Petite

Ishrana sirovim mesom - RAW ishrana 2. dio

669 posts in this topic

On 1.9.2015. at 22:11, Marko Janačković said:

Od kako sam clan ovog foruma nekih desetak meseci i poceo da citam o Raw ishrani primenio sam istu za mog ljubimca. Pas izgleda mnogo bolje nego dok je bio na granulama ima lepsu dlaku a i problem koji je imao ranije sa perutanjem koze se izgubio i to bez medikamenata koje sam ranije davao po preporuci veterinara a koji se nije slagao samnom kad sam mu rekao da prelazim na Raw ishranu. E sad imam jedno pitanje ovde sam procitao da mahom dajete psima ribu dva dana u nedelji da li moze da se daje vise obroka ribe u nedelji ili ne?

Mislim da možeš da daješ ribu i češće slobodno mislim da ne šteti. Moj pas ne jede ribu, tj. uglavnom ne jede inače bih mu mnogo češće davao te sitne ribe tipa papaline. Nije neki gurman. Ni sa junećim srcem nije oduševljen, dok jetru voli. Jednom sam uzeo pileće bubce (želudac) i nije hteo da ih jede. Jeo je drugo meso a bubci su 4 dana stajali i tek kada su se propisno usmrdeli da ne možeš da prođeš pored onda ih je sve pojeo.. Ima svoje bube..

Edited by yowandbm
dodatak

Da...i meso je počeo da bira koje hoće...toliko o razmaženosti (fubar)

Jedu ribu bez problema, čak i veće komade. Ovde u činiji su glave lososa, kičma i rep sa još malo nekih mesnatih delova od filetiranja. Jedva je izdržao slikanje :giggle:

Nemam neku propisanu količinu. Nkad jede 3-4 puta nedeljno, nekad ni jednom. Kako naleti. Obično dok ne zamrznem jede više, a kasnije malo ređe (zaboravim na vreme da izvadim) (wasntme)

Grom i riba.jpg

On ‎11‎/‎17‎/‎2016 at 12:55, yowandbm said:

Jednom sam uzeo pileće bubce (želudac) i nije hteo da ih jede. Jeo je drugo meso a bubci su 4 dana stajali i tek kada su se propisno usmrdeli da ne možeš da prođeš pored onda ih je sve pojeo.. Ima svoje bube..

Primetio sam da moj obožava da jede pileće bubce. Nije halapljiv pas, naprotiv, njegovo hranjenje mi postaje stres, ali kada mu bacim pileći bubac smaže ga u letu pre nego što padne, usisava ih. Može I ceo kilogram da pojede, lagano. Može li neko da mi kaže koliko su ti pileći bubci nutritivno vredni ?

On 20.6.2017. at 2:19 PM, Pitagora said:

Primetio sam da moj obožava da jede pileće bubce. Nije halapljiv pas, naprotiv, njegovo hranjenje mi postaje stres, ali kada mu bacim pileći bubac smaže ga u letu pre nego što padne, usisava ih. Može I ceo kilogram da pojede, lagano. Može li neko da mi kaže koliko su ti pileći bubci nutritivno vredni ?

Generalno je džigerica i bubreg slično kao i filter za ulje na kolima :giggle:

22 hours ago, Nebojsa77 said:

Generalno je džigerica i bubreg slično kao i filter za ulje na kolima :giggle:

Glupo poredjenje, izvini.

I ja jedem dzigericu i bubce, zasto ne bi i moj pas. 

Džigerica (teleća, eventualno juneća) je dobra hrana, ali je ne treba davati prečesto kao glavnu hranu. Jednako važi i za slezinu. Bubrege i te ostale iznutrice nisam davao svojim psima jer su od toga dobijali proliv.

1 hour ago, Sava said:

Džigerica (teleća, eventualno juneća) je dobra hrana, ali je ne treba davati prečesto kao glavnu hranu. Jednako važi i za slezinu. Bubrege i te ostale iznutrice nisam davao svojim psima jer su od toga dobijali proliv.

Ko procacka malo po netu, videce gomilu smernica sta se daje i koliko se daje, sta mora da se daje, sta ne sme da se daje i slicno. 

On 9.9.2017. at 3:33 PM, Berna22 said:

Glupo poredjenje, izvini.

I ja jedem dzigericu i bubce, zasto ne bi i moj pas. 

Izvini ti... To što je ti jedeš, ne znači da je dobro. A i kakve veze ima da li ti jedeš ili ne. Sigurno mu ne daješ sve što ti jedeš. 

Poređenje je krajnje tačno i slikovito. Džigerica (jetra) i bubrezi rade isto što i filteri na kolima. Prečišćavaju i filtriraju otpad...

Edited by Nebojsa77

To stoji da preciscavaju krv, ali su apsolutno bitna stavka u ishrani pasa. Bubrege i mozete zamijeniti nekim drugim organom, tipa mozak, slezena, testisi i sl., ali dzigericu ne. Ne treba pretjerati zbog obilja vitamina A koji sadrzi, pa da ne bi doslo do hipervitaminoze sto nikako nije dobro, ali daleko od toga da je ne treba uvrstavati u ishranu. 

Nisam ni rekao da je ne treba uvrstiti u ishranu. Samo sam napravio poređenje. Ko želi da shvati, shvati će.

Ukoliko neko može da garantuje i da nabavi džigericu i bubrege od organski gajenih životinja u prirodnom staništu, to je donekle i u redu. 

A ovo ostalo što se kupuje po mesarama, nisam siguran koliko je zadovoljavajuće. I meso je diskutabilno, a kamoli iznutrice. A neće ni psu ni čoveku ništa faliti ako  ne koristi džigericu i bubrege u ishrani. Ima drugih stvari.

Takođe, o hipervitaminozi ne treba mnogo brinuti kada je prirodna ishrana u pitanju. Na nju više treba paziti sa sintetičkim vitaminima.

Da se razumemo filter za ulje u kolima je filter za ulje u kolima, bubreg je bubreg, dzigerica je dzigerica, a bubac je bubac. Niti je filter za ulje u kolima bubac, niti je dzigerica bubac.

Nisam ja izmislila, nego su to rekli i napisali mnogo pametniji ljudi od mene, sta pas treba da jede da bi mu ishrana bila uravnotezena.

Divlji pas / vuk kad ulovi plen, najpre pojede iznutrice, a potom sve ostalo, zato sto su iznutrice nutritivno najbogatije.

Dzigerica / jetra je obavezna namirnica u ishrani psa i treba da cini 5% u celokupnoj njegovoj ishrani. 

Naime, uravnotezena ishrana je: 80% misicnog mesa, 10% kostiju i 10% iznutrica (od toga 5% jetra). Ukoliko iz bilo kog vaseg hira ili cegagod ne pratite ovu preporuku, bolje da dajete granule, a jos bolje da ne dajete savete o ishrani.

18 minutes ago, Berna22 said:

Da se razumemo filter za ulje u kolima je filter za ulje u kolima, bubreg je bubreg, dzigerica je dzigerica, a bubac je bubac. Niti je filter za ulje u kolima bubac, niti je dzigerica bubac.

Nisam ja izmislila, nego su to rekli i napisali mnogo pametniji ljudi od mene, sta pas treba da jede da bi mu ishrana bila uravnotezena.

Divlji pas / vuk kad ulovi plen, najpre pojede iznutrice, a potom sve ostalo, zato sto su iznutrice nutritivno najbogatije.

Dzigerica / jetra je obavezna namirnica u ishrani psa i treba da cini 5% u celokupnoj njegovoj ishrani. 

Naime, uravnotezena ishrana je: 80% misicnog mesa, 10% kostiju i 10% iznutrica (od toga 5% jetra). Ukoliko iz bilo kog vaseg hira ili cegagod ne pratite ovu preporuku, bolje da dajete granule, a jos bolje da ne dajete savete o ishrani.

Arogantno, kao i uvek.

Nezgodni dani, huh...

Arogancija je davanje pogresnih saveta i plasenje ljudi bespotrebno. 

15 hours ago, Nebojsa77 said:

Arogantno, kao i uvek.

Nezgodni dani, huh...

Napisani post od strane @Berna22 je veoma jasan i jasno izrazen, bez uvredljivih tonova. 

Mi smo danas dopunili zamrzivac. Juneca srca, crna i bela dzigerica (jetra i pluca) i greskom dobismo testise umesto bubrega :D  (beli bubrezi ;) oko 45kg sve skupa. Takodje u zamrzivacu vec obitava burag, grkljani, pileca ledja i bubrezi ali pravi :wink: :giggle:. Do skoro je bilo i lososovih glava. Procentualno najvise dobijaju junecih srca i pilecih ledja a svega ostalog manje. Generalno trudimo se da ubacimo u ishranu sve cega se docepamo, da bude sto raznovrsnije, osim svinjskog mesa. Po nekad uz iznutrice dajemo kuvani pirinac, dobiju sargarepu, jabuke ili kruske (i sami ih beru u dvoristu, kao i orahe :wink: ) . Po nekad dobiju papaline...Od svega navedenog piletinu ubedljivo najvise vole :).