosla i proverila u praksi pa mozes procitati ako te zanima.

POZDRAV!!!

Zahvaljujem se na pozdravima i lepim rečima kao i na obaveštenju za temu SARPLANINAC-TRENING,OBUKA I MNOGO KORISNIH SAVETA. Nisam je još posetio, ali hoću. Drago mi je što se ovde svi maksimalno uvazavaju i moram da priznam da mi je baš prijatno kada god posetim ovaj forum, ALI ne bih voleo da me gledate kao laika i početnika kada su u pitanju Šarplaninci. Šarplanince sam upoznao polovinom osamdesetih kada sam bio mali na crnogorskim planinama, u okruzenju koje im je priroda podarila kao i u funkciji koju im je priroda dala. Inače, ovu plemenitu rasu gajim lično već 13 godina, a bavio sam se i dresurom. Ne želim da me iko pogrešno shvati, čovek uči dok je živ, a i više glava je uvek pametnije od jedne. Biće mi drago da sa iskrenim zaljubljenicima razmenjujem iskustva po pitanju odgoja i svega drugog.
Pozdrav i hvala jos jednom svima na prijatnom doДЌeku.

#11 Ajtra

Ajtra

Newbie

• Members
  • 146 postova

Postovano 10 May 2006 16:35

Nema na cemu!

Potpuno se slazem sa tobom, sto vise misljenja, iskustava samo moze da pomogne. Na ovom forumu ces naci samo dobre ljude koji su pokazali onu tvrdnju da covek koji voli zivotinje ne moze biti losa osoba.

Ja sam odrasla sa jednim sarplanincem, sa ovom rasom zivim od moje 10. godine zivota, Moli je drugi pas po redu a nemam iskustva sa stencima, doduse ima vremena Moli je jos mala (10 meseci). Sve ovo sto je Dragan napisao cu prekopirati da imam.

Ne bi bilo lose da nam prestavis svoje pse, neka slika, komentar....

POZDRAV!!!

#12 Orlov KrЕЎ

Orlov KrЕЎ

Hero Member

• Members
  • 1117 postova

Postovano 10 May 2006 23:13

Pa da se predstavim. Šarplanince sam upoznao i zavoleo u njihovom prirodnom okruženju, na planinama pored ovaca. Gledao sam ih čak i kako se bore sa vukovima iako sam bio dosta mlad, taj prizor nikada neću zaboraviti. Kada sam video sve to kao i koliko ti psi zaista znače ljudima koji žive na planinama i koji žive od stočarstva, kada sam video koliko je to dobroćudan, ali oštar pas obećao sam sebi da ću ga imati kad tad. To obećanje sam ispunio 1993. godine kada sam kupio prvo muško štene i to u KP domu Sremska Mitrovica. Zvao se Voki, a ja sam ga kao i većina nas odmah nazvao Meda i tako ga zvao ceo život. To je pas koji je mnogo toga proziveo. Putovao je kolima, vozom, autobusom i peške. Bio je dresiran za vežbe poslušnosti kao i za odbranu i napad i to kao za ispit radnih pasa. U to vreme to je bio jedan od jedina dva šarplaninca koji su radili agiliti. Jedan je bio Emil, Gorana Vojinovića iz Arandjelovca a drugi naravno moj Voki-Meda. Kompletnu dresuru i sve vežbe sam radio ja sa njim jer sam se inače bavio dresurom pasa i tvrdim da Šarplaninca može najbolje da dresira sam gazda. Inače, živeo je u stanu, u boksu, u dvorištu pa čak i na planini i tada mi dokazao da je ovčarski i pastirski instikt nešto što oni nose u sebi bez obzira koliko generacija da su živele u urbanoj sredini. To je moj prvi pas koga sam mnogo voleo i zato mi nemojte zameriti na ovako opširnoj priči. Ipak je to moj najbolji prijatelj koji me NIKADA nije izneverio. Taj pas je završio svoj plemeniti život u svojoj 13-oj godini ove 2006. 1998. godine pravim 3 boksa i kupujem 2 ženska šteneta, Godi i Sendi. te godine sam i registrovao odgajivačnicu pod nazivom ORLOV KRŠ FCI 3917 i čak krenuo kao pripravnik za kinološkog sudiju da stažiram po izložbama. Godi je izrasla u odličnu kuju i posle silnih titula došla skoro do same šampionske titule. 2000-te godine dobijam poziv za vojsku, a nju dajem prijatelju na čuvanje i onda se dešava nešto što me je jako pogodilo, neko je otrovao i brzo je završila, a Sendi je imala manu, kravlji stav zadnjih nogu koja nije mogla da se popravi(dobijena je parenjem u incestu, reskirao sam, moja greška). Nju sam poklonio pre nego što sam otišao u tada VJ. Tada mi je ostao samo Meda, a ja sam bio jako razočaran i prekinuo sam i pripravnički staž. Ove godine kada je Meda uginuo, kupio sam ponovo ženkicu koja se zove MURA i prava je šeprtlja. Mnogo sam srećan zbog nje i sada me definitivno ništa neće zaustaviti da se bavim kinologijom ozbojno i da oživim odgajivačnicu. Izvinjavam se što sam bio opširan, ali se nadam da me razumete. Pozdrav svima!

#13 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • 5430 postova

Postovano 10 May 2006 23:22

Ovo si trebao da napises na topiku gde pisu odgajivaci sarplaninaca ali nije bitno.Zelim ti puno srece u daljem odgoju i dosta dobrih pasa.

#14 Orlov KrЕЎ

Orlov KrЕЎ

Hero Member

• Members
  • 1117 postova

Postovano 29 May 2006 12:12

Dragane, svaka ti ДЌast, ti si jedini odgajivaДЌ koji se odazvao pozivu da piЕЎe na ovu temu. Izgleda da ovde odgajivaДЌi ne vole da priДЌaju o ishrani i odgoju.

p.s. Znam ko će sigurno hteti da govori na ovu temu. Marija ili kako je ovde većina zna Ajtra. Sad ću da je uputim na temu.

Pozdrav
Bojan

#15 Ajtra

Ajtra

Newbie

• Members
  • 146 postova

Postovano 29 May 2006 18:04

Davno bese kada je Alf bio mali ali pokusacu da se podsetim kako je teklo njegovo odgajanje. Zao mi je sto sam izgubila jednu knjizicu koju mi je tada Goran dao jer sam po njoj sve radila i sve je ispalo super. Moli je sa 6 meseci dosla kod mene tako da nisam imala nekog specijalno velikog posla a opet iskustvo od 13 godina nije za bacanje.

Alfa smo uzeli sa tri nedelje, slazem se sa svima koji pomisle da je to bilo mnogo rano. Prestao je da sisa i vec bio naucen da jede iz cinije a i ociscen od parazita. Hranili smo ga 5 puta dnevno. Prva stvar koju smo naucili je ta da NIKAKO ne treba davati cisto mleko jer ono moze da izazove proliv. Makar komadice hleba ubaciti. Uz jedan obrok davali smo mu zivo jaje, razbijem, i zumance viljuskom probusim. Ljusku sitno istucam i po jednu kafenu kasicicu dnevno zbog kalcijuma. U Pet shopovima sada prodaju Pedigre mlevenu piletinu za stence od 6 nedelja pa na dalje koja je odlicna i Moli je rado jela. Pored hleba moze se dodati i palente, malo nakvasenih granula i slicno. Postepeno smo smanjivali broj obroka, sa 2 meseca tri obroka dnevno naravno kolicina hrane se povecavala. Jednu vaznu napomenu da stavim : pre 14 godina kvalitet granula je bio ravan nuli, da ne pominjem inflaciju i jos sto sta, kao i ne uvozenje istih, onda neke nase koje su bila jako loseg kvaliteta. Zato je Alf odrastao na maminoj kuhinji, a kasnije nije bilo sanse da mu uvalis granulu. Moram da napomenem opet da je ishrana moje porodice specificna, moj tata ima visok pritisak, mama visak kilograma a ja nisam preterano jesna i mi ne jedemo nista masno, ljuto, zacinjeno i slicno.

Sa 7 nedelja dobio je prvu vakcinu, veterinar je bio vise nego zadovoljan Alfom i njegovim napretkom. Sa tri drugu i sa godinu dana protiv besnila.

Od dva meseca a i ranije poceli smo sa supicama, corbicama, sitno iseckanom piletinom, junetinom, povrcem. Provereno znam da je strugana sargarepa ziva odlicna za stence, a i kasnije je dobra. Hleb nikako svez vec stariji najmanje jedan dan da je odstojao. Negde sam procitala da prvo psima svez hleb tesko padne kao kamen na stomak a drugo lepi im se za zube i nepce. E sad bih ovde napisala da je ovo fantasticno vreme da se pocne sa ucenjem nekih stvari kao sto su uzimanje hrane, mazenje steneta dok jede i navikavanje na buku i neprijatne zvuke. Petarde su idealne za ovo poslednje s tim sto petardu ne treba bacati blizu steneta vec malo dalje i to kada se najvise unese u hranu tada se baci petarda ili pistolj na kapisle, to je isto super. Pozeljno je da neko bude pored steneta a druga osoba baci petardu iz prostog razloga da se stene smiri ako se uznemiri, tada ga mazis, pricas dajes hranu i tako se navikava na zvuke. Vreme bacanja petardi treba menjati da ga stene ne bi vezalo iskljucivo za jedan deo dana a ni za hranu, u pocetku treba raditi uz obrok kasnije i mimo obroka. Cinija se uvek podigne na vasu visinu, i onda se spusti stenetu da jede, dok jede obavezno mazite stene, stavljajte mu ruku u ciniju, uzmite mu ciniju itd. O ovome sam pisala na temi Sarplaninac-trening, obuka i mnogo korisnih saveta opsirnije a i Aca je postavio neke jako dobre stvari.

Do 6 meseci hranili smo Alfa tri puta dnevno, od 6 do godinu dana dva puta dnevno, postepeno uvodeci koskice, meso, pileca ledja, junetinu i po koje parce svinjetine vrlo retko jer mi i ovako i onako ne jedemo svinjetinu, tri cetiri puta godisnje. Cula sam da zrnasto povrce (grasak, pasulj) nije dobro za stomak mada je on ponekad opet vrlo vrlo retko dobijao pomalo pasulja i graska. Poenta je da njima vise smetaju zrna nego samo povrce zato se viljuskom izgnjeci tako da se dobije kasa i onda nece smetati. Kukuruz je odlican kao i pirinac.

Od godinu dana jednom dnevno, s tim naravno sto se povecava kolicina hrane. Svakog dana je jeo oko kilogram hrane, nekad malo vise, ali u proseku kilogram. Misljenja su razlicita i skoro sam cula da je bolje psa hraniti dva puta dnevno zbog metabolizma i bolje probave, ono sto bi dao uvece podelis na dva dela i das ujutru i uvece. Ja Moli hranim dva puta dnevno s tim sto su joj jutarnji obroci dosta manji od vecernjih, a nastavicu da je hranim ujutru i uvece i kasnije s tim sto ce ujutru dobiti oko 300 grama granula a uvece regularan obrok.

Alf je do kraja zivota imao sve zube, nikada nije bio bolestan i ziveo je 13 godina bez i jedne pojedene granule. Pored ovoga jabuke su super, kao i poneki orah, lubenicu je jeo, banana, ma sve zivo.

Molina ishrana se sastoji u sledecem:
1. Meso (piletina, naravno bez onih ostrih kostiju, junetina i dzigerica pileca svinjska ali obavezno termicki obradjena)
2. Povrce (sargarepa, krompir, pirinac, kukuruz ili kada mama napravi mix pa izmiksa sve sto nadje celer, paradajz, karfiol i td.)
3. Hleb
4. Konzerve gotove hrane Chappi, Pedigre i slicno, redje recimo kad ja nemam dovoljno pa dodam malo toga.
5. Granule (Eukanuba i Rojal Kanin, probala Pedigre-meso i zitarice nesto nisam bila odusevljena)
Granule ne stavljam u jelo, vec kada pojede dam joj malo cisto da se zasladi ili joj dam samo granule.

Od vitamina Lavet Multivitamin koristili vise ne, Kafortan 8-10 tableta dnevno, Moli ih krcka kao bombone i Sepvalov Kalcijum, daje se deset dana u mesecu 1 tbl na 10g tezine. Pas koji se hrani iskljucivo domacom hranom dobije sve neophodne vitamine kroz ove tablete a i onaj koji jede iskljucivo granule treba da uzima jer su jako dobre. Odlican za skotne kuja ali i one koje imaju stence. Raznorazne zezalice poput onih kostiju od koze, vitaminskih stapica i kobasica, i sve sto nadjemo u Pet shopu. I da ne zaboravim naravno Molinu omiljenu poslasticu Integralni keks Bambi.

Ovako ja radim, nemam iskustva sa stencima koji su kod mene rodjeni pa cu ovo sto je Dragan napisao da snimim i istampam kada Moli bude imala male mada ima vremena za to.

POZDRAV!!!

#16 bjekic

bjekic

Newbie

• Members
  • 8 postova

Postovano 29 December 2010 20:04

Imam sarplaninca starog 3 meseca...pa po vama koje bi granule trebao da mu dajem..msm koje su najbolje?ako moze neka pomoc? :D

#17 SPARTAK

SPARTAK

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 163 postova

Postovano 12 January 2011 10:49

nadam se da si snasao za granule koje da dajes..pozz... 8)

#18 Aleksandar Borovic

Aleksandar Borovic

Newbie

• Members
  • 1 postova

Postovano 18 July 2013 09:41

zdravo.ja isto volim ovu rasu psa "sarplaninac" i mnogo mi se svidja pa me interesuje koliko bih morao da odvojim para mesecno za hranu....ako neko zna od prilike molim vas da mi kaze????hvala unapred....

#19 Dino Mujanić

Dino Mujanić

Newbie

• Members
  • 1 postova

Postovano 09 October 2013 21:57

pozz svima sto vas ima! nadam se da cu ovde naci dobrih odgajivaca Sarplaninaca i da ce djeliti svoja iskustva i znanja.

#20 Aleksandar Miljevic

Aleksandar Miljevic

Newbie

• Members
  • 1 postova

Postovano 18 May 2014 14:40

Dobar dan svima zelim,hteo bih da dobijem strucan odgovor od vas koji drzite sarplanince,imam stene od 2,5 meseca dobio sam ga od drugarice malo je neuhranjeno pa me zanima sta bi bilo naj bolje da se mao uhrani,ja sam poceo da je hranim sa mlevenom piletinom i dajem 3 obroka dnevno po 150g,hvala unapred....