Sign in to follow this  
PRINC CASPIAN

Jorksirski terijer - 3.deo

Recommended Posts

evo ja da nastavim sa pitanjima malo i u trecem delu :giggle: .. ovog puta me zanima cišćenje ušiju.. u veter.apoteci sam uzela neku tecnost sto se pravi na vet.fakultetu ali nisam zadovoljna posto mu i dalje smrduckaju :( .... sta je dobro za to? evo i ja cestitam na 3.delu (clap)

Za čišćenje ušiju koristim OHREN balsam od firme Canina, 2 puta nedeljno to nakapaš u uši i izvuče svu prljavštinu, sutradan štapićem samo blago prevučeš po unutrašnjosti uva da to pokupiš.

Bočica traje jako dugo tako da nije skupo kad to imaš u vidu, nešto oko 900 din.

Međutim, može da se desi da tvoj jorki ima gljivice u ušima, moj mužjak je iz odgajivačnice u Surčinu to doneo iz legla, redovno sam mu čistila uši a on ih je stalno češao i vosak iz ušiju mu je bio tamno žućkast.

Odvela sam ga na Veterinarski, tamo su mu uzeli bris i prepisali OTOMAX kapi koje su za dve nedelje rešile problem, i još su mu počupali dlake iz ušiju, veterinar kaže da to mora da se radi.

Sad su mu uši čiste i ne češe ih, redovno čupkam dlake i koristim OHREN.

***OTOMAX kapi su malo skuplje, koštaju oko 2.000, ali ako mu vosak iz ušiju smrducka kako kažeš i ako je tamnije žut to ti je jedini lek, to garantujem. (nerd)

Za čišćenje ušiju koristim OHREN balsam od firme Canina, 2 puta nedeljno to nakapaš u uši i izvuče svu prljavštinu, sutradan štapićem samo blago prevučeš po unutrašnjosti uva da to pokupiš.

Bočica traje jako dugo tako da nije skupo kad to imaš u vidu, nešto oko 900 din.

Međutim, može da se desi da tvoj jorki ima gljivice u ušima, moj mužjak je iz odgajivačnice u Surčinu to doneo iz legla, redovno sam mu čistila uši a on ih je stalno češao i vosak iz ušiju mu je bio tamno žućkast.

Odvela sam ga na Veterinarski, tamo su mu uzeli bris i prepisali OTOMAX kapi koje su za dve nedelje rešile problem, i još su mu počupali dlake iz ušiju, veterinar kaže da to mora da se radi.

Sad su mu uši čiste i ne češe ih, redovno čupkam dlake i koristim OHREN.

***OTOMAX kapi su malo skuplje, koštaju oko 2.000, ali ako mu vosak iz ušiju smrducka kako kažeš i ako je tamnije žut to ti je jedini lek, to garantujem. (nerd)

znas kako on nema nikakav sekret kad malo stapicem brisem nema nista, samo se osecaju a probacu i ja sa tim OHREN balsamom ... inace daje mi da mu ja cupam dlake i osisala sam mu unutrasnju stranu uveta od onih retkih i dugackih dlaka tako da je uvo otvoreno a i cisto... hvala ti valkira na odgovoru (handshake)

Razmishljala sam neshto, poshto je jorkshirac moja tiha patnja (dodushe vec imam samojeda), mozhdaa bih za jedno par meseci probala da kupim shtene. Interesuje me, kolike su cene shteneta sa rodovnikom naravno ali ne treba mi izlozhben pas nego, recimo, kad bih nashla nekog ko prvi put ima leglo ili tako neshto jeftinije jer znam da su im cene od 600e shto je nemoguce da skupim :cry:

Andrijana iskreno ti zelim srece u potrazi, jer jorkiju je mozda cena visoka ali se zna sta se dobije u vecini slucajeva, a "jorkije" mozes naci i za 200-300evra....

I kao sto smo vise puta do sada na forumu pricali o zdravstvenim aspektima, i kad na pocetku das malko vise para, posle manje das veterinarima, ne znam koliko si pratila temu, ali ti preporucujem da iscitas prvi i drugi deo polako :)

Sa srecom :inlove:

Meni je jedna devojka nudila za 300e shtene jorkija, zato shto je malo "veci". Zashto je toliko bitno da budu shto manji? Vazhno je da su zdravi i da nisu meshanci valjda...

Hvala trebace mi srece. Videcu josh da li da uopshte uzimam...

evo ja da nastavim sa pitanjima malo i u trecem delu :giggle: .. ovog puta me zanima cišćenje ušiju.. u veter.apoteci sam uzela neku tecnost sto se pravi na vet.fakultetu ali nisam zadovoljna posto mu i dalje smrduckaju :( .... sta je dobro za to? evo i ja cestitam na 3.delu (clap)

Najsigurnija varijanta je da odvedes psa kod veterinara i da se uzme bris iz uva. Na osnovu toga se i prepise terapija koja resava problem. Ima toliko preparata ali nisu efikasni u svim slucajevima, upravo zato sto su problemi razliciti.

Nakon lecenja, treba odrzavati uvo adekvatno. Cupati dlake iz uveta , jer su one najcesce uzrok bakterijskih reakcija jer od njih uvo ne dise. Treba redovno cistiti usnu skoljku, ja koristim za to higijensko ciscenje Ear So Fresh is All System kolekcije, i jako sam zadovoljna.

300 eu za malo veceg jorkija (rofl) ,pa koliko je to malo veci:)?Misljenja su razlicita kao i ukusi ali mene jako nervira kada cujem patuljasti jorki jer tako nesto ne postoji,to postoji kod snaucera...patuljasti,srednji i veliki:).Postoji nesto sto se zove standard:)Po standardu se zna koliko jorki moze biti tezak i visok,u svetu klubovi ne pustaju u leglo zenku ispod 1,8kg ni muzijaka ispod 1,7kg(po standardu tezina je do 3,1kg):)I kakva boja krzna traba biti:)Boja dlake je tamno celicno plava(ne srebrno plava)proteze se od potiljka do korena repa,nikada mesana sa dlakama jelenje ili bronzane boje ili sa tamnim dlakama.Dlaka na grudima je zlatne boje.Celicno plava varira od tamne boje(celicna)do svetle boje(srednje plava).Optimalna boja je u sredini tih krajnosti.Ne sma biti sjajna crna niti bledo srebrna,iako se i te boje susrecu.Na zalost 99% jorkija koja sam ja kod nas vidjala imaju bas naprotiv-crnu ili bledo srebranu:)

300 eu za malo veceg jorkija (rofl) ,pa koliko je to malo veci:)?Misljenja su razlicita kao i ukusi ali mene jako nervira kada cujem patuljasti jorki jer tako nesto ne postoji,to postoji kod snaucera...patuljasti,srednji i veliki:).Postoji nesto sto se zove standard:)Po standardu se zna koliko jorki moze biti tezak i visok,u svetu klubovi ne pustaju u leglo zenku ispod 1,8kg ni muzijaka ispod 1,7kg(po standardu tezina je do 3,1kg):)I kakva boja krzna traba biti:)Boja dlake je tamno celicno plava(ne srebrno plava)proteze se od potiljka do korena repa,nikada mesana sa dlakama jelenje ili bronzane boje ili sa tamnim dlakama.Dlaka na grudima je zlatne boje.Celicno plava varira od tamne boje(celicna)do svetle boje(srednje plava).Optimalna boja je u sredini tih krajnosti.Ne sma biti sjajna crna niti bledo srebrna,iako se i te boje susrecu.Na zalost 99% jorkija koja sam ja kod nas vidjala imaju bas naprotiv-crnu ili bledo srebranu:)

Da, po standardu 3,1 kg gornja granica, ali to odavno ne viđamo na izložbama. Moj Frodo (Coffe Cocktail Stribrne Prani) ima 2,8 kg, Flora (Desirer Te D'aimer Chocolade) ima 3 kg, a na izložbama su uvek najsitniji. I to je Flora visoka 25 cm - nije malo.

Mnogi su u uzgoju "forsirali" visoke dugonoge pse, pa će uskoro da u odgajivačnicama imaju neku novu rasu koja više liči na hrta. Nemam ništa protiv da pas bude elegantan i graciozan - naprotiv, volim hrtove ali sam se odlučio da uzgajam jorkije, pa bih se zato držao standarda. Korišćenje pasa ispod 2 kg u uzgoju je zločin, ali isto tako i nesrazmerno velikih pasa je skrnavljenje rase. Mislim da nam ipak nije težnja da od jorkija pravimo nešto drugo. Ne treba biti ni prestrog u određivanju gornje granice težine ako je pas kompaktan i skladan.

Što se boje tiče, odavno je ima u različitim pakovanjima i agregatnim stanjima, a sve od renomiranih proizvođača. Što se plave boje tiče: ženke nakon prvog štenjenja već "izblede" i postaju srebrne - neke skoro bele. NIKO od poznatijih odgajivača se ne pojavljuje u show ringu ako pre toga nije bar malo popravio boju i ispeglao svilenu dlaku. Sve nijanse tamnije plave prolaze, ali ako su dva psa približne lepote trebalo bi da pobedi tamnije plavi - ne srebrni. Crni psi su takođe česta pojava kod nekih krvnih linija i obično je vezana za vunastu dlaku. To nije diskvalifikaciona mana, ali ne bi trebalo da se forsiraju u uzgoju, jer nije jorki dlaka. Još bih dodao da od dva savršeno plava roditelja može da se dobije crno štene.

Eto tako bi trebalo da bude, međutim u Srbiji se ne poštuju pravila ni u čemu, pa sudije često kažu kako im se baš sviđaju black & tan (crni s tan paležom) ili veliki psi jer su zaboga mužjaci pa i treba da budu krupni (inače za mužjak koriste termin "muškarac") :):):):)

Raduje me kad povremeno čujem od "velikih" (iskusnijih od mene) odgajivača da se vraća trend uzgajanja malih jorkija - a takvi su baš moji "DEILODI" jorkširci :)

Da, po standardu 3,1 kg gornja granica, ali to odavno ne viđamo na izložbama. Moj Frodo (Coffe Cocktail Stribrne Prani) ima 2,8 kg, Flora (Desirer Te D'aimer Chocolade) ima 3 kg, a na izložbama su uvek najsitniji. I to je Flora visoka 25 cm - nije malo.

Mnogi su u uzgoju "forsirali" visoke dugonoge pse, pa će uskoro da u odgajivačnicama imaju neku novu rasu koja više liči na hrta. Nemam ništa protiv da pas bude elegantan i graciozan - naprotiv, volim hrtove ali sam se odlučio da uzgajam jorkije, pa bih se zato držao standarda. Korišćenje pasa ispod 2 kg u uzgoju je zločin, ali isto tako i nesrazmerno velikih pasa je skrnavljenje rase. Mislim da nam ipak nije težnja da od jorkija pravimo nešto drugo. Ne treba biti ni prestrog u određivanju gornje granice težine ako je pas kompaktan i skladan.

Što se boje tiče, odavno je ima u različitim pakovanjima i agregatnim stanjima, a sve od renomiranih proizvođača. Što se plave boje tiče: ženke nakon prvog štenjenja već "izblede" i postaju srebrne - neke skoro bele. NIKO od poznatijih odgajivača se ne pojavljuje u show ringu ako pre toga nije bar malo popravio boju i ispeglao svilenu dlaku. Sve nijanse tamnije plave prolaze, ali ako su dva psa približne lepote trebalo bi da pobedi tamnije plavi - ne srebrni. Crni psi su takođe česta pojava kod nekih krvnih linija i obično je vezana za vunastu dlaku. To nije diskvalifikaciona mana, ali ne bi trebalo da se forsiraju u uzgoju, jer nije jorki dlaka. Još bih dodao da od dva savršeno plava roditelja može da se dobije crno štene.

Eto tako bi trebalo da bude, međutim u Srbiji se ne poštuju pravila ni u čemu, pa sudije često kažu kako im se baš sviđaju black & tan (crni s tan paležom) ili veliki psi jer su zaboga mužjaci pa i treba da budu krupni (inače za mužjak koriste termin "muškarac") :):):):)

Raduje me kad povremeno čujem od "velikih" (iskusnijih od mene) odgajivača da se vraća trend uzgajanja malih jorkija - a takvi su baš moji "DEILODI" jorkširci :)

Moja ženka ima skoro pa crnu dlaku ali je to najlepša svilena dlaka koju sam videla kod bilo kog jorkija, dok mi je mužjak čelično plav a polusvilen, znači nema pravila.

Znam samo kad sam kao štene izabrala mužjaka bio je najčupaviji, nakostrešen , dok je ženka kad sam je uzela bila izuzetno sjajna sa manje dlake, a već sa godinu joj je dlaka došla do zemlje.

Kad kupujete pse gledajte da ne uzimate one sa mat dlakom bez obzira koliko da su čupavi jer se takva dlaka lako mrsi i kida, birajte one koji imaju izuzetno sjajnu dlaku, često u istom leglu možete videti i jedne i druge, eto ja to nisam znala.

NAJVAŽNIJE je da psu vidite roditelje jer su sva štenad lepa ali kad porastu biće slike i prilike mame ili tate.

:grin:

Gde mogu da nabavim All Systems preparate, u Pet Centru ih nisam videla?

Vi koji koristite šta preporučujete za jorkije, šta koristite od šampona i balzama, da ne eksperimentišem pošto na sajtu ima dosta preparata?

Ako psi jedu superpremium hranu da li treba davati vitamine i koje?

Moj veterinar tvrdi da ne treba, mada sam ja davala Caldefos dok su rasli, mužjak je zahvaljujući njemu podigao uši sa ravno 5 meseci, sad su to super prave ušice a mislila sam da će biti klempa.

Da li nešto treba davati za kvalitet dlake?

:kiss:

Pozdrav svima koliko vas ima :wink: Imam jorkicu koja je napunila sest meseci,lepo napreduje i jako je energicna.Teska je 2.210gr pa me zanima da li je ta tezina ok za taj uzrast.Kako pravilno da izmerim visinu moje jorkice?

Hvala Neso, znace mi misljenja pravih poznavalaca ove rase :)

Valkira ako ste zainteresovani za all sistems kozmetiku mogu vas uputiti preko koga je mozete nabaviti, mogu vam poslati broj na pp, i tu cete dobiti odgovor na sve sto vas zanima o all sistem preparatima. Sto se tice vitamina ako je hrana kvalitetna nema potrebe za nikakvim vitaminima osim eventualno kalicijuma koji se daje stencima u razvoju.

Gde mogu da nabavim All Systems preparate, u Pet Centru ih nisam videla?

Vi koji koristite šta preporučujete za jorkije, šta koristite od šampona i balzama, da ne eksperimentišem pošto na sajtu ima dosta preparata?

Ako psi jedu superpremium hranu da li treba davati vitamine i koje?

Moj veterinar tvrdi da ne treba, mada sam ja davala Caldefos dok su rasli, mužjak je zahvaljujući njemu podigao uši sa ravno 5 meseci, sad su to super prave ušice a mislila sam da će biti klempa.

Da li nešto treba davati za kvalitet dlake?

:kiss:

Ja koristim All System i jako sam zadovoljna celom linijom. Ima preparata za sve tipove dlaka i jednostavno se kombinuju.

Ja licno ne koristim dodatne vitamine.

Sto se kvaliteta dlake tice, osim dobre hrane i nege, koje su zajedno nekih 30-ak %, sve ostalo je genetika.

Pozdrav svima koliko vas ima :wink: Imam jorkicu koja je napunila sest meseci,lepo napreduje i jako je energicna.Teska je 2.210gr pa me zanima da li je ta tezina ok za taj uzrast.Kako pravilno da izmerim visinu moje jorkice?

Pozdrav Icacica,

Tezina je ok spram uzrasta. I mala ti jako slatka :)

Visinu se meris od grebena , kada pas stoji.

Slažem se da je "All sistem" dobar, koristim šampon i regenerator. Ponekad koristim i "Johnsons" baby šampon. Imam loše iskustvo sa "Pure Paws" uljem za pakovanje dlake. Dobro mi je bilo "Lady bell MH4" ali ne mogu više da ga nađem.

Pse hranim "Royal Caninom" starter... i mislim da nije potrebno dodavati vitamine. Takođe mislim da je vitamine bolje unositi iz namirnica kao što su mlad sir, kačkavalj (bogati kalcijumom). Moji jorkići recimo obožavaju da grickaju sveže šargarepe i banane.

Mimika je uglavnom u pravu za kvalitet dlake, najviše uticaja ima genetika!!! Jedino što može malo da popravi gustinu i jačinu dlake je "biotin".. ima ga od različitih proizvođača u prahu i u obliku tablete.

Vitamine preporučujem samo kao prateću terapiju ako pas ima neki problem ili mu nedostaje telesna masa. Dobri su francuski "Pet phos". Inače, mislim da su svi francuski preparati za kućne ljubimce vrhunski!! I ne samo za ljubimce tu je i Loreal :):):)

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this