Sign in to follow this  
Gost Chris

Fox Terrier (FCI: 3.1-Smooth (12), Wire (169)) 3. deo

Recommended Posts

Malo nam je zamrla tema, pa rekoh, da napišem par osvežavajućih redova.

S obzirom da je foksterijer, bilo kratkodlaki ili oštrodlaki prvenstveno utemeljen kao lovni pas, u skladu s tim bi trebalo da se posmatra i na izložbama. Jedna od osnovnih stvari koje sudije treba da gledaju je opšte kondiciono stanje psa, odnosno da li je taj pas hipotetički kadar da kilometrima trči zajedno sa goničima koji pomoću njuha traže lisice. Dakle, dužina i muskulatura nogu je veoma bitna, a kod nas na izložbama se dešava da titule uzimaju psi koji više liče na jazavičara nego na foksterijera. Što se tiče gabarita, i tu treba ispoštovati ovog malog lovca. Nekada su korišćena dva tipa, mali koji je išao u jamu i nešto veći i snažniji koji je lovio nad zemljom. Mali pas, bez obzira na svoje kompaktne dimenzije mora da ima snažnu i razvijenu glavu, kao i zubalo, i snažan vrat, a to su detalji koji prečesto nedostaju današnjim foksterijerima, posebno onim manjim, čije čeljusti više liče na one od pinča, a ne od životinje koja treba da se potencijalno uhvati u koštac sa lisicom ili jazavcom, i koja se računa kao jedna od „najzubatijih“ u psećem svetu. Dakle, foksterijer je prvenstveno „borac“, a ne napirlitani, napuderisani i ofarbani klovn u izložbenom ringu, i tako treba da se posmatra, naravno, uz poželjan gruming. Zamislite da u takmičenju u fitnesu pobedi takmičar koji se „najlepše obukao“, a ispod odela kost i koža??! Besmisleno, zar ne? Foksterijer je pas koji treba odlučno i beskompromisno da brani svoju poziciju lovca i da opravda svoje ime, i u skladu s tim treba da se posmatra u izložbenom ringu.

Nažalost, gledajući neko svoje iskustvo na izložbama, postoje sudije koje veze s vezom nemaju kada su foksterijeri u pitanju. Takođe nažalost, vid je pomućen i nekim odgajivačima koji od šume ne vide drveće. Opet bih se vratio na poznate reči vojvotkinje od Newcastlea u vezi sa snagom. SNAGA, SNAGA kod foksterijera treba da se ceni koji god detalj na psu da se posmatra, bilo to da je glava, vrat, ramena, leđa, a posebno zadnje noge. Mene lično spopadne muka i tuga kada vidim kojekakvu nedonoščad u izložbenim ringovima, zakržljale pse tankih kostiju, nikakve dlake... Naravno, nisu psi krivi, kao i uvek su krivi ljudi, a upravo ti ljudi su uzrok tome što su foksterijeri kod nas poprilično nepopularna pasmina.

Bravo, Mournblade!

Vec sam poceo da sumnjam! Ne u psa, vec u zdrav razum!

Pitao sam se: da li je pas koji pretrci 15 km a da se ne "zaduva" dobar pas?

Da li je pas koji zavede red u drustvu staforda, canecorso i haskija dobar pas?

Da li je pas koji skace da me brani bez obzira ko je pred njim - dobar pas?

Da li je pas koji ne mrda samo kad spava - dobar pas?

Da li jedan fox treba da bude ovakav?

TREBA! Zato i jeste fox!

Zato, hvala jos jednom!

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this