timon

Bernardinac(St.Bernhardshund FCI: 2.2-61) -2.deo

1286 posts in this topic

Neka je sa srecom drugi deo uz zelju da obiluje konstruktivnim postovima uz postovanje pravila foruma

Bernardinac je pas za spasavanje. Englezi ga nazivaju svetac, jer su ovim psima svojstvene sposobnosti da unapred osete lavinu, nevreme i zemljotrese i da ih predskaze. Nasledna nastrojenost ove upecatljive pasmine za rad na polju spasavanja odgovara darovitosti pticara ili lovackog psa u podrucju lova. Mada je bernandinac svojom upotrebom u snegu postao legenda, danas se moze posmatrati i kao cuvar kuce i strpljivi prijatelj dece, koju stiti uocavajuci opasnost i neustrasivo ih brani. Zahvaljujuci velicini i snazi, bernandinac se ne boji nijednog protivnika. Pored svojih karakternih kvaliteta, ovaj pas objedinjuje lepotu, stabilnost i sposobnost prilagodjavanja svakoj klimi, pa ga zahvaljujuci tome zele mnogi prijatelji pasa kao svog prtioca, cuvara i zastitnika.

Na danasnjim izlozbama sudije bernandince ocenjuju na sasvim razlicite nacine, sto dovodi u nedoumicu mnoge izlagace i ljubitelje ove rase. Nacini ocenjivanja pojedinih sudija se medjusobno i dijametralno razlikuju kada se radi o sudijama razlicitog porekla i nacionalnosti. Cesto se desava da pas koji se u svojoj zemlji odlicno kotira, van granica svoje zemlje bude deplasiran. Kako je to moguce ako postoji jedan standard? Da bi to razumeli moramo biti svesni toga da se rasa razvija vec vise od 30 godina u vrlo razlicite tipove, i da su u mnogim zemljama stvoreni karakteristicni primerci. Tako izgled psa cesto zavisi od toga u kojoj zemlji zivi odgajivac. Za skoro izumrle stare svajcarske i stare nemacke tipove u koje su se ubrajali najlepsi psi svih vremena, pojavljuju se nove teorije o tipovima koji ukazuju na morfoloske karakteristike sa kontrasima (novi svajcarski, novi nemacki i americki tip). Psi zlatne ere bernandinaca su neprevazidjeni modeli i odgajivaci bi se svakako morali potruditi da se vrate ovom izvanrednom tipu.

Smatralo se da su svajcarski psi sto se tice boja sa sjajno belim markiranjem plemenitog drzanja i upadljive poslusnosti. Nemacki psi su po svemu sudeci bili markantniji i imali su malo drugaciji oblik glave, a razlike su ipak u celini gledano bile male. Poznati nemacki i svajcarski psi iz 30-tih g.p.v. (Meta v.Lotten,Apollo Rougang) nisu se medjusobno mnogo razlikovali. Ta slicnost proizilazi iz cinjenice da je povezanost populacija bila vrlo velika, zatim da su psi bili cesto razmenjivani, a i kriterijumi ocenjivanja su bili ujednaceni. Posle drugog svetskog rata situacija se znacajno promenila. Razni klubovi su se zatvarali formirajuci specificne kriterijume ocenjivanja i posledicno zatvarajuci krvne linije.

Ovaj div psece vrste vodi poreklo od tibetanskih doga. Veruje se da je direktni potomak molosa koji su presli Alpe zajedno sa starim Rimljanima, pre 2000 godina. Ne zna se tacno kada su prvi predstavnici te rase dosli u skloniste Velikog San Bernanda, gde su ih prihvatili monasi. Ti psi su u pocetku cuvali manastir pre nego sto su, pocev od XVII veka, poceli da ih obucavaju, da spasavaju putnike izgubljene u planini, zato su oni cesto predstavljani sa burencetom punim rakije privezanim za njihov vrat. Cuveni bernandinac Beri, koji je ziveo u proslom veku, uspeo je da na planini spase 40 ljudskih zivota. Danas se njegovi posmrtni ostatci nalaze u muzeju u Bernu.

Bernandinac kratke dlake je najefikasniji na planini,jer odlicno podnosi veoma niske temperature, a lakse radi od bernandinca duge dlake, koji se nesto teze krece po snegu, jer mu se sneg lepi za sape i zamrzava. Ovaj pas je razborit, miran i drustven, nezan i umiljat, bezgranicno odan, obozava decu. Potrebno mu je mnogo vezbe i kretanja, a odrzavanje njegove dlake zahteva energicno i cesto cetkanje.

Ovaj pas ima impresivnu glavu, sa sirokom lobanjom, pomalo zaokrugljenom, i sa naznacenim ceonim usekom. Njuska je kratka, sa sirokim crnim nosem, sa dobro otvorenim nozdrvama i sa jako razvijenim usnama koje su pomalo spustene. Kada je pas u budnom stanju, onda ima naborano celo. Oci su dosta velike, smedje, umiljatog i dobrocudnog pogleda. Usi su siroke u korenu, dobro priljubljene uz glavu. Vrat je veoma snazan sa karakteristicnim podvratkom. Ledja su siroka, grudni kos dosta dubok, prednje noge su prave i cvrste, straznje dobro razvijene, a bedra jaka. Bernandinac ima cesto zaperke koji nisu pozeljni. Rep je sirok u korenu, spicast pri vrhu, spusten je kada je pas u stanju mirovanja, a malo povijen kada je na delu.

Razlikuju se bernandinci sa dugom i pomalo talasastom dlakom i bernandincisa kratkom, veoma zbijenom, pravom i glatkom, malo duzom na repu i na bedrima. Dlaka je bele boje, sa ridjim ili crveno ridjim mrljama, ili obrnuto, sa ridjom bojom koja je vise zastupljena od bele. Dozvoljeno je da dlaka bude malo prosarana crnom. Grudni kos, sape, vrh repa, traka oko njuske i okovratnik su uvek beli. Maska je crna do ociju dok su usi pozeljne da budu tamne nijanse. Nisu dozvoljeni suvise laka konstitucija, lose stabilnosti, beli delovi dlake koji nisu u skladu sa standardom, prognatizam.

Visina muzjaka je najmanje 70cm, a zenke 65cm. Tezina je od 55-100kg.

Pa gabriela,meni su lepi i kratkodlaki :D oni su isti u sustini,samo sto su nasi (dugodlaki) "veci" zbog njihove dlake :D meni su bas slatki i jedni i drugi i voleo bih da imam pored Hane i jednog kratkodlakog :D

a sto se tice piknika,ja sam za,samo da neko predlozi mesto,jer ima onih sa juga Srbije,a ima i onih npr. iz Srbobrana,pa ce biti malo nezgodno :( zlockice,msm da je Beograd ili neka okolina najbolje mesto,mada neka svako predlozi :D

mozemo i u Arandjelovcu da ne bude bas u BG tamo je sve lepo i zeleno :)))))))))))))))

Nama bi naaaaaajvise odgovaralo negde u BG-u ili okolini,jer trenutno nemamo kola.Kad bi bilo tu negde blize mozda bi uspela nekog da uhvatim da nas na brzinu odbaci :) A za dalje destinacije ne mogu da obecam :( Ako bude negde dalje nadam se da cete se lepo provesti i da ce biti jos prilika za druzenje :D

pa mozemo u Pancevu onda naprimer :D meni bi to bilo ok,a i vama pretpostavljam jer je to okolina Beograda :D mogli bi u Pancevu na Tamiskom keju,mislim da je to idealno :D

Fala mnogu na ubavite komentari za malata Hsandra IN SI MINORE koja e so poteklo od Italijanskata odgleduvacnica od Bolonja-

IN SI MINORE!

Tatko> Ultimate Blues IN SI MINORE

Majka> Opdyke"s Rhapsody in Blue

I da ve informirame deka na CACIB-Skopje 02.04.2011g.

ZMART ZPENDER DEIN HARDS : 5, CAC, CACIB, BOB.

Zpender02042011CACIB.jpg

Na nasa radost imase golem interes od strana na publikata i od novinarskite ekipi pa ne imase i vo Utrinski vesnik!Pozdrav

hmmm ako neko iz bg jos hoce.... mozda uspemo mi da se organizujemo pa sa dvoje kola da podjemo i pokupimo i vas ako cemo na blize lokacije, mogu ja decka da ubedim da on primi mene i Lazu a moji keva i cale nekoga drugog sa njegovim mezimcem ako je prevoz problem ali to moramo onda da vidimo jos.... Nadam se samo da Vas berni nije vec dostigao 100kg onda bismo to malo teze izveli sa obicnim kolima heheheh :)))))))

sto se mene tice Pancevo ili Beograd su vrh to mi je bar blizu :D

A mogli bi ste i do Srbobrana... (rofl) (rofl) (rofl)

Inace nemogu da verujem kakva zavist i ljubomora vlada,umesto saradnje i postovanja,to je strasno,nek se pronadje onaj na koga mislim,da laze i prenosi lazi sirom granica (puke) (puke) (puke) Prosto mi se (puke) (puke) (puke) od takvih.

A kao sto se kaze ljubomorne duse ...ma neka (smoke) (smoke) (smoke)

A sad na vedrije teme,cestitam svima koji su ostvarili lepe plasmane juce na salasu 137 :wink:

Ima li fotkica???

Sitne duse,nisu vredne spomena :wink: Ako se odlucite za Srbobran to bi bilo ekstra, (y)

Bravo Istra,imas najboljeg muzjaka u makedoniji (clap) (clap) (clap) (y) Samo napred (y)

Gabrijela dobra ideja za Srbobran ajde Beogradjani rekli ste da hocete da pobegnemo od grada :D ovde kod nas je bas mirno i lepo :) a i ima najvise bernija :)

A sad na vedrije teme,cestitam svima koji su ostvarili lepe plasmane juce na salasu 137 :wink:

Ima li fotkica???

Jeste da nisam vodio bernardinca ali ipak da se pohvalim moja Masa je dobila PRM i usla je u izbor za naj psa u rasi borila se sa jednim mladim muzijakom za najlepseg psa rase na zalost muzijak je dobio rasu navodno zbog sigurnijem hoda, ali dobro za prvu izlozbu je dobro zadovoljni smo i idemo dalje...

03042011736.jpg

03042011751.jpg

Sve cestitke Masi :))))))))

Ma moze i Srbobran :) Ja sam ZA! :)))))))

A i nikad nisam bila pa je red da svratim hehehhe :))))))

Svaka cast Darku i Masi :)))

Gabriela ako te neko dira tu je Hana :flex:

Ma Srbobran je super,ja sam i onako obecao da cu ici tamo uskoro,ali ne znam da li bih mogao i Hanu da vodim tamo...

Svaka cast Darku i Masi :)))

Gabriela ako te neko dira tu je Hana :flex:

Ma Srbobran je super,ja sam i onako obecao da cu ici tamo uskoro,ali ne znam da li bih mogao i Hanu da vodim tamo...

sto ne bi mogao Hanu da vodis??? ccc... sram te bilo ne smes nju da ostavis kuci!!! :P (police)

Lepo se vi dogovarate...ja sigurno ne mogu na taj skup,ali ideja je odlicna.Npr mozete za 1. maj.

Gabriela,ja ne znam ko te nervira ni sta je u pitanju,samo znam da su ti psi i stenci preeeeelepi,bar meni.I iz iskustva znam da u Srbiji nema mnogo bernija,pa ne razumem cemu zavist i ko je u pitanju.A mozes i da kazes o kome se radi pa da ga svi grdimo... (punch) .Jer,svima je u interesu da ima sto vise ovih lepotana,da budu zdravi i da ih promovisemo..Ne zelim da se ''petljam'' u to, samo mi nije jasno.

:?: za sve:Kako ucite psa na povodac,ovaj moj blento hoce da se udavi...

Hvala vam drugari puno.... :) Bojane kako mozes da ne dovedes Hanu u njen rodni grad :P, Mazo ja sam svakog mog psa tako naucio tesko da moze drugacije, malo se oni i prave da se dave kao fora "ae sad cu glumiti da se davim pa ce me valjda pustiti" a ti ako mu popustas neces ga skoro nauciti tako da cvrsta ruka sve resava... :D a kasnije kad vidi povodac onda ce on tebe da seta :D :giggle:

Ima ljudi svakakvih,nekima je fora siriti gluposti i budalastine...lazi,tek da ne cute i da se prave pametni (thinking)

E sad,na povodac...ako jos uopste niste probali,preporucujem vam da mu stavite na vrat povodac i da se secka na dvoristu sa sve povodcem da vidi da to nije nista strasno.Tako dan -dva,nek vuce za sobom povodac po dvoristu(tako ja radim sa stencima mada su oni tad mladji od tvog lepotana).E treci dan kad stavite povodac krecete u setnju prvo po dvoristu ako ide ok moze polako i na ulicu,prvi dan ga ne treba preforsirati,samo ispred kuce itd,Uostalom videces i sama,bitno je nista ne na silu.Kad je bio dobar nagradis ga nekom poslasticom,da zna sto je zasluzio i tako ces ga naj lakse nauciti.(to je moj slucaj,ali ako ti se on ne boji povodca i ogrlice mozes vec prvi dan pokusavati u dvoristu,samo ga ne cimaj,nego na finjaka). :wink: Pa nam javi kako vam ide (nod)

Ja 1. Maja ne mogu,imam svadbu neku,pa cu 3 dana da pudem pod dejstvom alkohola i necu moci da vozim :D

Pa ne znam,doveo bih ja i Hanu ali mi je to malo dalje da je vozikam po kolima,meni treba 1h 30min do Srbrana,ako ne i vise :( mada bih voleo da je dovedem da se igra sa tatom,mamom i bakom :) i naravno sa svim ostalim Bernijima u Srbobranu (rofl)

Samo zastitite svoje pse od krpelja, da ne prodju kao moj Gass :mad:

Samo zastitite svoje pse od krpelja, da ne prodju kao moj Gass :mad:

Sta je bilo gassu? Sad ili ranije???

Ps: Nemoj te uzimati neki '' Bajerov'' preparat kucici se toliko cesu posle njega... jeste da nema ni jednog krpelja ali se narednih 7 dana kuce cese kao d je puno buva...

Ja 1. Maja ne mogu,imam svadbu neku,pa cu 3 dana da pudem pod dejstvom alkohola i necu moci da vozim :D

Pa ne znam,doveo bih ja i Hanu ali mi je to malo dalje da je vozikam po kolima,meni treba 1h 30min do Srbrana,ako ne i vise :( mada bih voleo da je dovedem da se igra sa tatom,mamom i bakom :) i naravno sa svim ostalim Bernijima u Srbobranu (rofl)

Meni je vazno samo da je vikend i da nije jun i jul kada je ispitni rok... sve ostalo nije bitno... :) /Bojane ja cu tebe i hanu da vozim do srbobrana ako je to jedini problem :D :)

PS: opusteno stizemo i brze od toga kad manijak tj ja ili moj cale sednemo za volan :D hahahhaha

Mazo dobila si dva totalno suprotna nacina kako da naucis stene na povodac sad je na tebi da odlucis koji ces ovaj blazi sto Gabrijela kaze ili ovaj moj :)