velika

Izrasline kod pasa

44 posts in this topic

Zhenka meshanac, kucni ljubimac, stara 10.5 godina, na grudima ima izraslinu (tvrdo tkivo), nije se parila, nije se shtenila. Imamo problem jer veterinari u nashem malom gradu potpuno razlichito vide taj problem: od tvrdnje da "tu nema pomoci, ne treba dirati nishta, ali pripremite se da ce vam pas uskoro uginuti", do toga da "treba odmah izvaditi sve, zajedno sa matericom, jajnicima..."

U pitanju je pas mojih prijatelja, i ubedjena sam da ne treba da veruje nikom od lokalnih, jer su se vishe puta pokazali kao neefikasni.

Molim za pomoc, iskidashe se ljudi.

pa znas kako,tu jedino da je odvedete u neki obliznji grad,kod dobrog veta..ako se ne varam,mislim da je kazak spominjala dobrog veta u Cacku??

jer preko neta,ni pravi vet ne moze da ti stavi dijagnozu,a tek mi laici...

Sto pre kod dobrog veterinara!!!!

Ako je potrebna operacija treba je uraditi sto pre kako bi kuja imala sto vec sanse tj. kako ne bi doslo do metastaza ako se sumnja na tumor.

Mislim da ce u ovom slucaju biti neophodna operacija, bar kao preventiva, s'obzirom na godine kuje ... Pa i ako je jedina dijagnoza tumor, pa i ako kazu da kuja ima jos malo zivota , operacijom joj mozete ''kupiti'' i 1-2 godine zivota , a to je za psa puno .

Malo ste me zbunili...kazete izraslina na grudima, a veterinari hoce da vade matericu???????? Nije valjda...

Ako je izraslina tolika da se moze okom primetiti, velika je verojatnoca da se radi o nekom benignom tumoru. Naravno, ja ne vidim psa i nemogu nista tvrditi, sem da je moguce da se radi o nekog tipa BENIGNOG tumora. Pre nego sto se bilo sta uraditi, treba se uraditi rentgenski snimak kako bi se tacno ustanovilo gde se nalazi izraslina. Jeli ona potice iz kosti iil iz mekseg tkiva. Onda se obavlja biopsija, pa se tek nakon patohistoloske pretrage moze reci sta je najtacnje u pitanju. Oteklina cesto puta moze biti i masno tkivo koje je sasvim bezopasno ako je u regionu gde nece ometati protok krvi u nekom vecem krvnom suda ili neki vitalni organ. Kad je ta izraslina velika da se moze okom primetiti, mislim da ne bi trebalo da se to toliko panici. Samo mi jos jednom tacnije recite gde se nalazi ta oteklina. Na stomaku ili na grudi.

pozdrav

AZTECY

Izraslina je na zadnjoj mlechnoj zhlezdi. Veterinar koji je video - SAMO VIDEO - (kome ja ne verujem ni za buve) je rekao da je tumor. S' vremena na vreme ima neki sukrvichasti iscedak. Spolja je izraslina promenila boju (teget-crna).

Znam da ovo mora da vidi neki pametan veterinar, ali vas molim da mi pomognete u smislu shta treba proveriti, da me ne bi zavlachili kvazi-veterinari kojih je isuvishe...

Ukoliko je neko imao slichan sluchaj, recite mi shta su vam rekli i uradili, i kako se sve odrazilo na psa...

Hvala unapred

Nemogu verovati!!!

Meni ovo sve vise i vise lici na obicni hematom, a kolege krenuli da vade matericu!

A, sada mi vi morate malo pomoci. Sa poledjini dlana opipajte oteceno mesto i primetite ima li razlike sa okolnoj temperaturi tela. Jeli mozda hladniji ili topliji od okoline. I koliko se on duboko nalazi?

Inace, tumori mlecne zlezde se cesto javljaju kod kuja, ali nisu tako opasni.

Ovako, sa daljine mogu reci da ce se oteklina poceti polako da se povlaci nakon desetak dana, jer mislim da se radi o hematomu.

Inace, nisam zapamtio, kada ste to primetili? Pre koliko vremena od prilike se pojavilo?

Budite pozdravljeni i nemojte brinuti, uz Vas smo!

Ljubi Vas AZTECY

Hvala svima koji su javili a posebno AZTECY kao i onima koji ce sa javiti da zajedno pomognemo ovoj slatkoj kuci sa slike.

Ovo uvecanje smo primetili pre 10 dana.

Ne znam da li je to znacajno ali je kerusa do polovine januara imala teranje.

Izraslina se nalazi ispod same koze, skroz ispod mlecne zlezde.

Izgleda kao plocica nepravilnog oblika (oko 1,5 cm) i kao da je sastavljena od tri zlezde od kojih je jedna gotovo crne boje i velicine zrna graska i nalazi se pod samom kozom.

Sama mlecna zlezda je uvecana gotovo tri puta u odnosu na ostale. Na blag pritisak izlazi po malo (par kapi) krvavog iscedka. Na dodir ove izasline pas ne reaguje sto znaci da ga ne boli.

Nisam stekla utisak da se temperatura izrasline niti mlecne zlezde razlikuje od temperature tela mada to nije lako utvrditi obicnim pipanjem.

Sta da radim?!!

Neki veterinari koje sam kontaktirala imaju suprotne stavove. Dok su jedni misljenja da je potrebna hitna operacija, drugi me savetuju da nista ne diram.

Kome da verujem?!!

Bubi Mesanka od svojih 9 godina je imala tumor mlecne zlezde, prvo smo joj uradili biopsivni isecak, a zatim zahvat uklanjanja. Ali nije to izgledalo tako kao sto ti opisujes. To je bilo malo dublje i tvrdje. Bez ikakvih promena boje tkiva. Iskreno smatram da bi bilo dobro svakako da je odvedes na neki UZ ili slicno, jer i meni to pomalo lici na hematom, blizu povrsine koze, a ta tamna mrlja je verovatno krv tik ispod...naravno nisam veterinar, ali nikada ne bih psu radikalno uklanjala dojku bez rezultata biopsije i istalih preciznijih pregleda, a sterilizacija je preporucena ali tek ako pas zaista ima tumor...

Kad bi ja bio odgovoran za tog psa i kad bih bio prinudjen da radim bez biopsiju (sto inace ne bih), sacekao bih desetak dana, pa ako se proces ne pocne sanirati, tek onda bih mogao poceti da razmisljam o hirurskim zahvatom. Ako i jeste tumor u pitanju on za desetak dana sigurno nece stvoriti katastrofu (s obzirom na lokaciju), a s druge strane, ako se ne radi o tumoroznom procesu, postedili bi psa od skalpela.

P.s kad ste zadnji put parili kuju?

AZTECY

Kuja se parila samo jednom pre 8 godina. U vreme teranja nikada joj nismo davali hormonske injekcije (jer smo culi da su opasne) vec smo je cuvali.

Volela bih da znam da li je operacija Mesanke Bubi bila uspesna i ako jeste gde je radjena. Da li bi ste preporucili nekog veterinara konkretno. Da li je i ona imala iscedak iz mlecne zlezde i kakav je bio.

Pozdrav svima i HVALA!

Kujica je suuuper, pu, pu, pu...

Operisana je u jednoj ordinaciji u YU biznis centru, operisao Vlada Magas

sa porodiljstva asistent na Vet. fak. BGD. Njegov prijatelj takodje cini mi se Vlada(mozda je i Goran), sjajan hirurg trenutno je u Americi, ali znam da uskoro dolazi, imaju sjajnu salu i inhalacioni anestetik sa monitoringom...

Rana iako je dugacka(obzirom da se pri zahvatu obavezno uklanjaju i dve susedne dojke, nikakvih komplikacija, nista... zaista sjajno je prosla.

Onda kasnije odvedena na sterilizaciju i to je to...

Ako ti treba bas precizna inf. mozes Magasa naci na porodiljstvu obicno oko 18-19h na veterinarskom, zgrada skroz iza fakulteta, a i iza ambulante.

Primetila sam pre dva dana da moj jednogodisnji amstaff ima nekakvu izraslinu na repu. Velicine je kao mala loptica, jedno 8mm u precniku. Cvrsta je i kada je ml;atio repom udario je i onda se napravila krasta. Danas je primetion i juri rep vecposlednjih sat vremena. E, sada ne znam da li to znaci da ga boli ili ga je tek sada primetion. Inace je zdrav, nema problema sa hramon, nije umoran ili tako nesto.

Da li neko moze da mi pomogne sta bi to moglo biti, ako je neko imao slicna iskustva. Nameravam da ga

sledece nedelje vodim kod veterinara da vidim sta oni kazu....

a shta je sa dlakom?da li je otpala na mestu oko kraste?Nasha Kinga je imala takav sluchaj i to je trajalo mesecima,bez ikakve promene-niti se shirilo niti se smanjivalo.Uglavnom nishta nije pomoglo,ni inekcije ni mazanja kojekakvim preparatima.Onda sam joj promenila ishranu tj.granule i tek posle neka dva meseca je kvrzica nestala i izrasla nova dlaka.Chini mi se da zapravo nishta shto sam ja uradila nije pomoglo,ali bitno da sam pokushala sve i da je proshlo.E sad,ja sam primetila kod dosta staforda taj "pechat"na repu(nisam pipala pa ne znam da li je bilo i kvrga) ali kad nekog pitash svi se prave ludi...neki tvrde da je to "zulj od lezanja" i slichno :roll: Odvedi ti njega kod veterinara svakako pa cesh chuti shta ti je chiniti,ovo je eto neko moje iskustvo po tom pitanju....

E, hvala DeeDee. Evo vec je krenulo da se smanjuje, nema pojma sta je bilo. Sada se trenutno selimo (i ko za baksuz njemu bas sada da se ovo desi) ali krajem nedelje cu ga odvesti ako skroz ne nestane.

Ovo mu je stvarno prvi problem sa kozom, do sada smo bili dobri, a sa obzirom da amstaffi, ako ista imace bar neki problem sa kozom, nadam se da je ovo pa nikada ponovo. Inace na tom mestu nema dlake, ali ne znam da li je zbog rane. :D

Imam jedno pitanje pa se nadam da mi mozete pomoci! Imam zlatnog retrivera staru godinu i po dana i pre neki dan joj se pojavila izraslina na njusci tj pored njuske. Crvene je boje i pravilnog oblika kao ujed komarca. Vodila sam je kod veterinara i on je rekao da je mozda ujed insekta ili neko divlje meso koje ako se siri morace da se operise. Jel imao neko slicna iskustva? Molim za pomoc! Hvala

Imam jedno pitanje pa se nadam da mi mozete pomoci! Imam zlatnog retrivera staru godinu i po dana i pre neki dan joj se pojavila izraslina na njusci tj pored njuske. Crvene je boje i pravilnog oblika kao ujed komarca. Vodila sam je kod veterinara i on je rekao da je mozda ujed insekta ili neko divlje meso koje ako se siri morace da se operise. Jel imao neko slicna iskustva? Molim za pomoc! Hvala

Dobro ti je rekao, prosto drugi kvalitetniji savet neces dobiti na forumu. Znam kako se osecas jer zelis da taj problem koji ima tvoj pas brzo prodje ili da te neciji savet u medjuvremenu utesi.

Gledaj da ga ne pustas da pliva u reci i neka njuska bude cista koliko je to moguce. Mozda da pitas veterinara za neku mast.

Jel smem to da cistim jodom ili hidrogenom? To je odmah pored njuske i ona to non stop lize, pa onda ne znam ni koliko bi neka mast pomogla?

...dobro je sto moze da olize... bolje nego da je na nekom mestu gde ne moze da dohvati jezikom...

a sto se tice konkretnog saveta u vezi toga,nemam sta da kazem...

mada mi je misljenje veterinara nekako skroz neprofesionalno...

On je juce pogledao i tako rekao. Kaze da je bas na nezgodnom mestu ukoliko bude morao da skida. Meni se cini da se ne siri, izaslo je pre 4-5 dana, al sacekacu jos malo! Hvala u svakom slucaju! Pokazala bih Vam i sliku ali nece da uploduje!

nebih rekao da je ovo insekt... dalje ne znam sta da kazem,to je moje misljenje...