timon

French Bulldog, Francuski buldog, Sekcija 11, FCI 101 5. deo

Recommended Posts

da se podsetimo

citirano, tdusan je napisao :

FRANCUSKI BULDOG (Bouledogue français)

ZEMLJA PORIJEKLA : Francuska

FCI KLASIFIKACIJA : Grupa 9 - Psi za pratnju, Sekcija 11 - Mali molosoidni psi bez radnog ispita

IZGLED : snažan pas s obzirom na svoju malu veličinu, nizak, kompaktan, glatke dlake, sa kratkim licem i kratkom njuškom, prčastim nosom, uspravnim ušima i prirodno kratkim repom, na prvi pogled mora djelovati kao aktivan pas, inteligentan, jake muskulature, kompaktne građe sa čvrstim kostima

KARAKTER : Društven, živahan, zaigran, umiljat, posebno nježan prema svojim gazdama i djeci

GLAVA: Glava mora biti vrlo snažna, široka i četvrtasta; koža na glavi treba formirati skoro simetrične bore i nabore; glavu buldoga karakterizira kontrakcija nosnog djela, tako da je lubanja dobila na širini, a izgubila na duljini

PREDIO LUBANJE:

LUBANJA: Široka, skoro pa plosnata, čelo je vrlo ispupčeno, između očiju je formirana brazda koja se ne smije nastaviti na čelo

STOP : vrlo naglašen

PREDIO GLAVE:

NOS: širok, vrlo kratak, okrenut prema gore, nosnice dobro otvorene i simetrične; no nagib nosnica kao i prčast nos moraju dopuštati normalno disanje

NJUŠKA: vrlo kratka, široka, sa koncentričnim, simetričnim naborima koji se spuštaju do gornje usnice ( duljina njuške je obično 1/6 dužine cijele glave )

USNICE: debele, mekane i crne; gornja usnica se sastaje sa donjom na njezinoj sredini, kompletno pokrivajući zube koji nikad ne smiju biti vidljivi kada su usta zatvorena; jezik se nikada ne smije vidjeti

ČELJUST: široka, četvrtasta, snažna; donju čeljust karakterizira široko zaobljenje koje završava ispred gornje čeljusti; kada su usta zatvorena, istaknutost donje čeljusti (predgriz) je formirana zaobljenjem donjeg viličnog djela; to zaobljenje je važno da bi se izbjeglo pomicanje donje čeljusti.

ZUBI: donji sjekutići nikad ne smiju biti iza gornjih ni u kom slučaju; luk donjih sjekutića je zaobljen; čeljust ne smije pokazivati znakove bočne devijacije, niti torzije, tj. uvrtanja; usnice moraju prekrivati zube kad su usta zatvorena

OBRAZI: Mišići na obrazima su jako razvijeni, ali ne i ispupčeni

OČI Veseo, živ izraz; oči su postavljene nisko, prilično daleko od nosa, i pogotovo od ušiju, tamno obojane, prilično velike, zaobljene, blago ispupčene; kada pas gleda naprijed ne bi se trebala vidjeti bjeloočnica, rub očiju treba biti crn

UŠI: : srednje veličine, široke pri temelju, zaobljene na vrhu, postavljene visoko na glavi, ali ne preplizu jedno drugom, nošene uspravno, otvor uha je okrenut prema naprijed; koža mora biti nježna i mekana na dodir

VRAT: kratak, lagano zaobljen, bez podbratka

TIJELO :

GORNJA LINIJA : raste prema butinama i pada kako ide prema repu

LEĐA: široka i mišićava

BUTINE: kratke i široke

SAPI: kose

PRSA: cilindrična; dobro formirana rebra, vrlo zaobljena

TRBUH : uvučen

REP : kratak, postavljen nisko na sapi, debeo pri temelju, zašiljen prema vrhu; uvijek mora biti ispod horizontale; relativno dugačak rep je dopušten, ali nije poželjan

PREDNJI DIO :

PREDNJE NOGE: vertikalne i paralelne gledane iz profila i od naprijed, dobro razdvojene

RAMENA : kratka, čvrsta, sa čvrstim i vidljivim mišićima

NADLAKTICA : kratka

LAKTOVI : blizu tijela

PODLAKTICA : kratka, ravna i mišićava

ZGLOBOVI : čvrsti

STRAŽNJI DIO :

STRAŽNJE NOGE: jake i mišićave, malo duže od prednjih nogu tako da je stražnji dio povišen

BEDRA : mišićava, čvrsta, ali ne previše zaobljena

GLEŽNJEVI : niti previše uglasti niti ravni

- francuski buldozi rođeni su bez rudimentarnog prsta s unutarnje strane noge na stražnjim nogama

STOPALA : prednja stopala mala i zaobljena, tzv. „mačja stopala“, dobro postavljena na zemlji, okrenuta lagano prema van, prsti su kompaktni, nokti kratki, čvrsti i dobro razdvojeni; jastučići su čvrsti, debeli i crni; kod 'brindle' pasa nokti moraju biti crni, kod 'pied' i 'fawn – krem' pasa preferiraju se tamni nokti, ali se svjetli nokti ne smatraju greškom

Stražnja stopala su kompaktna.

HOD / KRETANJE: slobodno

KRZNO :

DLAKA: lijepo, glatko krzno, sjajno i mekano

BOJA : Podjednako krem, tigrasti ili ne, sa ograničenim oznakama (pied)

Fawn tigrasti ili ne, sa srednje ili jako izraženim, dominantnim oznakama

Sve fawn nijanse su dopuštene, od crvene do svijetlo smeđe ( café au lait) boje

Posve bijeli psi su klasificirani pod brindle fawn-ove sa jako izraženim, dominantnim oznakama

- kada pas ima vrlo taman nos i tamne oči sa tamnim kapcima, tada se depigmentacija može iznimno tolerirati kod vrlo lijepih primjeraka pasmine

VELIČINA I TEŽINA: težina 8-14 kila, a veličina proporcionalna sa težinom

GREŠKE :- čvrsto zatvoren nos, iskrivljen, i kronično 'hrkanje'

- usnice koje se ne spajaju na sredini

- depigmentacija usnica

- svijetle oči

- podbradak

- rep nošen previsoko, predugi rep ili vrlo kratak

- labavi laktovi

- ravan skočni zglob

- nepravilno kretanje

- preduga dlaka

- krzno išarano pjegama

OZBILJNE GREŠKE :

- sjekutići vidljivi kad su usta zatvorena

- jezik vidljiv kad su usta zatvorena

- kruto kretanje prednjih nogu

- ružičaste mrlje na licu, posebno u slučaju brindle fawn-ova sa srednje izraženim oznakama ('caille') i kod fawn-ova sa dominatno izraženim oznakama ('fauve')

- prevelika ili nedovoljna kilaža

DISKVALIFIKACIJA :

- boja nosa koja nije crna

- zečja usna

- pas kojem su donji zubi iza gornjih

- pas kojem se vide zubi kad su mu usta zatvorena

- oči različite boje (heterochromatic)

- uši koje nisu nošene uspravno

- unakažene uši, rep ili rudimentarni prst

- pas bez repa

- rudimentarni prst na stražnjim nogama - boja dlake : crno-žutosmeđa, mišje siva i smeđa

NAPOMENA : mužjaci moraju imati dva naizgled normalna, potpuno spuštena testisa

--------------------------------------------------------------------------

preuzeto sa HR foruma

Ne znam koji je tvoj cilj !? Svi stenci su lepi i slatki pa i mesanci dok su mali , ali ovo je kao sto je Emporio objasnio - BalkanKinology a ovo stene je za :arrow: disfalifikaciju i ne bi trebalo da se koristi u daljem priplodu . . .

Pozdrav drugari,

Jedno pitanje, imam FB, 7 meseci, zove se Frida, stavljao sam slicice.

E sad postoji sansa da mi se doseli i jedan AST malac u stan pa me interesuje

ima li neko iskustva sa ovakvom ili slicnom druzinom i ako moze neki pros & cons...

Hvala unapred.

DISKVALIFIKACIJA :

- boja nosa koja nije crna

- zečja usna

- pas kojem su donji zubi iza gornjih

- pas kojem se vide zubi kad su mu usta zatvorena

- oči različite boje (heterochromatic)

- uši koje nisu nošene uspravno

- unakažene uši, rep ili rudimentarni prst

- pas bez repa

- rudimentarni prst na stražnjim nogama - boja dlake : crno-žutosmeđa, mišje siva i smeđa

Ne znam sta ti od ovoga vidis na tom stenetu ?

Cilj mi je bio da postavim sliku steneta koje mi se svidja, bez obzira na depigmentaciju kapka...ne moras sve da gledas kroz uzgoj, jednostavno mi se svidja stene...nisam ga postavio ovde da bi se raspravljao sa bilo kime!

Ne zelim ni ja da se raspravljam (wait) ali kad vidim ovakvu njusku (tmi)

Ajde pigmentacija ce se nekako i popraviti , mada ispod desnog oka kao da ima neku vrstu upale . . .

Borice na celu , iznad nosa (shake)

Sta mu je sa levom nogom ?

Potencijala za nesto vise (nono)

Pa kad si vec postavio sliku , ocekuj i neti komentar , ja bih voleo jos neko da prokomentarise pa i ja da naucim nesto

pozdrav

evo i mi da se utefterimo u novom delu (party)

petraspridestaff-ovo stene jeste prelepo kako si rekao,ali samo kao neciji ljubimac,

pored te depigmentacije kapka,ima i nesto duzu njuskicu,i verovatno ce biti laganije gradje

kad su u pitanju "pied" francuzi trazi se sto potpunija pigmentacija na glavi,posebno oko ociju i na njuskici,i da je koza bez pega

nesto ovako:

dsc_0928_b.jpg

ili ovako:

DSC_0166.jpg

mada ja volim i ovako:

AvigdorsImprovisationNouvelle_Nieuws.jpg

i ovako:

2sv09-1.jpg

i ovako:

66607_1463717268662_1105382510_31128380_6798647_n.jpg

Da, hvala ti...prelepi su...sledece nedelje idem da obdaberem stene, nadam se da necu pogresiti :P

a ovde kod mene bas slabo ljudi imaju iskustva sa Francuskim buldozima, pa i nemam bas sa kime da se posavetujem...a primetio sam da ih i u prodaji ima slabo, tako da izbor i nije neki...

1.- Moguće je,zašto ne bi bilo moguće :?::roll:

... Ako neko prodaje starijeg šteneta ili psa,to znači da ga ne može dalje hraniti ili čuvati - ili ima neke druge planove,obaveze ili bilo šta drugo (da ne nagađam) :idea:

Zar u ovom slučaju onda nije bolje (za kućnog ljubimca) potražiti drugog vlasnika,koji će ga maziti-hraniti-čuvati-voljeti-šetati-itd. (da ne budem dosadan) :?: ... ili tog ljubimca treba uspavati ... ili u azile "smestiti" ... ili ... (shrug)(doh)

... Ako neko se bavi preprodajom šteneta ili pasa (ili bilo koje druge domaće životinje)... zar to nije "bolje" od preprodaje droge - od ilegalne "kocke" - od prevare - od krađe - od razbojništva - od prostitucije - od bilo koje grane kriminala (da ne budem opet dosadan) :?: Da li ste čuli,da životni standard kod nas je u "podrumu" a nezaposlenost u "oblacima" :?: Da li ste čuli da je ukupan broj nezaposlenih i broj kriminalaca veća od broja zaposlenih i poštenih :?:

... Još samo da dodam : Preprodavaca i "velikih" odgajivača ima (i biće) u celome svetu ... i u siromašnim i u bogatim zemljama - znači očekivati to,da ih ne bude baš kod nas je "čista iluzija" :idea:

2.- Na drugo pitanje je odgovor jednostavan :

Dotični G.-din (i više njih) ima štence (za prodaju) od 01. Januara pa do 31.-og Decembra (shrug)

SU-RING - svako ko kupi kucnog ljubimca pre toga treba da razmisli sta time dobija,tj. koliku odgovornost to donosi,pa ako nije sposoban za to(nema vremena ili sredstava),ne treba da ga uzima..... (nono)

Zasto se baviti preprodajom kada se moze na vrlo lep i human nacin baviti odgojem pasa? :mad:

Moj pas je za mene moje dete,jako sam srecna sto mogu da joj pruzim sve,ali ako nekada ne budem mogla ja cu pre dati njoj obrok nego sto cu ga ja pojesti,za sebe u zivotu ne bih ukrala nista,za nju da nemam bih,bez razmisljanja...... (heart)

To za mene nije gospodin,koji zaradjuje muceci pse do iznemoglosti,vec stoka od coveka. (pistols):ak47:

A da vas ja pitam nesto posto kazete da je bolje da preprodaje pse nego da se bavi kriminalom,da li je po vama bolje i da koristi pse za borbe(znate na sta mislim) nego da se bavi kriminalom?

A da vas ja pitam nesto posto kazete da je bolje da preprodaje pse nego da se bavi kriminalom,da li je po vama bolje i da koristi pse za borbe(znate na sta mislim) nego da se bavi kriminalom?

Nešto mi "šapuće" da ne ulazim u raspravu :) ...ali "mali vrag" mi ne da mira (shrug)

Biću kratak :

Prvi deo citirane rečenice nema veze sa drugim delom (nono) ... Jeste,i dalje tvrdim da je bolje preprodavati (i tako zaraditi za sebe i za svoju porodicu) pse,nego se baviti kriminalom :idea:

Ne znam ništa o "korišćenju pasa za borbe" - ne znam na šta misliš (nono) ... ali sam se raspitivao malopre i dobio sam neke informacije,da borbe životinja i mučenje istih su zakonom strogo zabranjene :idea:

Ako su zabranjene,onda kršenje tog zakona se tretira kao "kriminalni čin" :idea: ... e sad ja nemam volje da analiziram razliku (nisam ni kompetentan) između jednog kriminala i drugog kriminala (nono)

Ps.

Kaže moj "informator" da su kazne rigorozne 8):evil: ... Ja bi sve to i duplirao :mad:

Nadam se da se svi slažete sa mnom (y):)

Za mene je i preprodaja pasa vrsta kriminala,varanje ljudi......

Muciti pse da bi covek zaradio za mene je isto sto i muciti ljudi-kriminal je kriminal,razlika izmedju ljudi i pasa kod mene ne postoji......

Ja bih uvela zakon da ti ljudi idu na elektricnu stolicu,a ne novcane kazne,to je jadno cime se narod bavi....

I jos nesto,psi ne mogu da uticu na to da li ce ih njihov gazda upariti deset puta,a covek moze da bira da li ce da se drogira,prostituise ili ne i cime ce se baviti.........

Svi ti koji su izabrali da budu preprodavci pasa i da ih muce su mogli da se opredele,ako nista,za lopatu,a ne za kriminal.....

Svi bi voleli da zaradjujemo hiljade eura mesecno,ali zararadjujemo 300 na lep nacin i srecni smo ljudi...........

Kako ani87 nije humano uparivati kuju do iznemoglosti i onda kad jadnica odradi svoj posao ili kad kojim slucajem mora da se plati i carski rez,zar nije bolje prodati i jos zaraditi, nego da se plus plati eutanazija ,a ne daj boze da se nekome pokloni.......Sto bi kad moze da se opet zaradi.....